Хюлет-Пакард Глоубъл Деливъри България Сентър ЕООД /img/frontend/nomap.png"

Хюлет-Пакард Глоубъл Деливъри България Сентър ЕООД

Здравей,
Ако става въпрос за така наречените съпорт длъжности, които са под така наречените Best-Shore (или на български "служителя е пре*бан" (извинявам се за израза но се надявам да бъде 100% ясно за какво става въпрос)) бягай далеч. Мениджърите вземат бонуси за това колкото по-малко пари да ти дават. Повечето са невероятно некадърни и не разбират нищо от работата ти. 90% от работа ти е пълна бирократщина и това би ти попречило да се развиваш, ако разбира се не искаш да бъдеш секретар/ка.

Здравейте,интересува ме някой работил/кандидатсвал ли е за HR отделите? Как минава второто интервю и има ли трето?Как са условията на труд и заплащането там?Благодаря!

Все още съм само кандидат ( за 2ри левел мрежов админ) , но ми предстои 3то интервю ( с мениджъра).
Противно на повечето негативни мнения, които съм чула -
Мястото ми изглежда приятно за работа, а техничесото интервю е най-приятното интервю, което съм имала досега.
Хората бяха много весели, усмихнати и целяха кандидатите да се чувстват комфортно и да се представят добре.
Не съм усетила и грам негативизъм.

След 7 г. в HP (не знам защо останах толкова, може би привлечен от имиджа на марката) мога да препоръчам HP за следните групи служители: 1. жени, които искат да излязат в майчинство, 2. младежи, които искат да натрупат опит и да отидат на по-високо платена работа , 3. хора, на които им остават няколко години до пенсия.
Политиката на HP e да има евтина работна ръка, не кадърни и опитни хора - и съответно скъпи. Няма шансове за истинско развитие - можеш да сменяш позиции, но дори да отидеш на по-висока позиция, заплатата остава същата. Познавам хора които са се издигнали с няколко нива, но на същата заплата, накрая напускат.
Никакво годишно увеличение на заплатата е нещо обичайно, щастливците могат да получат до 5% - сравнено с 10-20% в други ИТ фирми в България. Съветът ми е на интервюто да се иска възможно най-високата заплата защото после на увеличение не може да се разчита. HP в момента е в много тежка ситуация, нищо чудно да се разпадне.
По-голямата част от мениджмънта вече е български, с всичките недостатъци на българския мениджмънт: авторитарност, безхаберие, агресивност, липса на уважение. В някои отдели се чувстваш като в казарма, в други - като в разграден двор. Към това се добавя тромавостта на фирмата, абсурдността на процесите - за една клавиатура трябва да събереш няколко подписа и чакаш 3 месеца, бюрокрацията...
HP е едно голямо име от миналото, за което е съмнително дали има бъдеще.
Изборът е твой :)

До Одобрен,
Ако не си студент, търсещ начало на кариерата си, тогава докато имаш още време откажи се от ХП и си намери истинска работа. Не се продавай на зомбиращите корпорации.

А, относно проверката не е добре да има разлики между това, което ще открият и това, което си писал. Но ако има ще е за твое добро и те няма да те вземат.

1 точка

Здравейте!

Има ли някой идея, след като си одобрен и си получил предложение за работа, как протича т. нар. скрийнинг на кандидата от ЛексисНексис? Притеснително ли е, ако има разминаване в CV-то ти и това, което ще подадеш към въпросната скрийнинг агенция?

Благодаря!

Кандидатсвах за стаж. Обади ми се жена, представи се, беше с приятен и уверен глас, обесни ми, че са харесали на пръв прочит автобиографията ми. Уговорихме се да получа обаждане по-късно, като уточни изрично, че телефонното интервю ще е на английски език. В уговорения час ми се обади девойка, която дори не се предсатви, говореше на български език. Учтиво обясних какво ми беше казано от колежката й само няколко часа преди това, но тя отговори, че интервюто ще се проведе на български, като само 2-3 въпроса в самия край ще бъдат на английски. Интервюто продължи с обичайните въпроси, на които вече беше отговорено от мен при попълването на апликационния формуляр, така че повторих същите неща, но този път на български език. Най-странното беше, че след всеки мой отговор момичето ми благодареше по два пъти. След шестия въпрос ми беше благодарила вече цели 12 пъти, а аз не успях да се въздържа и започнах да отговарям през смях. Трите въпроса на англисйки ми бяха зададени с твърд източно европейски акцент и с леко доловимо заекване - може би ги четеше - след което премина отново на български, питайки ме кога най-късно мога да започна и каква заплата очаквам. Отговорих й, като на въпроса за заплатата казах, че не очаквам заплащане. Не получих обаждане, но дори да бях - щеше да откажа. Явно слуховете, че в HP се назначават "познати хора" са верни. Шуробаджанащина - отвратителна думичка, чието значение напълно отговаря на процеса на подбор за жалост в повечето компании, развиващи дейност в България.

