ЕСО-ЕАД МЕР Пловдив /img/frontend/nomap.png"

ЕСО-ЕАД МЕР Пловдив

Ето, че и колегите от другите райони се включват в дебатите тук, това е похвално.
В началото искам да честитя на всички колеги годишнината от падането на Берлинската стена и падането на първият сняг за тази година!
Уважаеми колега, да, положението не е никак розово. По простата причина , че няма пари. Какви са точните причини за това само можем да гадаем. Но едно е ясно, времената вече са други и няма връщане назад. Трябва да се приспособяваме към новите реалности. Необходимо е да положим усилия и да направим каквото зависи от нас, от всеки един от нас , фирмата ни да се стабилизира и да излезе от това трудно положение. Когато отиваме на работа трябва да сме добри стопани и да се държим по начин, по който се държим и вкъщи. Да сме пестеливи, да се простираме според бюджета, с който разполагаме. Относно подстанциите без персонал лично аз не съм оптимист за такава реалност. На първо място трябва да е безопасността на хората, целостта на съоръженията, сигурната работа на съоръженията. А и в българските реалности подстанция без персонал в условия на безработица и гладни хора е предпоставка за вандализъм. Някой ще каже, че хората ги е страх защото там има високо напрежение и няма опасност от кражби. Нееднократно има набези и кражби по електропроводи и опити за влизане в подстанции. Благодарение на това, че има персонал до сега поне в нашия район няма фатални последици от тези набези по подстанциите. Друга причина е тази, че съоръженията трябва да са достатъчно надеждни и сигурни за да бъдат командвани дистанционно , като това да не води до опасност от аварии или трудови злополуки. Може би в по-далечно бъдеще и това ще стане, но според мен за да има сигурни и надеждни подстанции, експлоатирани без дежурен персонал стандартът на живот в държавата ни трябва да го позволяава.
Уважаеми колега от МЕР Хасково, надявам се да споделиш какви мерки взимате във вашия район и как се борите с тази криза.
Безаварийна работа на всички колеги!

от есо хасково съм.и тук положението не е розово.не вървят работите на добре.няма пари за нищо.мисля че не ни очаква нищо добро . а се говори ,че до 7-8 г няма да има дежурен персонал по подстанциите.

Уважаеми колега от гр. Сопот, радвам се, че някой наруши мълчанието тук. Едва ли аз съм човекът който може да каже кога ще ни остави кризата. Но мога да ти кажа какво можем ние да направим, за да помогнем това да се случи по-скоро. Трябва да променим мисленето си. Трябва да намалим разходите, които извършваме по време на работния процес. Трябва да правим икономии. Когато ни стане топло на работното място да спираме печката, а не да отваряме прозореца. Когато ни стане светло да спрем осветлението. Да не си мием колата, да не перем килимите си, да не поливаме градинката в подстанцията с питейна вода, защото водомерът се върти и водата не е без пари. Да пестим материалите с които работим, колкото и оскъдни да са те в момента. Какво ще ни донесе Дядо Коледа не знам, силно се надявам да не е това, което ти си чул. Всички знаем, че Българската енергетиката е стратегически отрасъл и едва ли някой би си позволил с лека ръка да я съсипе. Макар, че вече имаме някакъв пример в тази посока. Уверен съм, че това, което пишем тук се чете не само от нашите ръководители. Надявам се повече хора да се включат в тази дискусия. Интересно би било и колеги от другите райони да споделят своя опит с нас.
Безаварийна работа на всички колеги!

Жалко наистина че няма други колеги които да се включат в нашия дебат,повече от месец темата си седи празна без мнения.Също мога да кажа че ние сме най будния МЕР в сайта,което ме радва.Ами не ми остава нищо друго освен да помоля г-н М.Личев да даде повече подробности около кризата в предприятието и ако може да опише изхода до толкова до колкото може да се каже.Ще има ли съкращения на персонала най вече,защото се чуха и слухове за 30 % , ще ни режат ли заплатите и с колко ,дедо Коледа с празен чувал ли ще дойде .... ?Благодаря предварително на г-н Личев,незнам дали г-н  Н.Алимански и г-н Беловодски не четат темата ни , може и те да се включат с постове ...

Благодаря за мнението, Коко!
Да, съгласен съм, че не трябва всички да сте в кюпа, има съвестни работници, има и такива, които лежат на гърбовете на съвестните, не сме еднакви.  В една подстанция всички трябва да носят отговорност за това, което се случва там. Тази отговорност ще ви накара самите вие да въздействате върху мързеливите и върху тези, които носите на гърбовете си. Това за носенето на каската обобщава спазването на правилата за безопасност. Не знам дали ти е известно, но преди  година или две в една пловдивска банка електротехник от частна фирма се спъна, падна и главата му попадна в табло ниско напрежение. Момчето почина. Може би ако имаше каска на главата щеше да е още живо...... Добре би било всички вие, които сте съвестни и изпълнявате съвестно своите задължения да намерите начин и да въздействате върху калпазаните във вашите подстанции. Съгласен съм, че само с наказания не можем да се справим, но това е механизмът за въздействие, който е позволен от законите в Република България. Ако бяхме деца един хубав пердах може би щеше да свърши по-добра работа, но уви, отдавна не сме.
Още веднъж благодаря за мнението на Коко и се надявам още колеги да се включат в дебата.
Безаварийна работа на всички колеги!

