ЕСО-ЕАД МЕР Пловдив /img/frontend/nomap.png"

ЕСО-ЕАД МЕР Пловдив

Добре де, от това което си постнал аз не разбрах кое точно те вълнува...
В смисъл нас по какъв начин ни вълнува, би ли го споделил с по прости думи ?

АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица-изток 2", както и миноритарният държавен дял от ТЕЦ "Енел Марица-изток 3" ще влязат под шапката на НЕК. Така ще се избегне декапитализацията на компанията и абсурдът НЕК да се конкурира с АЕЦ "Козлодуй" за износа на ток.
Това е един от разглежданите варианти за преструктуриране на Българския енергиен холдинг, обясни депутатът от ГЕРБ и член на парламентарната комисия по икономика, енергетика и туризъм Валентин Николов.
С тази промяна ще се осигури и достатъчно собствен капитал на НЕК, която изпитва финансови затруднения.
Гледам г-н Личев ме е изпреварил с информация за тези му вълнения които би трябвало да вълнуват всеки колега а не защо изпитите са 1 или 2 на година!
Колеги....гледайте напред а не само утре...Утре ще си вземете изпитите или ще ви ги дадат но ако бъдещото ни съществуване е неясно или под шапката на някой който иска да ни разбие....тогава няма смисъл и по 5 изпита да "взимаме"!

Правят нова, по-голяма НЕК
Предвижда се обединение на Националната електрическа компания (НЕК) с АЕЦ "Козлодуй" и държавните части от топлоцентралите в комплекса "Марица изток".
Това каза депутатът от ГЕРБ Валентин Николов, който е член на парламентарната комисия по икономика, енергетика и туризъм, съобщи БТА. Той участва в конференцията "В търсене на енергия - какво спира ВЕИ проектите в България".
Сега АЕЦ "Козлодуй" е дъщерно дружество на "Български енергиен холдинг" (БЕХ).
Пред журналисти Николов уточни, че дружествата ще се обединят под "шапката" на НЕК, с което ще се избегне декапитализация на компанията.
Предвижда се от нея да бъде отделен "Електроенергийният системен оператор" (ЕСО).
Един от обсъжданите варианти е новата голяма НЕК, отделеният ЕСО, "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" да са в бъдещия "Български енергиен холдинг", коментира Валентин Николов. Според него с предвижданата нова структура на енергийните дружества ще се избегне и абсурдната ситуация НЕК и АЕЦ да се конкурират за международните пазари, след като и двете са държавна собственост.
Обмисля се и втори вариант за преструктуриране, при който да бъдат отделени производствените и преносните енергийни дружества. Той предвижда във втори БЕХ да бъдат отделени преносните дружества или да се структурират като дирекция към Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.
Преструктурирането на енергийните дружества трябва да завърши до март 2011 г.

ЕТО ТОВА МЕ ВЪЛНУВА, КОЛЕГА.
БЕЗАВАРИЙНА РАБОТА НА ВСИЧКИ ЕНЕРГЕТИЦИ!

и какво те вълнува я кажи (съвсвем сериозно)

Уважаеми колега,
на твоето питане г-н Алимански би те попитал дали колегите от различните обекти не си говорите? Минаха достатъчно изпити по подстанциите и ако те интересува питай тамошните си колеги дали са доволни от начина на провеждане на изпита. Нищо ново освен това, че четвъртият въпрос е инструкция.
Честно казано мен в момента ме вълнуват съвсем различни неща.
Безаварийна работа на всички енергетици!

Марио, дай малко информация от кухнята, как вървят изпитите, на какво държите, най-много, къде ни е слабото място. Все такива неща......????

ДО

П „АТАКА”

„СИНЯ КОАЛИЦИЯ”

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН БОРИСОВ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДА,

