Си Три Ай Салюшънс https://www.google.com/maps/api/staticmap?key=AIzaSyDTo5pSNCbE0DW8tvZj8hGdttXLKd2WO4M&size=255x160&zoom=13¢er=София,Бизнес Парк&markers=София,Бизнес Парк

Си Три Ай Салюшънс

През 05.2016 г. казваха, че ще отворят през месец септември...

Здравейте!

Офис във Варна ще има март! Може просто да попитате тях (аз ги питах), а не само да се тюхкате!

Защо се въртят обяви за работа от поне половин година,след като няма офис във Варна:(....

Здравейте! Живея във Варна и от няколко месеца вървят обявите им за наемане на персонал за офиса им в този град. Най-интересното е, че офисът все още не съществува.
Кандидатствах по обявата им за служител с немски език. След една седмица ми се обади представителка на отдела Човешки ресурси. Въпросите й бяха много банални. На въпроса ми кога конкретно се очаква отварянето на офиса им във Варна тя не можа да ми даде отговор.
Уговорихме се за интервю по скайп. Въпросите, които ми задаваха на това видео интервю бяха същите, като при разговора ми с представителката на ЧР. На поредния ми въпрос кога се очаква отварянето на офиса във Варна пак не получих отговор.
След една седмица чакане получих стандартен, лицемерен имейл, който ми съобщаваше, че не съм избран. До интервю на немски не се стигна.
Според мен това е несериозно и искрено се съмнявам, че фирмата има сериозни намерения. Според мен си правят някакво свое фирмено проучване. Не си губете времето, то е ценно!

Някой има ли представа кога ще отвори офисът на c3i във Варна?

Има ли вече наети служители?

Мръсни офиси, заядливи чистачки и малоумни мениджъри. Накратко C3I:
L1 - хората, които поемат най-много мизерия. Изтощени, изхабени, без право на социализиране с другите колеги.
L2- второ ниво злощастници, получаващи заповеди да тормозят L1
L3 - Team Lead - хора без особено голяма работа, често некадърни. Не говорят с L1, тъй като са над тяхното ниво.
Supervisor - човек ръчкащ L2 да се кара на L1, че са се осмелили да си поговорят за 5 мин.
Menager - човек който наема или екстремно малоумни L1 и ги повишава без добри доводи и аргументи.

Онзи ден видях интервюто на шефа на фирмата по БТВ. Предвид колко е нахранена фирмата тук си казах, ще вляза да видя дали някой не е решил да й спасява реномето с някой замазващ коментар, защото нормално - хората виждат от телевизията и търсят в Гугъл да видят информация за фирмата, и ще попаднат тук. Взех и познах. Съдейки по дълбокото социологическо проучване описано в долния коментар, с примеси на генерализирано психологически профилиране, плюс некадърни правописни и тук - там граматически грешки ще заложа, че е някой HR. Никой работник от фирмата няма да седне делничен ден да пише коментари, защото на работа един Ютюб не може да отвориш от телефонни разговори, а всички се прибират изцедени от работата и заспиват на място. Иначе поздравления за текста написан в стил 10 % истина + 90 % лъжа. Много добре звучи. Добре, че има такива сайтове, за да могат хората да си изкажат мненията, иначе всеки щеше да си каже брей фирмите прекрасни, а българите некадърни и мързеливи. Важното е, че всички сме перманентно на 19 години с 0% опит. :)

След около година работа в компанията реших да напиша мнение. В подобни сайтове преобладават негативните мнения и това е разбираемо.

Първо, огромната част от служителите на ниско ниво (с чужди езици) са или чужденци, или студенти. Първите няма да седнат да пишат мнения на български, а вторите нямат никаква база за сравнение, при положение, че на повечето това им е първата работа в живота.

Натовареността зависи изключително много от езиците, с които работите, и клиентите (и най-вече броя им), които обслужвате. Ако сте с глобален език като френски или испански, и се натоварите с 4-5 акаунта, ще сте плътно зает. Пълна глупост е, че работата е винаги 24/7 - това е само за малка част от клиентите и езиците. Логично това е по-скъпо за клиента и той няма никаква изгода да плаща допълнително, за да може негов служител да си настройва айпада в 4 през нощта. Така че ако имате въобще нощни/вечерни/смени през уикенда, има ротация и това ще най-много е 4-5 пъти в месеца.
Редно е да отбележа, че трудовия кодекс се спазва до запетайката и ще бъдете компенсирани където трябва.

