Национална агенция за приходите / НАП /img/frontend/nomap.png"

Национална агенция за приходите / НАП

Какво да кажа. Прочетох колегите по горе.
Аз все още несъм напуснал. Но си търся.
Мога смело да кажа, че в последните 17 години нищо хубаво не се е случило в НАП.
Връзкарство, шуробаджанащина, деспотизъм, липса на обективност, партийни назначения, корумпираност, но не на ниски, а на високи нива, чадъри над определени "наши" фирми и тормоз на "ненашите". Темата е огромна. А перспективата никаква.
НАП се дели основно на 2 вида:
1-върхушка (с доходи на европейско и над европейско ниво. Примерно: дребен или едър шеф получава месечно 1500 лв, а на тримесечие 3000-10000лв(
2-"вся остальная сволоч"-простолюдие по на 350-500 лв, което бачка за помешчиците. Бива тормозено, уволнявано, мачкано и експлоатирано. Който си надигне главата-марш навън.
Назначенията са на чисто лличностна основа, без ценз, без конкурс, по роднинско-цветова линия. Партийното влияние ие изключително силно.
Нарочно не ги правят държавни служители защото ще се окаже че балдъзата на директора е с техникум по химия, а работи като данъчен експерт и получава огромни пари.
Често явление е, двама инспектори да имат разлика в парите в пъти. Просто защото единият е работен кон, а другият е протеже на шефа.
Ако влезе сметната палата (което никога няа да стане( ще трябва половината персонал да се уволни веднага и директно барабар с директора.
По партийна структура от тази няма в държавата.
И не си мислете, че като има избори нещо се променя. Сега в момента силно влияние в НАП имат и партии, които от десетилетие не са във властта. Никой не се отстранява, само като пдне от власт му се избира един тих кабинет и му се дава едрогърда секретарка.
Няма оправия.
И Бойко не може да ги изрине тези.
По скоро те ще го провалят.
Дано да не греша.

Всички чиновници, които ние, работещите в частния сектор, великодушно изхранваме, в това число и бюрократите от НАП, трябва никога да не забравят, че не са нищо повече от ОБСЛУЖВАЩ ПЕРСОНАЛ!!!!!!!

Да го духате всички смотаняци в НАП. Не стига, че не си вършите работата като хората, ами и имате наглостта да мрънкате против недоволството на хората, които сте задължени да обслужвате. Ако работехте както трябва никой нямаше да е недоволен от вас. Нещастни търтеи и бюрократични боклуци, това сте вие. Лично съм се убедил, че най-големите некадърници, които не могат нищо друго да правят, отиват в НАП и подобни институции. Плюя на вас, нещастници!

Е "Уважаеми Клиент" вече може да спреш да се притесняваш за служителите на НАП до 30.04.2008г. по нареждане на г-жа Мургина се слага край на обеда.От 12ч. до 13ч. ние служителите в НАП вече, няма да вадим баници и кълки а ще обслужваме граждани.Дано все по-малко да са тези като теб,които под прикритието на анонимен участник в форума обясняваш за връзкарите и подлезурковците в НАП.Да може и да има такива сред нас,но са единици останалата част са хора принудени да се съобразяват с елементаристи като теб,граждани които сърдити на държавата, че не им е осигурила лек и спокоен живот чието мото е НЕ Е ВАЖНО НА МЕН ДА МИ Е ДОБРЕ А НА ВУТЕ ДА МУ Е ЗЛЕ.

Няма да повтарям написаното от другите, напълно се съгласявам. Последна крепост на комунизма. Бонусите са според дължината на езика, връзкари, доносници и подмазвачи прогресират, останалите бачкат за без пари. Навсякъде се пуши, дори и в присъствие на клиенти. На обяд се вадят баници, кълки, манджи и започва едно ядене върху клавиатурите. След обяд вече ухае на домашна ракия и вино. Моля ръководството на НАП да проверява служителите си за тютюнопушене на определените места и за употребата на алкохол. Не само покрай празниците а и целогодишно. Ясно е че служителите не издържат вече и търсят утеха в алкохола, но все пак нека си пазят здравето и да не се самонаказват заради тъпата държава и гадното отношение на шефовете.

