Джонсън Контролс Електроникс България ЕООД /img/frontend/nomap.png"

Джонсън Контролс Електроникс България ЕООД

Каквото и да е написано е 99% вярно. Поне да има смисъл за тези, които ще идат за нещастие там. От къде да го почна и къде да стигна...нито мястото нито времето ще стигнат.
Колеги - ако сте инженери е ок на 50%, да не ви дава господ да сте други, лидерите е ясно като навсякъде - гърчат те докато се натискат да се издигнат и за още пари и привилегии. Идеални условия за лидери и управители - пари, сл. коли, сл. кредитни карти с покрити разходи, командировки, свят, имидж, кариера, ама само за тях. За работниците само работата и овъртайм за без пари и 5 дни отпуска отгоре дето ти я вадят през носа, да не кажа през другаде.  Звънят ти и те връщат от отпуска или болничен, като не се подчиниш си уволнен щом се завърнеш - примери да искаш да ти дам по име.
Ако сте от другите...значи се пригответе да л......те яко по високите етажи. Ако сте друг и нормален и да сте приели в нужда, ще се махнете ако се уважавате и сте с малко акъл.
Правете си изводи за работната среда и колегите.
За лидер или не дай си боже мениджър няма да ви назначат никога, освен ако не сте личен роднина на управителите или не сте л......зали 5-10 години отново да не казвам какво, случаите заради чисто работни заслуги са май по-малко от пръстите на ръката и пак не е сигурно, че са само заради лични качества и отлична работа; най-сигурен е вар. 1 - роднинство под някаква форма.
Развитие - к'вто влезнеш, такъв излизаш, изключенията са описани  горе.
Уважение - колкто и да плюят и да лъжат, признание за работа ако получиш, ще е само от чужд колега и само от чужд  -  клиент или колега;
Заплата - плащаш си я с личните си биволски нерви да изтърпиш всички и всичко + работа в количество к'вото ти сервират; право на отказ нямаш - инак летиш навън. С'я и бонусите ще изрежат, т.е. имаш нормална заплата в бранша само заради бонусите; договорът ти е 50-60-70 %макс от т'ва, което получиш и то ако се спазариш/или са в голяма нужда и ти го дадат. Да повторим к'вото ти дадат си го плащаш двойно с работа без отказ и волско, робско търпение.
Пак да се върнем на локалните колегите - може да се готвиш да те закопаят, за да изгориш и излетиш ти,а не те, естествено заради парите и огромните им кредити, Злоба, омраза да искаш, има доволно, особено на някои места. Всички висят там заради пари и че никъде другаде не могат и да идат, работата там убива всички мозъчни клетки и потенциал и талант - всичко.
Сигурност ли - 0, или 00, ще се оправи като ги продадат и новите сменят управлението примерно.
Не става дори и за социалните контакти да идеш, освен ако не си психолог и ти трябват пациенти за набллюдение, поне две-три тези може да защитиш с мат'р'яла там.
Мястото им всички го знаят.
Ми който к'вото има да пита, има много хора, които ще му кажат.