Относно изискванията - наемат се хора с добро владеене на английски+друг чужд език и най-базови компютърни умения. Формално не се изисква никакъв предварителен опит, но ако не разбирате дори елементарните концепции на мобилните комуникации, ще ви е доста трудно. Факт е, че 19-годишни студенти с 0 дни трудов стаж се справят отлично.

Относно обученията - те са много добри, но не можете да очаквате, че за 1-2 седмици ще ви научат на всичко за една CRM система, това е абсурдно. Огромната част от ученето става в процеса на работа, да не говорим, че изискванията на клиентите, работните процеси, системите, с които работите, търпят постоянно развитие и промени. Няма как да е иначе.

Важно е да се спомене, че и различните клиенти имат различни канали на комуникация и нива на обслужване - така че дали основно ще говорите по телефона, или основно ще пишете мейли/работите през компютър, варира.

Относно помоща от старши колеги - има напълно функционираща система, с която да "вдигате ръка", когато имате нужда от помощ, и тя не позволява да останете без отговор. Нещо повече, има изградена "библиотека" от помощни материали и инструкции, които непрекъснато се обновяват от супервайзорите. Естествено, няма как 50 човека да задават въпроси на 1 мениджър по 5 пъти на ден, затова има супервайзори, тийм лидери и левъл-2. Като цяло цари атмосфера на взаимопомощ и ако сте се докарали до положение никой да не иска да говори с вас, може би сам сте си виновен/а. Но до момента не съм видял ситуация, в която на някого да бъде директно отказана помощ.

Човешкият фактор не може да бъде елиминиран напълно никъде. Замислете се какво давате (бихте давали) като служител. Например злоупотребата с фалшиви болнични, отпуски, хитруване с цел прехвърляне на по-сложните задачи на колегите си, докато вие вземате леките, дълги "консултации" и обедни почивки, немърливата работа само за да се отбие номера - това го има във фирмата и не малко. Мнозина си мислят, че мениджмънтът не вижда хитруването - грешка, всичко се вижда, записва се и може да се анализира до секунда, това дали имат време и реално се занимават е друг въпрос.
Не бъдете изненадани и не се оплаквайте, ако получавате в замяна същото отношение от колегите и мениджмънта.

Относно заплащането: спрямо входните изисквания и работата, е много добро. При започване от най-ниско ниво без никакъв опит, след 1-2 години стаж нищо не пречи да вземате чисто над 2000 лв заплата +бонуси. Недоволните от такова заплащане младежи трябва да си дадат сметка, че продавачка в магазин или денонощна аптека също дава нощни смени, но взема половината от това.

Локацията е отлична - Бизнес Парк София. Това е компания с 500+ служители и при положение, че има метро и 10-15,000 работещи в БПС, са твърде смешни очакванията за 500 паркоместа :) Такива има само за мениджмънта.

Какво друго да кажа? Фирмата е отлична за студенти и "входящи" в ИТ сектора. Ако нямате желание да учите, не проявявате инициатива, търсите само как да се скатаете, не очаквайте развитие. Това важи за всяка фирма. Малко хора ще си го признаят, но е по-лесно да се плюе по тези, които се издигат, че са "слагачи", "подмазвачи" и пр. Както всяка голяма фирма, в която хората прекарват голяма част от времето си, се завързват неформални връзки и приятелства. Поради високото текучество (както споменах, много от служителите са студенти, които са дошли да работят временно, бързо се отегчават, решават да пробват друго, скачат в конкуренти фирми за малко повече пари и т.н.), понякога мениджмънта няма друг избор, освен да повишава хора, просто защото са се задържали най-дълго в отдела.

Нещо допълнително - фирмата не изостава от тенденциите в последната 1-2 години кол-центровете в България да се насочват към по-сложни задачи и ниво на обслужване (за разлика от 60К например). Което значи по-малко "помощ, заключих си паролата", и повече специализирани задачи, изготвяне на анализи, тестване на решения, разрешаване на по-сложни проблеми - което води до разкриване на позиции с по-високи изисквания и по-високо заплащане.

Вярно ли е, че владеещите скандинавски езици взимат от 3000лв. нагоре?

И аз ще споделя опита си със C3i. Ще разгледам откъм корпоративно ниво, ниво на отдел и работна среда.

Няколко думи за фирмата:

Една от многото оutsourcing фирми в България. Наемат ги западни фармацевтични компании, за да им вършат черната работа, т.е. кол център тип "Заключих си профила, отключи ми го", "Научи ме как се работи с компютър или таблет по телефона за 30 минути", "Тъп съм, взимам 5 пъти повече пари от теб, но ти ще ми помогнеш да си свърша работата, защото ме мързи да си прочета ръководството на проекта и системата.". Е, вие сте хората, които ще трябва да търпите това, те да ви псуват а вие да им благодарите, за да ви дават плюсове.