Интересувам се от длъжността Публичен изпълнител към НАП- отговорности, права(ако има), възнаграждение (?13-та заплата), възможности за трупане на опит в подходяща за работа среда (която не изключва интриги,но не и удари под кръста от колеги и приписване на чужди заслуги)и евентуално развитие (подчертавам нямам връзки в НАП)?Благодаря предварително.

в досегашния ми скромен опит не съм срещала толкова интригантство толкова бездушие, и толкова шуробаджанащина

Целта на това изказване е не да очерня институцията в която работя а да дам една оценка на състоянието и в момнета.
От доста време не намирам никакво удоволствие в това да издирвам вече несъществуващи фирми много от които са кухи с цел източване на ДДС, да проследявам произхода на извършените доставки и да установявам, че фирмата която проверявам вече е “продадена” на циганина оопс рома Асан/босия/ от село Tри могили община Видин/селото е измислено не го търсете))))) e както и бай Асан но мога да посоча действителни случаи/, да се будя в 2,3 часа през ноща и да мисля върху някой казус на някоя ревизия или проверка, дали фактурите които съм гледал не участват във верига за източване на ДДС и т.н.Да не говоря за заплахи, който съм получавал по време на нощни проверки по ресторанти казина барове или след ревизии с големи начети т.н. а и за страха който съм изпитвал когато съм се прибирал в къщи.Нямаме никаква сигурност за живота си.Когато някой колега бъде пребит обикновенно ръководството излезе с обръщение и с това се изчерпва всичко до следващия случай.Нищо не се прави за нашата сигурност.
Когато извършваш проверка или ревизия трябва да си и много добре подготвен и да знаеш десетки закони и правилници във времето назад до поне 2000г. да не говорим за стотиците Правилници, Указания,Наредби, Становища, Съображения ооопс Процедури И всичко това за някакви си 350лв и символични премии.
По добре да стана шофьор в Софийския градския транспорт там поне ще знам че трябва спазвам два нормативни документи – Закона за пътищата и правилника а заплатата ми ще бъде двойна.
Връщаме или отказваме ДДС за стотици хиляди лева на месец а получаваме заплата която получава чистачка в голяма фирма. Голям срям!
Не мога да разбера начина на разпределяне на т.н. ДМС/допълнително материално стимулиране/
Смятат че не е справедливо човек, който начита фирма предотвратява източването на ДДС получава заплахи от “сиви” бизнесмени и т.н. да получава като стимул едно демотиращо ДМС от 200 лв на тримесечие а директор или експерт на някаква измислена дирекция с 5,6 подчинен да получава 4000 лв за това че е я подпис я неподписал 5,6 документа на месец а останалото му време е изпълнено с това да чете вестници или да говори по телефона и да лобира за някого.
Иби пък предотвратил източването например на 100000лв или пък съм обработил 1000 декларации а той я подписал я не подписал 5 документа.Смятам че на оперативните инспектори отговорността е 10 пъти по-голяма от отговорността на някакъв началник па било то и директор. Ами допусна грешка при въстановяне на ДДС после ще трябав да се обяснявам пред вътрешен конторл три и три нощи и да и изпиша 1 тон мастило.
Къде е моя принос към бюджета къде е неговия принос и каква отговорност нося аз и каква той и по каква формула моят труд се ощенява повече от 10 пъти по-малко от неговия труд. Това е което дразни и демотивира много от колегите. Не искам да кажа че ДМС трябва да е по-равно все пак един директор или експерт е по високо в иерархията но разликата да не е толкова огромна.
Преди да влезе ДПК стимулирането беше по справедливо
Не съм на принципа като няма ДМС/допълнително материално стимулиране ще има ДДС/данък добавена стойност/ нито пък на принципа те ме лъжат че ми плащат аз ги лъжа да работя. Твърде съвестен съм да допусна това нещо.
Считам че този който носят с по-големи отговорности трябва да бъде стимулиран и по-добре. Това е моето мнение.

