Grafixoft / Графиксофт ООД /img/frontend/nomap.png"

Grafixoft / Графиксофт ООД

Кандидатствах...
Хората са разумни и разбрани. Готини са!

Здравейте, аз няма да се крия зад анонимен, бях на интервю, ако може да се каже, че изобщо това беше интервю. Придържам се към мнението на: "Анонимен
кандидат за работа от 22.04.2015" и на "Интервюиран
кандидат за работа от 16.07.2010". Първото, което ми направи впечатление е нулев интерес към мен. Момичете, което ме посрещна ми нахвърли някакви работи набързо с какво се занимава фирмата, какви привилеги има и ми връчи едни листа т.н. ТЕСТ и ме оставиха сам да се оправям. В теста нямаша нищо конкретно за длъжноста за която кандидатствах Java Developer. Да не говорим, че даже и беше абсолютно безмислен. След като приключих с теста дойде един дебел чичко привидно не приветлив да ме пита по теста. Но първо разгурна CV-то и по въпросите които ми зададе си пролича, че сега за пръв път го разгръща. Отнесе се много пренебрежително към отговорите на теста и се заяде за отговора за къщата и мечката. Незнам защо изобщо ми загубиха времето, кото изобщо незнам какъв човек за работа си търсят (сега пак са си пуснали обявата). Така на кандидатите за работа да внимават много. Колегите които съм споменал и те каквото са описа за интервюто е абсолютната истина. Не се подготвяйте грам за технически въпроси, няма да ви питат. Абе не си губете времето.

Привет,
Ще се опитам да бъда максимално обективен:
- Местоположение: ул. Йерусалим 6, ет.2, ж.к. Младост 1 - нова сграда в близост има метро (при зимни условия няма да е много удобно) и тролей, паркинг - околните блокове, за мен като локация го намирам за сравнително удобно.
- Офис среда - прави добро впечатление на добре подредено и поддържано място, може би само няма да Ви допадне шумната кафемелачка.
- Уважение ... тук вече започват критиките, но първо да споделя впечатленията си от интервюто. Първата част се състои от едночасов писмен тест, който не намерих за особено труден (кандидатствах за QA). Тъй като имах оферта от друга фирма, отидох на интервюто не особено подготвен и не положих особени старания. Въпросите са стандартни на английски в частта за как бихте описали бъг на калкулатор който греши при събиране на еднакви четни числа, математически и логически задачи за събиране на корен квадратен, какъв цвят е мечката която идва да изяде човека построил правоъгълна къща с 4 стени всичките южно изложение... Интервюиращите бяха двама - описани са вече в предишен коментар и подкрепям написаното "Ако сте зубър, може да си допаднете" и "Уважението беше нулево, на моменти имаше злобни коментари и подмятания (може би са били шеги, но явно не до там сполучливи). Поради тази причина не виждам как работната среда и колегите ще са нещо по различно, нали знаете приказката краставите магарета се намират." - подобно впечатление оставиха и при мен. Прегледаха отговорите на теста пред мен и остатъка на интервюто премина в коментари и въпроси във враждебен тон относно сгрешените отговори. Комуникацията беше трудна и буквално си вадихме думите с ченгели, имаше и дълги периоди на мълчание. От получената оскъдна информация разбрах, че търсят човек за ръчно тестване на приложение, което го има от над 20 години, т.е. би трябвало повечето неща да са ясни при тестването. Като минус посочиха намерението ми за развитие към автоматизирано тестване въпреки посоченото в обявата "Willingness to learn new technologies". Като положителна страна от интервюто, получих веднага обратно мнение, което ще ми бъде от полза за в бъдеще. Бих препоръчал на фирмата да ползва други интервюиращи за да не отблъсне и способните кандидати - в крайна сметка загубата е за нея. За кандидатите (особено неуверените) бих им препоръчал да се явят на интервюто, дори и да не бъдат одобрени в последствие - ще придобият ценен опит за бъдещи интервюта. За по изнервените и обидчиви кандидати, могат да си спестят стреса, като откажат. На фирмата и кандидатите пожелавам искрено успех. На интервюиращите пожелавам да си ползват безплатния "fitness pass" и по-малко "free beverages" - ще Ви се отрази положително на здравето и може би на раздразнителността (говоря от личен опит, не се заяждам), а аз ще наблегна на белите мечки и корен квадратите :-)

От колко им почват заплатите на JunDev? Някой може ли да ми даде истински(актуален) пример за въпросите, които са на теста.

Като настоящ служител мога да изкажа само най-положителните си чувства към Графиксофт. Още по време на интервюто за кандидатстване знаех, че ако ми предложат евентуално сътрудничество ще приема.
Едно от нещата, които ме грабнаха беше отношението между колегите. Изключително приятни, свежи, млади хора. Сплотен екип са и определено оставят добро впечатление в новите кадри. За времето, което съм тук, разбрах, че текучеството е минимално. Повечето от хората работят във фирмата от години.
Ръководството е чудесно. Управителят прави впечатление на искрен, емоционален и трудолюбив човек.
Препоръчвам горещо!

