Ориндж Център /img/frontend/nomap.png"

Ориндж Център

HR служителят въобще не беше запознат със своите задължение и не подпомагаше комуникацията по никакъв начин, а само утежняваше допълнително враждебната атмосфера. Колегите бяха нормални и дори приятни хора, притиснати от неволята и спешната нужда от пари, въпреки че такива почти не получаваха на това работно място. Проблемите с времето ставаха все повече, а нервите - все по-малко. Системата постоянно кръшваше, което правеше работата ни мъчение, като след предполагаем update от бебетата програмисти, както ги наричаше управителят, дори бяхме принуждавани да висим един час след работата в неуспешни опити да осчетоводим - нещо, което пак не трябва да се извършва от нас. А точно тогава те решиха удобно да направят осчетоводяването вечер задължително, веъпреки че това беше невъзможно за извършване. При опит да обясним своето недоволство на управителя този човек се засегна и почна да се държи още по-отблъскващо и даже не уважаваше желанията на някои от колегите да отсъстват в дни, в които имат важни задължения като това да отидат на лекар или на изпит. Един от колегите се разболя от ковид, при което управителят се опита да го застави да работи въпреки това. Той предупреди колегите на предната вечер, но управителят го обвини, че не е предупредил по-рано, сякаш човекът нарочно се е разболял точно в този час. Да обобщим - безумно ниска заплата, въпреки че работиш в центъра на столицата, негъвкави смени, въпреки че в jobs е обявено обратното, нагло отношение от страна на мениджърите във фирмата, никакви възможности за развитие, а само за пропадане в бездната на отчаянието. В добавка към това идват ектрите - гигантски плъхове, които ти правят компания в почивката, докато хапваш, и си играят на прескочи кобила с краката ти. Препоръчвам тази работа за хора с по-малко от никакъв потенциал и никакви амбиции в живота, които обичат да бъдат унижавани и тормозени, както и да живеят на ръба на оцеляването, без да имат дори пари за едно кафенце. За сметка на това, в Ориндж ги очакват 8-часови, понякога дори 12-часови смени, тъй като няма достатъчно служители, съвсем разбираемо. Този труд не ти се плаща допълнително, а на празници имаш също приятното задължение да работиш дори без да имаш такова желание. Единственият почивен ден е на Нова година, но едва ли ще имате силата да празнувате след цяла седмица, прекарана на крак, обслужвайки тълпите от клиенти и борейки се с неправдите в работното място.

Бях служител в Ориндж в продължение на година. Своят опит в тази фирма мога да опиша като потресаващ и дори леко травмиращ. Да започнем от работната среда. Неприветливата обстановка в Ориндж включва липсата на адекватно отопление през зимата, плашещата атмосфера в склада, в който бродят плъхове и има проблемите с водопровода. Не веднъж мои колеги са изсипвали кофи с вода в тоалетните, за да не се наводни обекта. Тоалетните, между другото, са смърдящи и водата в тях е винаги жълта, поради което не въднъж сме били обвинявани, че не сме си пускали водата. Друг невероятен казус, с който се сблъсках, беше фактът, че продавач-консултантите бяха заставени да чистят, което първо, не влиза в техните работните задължения. Второ, това трябваше да бъде правено с помощта на прахосмукачка, която избухваше при всеки опит да бъде използвана, оставяйки още повече мръсотия и прах по земята. По въпроса за заплатите, което е един от най-важните фактори за един потенциален служител. За 8 часа и предвид факта, че смените са ужасни - от 11 до 20 и в изключително редки случаи от 9 до 18, получавах 600 лв и 50 лв купони за храна. Отношението към мен от страна на управителя на Граф Игнатиев беше непрофесионално и дори злобно. Въпросният човек не обучи нито един от служителите, а това трябваше да вършат останалите продавачи, докато в същото време обслужват маса клиенти. Служителите бяха прекалено малко и когато някой от нас почиваше, той оставаше своя колега напълно сам на партерния етаж дори в най-натоварените дни и часове, без възможност да отиде до тоалетна или да пие вода. Той така или иначе не би могъл да пие вода, защото беше забранено да се оставя вода на етажа, а диспенсърът за вода в слада беше нечистен от векове. При което веднъж при опит за пиесе на вода от него намерих черни, едри частици по дъното на шишето си. Съмнявам се да е било черен въглен за пречистване на водата