Не мога да разбера защо инспекторите, които директно се сблъскват с бизнеса и директно са изложени на опити за подкупи и понякога работят с риск за живота си да получават повече от 10 пъти по-малко от някой директори на дирекции с 2,3 подчинени . Къде е логиката и в чии интерес е това.А да не говоря за стресовите ситуации в които се налага да работим и за това да внимаваш да не изтървеш някой от сроковете за завършване на многобройните проверки, ревизии, насрещни проверки и дали ще ги свършиш навреме.А да не говоря че много колеги работят събота и неделя в къщи за да смогнат със свършването на ревизиите си навреме.Не ми се говори и за начина на извършване на ревизиите и за ненужните ревизионни доклади които се творят. Преди имамхме повече време за ревизии и по малко за писане а сега е обратното отделя се много време за писане и по-малко време за извършване на истински ревизии.
Лично аз ме е срам да кажа каква ми е заплатата въпреки че работя в както някой я наричат “модерната” НАП/Националната Агенция за приходите/.
За мен няма “черен” срамен труд а срамно заплащане.Когато отидеш в магазина не те питат какво работиш.
Аз лично съм направил план за напускане на тая система и надявам се да стане но това когато му дойде времето.За мен не е срамно да нося тухли или да нося бетон на някой стреж в Лондон или да чистя офиси това не е проблем за мен. Това като за начало а след това като усъвършенствам езика ще се опитам да се квалифицирам и да започна работа като счетоводител.Това е планът и моята мечта да работя в Лондон като счетоводител но дали ще стане е друг въпрос.
Омръзна ми да карам месец за месец , да ходя с дрехи и обувки от преди 10-15 години, да ходя пеша на работа и да гълтам автомобилния пушек на автомобилите на некоректни към бюджета бизнесменчета.
В НАП се говори за стачка естествено тя предварително е обречена на неуспех и тя няма да бъде подкрепена от следните групи колеги: от онези които са в НАП-а и стоят само за да им върви стажа хора чиито половинки се занимават със счетоводен и друг бизнес както и от онези които са в НАП за да вземат своите си 10% за тях е без значение какви заплати получават за тях е важно само да са в системата.Тя няма да се подкрепи и от хора на длъжност ръководител екип и нагоре понеже те така или иначе са с добри ДМС-та. Тя няма да бъде подкрепена и от колеги които не разчитат на тази заплата която получават и водят тайно счетоводство на фирми чрез подставени лица и от онези които стоят в НАП-а за да привличат фирми в счетоводните къщи на своите половинки.Естествено, че една голяма фирма ще предпочете да отиде в счетоводната кантора на съпруга/който не разбира въобще от счетоводство и гледа като теле когато го питаш за елемнтарни неща, това е истински случай/ на методоложка от НАП-а отколкото да предпочете счетоводството му да се води от някой “безимен” счетоводител независимо колко добър е той в професията си.
Но има една група инспектори които разчитат само и единствено на заплатата която получават от НАП-а в която груп съм и аз.Това са предимно испектори от обслужването от събирането както и от проверките.
Според мен заплатите на редовите оперативни инсепктори трябва да се повишат поне с 50 % а не с 10% които веднага биват “изяждани” от инфлацията. Искам повишаване на покупателната способност а не минимално повишаване на брутната заплата и едно безкрайно догонване на инфлацията.
Да не говоря че синдикатите въобще ги няма и не вършат никаква работа освен да организират някоя синдикална екскурзийки
Преди да влезе ДПК стимулирането беше по справедливо
Не съм на принципа като няма ДМС/допълнително материално стимулиране ще има ДДС/данък добавена стойност/ нито пък на принципа те ме лъжат, че ми плащат аз ги лъжа да работя. Твърде съвестен съм да допусна това нещо.
Питам на кого е нужно в чии интерес е в ситемата да има постоянно текучество опитните кадри да напускат а на тяхно място да постъпват необучени хора.
Как НАП ще привлече един млад специалист в София с 280-300 лв бруто.
Имало едно време, времето когато кандидаствах тогава имаше малко места и много кандидати и все още беше престижно да се работи в данъчната администрация. но сега тенденцията е обратната и няма как да е иначе с това демотивиращо заплащане и за това “модерната” НАП не могат да съберат кандидати и в рамките на 2 месеца обявяват 2 конкурс и за това хора постъпили на конкурса преди 1 месец започват да напускат.Не можеш да задържиш един млад специалист в НАП с 280-300 лв бруто или дори да накараш един безработен да работи за такова символично заплащане а да не говоря за опитни счетоводители с заплата 800-1000 лв.В това отношение Нап- а не е конкуретно способна на пазара на труда.
Ще се подкрепя с извадка от в.Труд :” Не бива да се пропуска и фактът, че българските данъчни служители са най-ниско платените в целия ЕС. Остър дефицит на оперативни служители изпитва системата.Само преди дни НАП-София търсеше 180 служители. В масовия случай току-що завършили икономическите университети се съгласяват да работята със стартова запалат от 320лв. Дали от толкова ниско платен млад човек без никакъв опит реално да се очаква да възстанови примерно 1 млн.лв ДДС?”
Тъжно много тъжно.Преди дни научих и по тъжна новина и тя е че в безсилиети си да привлече кадри които да работят в НАП на конкурса преди 2 месеца на събеседване са викани хора които на издържали теста и са назначавани след това на работа.Това ако не е дъното.Това преди години беше немислимо да се случи.Не ми се говори и за шуробаджанащината в системта.
Единствено което се е подобрило в + посока е че вече работим на по добри РС и вече всеики има РС а не както преди 1 РС на 3,4 човека но има колеги които работят в по-мизерни условия като липса на климатици и печки за отопление и т.н.
На края моя призив към онез които мислят да кандидатстват е:” Елате в НАП-а ако ако няма къде другаде да отидете.”
Всъщност зависи от целта на идването ви е ако искате да стоите тук за да приличате фирми в счетоводната къща на съпруга/съпругата това е идеалното място за вас )))
written by: [email protected]

