SAP Labs Bulgaria / SAP БЪЛГАРИЯ ЕООД https://www.google.com/maps/api/staticmap?key=AIzaSyDTo5pSNCbE0DW8tvZj8hGdttXLKd2WO4M&size=255x160&zoom=13¢er=София,бул. Цар Борис III 136А&markers=София,бул. Цар Борис III 136А

SAP Labs Bulgaria / SAP БЪЛГАРИЯ ЕООД

Работя в SAP Labs от 10 години. Коментарът ми отразява с по-голяма тежест последните 3-4 години от кариерата ми, тъй-като смятам, че тази информация ще е по-полезна за аудиторията. Първо искам да споделя своите най-топли чувства към колегите от лаба (а към някои колежки и още по-топли :) ). За мен всички те са чудесни професионалисти с голям потенциал а също и прекрасни хора с които работата върви гладко. SAP Labs Bulgaria е част от глобалната мрежа от софтуерни лаборатории на SAP, която наброява над 20 000 души. В такава голяма организация е нормално да има и елемент на политика между различните звена, породени от културните особености, мирогледа, а също и личните/eкипни интереси. Въпреки, че повечето от разработчиците обикновено остават изолирани от тези явления, тези от нас на по-старши позиции много пъти попадат в ситуации, където т.нар. soft skills - водене на преговори, даване на обратна връзка, презентационни умения – са много важни. Не съм дал негативна оценка заради това, понеже го възприемам по-скоро като начин за личностно израстване. Но, ако тези предизвикателства не ви допадат, по-скоро бих ви посъветвал да се насочите към по-малка и тясно фокусирана фирма от типа startup, където понякога и заплащането е по-високо (но пък натоварването е по-голямо).
Самата работна среда оценявам много високо. Офисът е приветлив и удобен, с голям паркинг, закуска/обяд/вечеря, кафе, фитнес зала, баня, тенис маса, джага и дартс. Чистотата е на много високо ниво (напоследък дори и в мъжката баня :) ). Работим в стаи по 4-6 души, а не в така модерните сега “cubicles” и “open space”, които аз лично не понасям. С две думи, релаксирана атмосфера.
Отношението на фирмата към служителите бих определил като приятно неформално и толерантно. Шефът не ти стои с хронометъра на главата и не те пита защо си излязъл за 15-20 минути до градинката. Имаме и възможност за дистанционна работа 4 дни на месец. Тази екстра е много полезна в редица случаи, когато непредвидено се наложи човек да отсъства от офиса (например дойдат да ти поправят климатика, няма кой да ти гледа детето 1-2 дни и т.н).
Относно фирмената сигурност – имало е само един случай на масови съкращения по време на кризата, когато се взе решение за съкращаване на около 6% от щата в цялата компания. Дори и тогава, хората бяха обезщетени с няколко заплати за да имат време да си намерят нова работа. Това за мен е поведение на фирма, която държи на своя имидж. Освен този случай е имало и изолирани случаи на напускане на хора. Например при преминаването към agile процес се взе решение, че повечето хора на QA длъжност трябва да се преквалифицират в девелопъри, а по-късно и в оператори на cloud платформата. Имаше колеги, и то наистина кадърни хора, на които това им дойде в повече и напуснаха, за което аз лично съжалявам.
Оценката ми за местоположението на офиса е положителна, но много субективна. На мен ми харесва защото живея в района, а и има бърз достъп до Витоша, от което неведнъж сме се възползвали за спортни дейности през обедната почивка (а и малко след нея). Ако трябва да пътувам до офиса повече от 15-20 минути в едната посока не бих дал положителна оценка за локацията.
Потенциалът оцених с най-малко звезди не защото няма възможности за израстване като специалист, а защото има риск човек да се отдаде на посредственост и бюрокрация. Това е характерно за големите корпорации, но за мен е въпрос на личен избор. Пред себе си имам много примери за хора, които се развиха, някои дори до толкова, че лаба им отесня и потърсиха по-големи предизвикателства.

Аз съм кандидат в SAP и исках да попитам: какво точно представлява позицията User Assistance? В какво се изразява работата, как протича работния процес и общи подробности относно позицията? Благодаря на отзовалите се! :)

V KOMPQNIQTA VI IMA HORA, KOITO UCHAVSTVAT V PSIHICHESKO MALTRETIRANE. DANINA RUSEVA OT YAMBOL...HACKVAT, PODSLUSHVAT I IZPOLZVAT RAZLICHNI LUCHENIQ ZA SHANTAVENE. IZTOSHTAVAT PSIHICHESKI I PRASHTAT PO LUDNICI, ZATVORI...IZKARVAT GI "DUSHICHKI SLADKI" I ZAEDNO S TQH UBIVAT HORA.

За Тихомир Иванов.
Здравей. Искам само да ти поясня, че не става дума за потребители,
използващи САП програма а за програмисти, които правят такива програми. Общо взето твоето изказване провокира реакция в стил:
"Баце, направо счупваш тъпомера!"
Поздрави!