Не правете грешката да започвате в тази фирма! Дори и спешно да ви трябва работа, търсете някъде другаде и бягайте далече от тази. Пълна подигравка с вашия труд е. Изобщо не се чудете за какво служителите напускат постоянно. Ще забележите как през две седмици в jobs-а си търсят хора. На пръв поглед, когато човек попадне на обявата им, си мисли, че е мечтаната работа, но всъщност е същински ад. Липсва всякакво уважение към служителите. Лъжат ви за парите и техните "бонуси" (за едни има и си го изкарват, защото знаят за него, втори без дори да са разбрали как - ги изкарват, други изобщо нямат представа, че съществуват бонуси). Срещу труда, който полагате, заплащането е меко казано мизерно. Имат стотици изисквания (някои от които са лишени от логика), които на моменти дори най-работливият няма как да ги покрие и накрая пак остават недоволни от вас. Каквото и да направите пак няма да са удовлетворени. Чувството на моменти е сякаш си в казарма, а не на работно място. Трепериш да не направиш и най-малката грешка, защото после всичко отива по теб. Вместо да се чувстваш спокоен на работното си място, става точно обратното - вървиш на пръсти и с всеки изминал ден отиваш с все по-голямо нежелание на работа. Има моменти, в които ти дават една камара задачи, за които очакват от теб да работиш като машина, а заедно и към това да обслужваш всеки влизащ клиент в обекта и накрая ти заявяват, че работиш прекалено бавно. Наистина хора, ако имате уважение към себе си, не започвайте в тази фирма. Знам, че изглежда примамливо добре и всеки път си казваме "е, то за всяка фирма тук има негативни коментари", но повярвайте ми, точно тук всеки един е казвал само истината. Няма и един положителен коментар и това не е случайно. После служителите обсъждаме как сме чели коментарите тук и сме си затворили очите, за което и съжаляваме. Търсете по-хубаво място, не си губете времето, не случайно четете коментарите тук.

Здравейте, искам да изкажа моето мнение като бивш служител с около една година стаж във фирмата. Първо и най-важно НЕ ЗАПОЧВАЙТЕ РАБОТА ТАМ. За една година работа не видях друго освен ужасното отношение на висше стоящите и тук не говоря за управителите на обектите, а за по-високите нива. Буквално се подиграват със служителите си, взимате 6**лв и то ако сте на 8-часов работен ден като работите с доста кофти и заядливи в повечето случей клиенти. Не можете дори да се подпрете 8 часа на крак и никога няма да са доволни от свършената работа. Нарочно си търсят млад персонал(ученици и студенти), за да могат да се възползват от наивността им и да си правят каквото пожелаят. При най-малкия удобен момент ще ви прецакат по някакъв начин с парите. Мислите си преди да започнете, че е приятна работа в книжарница, но повярвайте ми няма нищо приятно там. Сутрин мъкнеш касетки пълни с книги и ги приемаш, а после цялото това нещо го разнасяш докато в същото време обслужваш и клиенти. А да и ако евентуално все пак отидете на интерю в никакъв случей не вярвайте на дамата HR, чието име даже не мисля да споменавам. Жената няма никаква идея как стоят нещата в обектите, а ще ви обещае какво ли не, за да започнете. :(

Колкото и да бяха коректни в изплащането на заплатите за 560лв не си заслужава дори да се замисляте да започвате там! На интервюто на граф Игнатиев Ирина може да ви се стори готина и мила, но всъщност е изключително лицемерна личност. Задава странни въпроси като с кого живееш и какво работят родителите ти. Колежките, които работят там от дълго време са фалшиви, свестните се махат бързо. Управителките претендират, че могат и знаят много, но всъщност две изречения не могат да свържат. Провинциалисти дошли да се правят на голямата работа - няма нужда!

Споделих на колежка, че съм чела тук всички лоши коментари преди да постъпя на работа и месец по-късно гледам - всички коментари са премахнати?!?? Жалки сте! Не си правете труда да кандидатствате за тази работа, прекалено много минуси и твърде малко плюсове! По-добре хигиенистка в някой хипермаркет!

