Олианс България /img/frontend/nomap.png"

Олианс България

Няма много натоварване, но работата е скучна. Заплащането е ниско за скъпия живот в София. Местополжението е близо до един от най-лошите квартали в града, прилича на някакво гето, доста е мръсно наоколо и около пазара, но поне е до метро. Колегите са много свестни с малки изключения като едно джудже с миша физиономия, което постоянно плете интриги (ЕФ). Нали знаете приказката, че тихите води са най-опасни, тя на пръв поглед е тиха. Но си е осичка. Добре, че седим много далече една от друга. Другите са свестни, вече са споменати имена по-долу, и мен ме забавляват вечно хилещите се. И да, старият офис беше по-хубав, както казаха. Като цяло типична голяма фирма, нито по-хубава, нито по-лоша от останалите. Но в кол център ще взимате повече.

Заплатата в тази фирма ми се струва абсурдно ниска. Одобриха ме на интервюто, но слава богу имах и друг вариант. Как няма да сме най-бедната страна в ЕС, като международните фирми идват да експлоатират хората тук.

Работата е монотонна, но в същото време често е напрегната, защото трябва да знаеш най-различни видове документи как се обработват. За всичко си има процедури и пак процедури, които даже се и сменят често. Освен безкрайни досиета и документи постоянно има цифри, цифри, цифри и пак цифри... едва ли е работа мечта, освен ако не сте счетоводител или икономист и невероятно много обичате да се занимавате с документация, числа и сметки.

За колегите много зависи с кой ще се паднете на маса, ако имате късмета да сте на една маса с Радост или русото Цвети ще ви е супер. Те двете много разведряват сухата обстановка и се смеят много. Тези две фурии са невероятни, най-добрите ни колеги в офиса са, особено Радост няма равна, прекрасна жена е, личи си че е творческа личност! Теди също е супер човек.

Ако не бяха те отдавна щях да напусна, самата работа изобщо не е интересна. Седя защото в България по-хубавите позиции винаги са с връзки, а ако нямаш връзки само такива скучни неща са отворени или кол центрове, такава ни е икономиката - никаква. А не може всички да сме програмисти, нали?! Все пак Олианс редовно плащат заплатата и дават ваучери за храна. Преди бяхме в по-хубав офис, сегашния е доста обикновен.

В голяма фирма има много хора, нормално е да не ти допадат всички. Във всички офиси е така. Например на мен не ми допада подигравателния глас на "сестрата на Азис". От друга страна като Р. се хили не ми пречи. Тя е прекрасен човек и е душата на офиса, разведрява обстановката. Приятно ми е да общувам с нея и въпреки, че говори гръмогласно не ме дразни никак даже. За някои може и да е леко Хахавелка-откачелка, но според мен просто има млад и ведър дух. Всеки офис печели от такива хора. За парите сте прави, но те винаги са малко и човек иска повече. На мен не ми харесва новото местоположение, доста близо е циганската махала и си личи.

Чак змиярник не е, но като всеки офис, където жените са повече си има интриги и коментарчета зад гърба, аз седя на страна от такива отровни хора и ми е добре. По-скоро друго разбрах тук, че техниците и човешките ресурси са галениците на всяка фирма. И едните и другите си имат по-малки стаи и са по 3-5 души, доста по-лека е обстановката при тях, някак ведра е, няма го тоя стрес. В същото време когато имат работа е по-динамична, а ние по цял ден седим като наказани да набираме данни. Но това не е вина на фирмата, вина е на политиците, че икономиката ни създава само такива работни места, а за ХР и техници са по-малко. Дори мога да кажа, че заплащането за труда ни е доста добре, работих на подобно място само за 700 лева.

1. Добра заплата като за работата.
2. Честно казано основните неща за три-четири седмици се научават. Лошото е, че постоянно се сменят кодовете например.
3. Доста от служителите са свестни.