Истината е някъде по средата.Г-н Личев има право защото си пази хляба и защото сигурно ако е по стриктен в проверките ще има резултат.Нищо не се прави цамоцелно.Обаче има един педантизъм понякога който е вреден за тези които са под неговите проверки.Погледнато отстрани може и колегите да имат право,че това няма или онова.Но проверяващия е един,двама а в подстанциите са стотици.Има съвестни,има мондари,има лежачи и непокисти и наказанията са за всички...А не би трябвало да е така.Трябва да има смисъл да работиш и това да зависи от лични принос и съзнание.А не всичките в кюпа..така не става.Не всичките сме еднакви,както и вие г-н Личев не сте еднакъв с някой друг.И относно каските...каските са хубаво нещо за тези които са като вас или дежурните.Като влезете в ОРУ или ЗРУ да ви предпази!?Но в някой случай когато трябва да се навреш някъде или при 40 градуса на сянка трябва да си с нея ,тя ти създава определен дискофорт.Нали ще се съгласите ,че трябва да не се дебнем за каските в определен момент,щото се превръщаме в късогледи,педанти...Много често злополуките изобщо не опират до това дали имаш каска или не.Ти карай като идиот на пътя,пък си сложи колан...Нищо лично ,но понякога освен профисионализъм има и човечност.

:))))))) колегите се ядат здраво .

Уважаеми колега от град Брусарци,
с удоволствие ще дам "президентския" стол в който седя на тебе и твоите колеги. А вие потърсете сметка на този, който не се е погрижил за вас да имате удобен ергономичен стол.  Многото дневници, в които пишете не са измислени от мен. Наистина писането е много, но пак повтарям, че не дай си боже стане злополука тези дневници и наряди в които пишете отиват при следователите. Ако имате пропуски отивате на съд. Тези проверки целят точно това, колега, да не правите грешки заради които после да стоите на "топло". Давам един елементарен пример. Допускащият по наряда, който обикновено сте вие, работещите в подстанцията, е пропуснал да се подпише в наряда под карето за инструктаж. Става злополука и вие отивате в затвора, защото не сте инструктирали хората. А това е само един подпис, нали, нищо работа...... Да, вие всеки ден работите в уредби под напрежение, но нали именно затова са правилата за безопасност, за да не рискувате живота си при работа. Ако не спазвате тези правила, тогава наистина рискувате и вашия живот и живота на вашите колеги. Относно залъка хляб мисля, че отдавна отмина времето, когато заплата се получаваше. Сега заплатата трябва да се ЗАРАБОТВА. Допускането на пропуски при попълването на документацията е недобре свършена работа. И никой не е наказан за запетая. Има доста подстанции в които при повторна проверка забележките от една дузина са сведени до минимум. В тези подстанции разбира се, че няма наказания.Относно незакупените материали-готов съм да съдействам на всеки отговорник на подстанция, който се обърне към мен за помощ. Наистина живеем във време на криза, средствата ще стават все по-малко, докато не излезем от това състояние. А колкото до наказанията в EVN това не е моя работа. Аз отговарям за нашата фирма и съм твърдо решен да ви науча, че каската, която носите пази вашата глава, а не я слагате заради мен.
Уважаеми колега, благодаря за мнението, което написа тук.

Напълно подкрепям колегата прав е ,нямаме основни материали а така е от години все няма пари и заявките не се изпълняват не е правилно в такава криза да се наказват хората който всеки ден си рискуват живота за едното парче хляб, да им взимаш Личев хляба от ръцете им ти си стойш в президенския стол но ния намаме дори свестен стол на който да седнем да пишем в десетките дневници от който ти подлупа следиш за пропусната запетая ! Тази гавра е безкрайна като си толкова загрижен за работниците питай дали в Евн ги наказват както нас .
нищо лично към теб м. личев

Уважаеми колега,
да, бяха други времена тогава, но как ще обясниш факта, че отваряйки протоколи от 2003 година от проверка на подстанция аз намирам неизпълнени предписания, като надписи по командни шкафове и др. Нима през 2003 година нямаше боя в склада или не се купуваше такава? Да, има много неизпълнени заявки, но повярвай никой не е наказан за неизпълнение на предписания, когато не са му закупени дадени материали. Наказанията са най-вече за пропуски по нарядите и документацията и ти би трябвало да знаеш това много добре. Не може в дадена подстанция досиетата на съоръженията да не са попълвани от 2000 година насам и отговорникът да твърди, че нямал време. Да, работата ми е такава, да търся вашите грешки и пропуски. Иронията за снимките няма да коментирам. Съжалявам за мнението, че ако разбера кой си ще си получиш заслуженото. Явно не ме познаваш достатъчно добре. Аз си имам принципи в работата и се стремя да бъда професионалист. Тук няма място за лично отношение.
   Благодаря за мнението, колега! Бих се радвал, ако и други наши колеги вземат отношение по тези въпроси.