VMWare https://www.google.com/maps/api/staticmap?key=AIzaSyDTo5pSNCbE0DW8tvZj8hGdttXLKd2WO4M&size=255x160&zoom=13¢er=София,бул. Г.М. Димитров 16А&markers=София,бул. Г.М. Димитров 16А

Ще се съглася с @st. Интервюто с мен беше проведено изключително аматьорски.
1. Кандидатствах за Java програмист. Имах 90 минутно интервю по C++. Хм, окей, бях казал че бих могъл да пиша на C++ в *част* от работното си време, но все пак последващото Java интервю беше 10 минути. Приоритети?
2. Преди интервюто съм говорел поне 2 пъти по 2 часа по телефона с техни HR-ки. Те се мъчеха да изсмучат от мен всякаква възможна информация за фирмите, в които съм работил преди. Оставиха ме с впечатление, че интервютата са претекст за лов на информация за родния ИТ пазар.
3. Когато се озовах на интервюто, се почувствах сякаш съм чужд шпионин, на когото му се изрежда целия отдел да го разпитва. Останах с впечатлението, че отношението е преднамерено грубо (може би психологичен тест?). Ако не е било преднамерено, още по-лошо за тях.
Като цяло, програмистите изглеждаха много наплашени и кротки, а HR-ките наперени и самоуверени до степен, която просто ги правеше смешни.

Не смятам, че в тази фирма имат място сериозни хора, които са готови да работят много и да очакват уважение. Да работите много - да, уважение и заплащане - не.

VMware са страхотна фирма на пръв поглед - работа за световноизвестна компания, скъпи тимбилдинги, глезотии. Според мен обаче в екипите няма уют, поне в моя беше така - всеки си гледа личния интерес. Всъщност, някои екипи бяха доста сплутени и единни, но в моя мениджърът беше под всякаква критика.
Отделно HR-ите са ужасно некоректни към почти всички кандидати и определено не си заслужават възнаграждението - най-малкото са длъжни да създават добър имидж на фирмата, нали така.
QA-те се разглеждат като втора класа хора.
Изглеждаше, че за да те повишат трябва да минат стотици години. Причината е, че наистина проектите са много сложни и има нужда от добри кадри, не просто някой с година стаж. Но това едва ли ви топли ако искате да растете и да се развивате.
Изглеждаше, че тукашните мениджъри нямат никакво право на глас - всичко се ръководи в Щатите, нашите са просто марионетки.

Работил съм в няколко чуждестранни фирми, така че имам богат опит с работата с чужди фирми. Но интервюто в VMWare би всякакви критерии за непрофесионално провеждане и отношение към кандидат за работа.
Сагата започва така - След подаване на документите ми не последва елементарно потвърждение, че са получени. След няколко седмици аз се обадих да попитам дали въобще са ми получили документите. Отговорът беше, че са получени, но имали страшно много работа и затова не са се обадили. Щели да ми се обадят.
Действително се обадиха още същия ден и се проведе едно 30 мин. телефонно събеседване с HR, в което най-важните части бяха - 1. Описанието как се провежда интервюто - правело се на 2 части, в два дена - първа част 1:30 часа и втора част 3:00 часа. И 2. въпросът явно от съществена важност за HR - дали смятам, че ще се справя с работата. Като коментар на последното мога да кажа, че все пак ако не смятах, че ще се справя, нямаше да кандидаствам.
Интервюто започна в уреченият час. Имаше технически лице и мениджър развой. Честно си казвам по-неуважително отношение от страна на мениджър към кандидат за работа не бях виждал. Докато техническото лице задаваше въпросите си по въпросник и отбелязваше отговорите, мениджърът сякаш не беше в стаята. Пишеше си нещо на лаптопа и въобще не беше в събеседването. Само един път се включи със страничен въпрос. Но най-лошото впечатление, което ми направи е най-демонстративното криене на екранът на лаптопа, макар че нито съм проявявал интерес към него, нито пък от позицията, на която седях, беше възможно да видя нещо, освен емблемата на гърба на лаптопа.
След един час и 25 мин задаване на въпроси последва нещо, което определено ме шокира. Двамата събеседници станаха прави, казаха че залата е заета в 15:00, т.е. след 5 минути, което предполагаше, че интервюто свършва. После последва подхвърлено изречение, в което ми беше зададена задача, но имало само 5 минути. Като чух задачата направо не повярвах на ушите си - задачата беше да се направи клас смарт пойнтер, което всеки програмист разбира, че е малко повече от 5 мин. Аз бях толкова шокиран, че постоянно се чудех как може такова непрофесионално провеждане на интервю. Съответно при тези обстоятелства прецених, че няма нужда да правя каквото и да било и отказах.
В съответствие след няколко седмици HR се обади да ми каже резултата от интервюто, което при стеклите се обстоятелства, не беше трудно да се досетя какъв е. Но поне това им прави чест, че на изричното ми настояване да се обадят с резултат независимо какъв е, го направиха.
Разбира се от учтивост казаха, че документите ми остават отворени и мога да кандидаствам пак за друга позиция. Което при така развилите се обстоятелства аз лично никога не бих го направил.
За съжаление това, че VMWare е чуждестранна фирма не значи, че се работи със същото професионално отношение към кандидатите за работа.
Разбира се това може да е частен случай, но аз все пак предпочетох да го разкажа. Стремял съм се да бъда максимално безпристрастен и без да споменавам имена.