Работя с програма САП от 3г.
Изпълняваните от мен задължения включват юзърска дейност.Предимно се занимавам със създаване на кодове за материали,присвояване към конф. материал,поддържане на версии на производство, технологични карти, спецификации,характеристики, класове.Ежедневно създавам производствени поръчки,които обработвам и много други операторски дейности.Омръзна ми да бъда само оператор и искам да се развия,да бъда част от екип,от който мога да получавам нови знания и един ден да стана младши Консултант.
Обръщам се за помощ към консултанти,които се занимават с модул PP.Мисля,че той е най-подходящ за мен.
Използвам on-line версия,но ми е доста трудно,защото не знам от къде да започна.Ще се радвам ако някой ми дава насоки(на това,което трябва да наблягам).
 email:  [email protected]

Благодаря предварително!
Поздрави!

Здравейте, от 3 години работя с програма SAP.Това с което се занимавам главно е създаване на кодове за продукти,създаване на произодствени версии,създаване на технологични карти,създаване на спецификации.Също така и управление на материалните запаси (MM), Планиране и управление на производството (PP), Управление на продажбите ,дистрибуцията (SD).Търся нова фирма,в която да се развивам,да участвам в разработката на САП в нови фирми,а не просто да съм оператор (база данни)

Предложения приемам на посочения имейл.
[email protected]

Здравейте, от 3 години работя с програма SAP.Това с което се занимавам главно е създаване на кодове за продукти,създаване на произодствени версии,създаване на технологични карти,създаване на спецификации.Също така и  управление на материалните запаси (MM), Планиране и управление на производството (PP), Управление на продажбите ,дистрибуцията (SD).Търся нова фирма,в която да се развивам,да участвам в разработката на САП в нови фирми,а не просто да съм оператор (база данни)
Предложения приемам на посочения имейл.

Здравейте....
как сте всички работили или работещи в SAP ?
пиша Ви, за да Ви питам кои от вас си търсите работа и ако имате интерес ми пишете на e-mail: [email protected]
Не съм от САП но търся опитни личности, на които да предложа работа във фирма конкурентна на тази.
Дано да съм Ви грабанала вниманието. И пишете, аз няма как да Ви открия, надявам се Вие да ме намерите.
:) :) :) :)

Колко време отнема докато съобщят крайното решение след последното интервю?
За предните 4 интервюта имах отзив до 48 часа горе-долу, а сега нещата се проточиха повече от седмица...

Добри страни:
- Всичко е по закон
- Сигурността е голяма - имало е съкращения преди няколко години, но само 10-ина човека в БГ и то доста добре компенсирани. Тази година също е имало съкращения, но те не са засегнали евтините локации като БГ.
- Фирмата се разширява, само тази година ще се наемат над 100 човека
- Заплати - 5 по шестобалната + доста силна социална програма (300 лв в талони Содексо на месец, безплатен стол, 30 дни отпуск, 4 дни хоум офис на месец, мед. застраховка към Доверие, спрямо позицията и стажа 200 евро на месец за лизингов автомобил, преференциални цени на акции и т.н.)
- Офиса и техниката са добри, на 3 години машините се подменят и могат да бъдат закупени от служителите на приемливи цени
- Гарантиран годишен бонус (1-1.5 запати) и увеличение на заплатата
- Голям безплатен паркинг (може би най-големия фирмен паркинг в София)
- Възможност за местене от екип в екип, от локация в локация - Германия, САЩ, Франция, Ирландия и т.н.
Слаби страни:
- Естеството на работата - най-вече САПски технологии, тук-там има интересни проекти, в голяма част от случаите се работи 2-3 години по проект който отива в коша. Има доста голямо съпорт звено, където работата е бъг фиксинг и комуникация с клиенти. Дългото стоене в тази компания, освен ако целта не е да се пенсионираш, според мен те вади от играта с новите технологии (във Waldorf и Palo Alto не е така)
- Доста немски соц като организация - може да си кюташ до пенсия и нищо да не ти се случи. Нещата стават бавно, за по-динамични натури - не е това мястото. Процедури за всичко. Бюрокрацията е голяма
- Има елемент на шуробаджанащина който според мен с годините се засилва (но май навсякъде е така)
- Чести реоргове, смяна на фокуса, продуктите (не рядко и мениджърите - екипи минават от един мениджър или VP към друг)
- В работата процесите (бюрокрацията) е изместила реалното вършене на задачите. Често топката се прехвърля от човек на човек (по-често от екип на екип). Най-важното е да си on safe side (просто ми се повдига като го чуя)
- Ежегоден ISO Одит (даже не ми се пише какво е това)
- Неясни правила за промотиране. Уж има, но според мен всичко е въпрос на договорка и колко си в добри отношения с мениджмънта.
- Дори за мащабите на офиса - доста голяма бройка кариеристи, също така посредствени хора (и като хора и като професионалисти)