Това което се убедих в последно време е, че за да работи човек в НАП трябва талант. Представете си колко е объркана системата и вие отивате там в цялата бъркотия и разбира се трябва да се ориентирате някак. Така работата не, че не е за всеки. Това е за хора с усет, особена интуиция и възможности. За това е добре служителите, работниците и началниците които считат, че им идва в повече да се ориентират на друго място. А на онези които им приляга да извършват дейността, то те се занимават с едно дело което не е изобщо за подценяване. От друга страна вярно понякога гражданите подхождаме с някакъв идеал за това, как трябва да се вършат нещата. Ала не всичко е така както го искаме. Зад всичко си има определен смисъл. За това дано работната среда на хората работещи там, да се подобрява - а не да се подобри изведнъж. Колегите разбира се сами избират до колко да са коректни един към друг. Потенциала за развитие както вече го уточнихме е въпрос на талант. Сигурността зависи именно от него. После привилегиите сами идват, уважението и заплащането също. За това е редно на местоположението да сложим 5, тъй като агенцията е навсякъде. На колегите 4, защото един без друг няма да могат да нищо да свършат. И на останалите показатели по 1-а, защото е въпрос на възможности и зависи си от всеки, как ще успее да се ориентира. Е чао.

Всичко написано по-горе абсолютно отговаря на истината.Заплащане - никакво.Като цяло НАП е срам за държавата.Уважение - липсва. Постоянно се обявяват конкурси за работа и няма желаещи.Потенциал за развитие - само за някои. Колеги - текучеството е толкова голямо , че вече не ги познавам , състава се сменя през ден.Премиите се смятат на база оценки по тайнствени формули, които и Айнщайн трудно би разгадал.Уж си изпълнил плана , пък накрая 100 лв. премия.Пълна мъгла!