Хюлет-Пакард Глоубъл Деливъри България Сентър ЕООД /img/frontend/nomap.png"

Хюлет-Пакард Глоубъл Деливъри България Сентър ЕООД

Здравейте.

Моля, кажете ми повече за тази позиция. За адеко ли е, какво знаете за длъжността:

Response Manager with German

jobs.bg/f3537644

Благодаря

Здравейте, аз съм бивш служител и бих искал да ви предопредя. Видях, че има HPE са пуснали обяви за първо ниво младши инженери. От обявата изглежда така, че май HPE ще те наемат, а не тези нещастници през Адеко. Ако ви викнат, се пазете тази обява да не е лъжа и да подпишете с Адеко, защото тогава няма да има 24 почивни дни, добро заплащане и главния ви меринджей ще е едно лайно на име Борис Сарабеев (оперативен мениджър на Адеко за България), който ще си позволява да ви крещи и ще се чуствате сеедно работите в селската бакалия. Пазете се!!!

Здравeйте,

Бих била изключително благодарна, ако някой ми даде информация за QA отдела в HP. Предстои ми интервю за позиция Junior QA и ще се радвам на всякава обективна информация за команията, отдела, заплатите за тази позиция, естеството на работа, използвани технологии, задаванаи въпроси на интервю, брой интервюта и друга информация, която настоящи/бивши служители биха могли да споделят и не е строго конфиденциална. Нямам предишен опит като QA и наистина всяка релевантна информация би ми била полезна.

Благодаря на отзовалите се!

Кандидатствам за Junior QA. Бихте ли ми казали как протича интерюто и какво е заплащането там. Благодаря!

Може ли някой да даде малко информация и мнение, разбира се, за Мейнфрейм отдела - от кандидатсване до заплащане и развитие. Мерси предварително! :)

Не започвайте работа в Крадеко на IT позиции за HPЕ(вече първото ниво във всеки технически отдел е наето през Крадеко), защото там натоварването много голямо и чисто се дават 900 лева(смешното е, че преди 2 години беше 1200 лева :) ), което не супер лошо, но спрямо IT търсенето на специалисти момента е доста ниско. В Интеруут за начална позиция се дават поне 1100 лева (пак е лоша компания, но бие Крадеко :) ). Някои хора започваха IT кариерата си в Крадеко/HP с надеждата да имат в трудовата си книжка, че са работили за HPЕ, но там ще пише Крадеко така, че е безсмислено да започвате работа поради тази причина. Второ и трето ниво още са директно назначени под HPЕ, но това е за хора с 2-3 години опит в IT областта и там заплащането не е толкова високо, спрямо другите IT компании(за второ ниво е между 1600-2000 лева, но това за хора с опит и сертификати). HPE - Hewlett Packard Enterprise.

След 5 години тук мога да кажа, че е подходящо само за хора без никакъв опит и за такива които искат да получават някаква заплата без да работят. Колкото повече работите толкова повече ви затрупват с работа за сметка на тези които не си мърдат пръста по цял ден а те не са никак малко.
Заплатите са около (след данъците):
1600лв за Technical support (ако тепърва идвате искайте поне 2200 - ще ви ги дадат).
2000лв за Deep Technical support (ако тепърва идвате искайте поне 3000 - ще ви ги дадат).
Junior позициите са през адеко и там заплатата е около 1000лв, а на последък и technical support ги наемат през адеко. Започнаха да наемат на по-високи заплати (ако си поискате) защото масово всички напускат - съвсем скоро и аз, всички около ме вече го направиха. Заплатите на старите служители вече са значително зад всички чужди IT компании аутсорсващи в България, защото с години не се правеше нищо по въпроса, поради некадърността на мениджъмнта който не е там за доброто на служителите а за да целуват задниците на техните мениджъри.
Заплатата на която започнете ще е и тази на която ще напуснете с минимална разлика - увеличава се с 0 до 5% на година което е ок за тези които са там просто да им минава времето, но ако искате развитие колкото и позиции на горе да смените заплатата няма да се увеличава за сметка на отговорностите.
Колегите са супер но предполагам зависи къде точно ще попаднете. Стаж от други компании почти не признават дори ако сте работили на същата позиция.
Като цяло центъра в БГ затъва с пълна сила последните 4 години и то все по-бързо, но ако сте без опит или искате по цял ден да се ровите във фейсбук както мениджъра ви - определено си заслужава.

