Луксофт /img/frontend/nomap.png"

И то ми предлагат с 1к по-малка заплата от моята в момента а скоро ще ми я вдигнат с 15-20%. Работя в българска компания, която не се занимава с аутсорсинг а си разработва собствени продукти със затворен цикъл без никакви външни изпълнители. Да ти таковам и Луксофт-а голямата работа няма що.

"Заплатите в Луксофт все още са най-високите в София."
Да бе най-високите са за това ми звънят да ме търсят за някакъв проект и ми предлагат по малко отколкото взимам сега. Смех.

Луксофт е фирма, която едва ли бих напуснал някога, ако не започвах собствен стартъп. Анонимните комантари тук ми се струват доста съмнителни, още повече. че имам крайно негативно мнение за фирми, оценени високо в сайта. Бих посъветвал четящите коментари за който и да е работодател да не ги приемат твърде сериозно.

И откъм уважение, и откъм привилегии и потенциал за израстване трудно бих могъл да се оплача. Заплатите в Луксофт все още са най-високите в София. Средата е приятна, колегите са страхотни. Местоположението никак не ми допада, но повечето софтуерни фирми в София също са в района...

Относно глупавия въпрос защо такива фирми изобщо съществуват - защото някои от най-големите корпорации на света им имат доверие, може би? Вместо да се пишат глупави коментари, е добре да се научите да използвате Гугъл, все пак това е елементарно изискване към служител на IT фирма. Ето няколко примера от Гугъл:

- https://bit.ly/2HLf4fN
- https://bit.ly/2rd8eZq
- https://bit.ly/2HICuCj
- https://tcrn.ch/2wbSZ8T
- https://bloom.bg/2vYGQ6M
- https://bit.ly/2w8TK26

... и така нататък.

Ще попитам от любопитсво, защото отдавна се чудя: как продължават да съществуват подобни компании? Ясно е, че на управлението в централата не му пука за локалните офиси, но не правят ли нещо поне от кумова срама? Какви хора се наемат да работят на подобно място и каква работа успяват да свършат? Как изобщо подоббни организации продължават да кретат година след година?
Просто питам.... :)

Абсолютно непрофесионално отношение
Не става само с наемането на хубавички рекрутърки, които да обясняват колко е велика компанията
Трябва и да се поооправят (драстично) нещата зад сцената.

Коментарите, които прочетох тук, са повече от глупави.
Работех в Луксофт 6 месеца по проект, който, за съжаление, приключи. През цялото това време бях повече от доволна. Тиймлидерите и шефовете бяха страшно добри и можеше да се разчита на тях, винаги ти влизаха в положение.
По-готини колеги не съм имала и не мисля, че някога ще имам.
Работата по въпросния проект беше приятна, макар и еднообразна.
Заплати се изплащаха навреме.
Естествено, има и неща в мениджмънта, които според мен куцат, но всичко останало е перфектно и откъм заплащане, и откъм атмосфера!
За мен опитът в тази компания не беше работа, а удоволствие и с радост бих се върнала отново някой ден!

Ще коментирам главно за администрацията на фирмата в България. Луксофт ми даде урок да не работя с руски мениджмънт. Принципът на работа е - руски и украински мениджъри по отдели дърпат конците на служителите си в България. Ако възникне конфликт на интереси между мениджърите, го отнася служител на по-ниско ниво. Изключително ниски заплати! В администрацията заплатите са високи само за техническите позиции и служителите там се ползват с по-добри условия, останалите са млади служители с по 1-2 години стаж и мизерно възнаграждение. Администрацията на Луксофт е обслужващ персонал на служителите, които работят по проекти. Тренингите, които компанията предлага са също кухи и безсъдържателни в голяма степен. И най-психиращото е, че всеки трепери някой да не го обвини, че се държи лошо. А подобни обвинения всеки може да получи от колегата си - не си се усмихнал на някого, аргументираш се по даден въпрос и си вече конфликтен.

С две думи: като цяло съм доволен, но положението много зависи от това към кой клиент си. Някои са с перспективи, други (банката най-вече) са като цяло скучни и има много местене от проект на проект заради променени планове на клиента.

По-подробно:

1. Заплащането по мои наблюдения е средно или малко над средното. Преди 2-3 години даваха доста повече.
Плюс на фона на повечето компании в бранша е, че наистина дават повишения на заплатата при промени в ролята, а не само празни приказки какви прекрасни възможности за развитие са.

2. Уважението пак зависи от проекта. Аз бях много доволен от моите мениджъри, други имаше много недоволни. В началото имаше голяма драма с украински мениджъри - там доклокото разбрах нямат почти никакви защити на работниците и шефовете колят и бесят - но в един момент тукашното ръководство се противопостави и впечатленията ми са, че положението се подобри. Текучеството също намаля (много хора напускаха през първата година, последните две не е така).

3. Привилегии - стандартни, допълнително здравеопазване, тенис/конзолни игри, и т.н.

