Sciant / Сайънт ЕООД /img/frontend/nomap.png"

Sciant / Сайънт ЕООД

Направи ми добро впечатление колко бързо се свързаха с мен след като кандидатствах през сайта ми - още в същия ден. Но след логически тест, техническа задача, HR и техническо интервю, както и обещание за обратна връзка до 3 дни, която така и не пристигна, въпреки че една седмица по-късно изпратих имейл да си я потърся, доброто ми впечатление се изпари.
Кандидатите заслужават да получат фийдбек, дори да е негативен, а не да бъдат "гоустнати"...

Мисля, че е редно, а също така и много важно да уточняваме за кой Sciant говорим. Онзи, който беше придобит от VMware преди години или Sciant, който поднови дейността си през 2016г. Аз ще напиша впечатленията си за вторите, чиито офиси се намират в ТехПарка.

Посрещна ме Яница, приветливо момиче, което нямаше нищо общо с чалга певица, нито ме погледна лошо, нито е сумтяла - напротив. Да, заговори ми на "ти", но ако трябва да съм честен аз предпочитам така, а и корпоративната култура някак го налага. Интервюто ми протече 2в1 HR и техническо в един и същи ден, за да се спести време. Най-неусетно прекараните 90 минути по време на интервю. Яница направи така че аз да не се чувствам като на интервю, а като на разговор с приятел, с когото съм загубил връзка и ми се иска да му разкажа какво се случва около мен. Когато научи всичко, което я интересуваше на свой ред ме информира за всичко около компанията и толкова добре, че на мен едва ли ми се наложи да задам повече от 2 въпроса. Приятно, леко и информативно - така мога да обобщя разговора си с нея.

Дойде ред на техническата част от интервюто. Запознах се с КИВ. Седна срещу мен разменихме по някоя друга шега, пита ме това-онова, след което се премести до мен и започнахме една игра на въпроси и отговори, което някак се чувстваше повече като "Стани богат" отколкото като техническо интервю. Целта му беше да установи къде съм силен и къде имам пропуски. Без да е агресивно, надменно или каквото и да било. Успя да ме накара да си дам сметка, че поради рутината на ежедневието си съм позабравил неща, които преди знаех на сън и не се замислях. Да си призная не съм доволен от представянето си на техническата част на интервюто и въпреки това - не беше изпит, не беше тест, а по-скоро приятелски куиз с човек, който спокойно мога да възприема като ментор.

Това беше най-дългото интервю в живота ми и въпреки това най-приятното такова. Имал съм интервюта, на които буквално трябваше да отида и да се запозная с бъдещия си работодател - да му стисна ръката, да си кажа името и да започна работа. Дори тогава съм се чувствал по-напрегнат.

В заключение мога да кажа, че КИВ и Яни ме спечелиха за Sciant. Надявам се скоро да сме колеги.

Явих се на интервю. Посрещна ме млада девойка от човешки ресурси която приличаше на чалга певица, и беше облечена изключително неподходящо. Огледа ме отгоре надолу, явно не ме хареса и изсумтя. Без поздрав, заговори ми на ти, не благоволи да отговори на нито един въпрос, държеше се доста непристойно при положение че съм сериозен кандидат за работа !
Май беше Мари ли, Мария ли, няма значение.
И интервюта мина доста лошо, и тя и колегата й бяха супер агресивни и надменни.
Беше си загуба на време!

Искам да дам няколко препоръки във връзка с предишния пост от администрацията.

Според мен в процеса на кандидатстване усилията положени от кандидата и фирмата трябва да са пропорционални. В който и момент да прекрати процеса, кандидата не следва да има усещането че са се отнесли с него безцеремонно, както много често става.

Примерно когато човек е кандидатствал е редно да получи потвърждение че CV-то му е получено, вместо да има усещането че е отишло в черна дупка.

Ако кандидата е попълнил тест или е работил по тестов проект е редно да получи обратна връзка. Много разочароващо е да отделиш 1 или няколко часа, а фирмата да не да отдели 10 секунди да те уведоми със стандартен емейл, че резултата не е задоволителен.

Когато човека е бил на интервю и е общувал на живо или онлайн със служители на фирмата е редно да бъде уведомен по телефона, а не с емейл. Редно е също да получи обратна връзка защо не е бил избран и препоръки върху какво да наблегне при подготовката си.

