SAP Labs Bulgaria / SAP БЪЛГАРИЯ ЕООД https://www.google.com/maps/api/staticmap?key=AIzaSyDTo5pSNCbE0DW8tvZj8hGdttXLKd2WO4M&size=255x160&zoom=13¢er=София,бул. Цар Борис III 136А&markers=София,бул. Цар Борис III 136А

SAP Labs Bulgaria / SAP БЪЛГАРИЯ ЕООД

За съжаление, въпреки високите претенции и сравнително положителните коментари - крайно разочарована от подбора на персонал и от самото интервю. Явно за фирмата и хората на интервюто "Да, след интервюто ще предам на HR-a да ви прати мейл веднага, за да имате обратна връзка, но така и така ще се свържем с вас до края на месеца, независимо от резултата" - означава, че повече никога няма да чуете от тях. И това без дори аз самата още да съм питала за последващите стъпки. За мен това е нещо крайно непрофесионално и отблъскващо

Мнението ми е, че работата си е работа... парите са си пари. Трябва да се работи, за да се изкарват пари!
Работил съм в Кауфланд и Билла, и мога да кажа, че това е най-приятното място за работа от всички други. Другото което разбрах наскоро е, че това е изцяло Немска компания, което ме мотивира допълнително.
Управителя, XXXX, е супер пич и мисля, че доста добре ще се разбирам и с колегите.
Доста негативни коментари прочетох тук, преди да кандидатсвам. Е... явно не са ми попречили, пък след 1-2 месеца ще ви кажа дали са вярни :)
П.П
Има алкохол в стаите, но не се толелира използването му.
Лек ден

САП е голяма компания и опитът на всеки може да е различен, но аз лично забелязах няколко конкретни неща, за конкретните хора, с които работих:

Въпреки претенциите за голям професионализъм, съм свидетел как компанията си позволява да "краде" чужд код и да го представя за своя свършена работа - със санкцията на менъджмънт-а.

В офисните отношения има политика, преминаваща в интриганство, стигащо до говорене на лъжи на шефа отностно другарчето зад гърба му.

Шефове, който си избират любимци (не задължително на базата на работа) в екипите а с останалите служители усилено избягват визуален контакт.

Хората не се ценят особено - нулеви усилия да се задържат 15-те напуснали служителя за една година от моя екип.

Толерират се и се издигат хора, които наблягат на soft skills, интриганство и всякакви други похвати.

Имат някаква home office политика - не се връзвайте да се възползвате от нея - има вероятност да ви бъде изкарано през носа.

В САП можете да видите как човек, който не може и не пише код, а се занимава само със странични задачи, бива повишен до "senior developer".

Като цяло фирмата е пълна с парашутисти, които претендират, че работят в IT сферата, но нито знаят от къде, нито къде са паднали.

Работя в компанията от две години – достатъчно време, че да успееш да видиш и добрите и не толкова положителните страни.

Добри страни:
Работата се оценява на база performance и се окуражават развитието и обучението на служителите. Разбира се, всичко това е въпрос на желание и инициативност от страна на самите хора, не сме в училище, че някой да те задължава да правиш нещо.
Като цяло атмосферата в офиса е спокойна, приятна и позитивна – хората не са намръщени, спазват някаква работна етика и добрата атмосфера се забелязва от външни посетители. Отношението към колегите в повечето случай е строго професионално, няма демотивиращи разговори или грубости
Допълнителните социални придобивки – работа от вкъщи, допълнително здравно осигуряване, обяд, различни политики.
Сигурността на компанията
Компанията окуражава постигането на work-life balance
Спазват се законовите изисквания и се държи на мнението на служителите за разлика от средно статистическата българска компания
Работят много и различни хора, така че има какво да научиш от всеки, стига да имаш желание.

Има какво да се желае:
Като всяка голяма компания, има много процеси, в които не винаги се вижда смисъл. И нещата често се случват бавно или поне със сигурност по-бавно отколкото ти се иска.
Бюрокрацията на моменти е повече от необходимото, отново заради мащабите на компанията
Местоположението на офиса е в края на града, което го прави неудобно за хората от другия край. Но в крайна сметка при всички компании е така, за някой офисът е на удобно място, за други не.

Накратко казано, SAP е едно страхотно място за работа, ако те влече работата в голяма компания.

аз съм старши системен администратор и сме на стъпка от интегриране на SAP ERP в дружеството ни.

Ще се радвам ако някой SAP служител или човек с опит в тази област малко ме консултира към кой модул да се насоча. Модулите, които ще използваме са: MM, FI/AA, CO, WM, SD, HCM и BW .
Модула, към който съм се насочил е MM. Нямам представа, в коя посока точно искам да се развия относно SAP и кое ще бъде по интересно за мен като системен администратор.
Ще съм багодарен за малко информация и насока.

