Кантек / Cantek (Canon&Ricoh) /img/frontend/nomap.png"

Кантек / Cantek (Canon&Ricoh)

Фирма Кантек е много зле. Всеки сам си изкарва парите с труда си, като е подписал договор на минимална работна заплата и разликата до обещаното се дава като бонус, но в един прекрасен момент спира или намалява и ще си търсите нова работа.Голям имидж, голямо нещо, но по отношение на хората, които им изкарват парите са много ниско в морално и финансово отношение. Такива фирми наистина трябва да затворят и да освободят пространство за добрите фирми, които заплащат добри заплати и осигуровки на качествени и квалифицирани хора с допълнителни привилегии за тях, които са блян за фирмата, като ваучери за храна и дума да не става за допълнително здравно осигуряване. Ако сте сериозни хора и със сериозни намерения за бъдеще е безсмислено дза започвате работа там и само да ви се отчете в трудовата книжка.

Фирмата е с посткомунистическо мислене (т.е. е трудно да разбере за пазарната икономика и нормалните условия за работна заплата), което означава, че на ръководството им е трудно да мисли за служителите като за хора на които трябва да представя нормално заплащане и тогава да искат някакви рекорди в продажбите. В тази връзка договора на минимална работна заплата е шок за всички започващи във фирмата и без значение, че се заплаща всичко което е договорено предварително, но докога е въпроса. Аз работих 1 година и 2 месеца и показвах необходимите резултати, доверие, самодисциплина и коректно отношение, но като ставаше въпрос за получаване на заплащане при показани резултати много трудно им се откъсваха от сърцето и говорим за не много високи суми, вие да не си помислите, че там се изкарват суми над 1200 лв. Просто за външни хора не е добре, защото не са толерирани от ръководството и те нямат никакви скрупули спрямо тях и в личен план и могат по всяко време да си променят целите и възнаграждението, като ме накарат да си намеря друга работа.

Хора, фирмата е много зле. За да започнеш работа се изисква много сериозна компетентност и да се обещават някакви норамални пари, а след известно време, всичко си влиза в нормалните условия за фирмата и за да изкараш 1000 лева (което е невероятно постижение за Кантек) ще трябва да продадеш невъзможно количество хардуер, който дори и извънземен да дойде и да работи не може да продаде. Докато бях там за кратко се чуха доста истории и особено за това, че е имало масово напускане на хора в някакъв близък период и сега предполагам защо са напуснали. Иначе ръководството се опитват да градят някакъв висок имидж и богати ценности, но вътрешно са много бедни душички по отношение на мислене за персонала и тези, които им изкарват парите. Все пак ако имате желание и да си губите времето да научите нещо специфично в тази сфера започнете работа, но ако искате да работите и да станете професионалисти в дългосрочен план, със сигурност това не ви е мястото за работа.

1 точка

Фирмата е тотално деградирала спрямо мисленето си и управлението на персонала. Ако сте млад/а и ви предложат работа в София за 1000 лева си заслужава да се пробвате, защото има какво да се научи, но повечето заплати не надхвърлят 800-900 лева така, че ако в момента сте на добра работа няма смисъл да я сменяте, защото така или иначе ще дойде момент в който ще ви бъдат отрязани тези заплати, като основанието затова е, че се назначавате на минимална работна заплата и обещания. Т.е. по всяко време вие сте вързан и няма да имате никакво основание да изисквате да ви се плати разликата до 800-1000 лева, като изискванията за това са нали се подразбира, трябва да продадете целия склад и пак не е сигурно, че ще си достигнете таргета, защото той е изготвен гледайки в тавана. Само не им се връзвайте на обещанията, защото в това са много добри и могат да ви баламосат сериозно.

"Изразът "безплатен обяд няма" , чували ли сте го?" Иване, какъв е този назидателин тон ??? "Заплати от 500 до 5000 лв." Сигурно знаеш, че има заплати и под 500 лв. Тези по 5000 са само на М.Илиева и А. Бузовски.

Понеже се получи нещо като дискусия между Иван (разбра се, че е син на Милчо Боров) и други анонимници като мен, бих искал да добавя и друга информация в отговор на него, като защитник на баща си, което е разбираемо. И ти не можеш да застанеш с фамилията си, защото Иван е всеки 5 в България но Иван Боров, син на Милчо Боров е 1 и по този начин и ти влизаш в графата анонимници.

