SAP Labs Bulgaria / SAP БЪЛГАРИЯ ЕООД https://www.google.com/maps/api/staticmap?key=AIzaSyDTo5pSNCbE0DW8tvZj8hGdttXLKd2WO4M&size=255x160&zoom=13¢er=София,бул. Цар Борис III 136А&markers=София,бул. Цар Борис III 136А

SAP Labs Bulgaria / SAP БЪЛГАРИЯ ЕООД

Крадат коли

sap = shit

Ето какво се случи на мен като кандидат.
Попаднах на интересна обява на САП. Регистрирах се на сайта, дадох си всичките лични данни, качих си CV, съгласих се да получавам спам и зачаках обратна връзка и покана за интервю. Чаках един месец - ни вест ни кост. Казах си - не ме искат, но беше хубаво да се обадят все пак - не са някоя мижава фирмичка, но здраве да е. Отписах САП и кандидатствах на друго място. Там интервютата се проточиха, но в крайна сметка ме одобриха и ми направиха оферта. Това отне два месеца. И точно тогава, 3 (три!?) месеца след като бях кандидатствал в САП ми се обади по телефона изключително любезна... чехкиня и ме попита на английски дали мога да отида на интервю в САП на другия ден (?!). Изненадах се, зарадвах се и помолих да отложа отговора на другата оферта, за да дам шанс на САП.

Отидох на другия ден, посрещна ме с известно закъснение делова HR-ка и ме заведе в някакво мазе. Там се оказа, че човекът който трябваше да ме интервюира бил зает (?!), но пък ще има трима други. HR-ката ме попита "защо съм там" и един-два други тривиални HR въпроса. След кето, 5 минути след като започнахме, тя каза че имала друго интервю и си излезе(!?). Не обясни нищо за позицията, за фирмата, за това какво предлагат - нищичко. Другите (с изключение на един, който почти спеше) продължиха да ме разпитват, без да казват нищо в замяна. Накрая все пак стигнахме и до позицията. Оказа се, че не била за това, за което е обявена, а за нещо друго, което изобщо не беше споменто в обявата (?!). Все пак беше интересно и изискванията бяха същите, така че пак подчертах интереса си.

Накрая имаше писмен тест. Въпросите в него бяха изключително НЕсвързани с изискванията за позицията. Затова не отговорих на около 10% от тях, които просто бяха от съвсем друга област, в която не съм специалист (и не беше споменато, че трябва да бъда). Предполагам, че просто не им е пукало и са ми дали произволен тест.
Както и да е - отговорих на 90% от въпросите и вярвам, че отговорих правилно. По-късно проверих тези, в които се съмнявах и се убедих, че съм се справил. Този, който провеждаше теста каза, че ще ми се обадят до две седмици с резултата. Помолих го изрично, особено ако резултата е отрицателен да не чакат две седмици, а да ми се обадят колкото може по-скоро защото имам и друга оферта, като подчертах, че САП има приоритет за мен. За същото помолих и HR-ката преди това. Той каза, че ще опитат, обаче било отпускарски сезон и нещата можело да се забавят. Това след като чаках три месеца да ме извикат на интервю.

Минаха двете седмици. Мина един месец... От другата фирма непрекъснато ми се обаждаха и вече търсеха друг човек, а мен ме беше срам че така ги мотая, но си казвах - това е САП, сигурно има причина да се бавят, ще им дам шанс. Накрая се обадих аз на HR-ката. Тя не се извини, не каза защо не са ми се обадили за резултата, каза че не съм се справил на теста (?!).
Още когато тя си излезе след първите 5 минути подозирах че ще ме отрежат, но не очаквах толкова нечестно отношение. Помолих я да предаде на оценяващите теста да се свържат с мен и поне да ми пишат какво съм сбъркал, не за да се разправям, а ако има нещо което съм пропуснал - да го науча. Мисля, че имам право на това, след като съм положил известни усилия. Не ми писаха. Каква изненада. Няма да се учудя, ако изобщо не са погледнали теста.
Чух, че са имали вече кой да заеме позицията, но понеже не е от ЕС е трябвало да се престорят, че се опитват да наемат човек от ЕС най-напред.

С две думи "българска работа" - фалшиви конкурси, неуважение и непрофесионализъм.

В САП има и свестни хора (все пак са над 600 души), но като цяло е токсична среда!

Не препоръчвам на никого!!!

Е, може би ако искате да се пенсионирате - можете да изкютате там!

Ако все пак сте тръгнали натам - бъдете готови да сте заобиколени от "задници" и "лизачи" (на на същите)!

SAP e super firma, ne znam kakvo iskate poveche - kolegite sa pichove, rabotata e lejerna, firmenata sigurnost e super - ima mnogo hora koito ne myrdat ot tam po 5 i 10 godini, koeto e pokazatelno kolko e gotino da se raboti za SAP. Za otricatelnite mneniq - kakto e pisal kolegata po-doly - parite sa si pari - nedovolntie qvno ne sa rabotili v billa i kaufland i mcdonalds za sravnenie. Alkohol v staite naistina ima, koeto pokazva che slujitelite sa shtastlivi - ako poiskash moje i da ne rabotish a da si kajete nazdrave.