1. Отворен офис. Но това е минус за всички фирми вече! Работодателите така и не разбраха, че това е голям стрес все да имаш чувството, че някой ти минава зад гърба? Отворен офис върви ако е до 20 човека. А като седиш 8 часас все със слушалките все едно игнорираш колегите си и пак зле.
2. Лично аз имах лошия късмет да попадна в един екип с човек, който без никаква причина не ме понася. Държи ми тон, пасивно агресивна е, наставляваме, а сме започнали по едно и също време и не ми е шефка. Тийм лидерите дето са по-старши и имат повече власт не се държат така нагло, а тя тръгнала да ми прави ингриги и кавги. Ако не беше тази персона можех и 5-10 години да изкарам там, а не само няколко месеца, но с психично изпиващи те хора не си струва да работиш, а тя си ме беше нацелила още от първия ден.

Основният проблем, според мен, е че фирмата не смята заплатата за основоположник на труда. Иначе казано, не си мислят, че хората идват да работят там за пари, а не слава.

Сега, всеки си има различни критерии какво го устройва финансово и какво не, но е факт, че да изкарваш под 1000лв. в София е смешно. Сега вече ще станат 1200лв бруто от януари, което пак е... под 1к. Дори и заветните бонуси, които са трудни за взимане или трудни за даване ;) няма да оправят много положението. Може да се бъхтите здраво през месеца, да не почивате и ден и да успеете да си заработите 1100-1200лв. чисто, а на доста места стартовата заплата е такава. Всеки сам да си решава оттам-нататък.

Колегите са точни и готини (зависи в кой екип сте, разбира се). Няма проблеми с ръководството, ако сами не си ги докарате на главата. Съществува свободата да отивате на работа във вариращо време, както и да си взимате почивка, когато пожелаете.

Няма особено голям потенциал за развитие, най-много след 5 години във фирмата да станете контрол качество, с което да ви се вдигне натоварването и работата, която трябва да вършите.

ПС: Французите са най-малоумните работодатели, за които съм работил.

Като бивш служител на компанията пиша този коментар. Аз лично мога да се съглася с част от коментарите по надолу , но не с всичко! Към мен се подходи абсолютно адекватно, опитаха се да ме задържат, но моите причини не са свързани със заплащането, нито с проблем с който и да е служител. Даже благодаря за реакцията от страна на колегите. Атмосферата в компанията е позитивна, отношенията между колегите също. Знам че имат нужда от нови хора , което е добре явно се разрастват. Заплатите не са зле при положение че има хора и с по-добър френски и втори език. Въпреки това, за дългогодишен служител малеят. Изплащат се навреме, обикновено в първите 5-10 дни от месеца, без пропуск. На много удобно място се намират според мен. Общо взето се разделихме с позитивни пожелания, дори искрено ме поканиха, ако размисля да се върна. Това не зная колко често се случва по другите места. Като минус - има повече напрежение върху по-старите и опитни оператори, поради факта, че новите се учат, също се назначават на еднакви заплати, но и аз бях така все пак. Поне опитните имаме възможността да заработим повече под формата на бонуси.

Много се радвам,че са "вдигнали" заплатите 1190 Аз като напуснах ми беше 1020 брутото (((:

Абе колега, с бонус без бонус всички сте на заплати от времето на най-тежката криза (2010-2014).
В момента през 2018 стандарта, цените, както и заплатите много се вдигнаха и очевидно при вас ситуацията е трагична. Равносилни сте на редач в Лидл.

В момента има обява на фирмата - https://www.jobs.bg/job/4266848
Оператор въвеждане на данни с френски език, ОЛИАНС БЪЛГАРИЯ ЕАД
Месторабота София; Постоянна работа; Пълно работно време; Заплата от 1000 до 1400 BGN (Бруто)

Когато попитах как е възможно моята заплата да е по-ниска от на току-що дошъл нов служител (1190 бруто) ми обясниха, че не съм разбрал - в обявеното бруто влизала премията от 300лв (ако успееш да си я заработиш) и аз възхитен си викам - ааа така добре! После се замислих, че това 300 е всъщност нетната премия, ако я сметна - брутното й е към 500лв - от 1400-500=900лв бруто - сиреч около 700лв нето,пак си казах - е,да - взимам повече! После обаче пак се замислих и се сетих,че едва ли някой би се хванал за заплата в престижна частна фирма с висше,език и комп. грамотност от обява, която им сочи заплата от 300 нето до 700 нето...което само означава,че или премията от 300 нето не влиза в посочените заплати и новите взимат повече от старшите служители (което не е много добра новина за старите служители), или наистина обявените заплати са с премията вътре и новите биват сериозно прецакани...