Луксофт /img/frontend/nomap.png"

Започнах работа към Аутомотив екипа през Септември 2015. Интервюто се състоя в 2 тура - единия локално от шефовете на екипа и второто по скайп със клиентите (тъй като те искат да проверят какви хора се наемат да работят за тях). Отношението още от първово позвъняване на ХР-то беше много добро, и такова си остана и през интервютата. Шефа на Аутомотив е Динко а тийм лидера е Косьо - те са били такива и във Джонсън/Вистеон и сега са в Луксофт. По-голямата част от екипа са хора от предишния им екип във Джонсън или поне хора които са минали от там. С изключения като мен и други. За отношението на Динко и Косьо към екипа, знанието им в аутомотив областта и ангажираността им в работата мога да кажа само суперлативи. Борят се да взимат проекти и се стремят всичко в и за екипа да е ОК. Във всяко отношение. Хората от екипа са професионалисти с много голям стаж в областта. Натоварването бих казал, че е стандартно. Работи се по Agile - всеки ден за 10-15 мин се отчита кой до къде е, ако има проблеми се решават и се върви напред. За пръв път работя по тази методология и впечатлението ми е, че помага да се върши много работа и човек седи концентриран върху нещата които има да върши. Което е доста добре. В началото имаше хаос какво ще се прави и как, но нещата се изчистиха и влезнаха в коловози и сега всичко е ясно и канализирано.
Фирмата като цяло - аз лично в БГ не бях попадал на толкова добро работно място. Причините са следните: 3 пъти в седмицата в офиса идва масажист/ка и може да се ззпише човек за 15//30 минутен масаж. Справят се доста добре. Има тенис маса, стая за "игри" - билярд, джаги, XBox, където може да се разпуска и също така да се сплотяват хората ;) Два пъти седмично идва Йога инструкторка и води по 1 час йога. Има по 1 час седмично изучаване на Руски и Английски. Има доста хора от Украйна, Русия. Всички тези екстри са разбира се ако имаш време. Работата е на първо място. Може да има още нещо, което изпускам, но в общи линии това, което мен ме впечатлява е, че хората от мениджмънта са отворени да спонсорират подобни инициативи, което е много добър знак.
Има също Футболен и Волейболен отбор и се провеждат също вътрешно фирмени състезания между офисите - финала беше в Анталия.
HR звеното си върши повече от прекрасно работата - организира инициативи за какво ли не - за Хелоуин организираха забавление за децата - наеха фирма които организират подобни събития - колегите си доведоха децата - рисуване, оцветяване, забавление! Имаше фирмени обучителни игри, организират тийм билдинги (1 път годишно) - прекрасен скъп спа хотел на Боровец, невероятна организация и много хубаво изкарване за нас и прекрасни спомени. Няколко вечерни партита за празнуване на разни milestones - с наемане на водещи и разни артисти, игри - всичко поето от фирмата. Невероятен купон и много яки колеги. В общия случай си личи, че хората се грижат да има хубави инициати и фирмата не пести пари за тях и бих казал, че това работи много, много добре за усещането във фирмата! Без изобщо да преувеличавам мога да кажа, че това е първата фирма в БГ в която съм ходил с удоволствие на работа и усещането като цяло е много добро!
От заплатата си съм много доволен и не мисля, че ще има някой недоволен.
Нещата които са като минус - при всички тези позитиви, даже на мен ми е странно как това не е направено още - едното е, че не видях да има система с бонуси - при завършване на проект или по Коледа. А би било хубаво. Другото много важно за мен е, че фирмата не позволява вариант да работиш от къщи когато можеш или се налага. Казаха, че мислят да го въвеждат. Дано да е по-скоро. И другото на мен лично Open space не ми допада, поради по-силния шум.
Четох предните постове тук - и от познати бях чул подобни неща - но пак казвам - аз работих в Аутомотив екипа - за джавистите не знам много, но съм подочувал подобни неща.
Горе-долу това е.

Във фирмата има големи разлики между проектите, затова е важно в кой проект ще попадне човек. При някои има сериозно текучество, при други няма. Аз специално случих на проект. Моят съвет за кандидатстващите е да изберат внимателно Проекта и да поискат да видят бъдещите си колеги.