Firmata ima mnogo pari i osigurqva team building i kokteil za slujitelite vednyj v godinata, teniska, tefter, skara vednyj v godinata v dvora na firmata, kakto i firmen parking i mnogo drugi benefiti. Za podobni neshta moje samo da mechtaete ako ne ste v SAP. Daje ima i bezplatni obqdi, vypreki che nqkoi kazvat, che "bezplaten obqd nqma".

V SAP sled 3-4-5 godini davat i specialen bonus ot 400 leva kym zaplatata , no samo ako go harchite za zakupuvane na nova kola koeto stiga za da si kupish chisto nova Skoda primerno, koeto e super!

Edno ot nai-gotinite raboti e che imash pravo da rabotish edin den ot vkyshti koeto si e pochiven den i go nqma drugade. Kakvo poveche vi trqbva, za da mechtaete da rabotite v SAP?

За съжаление, въпреки високите претенции и сравнително положителните коментари - крайно разочарована от подбора на персонал и от самото интервю. Явно за фирмата и хората на интервюто "Да, след интервюто ще предам на HR-a да ви прати мейл веднага, за да имате обратна връзка, но така и така ще се свържем с вас до края на месеца, независимо от резултата" - означава, че повече никога няма да чуете от тях. И това без дори аз самата още да съм питала за последващите стъпки. За мен това е нещо крайно непрофесионално и отблъскващо

Мнението ми е, че работата си е работа... парите са си пари. Трябва да се работи, за да се изкарват пари!
Работил съм в Кауфланд и Билла, и мога да кажа, че това е най-приятното място за работа от всички други. Другото което разбрах наскоро е, че това е изцяло Немска компания, което ме мотивира допълнително.
Управителя, XXXX, е супер пич и мисля, че доста добре ще се разбирам и с колегите.
Доста негативни коментари прочетох тук, преди да кандидатсвам. Е... явно не са ми попречили, пък след 1-2 месеца ще ви кажа дали са вярни :)
П.П
Има алкохол в стаите, но не се толелира използването му.
Лек ден

САП е голяма компания и опитът на всеки може да е различен, но аз лично забелязах няколко конкретни неща, за конкретните хора, с които работих:

Въпреки претенциите за голям професионализъм, съм свидетел как компанията си позволява да "краде" чужд код и да го представя за своя свършена работа - със санкцията на менъджмънт-а.

В офисните отношения има политика, преминаваща в интриганство, стигащо до говорене на лъжи на шефа отностно другарчето зад гърба му.

Шефове, който си избират любимци (не задължително на базата на работа) в екипите а с останалите служители усилено избягват визуален контакт.

Хората не се ценят особено - нулеви усилия да се задържат 15-те напуснали служителя за една година от моя екип.

Толерират се и се издигат хора, които наблягат на soft skills, интриганство и всякакви други похвати.

Имат някаква home office политика - не се връзвайте да се възползвате от нея - има вероятност да ви бъде изкарано през носа.

В САП можете да видите как човек, който не може и не пише код, а се занимава само със странични задачи, бива повишен до "senior developer".

Като цяло фирмата е пълна с парашутисти, които претендират, че работят в IT сферата, но нито знаят от къде, нито къде са паднали.

Работя в компанията от две години – достатъчно време, че да успееш да видиш и добрите и не толкова положителните страни.

Добри страни:
Работата се оценява на база performance и се окуражават развитието и обучението на служителите. Разбира се, всичко това е въпрос на желание и инициативност от страна на самите хора, не сме в училище, че някой да те задължава да правиш нещо.
Като цяло атмосферата в офиса е спокойна, приятна и позитивна – хората не са намръщени, спазват някаква работна етика и добрата атмосфера се забелязва от външни посетители. Отношението към колегите в повечето случай е строго професионално, няма демотивиращи разговори или грубости
Допълнителните социални придобивки – работа от вкъщи, допълнително здравно осигуряване, обяд, различни политики.
Сигурността на компанията
Компанията окуражава постигането на work-life balance
Спазват се законовите изисквания и се държи на мнението на служителите за разлика от средно статистическата българска компания
Работят много и различни хора, така че има какво да научиш от всеки, стига да имаш желание.

Има какво да се желае:
Като всяка голяма компания, има много процеси, в които не винаги се вижда смисъл. И нещата често се случват бавно или поне със сигурност по-бавно отколкото ти се иска.
Бюрокрацията на моменти е повече от необходимото, отново заради мащабите на компанията
Местоположението на офиса е в края на града, което го прави неудобно за хората от другия край. Но в крайна сметка при всички компании е така, за някой офисът е на удобно място, за други не.

Накратко казано, SAP е едно страхотно място за работа, ако те влече работата в голяма компания.

аз съм старши системен администратор и сме на стъпка от интегриране на SAP ERP в дружеството ни.

Ще се радвам ако някой SAP служител или човек с опит в тази област малко ме консултира към кой модул да се насоча. Модулите, които ще използваме са: MM, FI/AA, CO, WM, SD, HCM и BW .
Модула, към който съм се насочил е MM. Нямам представа, в коя посока точно искам да се развия относно SAP и кое ще бъде по интересно за мен като системен администратор.
Ще съм багодарен за малко информация и насока.