четейки мненията по темата смятам, че хората не са наясно с политиката, положението и структурата на ХП на локално и глобално ниво.
Негативните мнения предполагам са от слуижители, наети на работа от фирми, като Адеко, които наемат работници и просто използват помещенията на ХП и обслужват общи клиенти. Тези хора най-често са кол център, сървис деск, първо ниво. Няма как и да се очаква адекватно мнение от тях. Те са там за едно единствено нещо - да вдигат телефона и евентуално да цъкнат 3 копчета по някой комоютър на потребител, във фирмата, която съпортват. Но за заплатите които сават, старанието е минимално, т.е. не се изискват много или изобщо ИТ знания, за да вършите тази работа, а заплащането на фона на ситуяцията в Бълария е повече от достатъчно.
За голямо съжаление повечето мнения са негативни, защото повечето служители са на тези ниски позиции, но същите и тези хора не са и чували за ИТИЛ, ИТИСМ процеси, те не осъзнават какво седи над главата им, колко повече има за постигане. Това е вина на тези други фирми, те не пускат хората да 'растат', спират ги, уволняват ги, не ги зачиат. За това и отношението на тези хора е и отрицателно.
За месторабота, да, отворено пространство е офиса, но когато сте сплотен екип - проблем няма. А относно екипите, нагледах се на олигофрени и на много добри хора. В частност моят екип е много приятен, даже мога да споделя, че сме повече от работен екип - даже приятели. Обстановката навскъде зависи от мениджъра - нашият си върши добре работата, насърчава ни - точно за това и целият ни екип получава привилегии, допълнителни бонуси, 'висшия' мениджмънт, и т.н.
Работа има, сложна, приятна и неприятна. Развитие също има в технологията, с която работите. Проблеми винаги има нови и интересни – може да се научиш на много неща.
Бонуси - има, ваучери, паркинг място, допълнително здравно осигуряване. Възможност за развитие - възможно е, но е трудно, трябва да давате 150% до 200% от себе си, за да успеете, т.е. да нямате личен живот, което не е много приятно.
За финансовата ситуация на компанията - да, зле е. Потъва, но и разни кухи лейки, които изказват грешни мненията и гонят добри кадри изобщо не помагат на тази ситуация.
Друг е и въпросът, че компанията е разделена на ИТ съпорт и останалта част от ХП, която се занимава с какво ли не. Много зависи къде ще попаднете.
Ако имате възможност – опитайте – но трябва да имате и акъл, за да ви вземат, но не ходете в контракторни фирми (ще ви предложат, ако нямате акъл :) ), а директно в ХП, предлагат ли ви работа за първо ниво, сървъс деск, телефонаджии - отказвайте - развитие, отношение, уважение, заплащане там найстина няма да видите.

Добро място за хора, които не могат да правят нищо освен да говорят на чужд език например, което не е зле. Цени се умението да се подмазваш ежедневно на ТЛ-а си, особено ако е  жена, да му доставяш информация за колегите си, с повод и без, което си е уважавано качество. Като награда за това, ползвате 2 часова обедна почивка, и си тръгвате от работа 1 час преди края на работното време, никога не сте ощетени откъм късни смени и ползване на отпуск.  Некомпетентни кадри на ТЛ-ски позиции,  което е жалко и смешно. Фирмата е много добра, но е американска компания с много лош български мениджмънт в някои екипи. Тези, които са направили HP Bulgariq това, което е, не заслужават некомпетентни хора да отговарят за общуването с клиентите на компанията.

Заплащане: Добро. Ако предварително знаете, колко максимално дават за позицията, която кандидатствате и кажете тази сума, когато Ви питат най-вероятно ще я получите. При мен беше така. Веднъж в годината има FPR (Focal Point Review), на което се обсъждате Вие с преките Ви ръководители какво сте постигнали през миналата година, Вие колко сте доволни и те колко са доволни от Вас. След него можете да получите еднократен бонус или процентно увеличение на заплатата. В рядки случаи е възможно и увеличение с % на off cycle, още по-рядко и на единични хора е възможно да получат по не ясен принцип e-award бонус под формата на точки, които могат да се обърнат в пари и да бъдат преведени.
Ръководство: TL (Technology Lead) и преки мениджъри някои стават и честно без връзки. Въпреки това повечето са със връзки и често от други технологии, които нищо не разбират от работата на тима, за който отговарят. Варират от готини до много зле. По-нагоре мениджмънта е абсолютно не случаен и мисли само как да направи cost saving, да гаси възникналите пожари, работи се на парче и сляпо се спуска пуснатото от по горе на принципа - store & forward.
Колеги: Повечето колеги са готини и отговорни хора. Всички и ръководството знаят, кои хора симулират работа и нищо не правят, и че това са хора с по-високи заплати от средните, но нищо не се предприема.
Заплатите се изплащат винаги на време, ваучерите от 60лв почти винаги се дават на време.
Ако не препращате всеки e-mail с похвала за Вас на мениджърите Ви, няма никакъв шанс някой да забележи, че са Ви похвалили или сте се справили добре.
Наемане на нови хора: Ако HR не Ви прецакат или просто да загубят кандидатурата Ви, отивате на техническо или технически интервю/та и там е различно за всеки тим и дори и да сте били препоръчан/а ако хората водещи интервюто нещо не им харесате лично на тях, няма да Ви земат. Ако HR или на интервю Ви прецакат не се отказвайте, а кандидатствайте пак, ако има кой пак го накарайте да Ви препоръча. Защото следващият път може да попаднете на по-съвестен HR, може ръководството на тима, за който кандидатствате да се е сменило. Имайте предвид, че може да са Ви харесали но да са нямали одобрени места за наемане, в такъв случай стоите като, чакащ одобрен кандидат и при одобрени нови места за назначаване ще Ви се обадят да се срещнете отново.
Развитие: Трябва Вие да изберете дали искате да се развивате в техническа насока, или в мениджърска. Зависи от преките ви шефове, от това дали на по-горно ниво им трябват хора и къде сте. Аз съм избрал технически и в крайна сметка се очаква скоро да ме повишат, но определено беше много трудно, бавно и по-скоро мъчително.