Работя в SAP Labs от 10 години. Коментарът ми отразява с по-голяма тежест последните 3-4 години от кариерата ми, тъй-като смятам, че тази информация ще е по-полезна за аудиторията. Първо искам да споделя своите най-топли чувства към колегите от лаба (а към някои колежки и още по-топли :) ). За мен всички те са чудесни професионалисти с голям потенциал а също и прекрасни хора с които работата върви гладко. SAP Labs Bulgaria е част от глобалната мрежа от софтуерни лаборатории на SAP, която наброява над 20 000 души. В такава голяма организация е нормално да има и елемент на политика между различните звена, породени от културните особености, мирогледа, а също и личните/eкипни интереси. Въпреки, че повечето от разработчиците обикновено остават изолирани от тези явления, тези от нас на по-старши позиции много пъти попадат в ситуации, където т.нар. soft skills - водене на преговори, даване на обратна връзка, презентационни умения – са много важни. Не съм дал негативна оценка заради това, понеже го възприемам по-скоро като начин за личностно израстване. Но, ако тези предизвикателства не ви допадат, по-скоро бих ви посъветвал да се насочите към по-малка и тясно фокусирана фирма от типа startup, където понякога и заплащането е по-високо (но пък натоварването е по-голямо).
Самата работна среда оценявам много високо. Офисът е приветлив и удобен, с голям паркинг, закуска/обяд/вечеря, кафе, фитнес зала, баня, тенис маса, джага и дартс. Чистотата е на много високо ниво (напоследък дори и в мъжката баня :) ). Работим в стаи по 4-6 души, а не в така модерните сега “cubicles” и “open space”, които аз лично не понасям. С две думи, релаксирана атмосфера.
Отношението на фирмата към служителите бих определил като приятно неформално и толерантно. Шефът не ти стои с хронометъра на главата и не те пита защо си излязъл за 15-20 минути до градинката. Имаме и възможност за дистанционна работа 4 дни на месец. Тази екстра е много полезна в редица случаи, когато непредвидено се наложи човек да отсъства от офиса (например дойдат да ти поправят климатика, няма кой да ти гледа детето 1-2 дни и т.н).
Относно фирмената сигурност – имало е само един случай на масови съкращения по време на кризата, когато се взе решение за съкращаване на около 6% от щата в цялата компания. Дори и тогава, хората бяха обезщетени с няколко заплати за да имат време да си намерят нова работа. Това за мен е поведение на фирма, която държи на своя имидж. Освен този случай е имало и изолирани случаи на напускане на хора. Например при преминаването към agile процес се взе решение, че повечето хора на QA длъжност трябва да се преквалифицират в девелопъри, а по-късно и в оператори на cloud платформата. Имаше колеги, и то наистина кадърни хора, на които това им дойде в повече и напуснаха, за което аз лично съжалявам.
Оценката ми за местоположението на офиса е положителна, но много субективна. На мен ми харесва защото живея в района, а и има бърз достъп до Витоша, от което неведнъж сме се възползвали за спортни дейности през обедната почивка (а и малко след нея). Ако трябва да пътувам до офиса повече от 15-20 минути в едната посока не бих дал положителна оценка за локацията.
Потенциалът оцених с най-малко звезди не защото няма възможности за израстване като специалист, а защото има риск човек да се отдаде на посредственост и бюрокрация. Това е характерно за големите корпорации, но за мен е въпрос на личен избор. Пред себе си имам много примери за хора, които се развиха, някои дори до толкова, че лаба им отесня и потърсиха по-големи предизвикателства.

Аз съм кандидат в SAP и исках да попитам: какво точно представлява позицията User Assistance? В какво се изразява работата, как протича работния процес и общи подробности относно позицията? Благодаря на отзовалите се! :)

V KOMPQNIQTA VI IMA HORA, KOITO UCHAVSTVAT V PSIHICHESKO MALTRETIRANE. DANINA RUSEVA OT YAMBOL...HACKVAT, PODSLUSHVAT I IZPOLZVAT RAZLICHNI LUCHENIQ ZA SHANTAVENE. IZTOSHTAVAT PSIHICHESKI I PRASHTAT PO LUDNICI, ZATVORI...IZKARVAT GI "DUSHICHKI SLADKI" I ZAEDNO S TQH UBIVAT HORA.

За Тихомир Иванов.
Здравей. Искам само да ти поясня, че не става дума за потребители,
използващи САП програма а за програмисти, които правят такива програми. Общо взето твоето изказване провокира реакция в стил:
"Баце, направо счупваш тъпомера!"
Поздрави!

Работя с програма САП от 3г.
Изпълняваните от мен задължения включват юзърска дейност.Предимно се занимавам със създаване на кодове за материали,присвояване към конф. материал,поддържане на версии на производство, технологични карти, спецификации,характеристики, класове.Ежедневно създавам производствени поръчки,които обработвам и много други операторски дейности.Омръзна ми да бъда само оператор и искам да се развия,да бъда част от екип,от който мога да получавам нови знания и един ден да стана младши Консултант.
Обръщам се за помощ към консултанти,които се занимават с модул PP.Мисля,че той е най-подходящ за мен.
Използвам on-line версия,но ми е доста трудно,защото не знам от къде да започна.Ще се радвам ако някой ми дава насоки(на това,което трябва да наблягам).
 email:  [email protected]

Благодаря предварително!