4. Фирмена сигурност: пак зависи от проекта. В банката някои хора смениха по три проекта за две години. Тукашното управление се старае да ги задържа, но зависят от това какво се търси. Предлагат и много релокация, в Полша и Румъния, но не знам детайли за условията там.

5. Натоварване: стандартното за бранша, някои се счупват от работа, други се почесват.

6. Потенциал: стараят се да издигат вътрешни хора, по мениджърските срещи половината са започнали на по-ниски позиции.

7. Честоположение: офисите на Цариградско до мола мен много ме дразнят. Стига се бързо до центъра, но като цяло е грозно и въздухът е предимно бензинови пари.

8. Колеги: в началото беше много голяма скръб, много нови хора събрани на куп и почти никаква задружност. Постепенно се поопознават и вече е по-забавно.

9. Работна среда: офисите в "Европейски търговски център" според мен са относително кофти, некадърно построена сграда, неудобни столове и т.н. Не е нетърпимо, но е по-зле от Бизнес парка например.

Ако някой има мнение за счетоводния отдел (условия, заплати...) моля да сподели.

Луксофт е фирма, която съчетава най-лошото от България и най-лошото от Русия с най-лошото от аутсорсинг индустрията.

От България са взели шуробаджанащината, простащината и некадърността.
Повечето шефове и шефчета от българска страна са съученици или приятели от преди. Всички са парашутисти - никой не се е издигнал благодарение на някакви качества.
Тия шефчета си водят приятелите, жените и любовниците, които не знам дали минават интервюта, почти не идват на работа, но получават заплата. Не че не вършат нищо - когато дойдат на работа обсъждат политиката и футбола по цял ден и създават обстановка сякаш си в кръчма в Люлин пълна с пияни скинари. Това, което няма да чуете от тях е да обсъждат новостите в програмирането, архитектурата на продукта и как да се подобри, или някой интересен софтуерен проблем. Иначе имат самочувствието, че знаят всичко - самочувствието на невежите.
Има разбира се и хора извън този кръг - хора от улицата за попълване на бройката. Някои от тях не знаят как се използва тоалетна с течаща вода. Интервютата са смешни. Заплатите са ниски.
Има тук-там и добри програмисти, QA специалисти и администратори, заблудили се от фалшивите обещания на фирмата - все пак някой трябва да работи, за да се пишат отчети. Но те не се задържат дълго. Въобще текучеството е огромно.
Естествено за никакво кариерно развитите ако не сте от приятелския кръг на шефчетата не може да се говори. За заплатите важи същото.

От Русия са взели диктаторската система на управление, бюрокрацията, параноичните мерки за сигурност, убиването на всяка лична инициатива и свобода.
Руснаците се отнасят към българите като към крепостни селяни, на които те - руснаците - снизхождат да дават заповеди и да подхвърлят милостиня.
По стените има плакати като от сталинските времена насаждащи параноя и доносничество. Навсякъде има камери и движението на хората се следи. За компютрите да не говорим.
Има цяла армия от чиновници като в социалистическо държавно учреждение. Единственото което те произвеждат са безумно количество вътрешни правила и документи, които работещите трябва да четат и после да държат ИЗПИТИ вурху прочетеното. Не се шегувам.
Има и доста руснаци и украинци командировани в България. Те стоят отделно от българите и никой не знае какво всъщност правят. От тях нямате никакъв шанс да получите съдействие в работата, напротив - ще ви мотаят, ще ви бавят и ще крият информация от вас. Ще доносничат срещу вас и ще се опитват да ви прецакат по всякакъв начин, за да могат да тикат напред своите хора.
Говори се, че в Украйна се водят на работа много повече хора, отколкото реално има и някой прибира заплатите им. Познайте кой трябва да работи и за тях. Познайте и кой е виновен, когато нещо не върви.
От Русия идват и бутафорните тържества, безсмислени игри и фалшивия външен облик на фирмата. На тези тържества човек се чувства така, като предполагам са се чувствали пионерчетата по време на задължителна манифестация.

Отделно от всичко това Луксофт притежава най-лошите качества на аутсорсинг фирмите.
Взимат се проекти, които никой друг не иска - нископлатени, западащи продукти, стари технологии, невъзможни срокове, съмнителни дейности за разследвани компании.
Ако сте програмист - забравете за писане на нови неща - в най-добрия случай ще оправяте чужди бъгове. И то ако имате късмет. По-вероятно е да се занимавате с глупости нямащи нищо общо с програмиране.
Основната ви дейност в Луксофт обаче е да си попълвате Джирата, да четете и да пишете безсмислени имейли и документи и да участвате в тягостни мийтинги.
Никой не се интересува от качеството на прдуктите или от иновации - важни са само рапортите и часовете.
Затова ако се надявате да научите нещо и да станете по-добър професионалист работейки в Луксофт - забравете. Ще стане обратното.
Ако останете без проект имате избор - да се преместите в някой още по-безсмислен от предишния (ако има място), или да напуснете. Повечето хора избират второто.

Това е. Правете си сметката както се казва.