Корпоративно ниво:

Плюсове: Фирмата редовно изплаща заплатите и е коректна със социалното осигуряване. Има допълнително здравно осигуряване.

Минуси: Според фирмата, българските почивни дни не съществуват, и не трябва да се спазват, освен за мениджмънта естествено. Заплатите варират според познанията ви по чужд език. Ако сте само с английски - ще умрете от глад. Ако знаете и някой друг чужд/европейски език, ще вържете двата края на края на месеца. Никога не пропускат да ви натякват, че сте лесно заменими. Шефове са ви неуспели рапъри и дърти телефонисти (превъзхождащи ви само по стаж), които са се самозабравили откъде са тръгнали, и че реално нищо няма да излезе от тях ако напуснат фирмата. За тях 7/8 години стаж, за да станеш микромениджър е олицетворение успехa в живота. Кадърните, нормални хора за толкова време създават световни компании с милиони в активи, но за нашите е успехът в живота да напише в LinkedIn, че е млад меринджей 24.

На ниво отдели (т.н. "Акаунти" във фирмата):

Както казах, фирмата е на аутсорс принцип, и я наемат различни компании. Поради това е разделена на различни отдели. В София, двата големи отдела са на втория етаж, където е касапница - много работа, и то тежка. На първия етаж са по-малките секции, където е що-годе малко по-леко. Обучението ви се поема от старите стожери в респективния отдел. Тъй като текучеството е огромно (много работа, малко пари, нула уважение) и хора не стигат, ще се опитат за 1/2 седмица да ви направят специалисти в клиничните изследвания и специалисти по ИТ системите на определената компания. Като ви пуснат в отдела след обучението, ви оставят да се оправяте 90% от времето сами с работата си, и сте на милостта на колегите ви с по-голям опит (не тези от ръководния екип). Естествено ще объркате нещо, защото знаете едва 30% от задълженията си. Тогава ви погват с едни листове да подписвате, защото сте объркали. Важното е фирмата да е чиста пред наелите я компании, а вие да се излагате като поемете цялата вина, че сте едва ли не аутисти, не си знаете работата, и че вие сте объркали всичко. Повечето колеги от Ниво 1 са нормални люде, споделяте една и съща мъчна съдба. Повечето, които са дръпнали към Ниво 3 и т.н. са или връзкари или интригантите / мазнещите се. Ако не сте от тяхното тесто и попаднете при тях, ви чака съдбата на Индиана Джоунс в Похитителите на изчезналия кивот - попадате във стая със змии. Вас ви портят за всичко, а вие сте сами и никой не го *бе за вашето мнение. Но хубаво, решавате все пак да проявявате самоинициатива по разни въпроси свързани с естеството на работата, и пишете на мениджърите, за да трупате точки пред тях. Обаче ако не сте им в списъка с любимците, гласът ви няма да бъде чут и след някой месец ще чуете някой връзкар да обира овации, че е разрешил проблемът, който вие сте намерили и е трябвало вие да разрешите. Вие вършите тежката работа, носите връзкари и натегачи на гърба си, но това е нормално. Във тази фирма има силно изразяване на двоен стандарт.

Работна среда:

Работи се в големи, шумни, мръсни общи помещения. Компютрите са ви стари и слаби, и блокират. За хигиена на телефонните апарати да не говорим. Правят се опити за почистване на пода / бюрата, но пак си е мръсно над нормите. Гарантирано място на паркинг нямате. Работи се на смени - 24 часа на ден, 7 дни в седмицата, 365 дни в годината, като масовите смени са от 8 сутринта, 4 следобед и 12 полунощ.

И сега малко генерална информация. Откакто Телерекс купи фирмата миналата година, нещата отидоха много надолу. Бонусите са вече почти недостижими и много малки, отказват се за пълни глупости. Гледа се да се пести от всичко, за да може Телерекс да си избият покупката. А тази година беше върхът, защото нямаше Team Building за всички от фирмата, което за компания в ИТ сектора е мега зле. За сметка на това, мениджмънта отиде на Кемпински и не пропусна да се тагне, че си прави кефа няколко дни, докато ти, най-важния във фирмата, им изкарваш парите. Иронията е огромна, защото като загледаш пропагандните им корпоративни материали, на тях пише неща от сорта на: "Не пропускай тийм билдинг с колегите ти, това е важно за сплотяването ви в екип", а какво направиха самите господа мениджъри и директори, и какво мнение те показват по този начин на екипът на фирмата?