Всички коментари от 2014 г. написани под различни псевдоними са на 100% истина и това няма как да се опровергае, чрез една публикация с цел опит за изчистване на имиджа, защото ако Иван е на мястото на някой "анонимник" или "смехурко" и баща му се отнесе по същия начин както към всички тези служители, не можем да бъдем сигурни, че няма да се стигне до сериозен семеен конфликт, защото тези хора макар и анонимници са били грамотни и компетентни специалисти, търсещи нормални взаимоотношения между работодател и работник, което включва следните важни характеристики:
- Отношение към служителя
- Потенциал за развитие
- Достойно заплащане за положение усилия
- Дългосрочни перспективи пред служителя
- Коректност
- Лоялност и др.
- Даващи всичко от себе си за постигане на високи цели

В случая може само да се заключи, че Кантек е една фирма с луксозна покривка, която покрива под нея една изгнила дървена маса от 1990 г. И сега да не се опитва някой да променя имиджа на фирмата, защото вече не е възможно и това би трябвало да е ясно на Иван. В тази фирма са работили толкова съвестни и коректни хора, които са покривали по-горе изброените характеристики, че Кантек като работодател може само да мечтае отново да има и да намери подобни на тях. Тези толкова напуснали компетентни хора са направили това дори с нежелание, но по принуда поради всичките написани причини в предишните отрицателни коментари. Извода е следния - становището "мен не ме засяга и работя колкото ми плащат" отговаря напълно и изцяло на отношението на работодателя Кантек към работниците си и затова, ако някой не вярва на негативните коментари от "Анонимници", нека да пробва и да разбере от първа ръка, че всичко това отговаря на 100% след шестия месец, защото има много живи примери за това и ако желае след това може да предпази следващите последователи от същата грешка и да напише няколко реда, пък било то и като "Анонимник" за реалността. И нека Иван да се опита да защити икономически тезата си в този форум и да опровергае истината за най-важната особеност, а именно - трудов договор на минимална работна заплата (в кой век сме, в каква сериозна фирма се започва работа и с какъв сериозен бизнес би трябвало да се занимава). Само от тук на всички четящи трябва да им светне една лампа за сериозна авария в дружеството Кантек и отношението на персонала, защото дори само по себе си, това означава много нисък имидж на фирмата, за дейността която всеки "Анонимник" ще извършва и несигурност в заплащането. При положение, че някой е назначен за специалист в областта, а по документи и трудов договор е продавач на пазара за плодове и зеленчуци (но все пак е в Кантек), дали трябва да има значение - би трябвало. Може да се направи и бизнес социален експеримент, нека да кандидатстват 20 човека, които са специалисти в областта и като попитат за трудовия договор, дали ще има и 1, който ще се съгласи да работи (може и да има 1, но ще отговаря на условието "мен не ме засяга и работя колкото ми плащат" и ще добавя "докато не си намеря нещо друго"). Последното е във връзка с луксозната покривка и масата. Дали според всички четящи, някой ще има дългосрочна перспектива и мотивация за развитие - едва ли. Фирмата може да има такава, но не прави нищо по въпроса, да е е свързана с цялостното отношение на персонала и затова по-добре да си работи сама, без служители.

Няма смисъл повече да се предъвква темата, защото няма как повече ситуацията в Кантек да се промени, докато всички новопостъпили, дори и на сериозни постове хора са на минимално трудово възнаграждение по договор, от който могат да произтичат правни искове и сигурност в заплащането.

Фамилията ти не е важна, защото си Иван Боров, син на Милчо Боров, собственик на Кантек. Затова може да си вземеш мнението и да отидеш да се метнеш от някой мост.

Ако четете този коментар или сте потенциален нов служител, или сте бивш служител, който да злослови по името на фирмата. Защото, ако четете тези коментари и по принцип коментари за родната ни корпоративна действителност в БГ РАБОТОДАТЕЛ ще се натъкнете на огромен брой анонимни форумни мишоци, който злословят, но нямат смелост да излязат с името и достойнството си. Във форума на БГ МАМА жените имат по-големи топки от голяма част на потребителите тук. Все пак при тях става дума за най-скъпото - децата им. Докато тук повечето коментари са свързани с негативна емоция към бивши фирми или шефове. Ако искате да разберете повече, говорете с настоящи колеги и с мениджърите, имате глава на раменете си и можете да прецените сам. Не всичко написано в интернет е истина, особено публикуваното от анонимен източник. Все пак защо под надрасканите ни с графити влакове и блокове човек не си пише името, просто защото само на успелите артисти им пише имената под творбите в галерии и музеи, а не по тъмни и съмнителни стени надраскани с графити. Ако Ви е харесало това метафорично въведение добре, но и да не Ви е харесало пак добре, защото сте се замислили над думите, които ще четете по-долу или ще пишете като коментари в бъдеще.