Работиш за минимална работна заплата, след една година престой ти вдигат заплатата със 100 лева а на втората година с малко връзки и според кефа на шефовете може да те издигнат на по висока позиция с 50 левово увеличение на заплатата. Управител се става или след 4-5 години работи или с връзки. Най лошото е че през първата година тези над теб ще те товарят с техните си задължения и така се получава че работиш на най ниска позиция с минимална работна заплата, трябва винаги да оставаш до късно и да "помагаш" на отговорниците за обектите, почистване, подреждане, приемане на стока, ревизии, и така нататък.

Всичко това не се възнаграждава по никакъв начин и ако нещо не се хареса на управителя в повечето случай си губиш "бонуса" за месеца. Тези бонуси са в размер на 100 лева и се раздават измежду по старшите служители в обекта на "приятелски" начала, така че реално няма значение колко се трудиш.

На шефовете не им пука дори какво е състоянието в обекта, подредба на книги и прочие. Това са хора които не са стъпвали в книжарница през живота си и въпреки това са в позиция да си налагат мнението относно подредба на книги. Извънредни работни часове не се заплащат, в повечето случаи се дават едни 100 лева които се делят между служителите в някое заведение.

Това е работа в която всеки е заменим и няма никакви шансове за професионално развитие. Шефовете разчитат на това че служителите им ще останат на работа само защото се поддържа една такава среда на "ние сме семейство, ние сме приятели" между колегите. Това обикновено се подстрекава от управителя на обекта.

Така е Ралица, съвсем права си и подкрепям пзицията ти. Само че другарите - работодатели в България не си падат на гърба, че са по - неграмотни от онези, които кандидатсват при тях за работа, и това ти става ясно още при първите няколко разменени изречения. Причината за това е много проста - прекалено много са хората, които искат да са шефове и началници, но не познават етапите на работата, както и проблемите във всеки един етап. Аз лично вече когато ства дума за идея си мълча, защото съм бил свидетел как хора, поставени за ръководители само като ти зададе въпрос ти става ясно, че си няма и хабер , но иначе ти краде идеята, след което видиш ли колко талантлив бил и какъв потенциал имал. Хайде много станахте такива.
Моят съвет е продължавах смело напред, а губещите са единствено онези, които са се отнесли некоретно с теб.

Не съм имала трудови взаимоотношения с фирмата, но искам да споделя нещо, което смятям за абсолютно некоректно.Декември месец-2011г. от Ориндж Център бе публикувана обява за продавач-консултант за тогава,все още неоткритата от тях кафе-книжарница на ул."Граф Игнатиев", отидох на интервю, казаха ми, че ще ми се обадят каквото и решение да вземат,така и стана, обадиха ми се и ми казаха, че са се спряли на друг кандидат- ок, няма проблем, лек ден и всичко най- хубаво...След това на 03.01.2012г ми се обадиха отново да ме поканят на интервю без да знаят,че изобщо сме се виждали вече! След като ги подсетих коя съм се разбрахме да се чуем на другия ден и да се разберем кога точно ще се видим, тъй като вече имах уговорка за друго интервю. На другият ден се обадих на момичето, с което бях разговаряла, което всъщност присъстваше и на първото ми интервю при тях(не знам дали има значение, но се казва Мартина) и тя ми каза, че има много работа същия ден и ще ми се обади на другия ден, за да се видим. Нито това момиче ми се обади, нито някой друг от фирмата, за да ми каже каквото и да е. Това, което не мога да разбера е защо трябва взаимно да си губим времето  и да се залъгваме? На мен вече ми е ясно, че нещо в мен явно не им е харесало, но за да бъдат коректната фирма, за която се представят мисля, че трябваше да ми се обадят и да скалъпят едно обяснение от сорта на- " Мислим, че не си подходящият кандидат за нашата позиция..." или нещо подобно. Другото, от което ми стана неприятно е, че тъй като и преди съм работила в кафе-книжарница на интервюто им споделих някои неща от тази сфера, тъй като те бяха малко притеснени от това си, ново начинание, които сега виждам приложени в кафето им, не мога да бъда сигурна дали не са ги имали като идеи и преди и по никакъв начин не ги обвинявам, но смятам, че както аз бях коректна с тях и се опитвах да помогна преди изобщо да съм започнала работа там, така и те можеха да вдигнат телефона и да ми кажат, че няма смисъл да чакам интервю. Имах голямо желание да работя там, тъй като имам подходящото образование и опит, и искам да работя в тази сфера, но след това, което стана тази фирма за мен не е опция.