Относно HR отдела, написаното по-долу е вярно. Изпълняваха план по „наемане на много народ за фиксирано време“. Имаше издънки. Повечето от тези хора вече не са във фирмата и ситуацията се стабилизира.

Интервютата по телефона са само за първоначално пресяване. В повечето случаи там се изисква услужлива памет, а не логическо мислене.

Да, от Украйна се прехвърлят програмисти към София... така избягват мобилизация на фронта (знаете какво става в Украйна в момента).

Слуховете за заплатите също са верни. Luxoft има дълбоки джобове. По този въпрос не вярвам някой да се оплаче.

Ходих на няколко интервюта там. Първо с руснаците по skype, които поне бяха нормални и възпитани хора, мина добре и мисля че ме харесаха и ме препоръчаха на българите да ме наемат в някой от тукашните проекти. После трябваше да мина и през българите, HR-ките бяха любезни, но самото интервю беше пълна пародия, и уникално унижение за мен. Интервюиращата ме жена, някаква PM, беше невероятно нагла и арогантна, имах чувство че точно това и е целта, да ме унижи и откаже от работата. Еее успя. На няколко пъти си помислих дали да не стана и да си изляза, едва се насилих да остана до края на интервюто. След интервюто бях бесен и поразпитах малко, това което научих е че там остават само некадърници, които биват тормозени здраво, хаоса по проектите е пълен, малкото кадърни хора които биват излъгани да започнат бягат от там в рамките на някой друг месец.

Вижте, не винете руснаците. Сега ще ви кажа защо. Аз работех във фирмата, която преди това помещаваше този офис в The Mall. Когато нашата фирма прекратяваше дейност и трябваше да освободим офиса бяха дошли руснаци, които да го оглеждат и бяха питали човека, който ще договаря мебелите в офиса и като цяло офиса, какви очаквания имат българите откъм заплащане. Той отказа да назове сума, но те му бяха казали, че са склонни да дават много добри заплати, за да бъдат доволни служителите им. В крайна сметка съм убеден, че се е пръкнал някой БГ HR, който е решил да изпъкне и е казал, че "българите" могат да работят и на по-ниски заплати, а така той да изгрее после :)

Моля някой да даде информация за заплатите в IT отдела на фирмата за позиций различни от програмист.

А моето впечатление до сега е, че наемат куцо и сакато. Доста лоши попадения са наели вече...
И понеже искам да разбера от първа ръка какво е положението, ще се явя на интервютата.
Но никой ли не го протеснява факта, че всички интервюта се вордят по телефона или Skype? Нито те виждат какъв е кандидата, нико кандидата може да види и усети с какви хора ще работи. Не ме разбирайте погрешно - разбирам, че няма много опции когато тепърва се отваря офис, но да има поне един HR да си поговориш на 4 очи.
Я си представете, че не се къпя със седмици и ходя така на работа. Може да съм много умна или много хитра и да мина техническите интервюта. Как ще ме видят и помиришат? Нали после другите служители ще страдат?
Та планирам лично да разбера как седят нещата и ще споделя впечатления, ако има какво да се споделя :)

Кандидатствах за работа в тази фирма техническото интервю беше пълна пародия.. говорихме 1 час по skype след като и обясних че по телефона код няма как да им пратя да гледат :) говорихме с някакъв студент от Омск (Русия) който като програмист беше много зле просто човек с малко повече опит няма как да не го забележи това.. първо изчаквахме някакви други 2-ма да се включат но те така и не се появиха.. започнахме прочете си въпросите отговорихме и накрая студентчето каза че имал и друг час за интервю пожела ми успех и след това казал че не ме препоръчва за работата :) абе в Руска фирма програмист.. е като украинец под чехъла на Путин

Кандидатсвах във фирмата преди няколко месеца и след като отмениха 5 пъти техническото ми телефонно интервю им казах, че вече не се интересувам от позицията.
Изключително не коректни в подбора на персонал.

Колеги, вярно ли е, че ще релокейтват много хора от Украйна, как ще направят това? Или дали въобще е така?За компанията и аз чаках, 2 седмици и без отговор...

Хубав офис, пълен със симпатични и усмихнати хора. Дано това не се промени :)