Много и различни мнения са се изписали и истината е, че всеки гледа през своята призма. Но някои от принципите на ХП са следните:
- Фирмата се разцепва на две, това нищо не значи откъм фирмена сигурност, локация или заплащане, но е редно да се знае
- В ХП има много организации със свои собствен бюджет, мениджмънт, ниво на колегите и т.н. Можеш да попаднеш на много готини хора, както и на пълни безхаберници и интриганти (както в повечето големи компании)
- В коя организация си има и значение колко пари и работа можеш да очакваш. Съпорта, който е и най-голямата структура тук в БГ - е с малко под средното за заплащане за съпорт и почти никакво развитие, смени и много работа. На други места пък е по-добре, като например PPS или HP Software
- Обучение и сертификация - зависи от мениджъра и организацията, но средно около 1 на година.
- Някои организации позволяват работа от вкъщи, което е супер предимство. Все още не е махнат и засега няма тенденция да се случи, заради недостига на места в офисите
- Локация - БП в Младост 4. От скоро има метро, така че е супер. Ограничени паркоместа.
- Сигурност - България им е един от най-големите центрове, който продължава да разширява. Аз лично, в близките години не бих имал притеснения
- Развитие - зависи, но не е сред компаниите известни с многото си възможности. Дори да се издигнете, не очаквайте увеличение на заплатата
- Мениджмънт - както в големите компании има и добри и лоши мениджъри. За жалост глобалните решения се спускат от много по-горе и често са свързани с ограничаване на бюджета и всевъзможни рестрикции. Местните мениджъри нямат особен избор освен да спускат надолу
- Колеги - хора сякакви
- Работна среда - отвофен тип офис.Нищо нестандартно, нищо особено

Накратко: Компанията се разцепва и разпада, в България е само поддържащ персонал и е подходяща за хора стартиращи в ИТ кариерата. На каквито условия се разберете в началото, на такива ще си останете.

Надълго от моят почти четири годишен опит:

Заплащане: Основното правило е, че на каквито пари започнеш, на такива ще си останеш, така че се преборете за повече в началото ако искате да се задържите. Парите много варират, но са обидно малко и много често в други Бг компании предлагат с хиляда отгоре на същата позиция. Увеличението на заплата с клизма и разправии и молби е по-малко от годишната инфлация, смятай 3-4% не повече на година.

Основно заплащане, усреднени стойности от информацията, която съм чул от колеги в компанията и мои наблюдения:
Ще ви цитирам средни актуални заплати, които знам от колеги:
Начални, базови нетехнически длъжности или академии: 1200
Технически съпорт - младши: 1600
Технически съпорт - старши: 2600
Мениджър на екип (Team manager): 3500
Мениджър на проекти (Project manager): 2400
Мениджър на процеси (Change/Transition.. manager): 2000
Тийм лидер (Team leader): 2300
Ако работите през Адеко или Софика, тия пари са -30%

Финансови Бонуси: С тенденция да няма. От както работя в компанията са все по-малки и основно по коледа около 1/3 от месечната заплата.

Уважение: Ако работиш много и си траеш, ще те уважават. Ако имаш мнение и го изразяваш, ставаш неудобен и ще ти направят живота гаден.

Привилегии: 60лв ваучери за храна, частични покрития за зъболекар, лекарства и диоптрични очила, паркомясто, безплатно (гадно) кафе и напитки. Работа от вкъщи в някои екипи с тенденция да изчезне.

Сигурност: В някои екипи можеш съвсем спокойно да се пенсионираш (ако компанията оцелее, че както е тръгнало..).

Натоварване: Много зависи от две неща - в какъв екип си и каква работа вършиш. Обикновено новите обират гадната работа, а старите кучета скатават до колкото могат. Има екипи, в които има остър недостиг на хора и се спукват от работа за смешни пари, има и такива, в които си клатят краката за доста дебели заплати.

Потенциал: Слаб. Кариерното развитие се ограничава до българския център, а в него няма интересни позиции с големи финансови възможности и интересна работа.

Местоположение: В Бизнес парка, където е доста удобно няма спор. Само дето храната в него е надценена и трябва да се манджори в близките заведения в Младост.

Колеги: За толкова време в компанията съм се нагледал на всякакви. Има много политика, типично по български и много скатавки и интриганти. Очаквайте нож в гърба във всеки един момент. Има хора, които като едно време по комунизма портят на мениджмънта.

Работна среда: Сравнително приятно място с много стари и миризливи мокети и столове. Ако мениджъра ти е пич може и да имаш сносен лаптоп и хубав деск с голям монитор, но някои работят на машини на 5-8 години. Обикновено е тихо, нищо че е опен-спейс и като цяло е окей.

Мениджмънт: Ако трябва да посоча едно нещо, което най-много куца - това е мениджъмнта. В България почти няма такъв - основно падари, които разбират повече от микромениджмънт от колкото да защитават служителите. Гонят си метриките за да си получат бонусите в края на годината и за да го постигнат понякога изтискват служителите си, без да им пука за тях. Мениджъмнта в центъра е на изключително ниско ниво. Някои дори не могат да комуникират нормално на английски, да не говорим за други компетенции а претендират и се надуват ужасно много. Обикновено се случва ниския мениджмънт на екипите да се дупи на по-големите си ръководители от Европа и Америка на каквото кажат без никога да протестират и да защитават служителите си - безгласни букви накратко, или както ги наричаме - мениджъри на водопади. Изключително слабохарактерни и понякога слабоинтелигентни комформисти, колкото по-надупен, толкова по-добре.

