ЛЕМ България ЕООД https://www.google.com/maps/api/staticmap?key=AIzaSyDTo5pSNCbE0DW8tvZj8hGdttXLKd2WO4M&size=255x160&zoom=13¢er=София,Ул. Илиенско шосе № 8&markers=София,Ул. Илиенско шосе № 8

ЛЕМ България ЕООД

Здравейте бивши и настоящи колеги. Отдавна не съм влизал тук. Изглежда е станало доста тъпичко. Затова мисля да разведря атмосферата с няколко интересни нещица.
Ще започна с възтановяването или по скоро продължаването на явно показване на любовни отношения между началник смяна и клъстър лидер. И не само любовните отношения, а и толерирането на лошото отношение спрямо операторите на същия този клъстър лидер. И двете сестри явно си го харесват, затова не правят нищо, а даже толерират злобното отношение и не зачитането на операторите като хора, затова вместо да оправят нещата само ги влошават като застават на неговата страна. Интересен е и факта че ръководството не знае нищо, защо ще попитате - защото вайзерката е близка със сестрите и няма да приеме истината за истина. Вместо това ще гледа тъпо и ще каже, че няма как да има такова нещо. Е да де, но фактите са си факти. Колко хора напуснаха или се преместиха в друга смяна? Проблема няма да се реши с разместването на клъстърите, даже напротив - ще се влоши. Фирмата е силно разединена. Никой не прави нищо
, за да се обедини отново. Единия вайзор не прави нищо, другата се опитва да прави нещо, но само влошава нещата. Работа няма. Вероятно скоро ще започнат да уволняват и хората. Заяждат се и пускат рапорти за няма нищо. Началник смените са се взели много на сериозно, особенно най новите. Огромна част от клъстър лидерите не стават за такива. Те не правят нищо. Работят си като оператори и понеже са малко по високо в иерархията си позволяват да раздават заповеди. Да де ама не е нормално да рабатиш като оператор, но понеже длъжността ти е друга да получанаш повече пари. Е извинявайте, но не се прави така. Спирам за сега. Да видим кой пръв ще реагира.

Ехе, отдавна не бях отварял коментарите тук, ма като чета нещата са по зле, а и се носят слухове, че стари познайници от коментарите пак са се сдушили, радвам се, че напуснах още преди време. Дерзайте бивши колеги, дерзайте.

Клъстери, млъстери под ножа, ама се бяха взели много на сериозно, но си го получиха, това да им е за урок. Голям кеф е , е покрай сухото и мокрото гори ама няма значение. .

Швейцарец няма да работи за тия пари на седмица там, но и там даниците и всички останали разходи за живот са много по-високи. Не казвам, че са съизмерими процентно нещата, но го имайте предвид, защото в момента си говорите на изуст и ви личи.
По отношение на образованието и реализацията - абе вие май не сте обърнали особено много внимание колко хора само от Технически Университет са във фирмата?
Сори, ама почти всички от вас отиват в университет защото мама и тати са ги накарали, т.е. без особено желание на първо място. На второ сте обезверени, защото "я виж как няма реализация, аз за кво да уча." Или - "абе аз уча ама тоя тъпак преподавателя ми има око, аз за кво да уча." Завършва се със средно 4, а се желае да бъдат качествено (качествено!) оценени.
Трето. Първо на запад не се взимала предвид българска диплома, а после "с тази диплома ще дават само тоалетни да се мият". Последно?!
Четвърто. Май също не сте обърнали особено внимание колко българи са дръпнати да работят "на запад"? Не сте ли вие същите от хората, които в друг момент пишат коментара "абе окрадоха ни потенциала" или "абе избяга ни потенциала"?
Пето. Добър брой хора започнали в производството прогресират и се местят на горе в позициите по специалността.
Да. Има и такива, които си дават зор, но все пуст късмет и не им връзва. Но те са малко. Останалите - наистина не си дават достатъчно зор, само си мислят така. Но и те са тия, дето най-много пишат тук! Помислете.