Колкото до Кантек ЕООД, тя е фирма с потенциал за развитие, ако имате желание и качества, лесно можете да постигнете резултат, защото натоварването не е голямо, но ако сте от типа служител, "мен не ме засяга и работя колкото ми плащат" - няма да прокопсате. На различните позиции можете да работите малко или много, зависи от Вас. Работата не е сложна и натоварването е поносимо. Колкото сте си изработили толкова можете да получите. Има заплати по 500, има и заплати по 5 000лв. Зависи какви и колко сделки можете да направите. Тук ще добавя във връзка с предишни коментари, за плащането на бензина и колко работа трябва да свършите, за да излезете със заплата и то добра. Изразът "безплатен обяд няма" , чували ли сте го? И ще дам два крайни примера. 1. Ако имате собствен бизнес и продавате зеленчуци на пазара, ако не продадете нищо няма да можете да си платите нито сергията, нито бензина, а ако не продадете нищо за цяла седмица, ще трябва да си изхвърлите и стоката, добре че тонерите, устройствата и софтуерите, не се разваляха за една седмица. 2. Познавам бизнес модел в дентална клиника, където ти искат да си платиш 5 000 лв на собственика на месец, само защото работиш в неговата клиника и чак след това започваш да се храниш. Ако Ви говори нещо модел за WIN / WIN situation ще разберете, че това е взаимен процес.

Силните и лесни години на фирмата са в носталгичните спомени на на някой колеги, но това не означава, че няма потенциал за развитие. 27 години на пазара не се навършват и отстояват лесно. А във връзка с коментарите за потъващи кораби, мога да кажа само, че на пазара има предприемачи и фирми, които не издържат и живота на един мъжки комар (ако се интересувате колко живее той, проверете и ще се изумите как се припокрива със статистика за средна продължителност на фирмите и startUP-ите.

Ще завърша с това да се представя, казвам се Иван и не се срамувам, нито страхувам да напиша коментар с името си, вместо като анонимен или под псевдоним. Защото съм учен, че всеки трябва да носи отговорността си над думите и действията си. Няма нужда да пиша фамилията си.

Успех колеги!

Навсякъде има отрицателни работни моменти, както и тук - но има и плюсове, иначе нямаше да има хора работещи в тази фирма.

+ Истинска възможност за натрупване на опит - тъй като екипа е малък, ни се налага да вършим повече от една дейност, работейки по проекти. Така нагледно участваме и проследяваме целия работен процес.

+ Достъп до мениджмънта. Пак, заради малкия екип, няма много нива на управление, което улеснява комуникацията от служителите към мениджмънта и обратно

+ Комуникацията с колегите е непринудена, което си голям + в ежедневната работа.

Фирмата за съжаление е много далеч от външната визия която има. Много големи очаквания с много ниско заплащане. Всеки служител започва и е с трудов договор на минимална работна заплата, това е гарантирано и затова по всяко едно време може субективно да се изплатят много по-малко пари. Всичко допълнително което ви се обещае се дава във вид на бонус и може и се взима по всяко едно друго време по осмотрение и в зависимост от приходите на всеки един служител. Фирмата има тотално сбъркана политика на управление и е много силно лицемерна към всичко което прави. Фирмата е потъващ кораб, в това може да бъдат сигурни тези които ще дойдат да работят за известен период от време. Там е горе-долу добре само за някои по-млади които могат да научат нещо и които няма да претендират за заплати по-високи от порядъка на 800 лева макс. Но трябва да се има наистина предвид, че фирмата вече тотално не може да отговори на развитата конкуренция в областта си. Други фирми в сектора са мноого по-добре и далече по-сериозни като организация, предлагане, грижа за персонала и заплащане. Никой във фирмата не е доволен от работното си място и постоянно има интриги как един получава повече. Получих информация, че ще напускат още много хора до лятото така, че ще има доста свободни работни места в най-скоро време и който желае може да се пробва, но не позволявайте да ви лъжат в очите и да ви казват колко са силни и сериозни, защото е точно обратното. Не се подлъгвайте ако работите някъде за 1000 лева да си пуснете молба за напускане за да отидете в Кантек, защото това ще бъде голяма грешка, а има в същата сфера много други фирми които търсят служители за работа и там със сигурност няма да сте на минимална заплата.