Съвет към мениджъмнта: Първо и най-важно, да се вслушва в хората си. Второ и още по-важно да се уравновесят заплатите с средното за пазара и компаниите. В компанията има ужасно много административна работа, очаквайте едно 60% да цъкате в екселки, шерпойнти, CATW и други лайна. Това трябва да се автоматизира и ограничи на макс, иначе хората си хабят времето за него вместо да работят креативно и ефективно.

Заключение: В момента има огромен отлив от компанията. Всички идват за малко, най-много две години и бягат по други компании със знанията си. Ако сте млад и това ви е една от първите по-сериозни компании е супер място да се научите на много неща, но ако сте човек със семейство и всичкия си може да е доста токсично и ужасно място. Преговаряйте добре за парите в началото, иначе не си струва времето.

Здравейте Колеги

Първо искам да уточня че не съм настоящ служител в HP Bulgaria, а в HP западна Европа.
В HP Bulgaria никога не съм работил , и не смятам да започвам, с оглед информацията която получавам от познати, а в частност от този сайт.
Не смятам обаче да стоя дълго в тази фирма заради това че Европейските фирми предлагат много по добри условия и заплащане.

Бих искал да споделя с вас мнението което имам за фирмата за да може да Ви помогне в правилния избор.

Едно от първите неща които искам да споделя е че като цяло Американските фирми не идват в България да търсят качество. Те търсят евтина работна ръка, и хора с робско самосъзнание готови да работят на всяка заплата.По правило много ниска.
Правителствата охотно предлага ресурса си от хора и не го е грижа че ги прави съвременни роби.

Умишлено ви създават чувство за голяма значимост , а всъщност не им пука.Хората са само нонейм FTE.
Те ползват всичко под наем и са готови да се изнесат на минутата ако намерят нещо по евтино.
Нормалните фирми инвестират в инфраструктура, имат собствени сгради,инвестират в много локални проекти, напр. здравеопазване, ресторанти, кафета и др.Навсякъде служителите на фирмата ползват /над 30 %/ отстъпки на обектите изградени или инвестирани от фирмата.
Някой знае ли дали HP Bulgaria да е построила или инвестирала в нещо ? Ако не то
В това отношение вие работите във фирма-паразит.
Ще го разберете по заплатите и по отношението което имат към вас.
В Западна Европа , и за същата работа и дори същите фирми, заплатите са между 250-550 евро НА ДЕН !
Какво се получава на практика.
HP България /а и други фирми/ установиха че българина е готов на всичко за малко повече пари и започнаха да изнасят неблагодарните си позиции на по евтини места. А българина скача от радост когато му дадат заплата по голяма от 1000 лв , и за минута не му идва на ум че го лъжат , и то жестоко.
Типичното за тези фирми е да калкулират разходите си така че да осигуряват на служителя само минимума за нормален живот. В този смисъл вие чакате от заплата на заплата , и ако останете месец без работа сте на 0.Това е липса на свобода на избор, и те го знаят много добре. Създава се умишлено.
И така инерцията ви води , както и робския принцип че "има и по лошо" и давате безценното си време в услуга на тези които "утре" ще ви ритнат ако намерят нещо по евтино. Те дори не знаят кои сте, и не им пука.
А мениджмънта доколкото разбирам от мненията са само пазачи.ИСтинския мениджър работи заедно с хората на които е мениджър. Те получават доста повече от слжителите защото все някой трябва да е доволен във фирмата и да дава пример на останалите. Стари трикове които вървят на промити мозъци, конформисти, или хора без опит дошли от селата.

Моят съвет към вас е:
Научете се да отказвате.
Отървете се от слугинския манталитет , изисквайте и не се оставяйте да ви тъпчат.
Искайте достойно заплащане което с оглед на важноста на работата трябва да не е по малко от 3500 лв чисто на месец.
Ако не искат да ви плащат да ходят в Индия, защото дори и в Индия и Румъния заплатите в подобни фирми са приблизително 2 пъти по високи от тези в България.
Една стачка ще се отрази отрезвяващо на хай мениджмънта, както направиха IBM Бразилия и др.но вие няма да го прочетете от ежедневния корпоративен спам в пощата си.
Няма какво да мрънкате тук , а още сега хващайте менажера си за ушите и искайте достойно заплащане.
Ако е човек и е на ваша страна- ще ви разбере. Ако не - какво още правите при него ?! :)
Естествен подбор както казваше Дядо Дарвин.

Поздрави