Прекалено големи изисквания имат при кандидастване, които после въобще не могат да покрият условията, които предлагат. Малко да се огледат какво предлагат, какво изискват и същите тези неща при други фирми и ще видят, че има дори в пъти по-малки фирми, които предлагат по-добри условия. Явно се носят на славата, че фирма с 3000 служители има печалба от 1.9млрд. Разбира се това е постижение и е похвално, но все пак именно служителите на фирмата са спомогнали за тази печалба. Мениджърите може да взимат големите заплати, но определено не те вършат работата.

2-3 години не пипат заплатите, не знам кое му е хубавото. Не можеш да растеш, висшият мениджмънт в България е изключително некадърен и неопитен и постоянно се оправдава с американските нареждания, които идват от централата в Пало Алто. Доста безполезни са и не мисля, че с нещо си оправдават големите заплати. Да не споменавам и липсата на адекватен HR. Всички са се втурнали да разрастват офиса с нови хора, но никой не обръща внимание на проблемите на настоящите служители, които чакат бонуса след края на годината и осребряването на няколко акции и дим да ги няма. Аз и още трима колеги вече  си изпратихме CV-тата на няколко места. Но ако сте млад и с 2-3 години опит, и искате малко да поработите в международна компания, ВМуеър е вашето място. Поне за година-две.

идеално е!

Работата е интересна за хора с малък опит и стаж. Има много технологии, новостите са доста, мениджмънта в някои отдели е доста муден и не си дава много зор. За офиса в България мога да кажа, че се третира като в Индия, пари не се дават, каквото си договориш - това е.

Няма възможност за развитие, по хубавите позиции са заети, няма повишения, както и индексации на заплатата. В същото време има огромни претенции за това какво човек знае, а в работата се използва 1/50та от тези знания, което е доста демотивиращо.

Както колегата QA e казал: Ако сте млади, нямате опит и искате да се докоснете до нови технологии, готини хора с които да работите в българия, но да не сте добре заплатен и да се съобразявате с Индиици, това е мястото за вас :)

не съм работил във фирмата, но ми попадна интересна обява за рецепционист.
Интересува ме най-вече как е заплащането. Ако някой може да ми помогне, ще съм му благодарен.

Как вървят заплатите в VMWare? Примерно за QA?

За QA-a във VMware може да се каже много. Работата е интересна за хора с малък опит и стаж. Има много технологии, новостите са доста, мениджмънта в БГ е супер, но QA-a не се цени като кадър. За офиса в българия мога да кажа, че се третира като в индиа, пари не се дават, каквото си договориш - това е. Нама възможност за развитие, по хубавите позиции са заети, нама повишения, както и индексации на заплатата, дори и да има е в рамките на 3-5% годишно. Ако сте млади, нямате опит и искате да се докоснете до нови технологии, готини хора с които да работите в българия, но да не сте добре заплатен и да се съобразявате с Индиици, това е мястото за вас :)