Мелексис България /img/frontend/nomap.png"

Мелексис България

Pipi, не знам какви длъжности те интересуват... Mисля, че както човешките ресурси си запълват работния ден, така и ти търсиш да влезеш в диалог с някого. Е, сега като за петък мога и аз да се включа и да понапиша едно друго. Повечето ми колеги си тръгнаха от офиса, и вместо да скучая реших да напиша малко по темата.
Дежурното пускане на обяви според мен не е добър знак - и говори за две неща: или обявите не са реални, или имат проблем с кадровата политика.
Ако тук зададеш конкретни въпроси, вероятността да ти отговорят повече "хора с опит" е по-голяма. Прочети внимателно предните мнения и ще прецениш.
Нещата на които аз държа са следните: винаги когато стигна до интервю искам да знам дали длъжността и спецификата на работата ми изисква ли полагане на извънреден труд, ако това се налага, къде в договора или длъжностната характеристика е отбелязано, по какъв начин става неговото отчитане и заплащане. Ако не се заплаща, и някой ходи в почивни дни, и извън работно време може да се сърди само на себе си. Няма как работодателя да очаква коректност от мен, след като той тръгва некоректно, повече от ясно е.
Не знам какъв е твоя опит до момента, но имай предвид, че според кодекса на труда, работната седмица в България е 5 дневна, с 8 часов работен ден. Ако се налага да работиш събота/неделя, или след работно време през делничен ден работодателя е длъжен да те компенсира с почивка през първите работни дни от новата седмица.
При сегашния ми работодател това се спазва( макар, че пътуваме основно в чужбина), при предишния също ( давам го като пример - как да различиш коректните компании). Когато се налагаше да ходим в командировки до 100 км. извън София на мен и колегите ми заплащаха по 10 лв/ден командировъчни, а ако мястото се намира над 100 км. е по 20 лв/ден. Ако се наложи да спя в друг град ми поемаше до 80 лв/ден за нощувка на хотел... Това всичко е разписано в кодекса на труда... не е някаква специална "екстра". Единствено компромис мога да направя - ако заплатата наистина е висока, тогава дали има over time или не,няма голяма разлика.
В мелексис няма да пътуваш, но думата ми беше за извънредния труд, който според мен ще се налага да го полагаш, и който в предишните ми компании също ми се признаваше и се заплащаше. Който се е съгласил да работи извънредно, а не му плащат си е негов избор и не може да се сърди на никого. Докато персонала е съгласен и търпи безобразията на работодателя нещата няма да се променят.
Ако за дадена длъжност искат човек с опит, би следвало да са готови да отговорят на тези въпроси, защото хората с опит са наясно с тези неща. И най - важното би следвало да са готови да платят за опита на дадения кандидат.
От моя опит с мелексис установих, че не са в състояние да предложат адекватно заплащане на хора с опит, и като цяло са се ориентирали към ниско - платени кандидати, или хора които не правят проблем за парите. Поради тази причина на мен ми се наложи да избера компания с по - добре структуриран бюджет.
Според мен работодателя има право да изисква едно или друго от кандидата,ако той самия като работодател е изряден, и ми докаже в писмен вид, че се спазва трудовото законодателство, заплаща се по съответния начин труда на служителите, и пак в качеството си на работодател той да прецени на кого да предложи съответната позиция със съответното заплащане. Може да имаш претенции към кандидата, само когато ти си коректен и изряден към него.
Имай предвид, че от компанията е възможно да излязат с оправданието, че предварителния договор и длъжностната характеристика, каквато са длъжни да ти дадат по закон са конфиденциална информация, но аз мисля, че ако не ги видиш и не ги прочетеш няма как да знаеш дали е изгодно за теб и съответно да ги подпишеш.
И поне за мен подобно оправдание звучи супер смешно, непрофесионално, и несериозно. Защото този договор касае само теб, и се предполага да ти го изпратят САМО на теб, ако откажат, значи нямат намерение да те наемат, и не си ценят времето, а го губят за пускане на обяви, и организиране на безмислени интервюта.
Когато купуваш къща или кола, пак има предварителен договор, само че в случая продаваш труда и знанията си :)))))))
Според мен сериозните фирми нямат проблем след като евентуално си одобрен да ти изпратят договора, както и длъжностната характеристика.
Ще ти дам друг пример - сегашната ми компания е германска, и ми изпрати договора ЕДИН МЕСЕЦ преди датата на започването, да го прочета спокойно, и ако имам въпроси бяха готови да ги дискутираме. Беше ми обяснена спецификата на работата, и бях предупреден, че може да се наложи да работя събота или неделя, защото кандидатствах за сервизен инженер, съответно ми обясниха и как ще ми заплатят труда.
Преди да подпиша със сегашната си компания ми казаха следното: седни във вас, прочети си договора, и ако не ти е изгоден или нещо не ти хареса не си напускай сегашната работа! По това можеш да различиш коректния работодател от останалите!!!!!!!!!!
Винаги съм искал да работя като сервизен инженер, но към онзи момент си намерих работа като продавач на електроматериали, и без бонусите получавах два пъти по вече, отколкото мелексис ми предложиха за инженер. Отчитам го като факт.
Съветът ми е да търсиш локумаджийска позиция, без да е ясно какво точно се върши, там и заплатите са по - големи. Докато инженерите с които аз говорих като цяло са доста прецакани и от към работа, и от към заплащане. Така че си търси работа на бюро с документи.
Имам и една позната в мелексис, която подчертавам, че не знае английски и 1700лв не ги харесва, някаква административна й беше позицията, а за инженер сумата която ми предложиха беше доста под тази цифра ... голям смях беше като цяло.
Според мен ако човек е специалист ще намери начин да продаде труда си на добра цена, независимо как се казва компанията, и няма да е зависим да стои на дадено място, само защото има кой да му пази гърба.
Също така смятам, че човекът, който има знания, и опит, е способен, придобива дух на независимост, който го прави непокорен. Способният човек не може да бъде член на дисциплинирана покорна организация, в която неграмотните хора незнаещи грам чужд език получават повече от инженерите. Вярно, че към онзи момент,когато кандидатствах при тях бях без работа, но все пак има неща с които компромиси не правя. Казах само, че съм рибар, и умея да чакам, ама за тая риба миризлива просто не си струва.
Ако те викнат на интервю, кажи как е минало, може да са се променили нещата :)))))))))))