Привет,
На мен впечатленията ми са доста добри от фирмата.
Преди да отида на интервюто, се поинтересувах какво пише за тях в нета и честно казано останах скептичен към нещата които прочетох.
Това с тестовете е напълно нормално. Хората са напълно прави да го правят. Все пак теста им не е сложен и ако не можеш да се справиш на него, реално ти липсват доста начални знания. Поинтересувах се по време на интервюто с какво се занимават, и човекът любезно ми обясни че разработват за големи фирми и поддържат като чужди така и собствени продукти. Или иначе казано имат позиции които пазят ревностно и слагат голяма цедка на хората. Това което ме впечатли е джуниър програмата им. Реално ако имаш базовото ниво те те подхващат от нулата - т.е. нищо че го имаш, преминават през него отново, като ти дават някакви стандарти, които вече са утвърдили - иначе казано пречупват ти опита спрямо тяхното ноу-хау за да си максимално полезен на техните цели.
По време на интервюто ме питаха за мои лични проекти и интереси. Явно че имаше някакво отношение за плана на самия човек за развитие. Хората си търсят служители, които да знаят какво искат, а не просто да си търсят работа и явно наблягат на прохождащи програмисти, защото те най-лесно се обучават спрямо политиката на компанията - коват ги докато са топли. И може би млад програмист с визия за бъдещето не е най-лесното нещо за намиране.
Личното ми мнение е че са хубава фирма, съжалявам само че имам малко повечко опит и не съм достатъчно гъвкав за да се нагодя на тяхната система...
Между другото офисът е страхотен :) Асансьора се отваря директно в офиса. Различните екипи са изолирани за да не си пречат и имаше може би 25 човека зад стъклата... Имаха си и лоби бар с безплатни напитки. На едната стена имаше нещо като награди и постижения- имах възможността да хвърля поглед и имаше бая хора със различни "дипломи", че даже и за Microsoft Partners и Cisco награди.
Абе напреднала е фирмата.

Тази фирма е като онези неща, за които се казва: "Не може да се опише с думи! Трябва да се отиде и да се види."
Ако сте зубър, може да си допаднете. Но ако сте и умен - по-вероятно не.

Що се отнася за фирма Grafixoft, аз още по телефона попитах в какво точно се състои интервюто. Говорих с човека , който провежда интервю и разбрах, че интервюто е нормалната стандартна практика - канят те в офиса и се започва с тестове. Теста бил както професионален- да те питат какво е обект , какво е клас, какво е множествено наследяване и т.н, така също и въпроси от сорта. Накъде е наклонена кулата в Пиза? Как бихте натъпкали слон в хладилник? и т.н.
Лично аз, не знам какъв е точно теста, защото не съм го правил, но и нямам намерение да го правя, но явно е с въпроси като пример по-горе.
1. Един истински професионалист , който си разбира от работата наистина, още на първите 5 минути ще разбере дали кандидата наистина разбира материята или не.
2. Тези тестове се правят, за да те оплюят абсолютно легално и да не можеш на никой да се оплачеш или осъдиш.
Специално, аз наблюдавам в jobs.bg обявите за Delphi и доста често се оказва, че фирма Grafixof винаги търси хора.
Абе адже ба. Как така за толкова време не могат да си намерят човек ? Питам се и не мога да си отговоря - Ха ха ха. Ако може някой нека ми каже.
Явно е, че във фирма Grafixoft работят Delphi програмисти три стъпала над програмистите от Borland. - велики светила в Паскала.
Всичко това с тези тестове господа и дами е чиста ПОДИГРАВКА, подигравка с хората. Аз тестове вече не правя. Няма да направя удооволствието на такива  БАСТУНИ като в Графиксофт да се подиграват с личността ми. Вие, които четете коментара, ако искате правете тестове. Ваша работа.
Лично аз съм провеждал интервюта и повярвайте ми, на 5 -та 6- та минута разбирам кой седи срещу мен и колко струва. Не е нужно да го "тествам".

Графиксофт е първата фирма, където виждам на практика да се прилага т. нар. плоска йерархия. За съжаление това се среща твърде рядко дори и в IT средите. Фирмата е едно добро място, където можеш да се развиеш не само професионално, но и да израстнеш като личност.
Съгласен съм и с мнението на колежката, изказано по долу :)

Ето и моите вътрешни впечатления от фирмата и атмосферата в нея. Като част от екипа, винаги са ме уважавали и съм се чувствала значима. Отношенията между колегите са готини, биха ти помогнали във всеки един момент и към всички се проявява необходимата толерантност. Възможностите за развитие са далеч повече от осигуряване на необходимата литература.
Фирмата е супер като цяло! Текучеството е минимално. Проектите се увеличават непрекъснато, както и броят на хората. Успех!" :)