През месец март 2010 год. Министър Трайков създаде работна група за изменение и допълнение на Закона за енергетиката. Първоначално в нея не бяха канени представители на синдикатите, но след среща с тогавашния заместник министър г-жа Мая Христова представители на НСФЕБ се включиха при обсъждането на внесения от Електроенергийния системен оператор ЕСО проект и предложенията на други дружества от бранша. Към края на август работата бе прекъсната и служители на министерството заявиха, че ще пишат нов проект. Според нас с този акт се целеше сериозна промяна във философията на Закона, а може би и умишлено закъснение спрямо сроковете предвидени в Директива 72.
До момента все още няма официално внесен в работната група проект на МИЕТ, но научаваме, че той ще се различава коренно от първоначалния на ЕСО.
В проекта на ЕСО бе предвидена консолидация на държавните енергийни дружества: НЕК, ТЕЦ „Марица изток 2”, АЕЦ „Козлодуй”, мини „Марица изток” и дяловете на държавата в други енергийни дружества. Подобна консолидация беше препоръчана по-рано и от специално наета външна консултантска компания. Научаваме, че тази препоръка не е отразена в проекта на МИЕТ, като дори не е предвидено и преобразуване на БЕХ. Нещо повече, не се предлага Системния оператор да бъде отделен по препоръчвания в Директива 72 най-ефективен начин като независимо самостоятелно дружество. Предлага се оставането му като дъщерно дружество на НЕК. Такова решение е допустимо, но ще трябва да бъде потвърдено от Европейската комисия и е предпоставка за последващ задължителен и перманентен контрол на независимостта на оператора.
Научаваме също, че в подготвеният от МИЕТ проект отново е включено предложението на ЧЕЗ и ЕОН за изменение на дефиницията и състава на понятието „преносната мрежа”, което до сега четирикратно е отхвърляно. Изразяваме категоричната си позиция, че ако то бъде допуснато ще бъдат отслабени националните преносни компании - НЕК и ЕСО, за сметка на облагодетелстваните чужди компании, придобили лицензии за разпределение на електроенергия. Мисля, че за всички е ясно какви ще бъдат последиците за потребителите на ел.енергия, след „преотстъпването” на подстанциите и преносните мрежи на 110 kv.

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДА,

Липсата на откритост и на професионален дебат по един особено важен за страната ни проект за Закон е причина за безпокойствието ни и повод за настоящето писмо.
Вярваме, че правителството и парламентарното мнозинство ще спрат по-нататъшното разбиване на българската енергетика и че ще направят всичко необходимо, за да възвърне тя водещите си позиции в региона.

С УВАЖЕНИЕ,

ИНЖ.БОЖИДАР МИТЕВ
ПРЕДСЕДАТЕЛ
НА НСФЕБ - КНСБ

БЕЗАВАРИЙНА РАБОТА НА ВСИЧКИ ЕНЕРГЕТИЦИ!

Уважаеми колега,
уверявам те, че нищо не ни е прихванало.
Сигурно си запознат, че вече нямаме право да провеждаме изпити на тестове. Когато това беше възможно и изпитите по безопасност ги провеждахме на тестове, за един ден минаваха по четири подстанции. Когато изпитите са устни не можем да изпитаме повече от две подстанции на ден. В началото на 2011 година непосредствено един след друг се падат изпита по експлоатация и изпита по безопасност. И тъй-като и двата изпита са устни се наложи да изтеглим експлоатацията в края на тази година.В противен случай двата изпита щяха да се застъпят.
А трети изпит ще има за тези, които не вземат някой от първите два изпита.

Безаварийна работа на всички енергетици!

Марио, какво ви прихвана та изтеглихте тази година изпитите по експлоатация ?
Всяка година ли вече ще имаме по 2 изпита ?
За трети не се ли предвижда нещо ?

01 авг
Българският енергиен холдинг (БЕХ) най-вероятно ще бъде разделен на два отделни холдинга, обясни икономическият министър Трайчо Трайков в петък. По думите му в първия ще влязат Електроенергийният системен оператор (ЕСО) и активите на преносните мрежи, във втория ще се обединят всички генериращи мощности.
Според министъра това е една от най-обсъжданите идеи, въпреки че има и още възможности. В структурата в момента влизат "ТЕЦ Марица-изток 2", АЕЦ "Козлодуй", "Мини Марица-изток", НЕК, "Булгаргаз" и "Булгартел".
Трайков допълни, че планира малка част от холдинга, обединяващ производствените компании, да бъде листната на борсата. Засега няма срок кога това може да се случи.
Министърът не коментира защо преди няколко дни е увеличил управителния съвет на компанията. Той обясни, че назначаването на втори изпълнителен директор всъщност ще спести разходи на министерството.
"Ако трябваше да наемем Йордан Георгиев чрез компанията, в която досега работеше, трябваше да платим до 1 млн. лв. Сега той ще работи за заплата от 2500 лв.", каза Трайков. Той добави, че лично е убедил Георгиев да поеме поста. Самият Георгиев има австрийско гражданство и работеше в консултантското дружество "Ролан Бергер".
Преди седмица Йордан Георгиев беше избран за втори изпълнителен директор на БЕХ. Той ще управлява заедно с бившия зам. икономически министър Мая Христова. Според запознати назначаването на двама директори е знак за бъдещето разделяне на холдинга, като всеки от тях ще поеме различно обединение.
Икономическото министерство съобщи, че ще премахне или преструктурира БЕХ, още в началото на април. Срокът за това беше средата на юни. Сега Трайчо Трайков каза, че най-вероятно разделянето на компанията ще стане до края на тази година. Много инвестиционни банки и посредници искат да ни консултират по преструктурирането на БЕХ, но аз не приемам офертите им без конкретни идеи и проекти, стана ясно от думите на Трайков.