Здравей Морски вълк, ето моят email: vlado.1980_abv.bg  ,  ако ти е възможно да говорим там, няма  да спамя тук :) ще съм благодарен за това.
мерси предварително!

Pipi, ако  зададеш конкретни въпроси, тук вероятността да ти отговорят повече препатили хора е по-голяма. Съветът ми е да прочетеш внимателно предните мнения и се вслушай в тях.
Ако стигнеш до интервю ги питай дали длъжността ти изисква  полагане на извънреден труд, ако това се налага,къде в договора или длъжностната характеристика е отбелязано, по какъв начин става неговото отчитане и заплащане. Ако не ти се заплща, а се налага да ходиш в почивни дни, и извън работно време можеш да се сърдиш само на себе си...
При сегашния ми работодател това се спазва, при предишния също. Който се е съгласил да работи извънредно а не му плащат си е негов избор.
От моя опит установих, че не са в състояние да предложат адекватно заплащане на хора с опит, и като цяло са се ориентирали към ниско - платени кандидати, или хора които не правят проблем за парите. Поради тази причина на мен ми се наложи  да избера компания с по - добре структутриран бюджет.
Имай предвид, че от компанията е възможно да излязат с оправданието, че предварителния договор и длъжностната характеристика, каквато са длъжни да ти дадат по закон са конфиденциална информация, но аз мисля, че ако  не ги видиш и не ги прочетеш няма как да знаеш дали е изгодно за теб и съответно да ги подпишеш.
И поне за мен подобно оправдание звучи супер смешно, непрофесиоанлно, и несериозно. Защото този договор касае само теб, и се предполага да ти го изпратят САМО на теб, ако откажат, значи нямат намерение да те наемат, и не си ценят времето, а го  губят за псукане на обяви, и организиране на интервюта. Като купуваш къща или кола, пак има предварителен договор, само че в случая продаваш труда и знанията си :)))))))
Моят опит показва, че сериозните фирми нямат проблем след като евентуално си одобрен да ти изпратят договора, както и длъжностната характеристика.
Сегашната ми компания е норвежка, и ми изпрати договора две седмици преди датата на започването, да го прочета спокойно, и ако имам въпроси бяха готови да ги дискутираме. Беше ми обяснена спецификата на работата, и бях предупреден, че може да се наложи да работя събота или неделя, защото кандидатствах за сервизен инженер, съответно ми обясниха и как  ще ми заплатят труда. Не мога да кажа същото за мелексис.
Преди да подпиша  ми казаха следното: седни във вас, прочети си договора, и ако не ти е изгоден не си напускай сегашната работа!
По това можеш да различиш коректния работодател от останалите. Започнете ли да се гоните под предлог, че едно или друго е конфиденциално, на което се предполага да ги пише САМО твоите имена, и да ти го изпратят само на теб... това не е твоето място.
Тогава работех като продавач на електроматериали, и без бонусите получавах два пъти повече, отколкото мелексис ми предложиха за инженер. Отчитам го като факт.
Ако  те викнат на интервю, кажи как е минало :).
Съветът ми е да търсиш локумаджийска позиция, без да е ясно какво точно се върши, там и заплатите са по - големи. Докато инженерите с които аз говорих като цяло са доста прецакани и от работа, и от към заплащане. Така че си търси работа на бюро, с документи, както се изрази мой познат, който работи там.
Аз имам една позната в мелексис, която не знае английски и 1700 лв нето не ги харесва, някаква административна й беше позицията, а за инженер сумата която ми предложха беше доста под тази цифра ... голям смях беше като цяло. Вярно, че към онзи момент бях без работа, но все пак има неща с които компромиси не правя. След това си намерих работа като търговски представител, иначе казано продавач, и заплатата беше далеч по - достойна.  Според мен ако човек е специалист ще намери начин да продаде труда си на добра цена, независимо как се казва компанията.