Българските дипломи официално НЕ се признават в чужбина, колкото и някои наши университети да твърдят обратното. Това е факт. Българското више образование е трагедия - това е факт. Хомопародия. То не служи за научаване на нещо като цяло. Затова завършили студенти в България изключително трудно си намират работа по специалността, за разлика от западните им колеги, които са много търсени, за да внесат във фирмата последните тенденции научени в университета.
Ако си решил да живееш и работиш в България обаче, аз бих препоръчал да завършиш български университет. По няколко причини. Първо по - евтино е, второ насочено е за България (колкото и неграмотно). Безумно ми е някой да завърши западен университет и да се върне тук. Виждал съм случай колега е завършил счетоводство във Англия и идва да работи тук.Беше кръгла нула. Учил кво учил там, техните данъци са съвсем различни от нашите, явно нищо не е научил. Знаеше по - малко от човек хванат от улицата в България ( ако беше живял в Бг поне от новини и познати щеше да е чул нещо, а той от нищо никъде). Не знаеше общи неща, ДДС, дебит, кредит, осигуровки, да не говорим за някой закон.
Общоприето може да е само ИТ образованието и приветствам да се връщат тук, защото заплатите за тях са по - високи от тези на запад по паритет на покупвателна способност. Много се отдалечихме от темата.
Човек, който се е хванал да учи 4 или 5 годин, дори и в наш университет, сравнен с този който не е, е в пъти по еманципиран, начина му на мислене е съвсем различен. Това е предимството. Иска и продължава да се учи цял живот. Средниста вика аз това си знам, това си мога ( еднообразно движение с ръцете на поточната линия) , другото не е за мен, аз нямам основата да стана еди кав си, а и кой ще ме вземе мен. Разбираш ли разликата - начина на мислене и основата, върху която градиш, а не конкретните простотии учени в университета!

Само едно ще ти кажа едно приятелю или г-н Анонимен 85% от висшистите завършили във България са пълен брак. Притежават хартийка без покритие а половината от тях са с купена диплома както става с шофьорските книжки . В Западна Европа с тази диплома за висше образование ще ги вземат само да чистят улиците или кенефите в най добрият случай ще мият посуда в някой ресторант на минимална надница за западняка тази диплома няма никаква стойност!

Не, Швейцарец не би бачкал за тези пари, защото такъв е пазара в Швейцария. Всичко се определя от пазара, разберете. Фирма като Язаки да речем не би открила завод точно в Швейцария, за който са необходими 4000 работници за ръчен труд. Ще се насочи към Китай, Малайзия или както е в случая - България. България им е изгодна, защото е близо до големите заводи в Европа, а заплатите са малко над китайските. В Швейцария, ако изобщо има завод той е с високотехнологични процеси с нула ръчен труд, само висококвалифицирани инженери, поддържащи машините.
Не очаквайте някоя фирма да ви даде много над пазарната цена в момента за съответния бранш.Особено за работници, които обикновено са най - неценения фактор, защото са взаимозаменяеми. Фирми в България в момента стоят без нужния брой работници, но не дават повече пари - няма да им излезе сметката. Няма значение български или чужди.
Изключения от това правило се прави рядко, за висши позиции, за които фирмите искат да привлекат много висококвалифициран и опитен специалист.Обикновено такъв човек трябва да го откраднеш от конкуренцията, като освен по - добри общи условия, трябва да му предложиш и доста по - висока заплата, от тази, която взима в момента.
Моя съвет е учете, развивайте се и работете съвестно, независимо колко е заплатата ви в момента. Не мога да си обясня как някой човек си казва - аз съм работник, това е което мога да правя - еднотипни движения с ръцете - и не мога да науча нищо повече. Нормално е този човек цел живот да е нископлатен, обвинявайки правителството. А правителството не опредля заплатите в частния сектор. Определя го пазара на труда.

Къде го пише този стандарт че за производство трябва да взимаш 725 лева. Преди месец имаше обява за производство сглобяване на лампи чистата заплата беше нето 1000 лева стартово 40 часа седмично не изискваха никакви умения и предлагаха обучение но търсеха само двама човека а кандидатите бяха много. Дали Швейцарец би бачкал 240 часа месечно за тези пари?

Данък и осигуровки стъпват 22,4% от брутото в момента в България. От 1000лв това са 224лв или ще взимате по дебитна карта 776лв.
За издръжка в град София това наистина е малко, трябва да не плащаш наем или кредит и въпреки това мъж/жена ти да взима повече.
В производството в България обаче това е стандарта. Заплатите наистина са ниски и хората, които са се насочили натам трябва да го имат предвид. По - ниски са дори от търговията, а работата често е физически трудна и изморителна.
Какво да ви кажа, да сте учили висше, няма много вишисти - оператори.

Вчера погледнах обявата им за работа обявената брутна заплата 1000 лева след удръжки предполагам няма да е повече от 800 лева. Обаче като сметнеш месечните часове излизат 240 месечно при сменен 12 часа режим две дневни две вечерни и два почивни излиза че работиш за 3,33 лева и 33 стотинки на час Нещо не ми се връзват нещата 240 часа за 800 лева при положение че половината работни часове са нощна смяна. Понеже гледах обявите за работа и съпоставих с Lidl там за 160 часа чисто взимаш 1000 лева и пак е на смени само че на 8 часа като нямаш нощна смяна.