В интерес на истината в нито една българска фирма не съм виждал да се спазват тези неща, в най добрия случай частично.

При стартирането на Сайънт бяхме 12 човека, а в момента имаме над 80 колеги. Ако отношението към новопостъпващи колеги беше лошо, нямаше да стигнем до този размер на екипа. За добро или лошо, фактите са такива, че доволните колеги не идват да дадат отзиви в този форум.
По отношение предишните 2 поста:
- поста от Септември: интервютата при нас се извършват от 2 колеги - технически интервюиращ и HR. Техническите интервюиращи са колеги с над 10 години опит. Всеки един от тях е много дисциплиниран. Да, може да посочат къде кандидата има слабости, но и ще му обяснят правилното решение. Всичко това се прави с цел да се помогне на кандидата. HR има няколко задачи по време на интервю, едното е да контролира как техническият интервюиращ провежда интервюто. Проверих твоя случай, грешката ни е че резултата е пратен по имел. Колежката е трябвало да го даде по телефон. - поста от Май: във всяка обява пише че ще се свържем само с избрани кандидати. Самият тест се изпраща на част от кандидатстващите и след това част от решилите го се канят за интервю. Задължително се свързваме и даваме резултати на всеки който е бил на интервю.

Днес получих имейл, че не се спират на мен. Съвсем очаквано. Справедливо решение дори. Даже нямаше нужда и от мейл, тъй като интервюто мина в доста напрегната обстановка.
Пиша по друг повод. Не знаех дали да споделя този катастрофален опит, защото може и да е индивидуален, но е добре да знаете някои неща преди да се явите на интервю. Ще ви извикат вероятно, дори да не отговаряте на техния профил и после ще бъдете подобаващо "наказани" на интервюто, че сте им загубили времето. Това говори, че има липса на кандидати. Все пак благодаря за дадения шанс. Ако си позволите да се покажете некомпетентни, ще платите прескъпо за дързостта си да се явите. Явете се добре подготвени. Признавам си, не се справих никак добре в рамките на тази организация. Това е част от интервютата и това е част от риска. Неприятното беше, че не успях да оборя предразсъдъците на човека, който водеше интервюто, даже ги утвърдих. Показаха ми къде греша, ще им направя услуга да покажа тяхната грешка. Решението беше ясно от пръв поглед. Явно нямаше начин, той да не се изкуши да покаже точно къде ми е мястото. Това говори достатъчно за културата в организацията. Мисля, че може да подобрите търпимостта си към хората, които първоначално идват с надежда и желание при вас. Моите знания ще се подобрят и ми се иска да вярвам, че и подхода ви към хората също ще еволюира. Макар всички тези слабоумници, които ви се влачат, адски да ви лазят по нервите. Да, ще получите преди интервюто тестче, което да покаже, че може да отличите ябълка от банан... Не знам кой е подтиснал така атмосферата там, но с влизането ти се иска да не си идвал... Плюс е, че лятото е прохладно.

Кандидатствах по обява на компанията в Джобс бг някъде в началото на април. Изпратиха ми тест. Попълних го. В мейла с теста изрично се споменаваше, че от компанията ще се свържат с всеки, за да му върнат резултатити. Вече е средата на май, все още пълно радио мълчание. Не изключвам възможността да съм се провалил на теста, макар и да не останах с подобно чувство. Разбирам, че HR работата е натоварена, но също така смятам, че това е първото звено, с което всеки новопостъпил в компанията ще се сблъска. Редно е да се подхожда адекватно и с професионализъм - все пак същото ще се очаква от човека, когото ще наемат.
На този етап дори не съм сигурен кое би било по-отблъскващо - да се свържат с мен след месец и половина или да не се свържат с мен изобщо.

Колегите са на ниво.
Но като цяло е загуба на време и не се обръща вниамние на рабониците.
Технологиите са доста стари.
Офиса не е лош.
С лека ръка взимат хора и с лека уолняват.

Колеги, тук са мненията за Сайънт ЕООД. През 2007 Сайънт ЕООД става VMware България.

Привет!
Някой скоро ходим ли е на интервю за junior developer? Да сподели мнение