pipi, какво точно те интересува, за какви позиции си се насочил/а ?

Здравей, Skyfox  sorry, гледах от няколко източника и така ги сметнах, да така е прав си има и от 2012 и 2013, повече. Мога да чета, но просто си мислех, че все нещо се е променило, за това ми беше и въпроса:)
Ако можеш да кажеш малко повече ето и моят email: [email protected], ще съм благодарен.

Pipi, или не можеш да четеш, или каквото и да прочетеш е все тая.
Нищо лично, но за 2013-та година има 8 мнения, а за 2012-та има 7. Останалите назад не ги броих...
Я да ме светнеш нещо, защото според мнението ти оттогава са минали 9-10 години???
Прочети внимателно мнението на колегата, който се е кръстил "Падението", там ще откриеш доста истини.
Ти за коя позиция се интересуваш, има заплащане и заплащане... Ако си с НБУ може да вземеш няколко хиляди лева заплата, ако си сервизен инженер може и 1000 лв да са ти много... Зависи какви компромиси можеш да направиш със съвестта си, и дали си готов да подпишеш декларация, според която ще си на разположение 24/7 Зависи дали си послушко, и има кой да ти пази гърба...
Зависи също както казах каква позиция те интересува: заплатаджийска, на която приказваш общи приказки и се моташ с папки на бюрото си, или такава която има релна производителност на труда, и да не можеш да си вдигнеш главата от работа... или шефа на производството да ти обяснява как машините не трябва да спират, защото закъснявали с доставките на чипове...

Някой може ли да каже нещо повече за сегашното положение във фирмата, моля:) Заплащане, отношения, има ли промяна от преди 9 - 10 години, гледам, че от тогава са повечето мнения.

Да, ама не им се получи, защото аз ги отрязах :)Весели празници, 2014 ще бъде по-успешна за всички :)

Същата работа е и в бившият EPIQ в Ботевград сега IMI.То EPIQ и Melexis са компании тясно свърдани помежду си и бяха под една шапка ELEX GROUP Белгия.Като гледах каква боза е в EPIQ с назначенията не бих се учудил, че и в Melexis е същото.Назначават предимно от Мездра и Враца и околието.В IMI има едни силно казано инженери от Мездра, които налагат своите си кандидати.Без познати там трудно може да стане.
А това, че са те протакали с интервюто в Melexis понеже нямаш вътрешен човек.Търсели са начин как да те отрежат.

Привет отново, аз кандидатствах за позиция за техническа поддръжка- ОВК, ел. инсталации и пр. и честно казано не знам каква заплата щях да получавам..Не се стигна до face-to-face интервю, защото преди това имаше телефонно такова..., след това ми се обадиха, че съм го минал и ми изпратиха някакъв въпросник, пълен с малоумни въпроси, аз го изпратих попълнен. После ги питах в колко етапа се  състой този подбор и те ми отговориха нещо от рода на 4-5... Въз основа на прочетените мнения тук и на факта, че се пускат по две дузини обяви седмично, реших, че няма смисъл да се разкарвам по Диарбекирите за Тоя що клати гората и че ще си търся нещо сериозно след Нова година.Поздрави и весели празници