Първо, ясно е, че като бивш служител е имало нещо от което не съм доволен. Ако бях доволен просто нямаше да съм бивш, а съм търпеливо куче и е трудно да ме мотивират да напусна...
Второ, каквото и да е казано в негативна посока относно Балтазар Димов, има 99.8% вероятност да е вярно.
Сега по точки:
- Заплащане - нека бъдем реалисти, няма много компании в София, които да дават толкова пари на месец, НО, тези пари не са заплатата ви, а обикновено е заплата + транспорт/храна + квартирни. Няма лошо ще кажете... Да, но не съвсем. Закъснявате 3 пъти в месеца по 5 минути (т.е. идвате 9:35) и сумата в допълнение на заплатата започва да се стопява. Това естествено, ако са ви вдигнали мерника. Но пък мрънкането в отдел QA ви е гарантирано. Буквалисти, какво да ги правиш... Тук е удачно място да кажем, че годишнот оиндексиране на заплатите _НЕ_ компенсира дир инфлацията, така че договаряйте големи пари!!! За заплащане пишем +2!
- Уважение - тук зависи от гледната точка...
Реалността (до голяма степен осъзната от служителите): Като цяло компанията няма практика да оценява индивидуални резултати. Може да получите оценка за нещо, което сте извършили, но в рамките на прегледа на годишното представяне, но може и удобно да са забравили този факт... Като цяло такива оценки закъсняват достатъчно, за да няма въобще смисъл от тях. Да не говорим за ротативките на входа, които са поставени, защото не ви вярват, че сте дошли на работа и сте престояли 8 часа вътре. При тях се организират залагания със спортен характер от типа: Колко човека днес ще получат синина докато преминават, поради блокирала ротативка.
Гледната точка на мениджмънта по темата: Ние оценяваме служителите. Даже повече, отколкото реално заслужават, ама това е за да ги стимулираме!
От колегите получавате уважението, което сте заслужили, там няма особена драма. По тази точка пиша -4, но само защото не харесвам крайностите... Все пак реалността боли и то доста, независимо какво си мисли мениджмънта...
- Привилегии... Ами... В моя скромен опит "привилегия" се приравнява към триците с които се ловят маймуни. Да, отразяват се благотворно на средата, но пък не са нещо, на което да може да се разчита. например паркомясто в гаража - тук играете играта "колко часа преди работно време трябва да се появя, за да хвана едно от 40-те места, така че останалите 450+ колеги да не ме ипреварят"... Имаше торти за рожденниците по времето, когато Калина беше шеф на HR отдела, последно имаше кошници с разни неща вътре, има няколко безплатни напитки от машините, плодове два пъти седмично (ако докопате) и т.н. Като цяло нищо екстремно в плюс или минус.
- Фирмена сигурност - Ей тук искам да чуя какво ще каже HR отдела, особено след като Automotive частта от компанията се продава. Моята лична оценка е -5 - т.е. очаквайте скорошно телепортиране извън сградата!
- Ангажираност - компания -> служители: приблизително никаква, служители -> компания: бялата лястовица съществува! Има служители, които отчаяно избутват проектите, независимо, че техни колеги в същата тази компания им посливат постояно вода... Пиша оценка за компанията, служителите са пичове! Т.е. -4... Абе витае едно понятив  "социална отговорност", ама да не го захващам, че ми остават само 2776 символа, а имам още какво да кажа...
- Потенциал за развитие - ей тук е супер интересно. На теория (т.е. по документи) има потенциал. Говорите си бесмислици всяка година от типа "какъв искам да стана като порастна", ама растете само при определени мениджъри. Ако се почувстват застрашени от вас, започвате бързо да растете.... надолу... Средна работа => -3
- Местоположение - добре е, нямам особени забележки.
- Колеги - като цяло 80% са железни, т.е. държат се пичовски. Има и лекенца, ама те са основно в мениджмънта (погледни тема "Уважение" по-горе). Заради тия 20% не мога да дам +5, защото все пак и те се водят колеги, та +4...
- Работна среда - не е като да работите на строителен обект, но... Сравнително високо ниво на шум, постоянни течения, големи (до 15 градуса) вариации в температурата в рамките на работното време, екстремно сух въздух - влажността в почти целия офис е под 20%. Смениха столовете с някакви прилични, но пък заковаха бюрата на някаква средностатистическа височина. Не може да се постигне ергономична поза, дори и на челна стойка да застанете. На по-ниските хора бюрата са им на нивото на гърдите, по-високите си бият колената в едни метални греди от конструкцията на бюрата. Като цяло е трагедия... Да не отварям темата за абсурдния дизайн на офиса, сътворен от едни "архитекти"... Всички виждаме що за сгради се строят около нас...
В общи линии е това. Ако обобщим: фирма за хора, които си търсят временна (с оглед на това, че ще продават фирмата), сравнително добре платена и в 90% от случаите скучна и стресираща едновременно работа. Задължително трябва да имат каества да преживеят липсата на умения за ръководене на хора от страна на мениджмънта на компанията (всички нива) и опита за компенсиране на тази липса с "умения" за управление на хора. Като цяло фирмата няма нужда от работници а от служители. Ако не ви е ясна разликата - при работника се оценява свършената работа, при служителя - колко време е престоял в офиса...
Не я препоръчвам на хора с разклатена нервна система, както и на семейни такива, защото ако попаднат в някои специфични проекти или ще отлежават неизвестно дълго време в командировка в US, за да оправят чужди бакии или ще ги привикват в офиса в събота и неделя, нищо, че няма работа за вършене, но както се казва "боят изгражда"... Вероятно по тази логика ходенето на работа в събота и неделя трябва да създава дисциплина... Очаквайте и немалко шуро-баджанашки отношения, независимо от декларираната етична рамка на компанията. Тези норми не важат за всички, има по-равни от равните. Ако все пак сте решили да ходите в тази фирма - Успех и се пазете далече от Балтазар Димов.

По отношение на заплатата е една добра опция за начало. След това се поддържа на прилично ниво. Малко преди да напусна разбрах че някой се бил регистрирал като фирма и получавал около 2 пъти повече от средната заплата във фирмата. Развитие за начало става има микроконтролери можеш да ръчкаш, ама след време попълваш документи, кода в доста проекти се генерира. Оплачеш ли се по отношение на развитие ти се развива морал, етика, както искаш го наричай теории от типа че  има работа и като не ти харесва ясно че ще мрънкаш. Е то работа има и на полето, но приемаме че работата във фирмата е малко по интелигентна. Можеш да чуеш хора с много стаж, дори обикновеени тийм лидери във фирмата как се оплакват че са просто бройка, че само попълват документи, а това е "много търесно" в днешно време(предполагам ако си секретар). Обсъждат как на фирмата и е по изгодно да не можеш да си намериш друга работа и за това целенасочено ти пречат да се развиваш. Дори има мнения че е възможно ако тъка продължат да фалират или поне силно да намалее часта на фирмата, точно заради липса на развитие.(е Важно е ЧЕ умеят да демонстрират ЕТИКА, пътят на JOHNSON)
Сега да уточним, че там работят и хора с малки деца и им е трудно да отделят време и за развитие.
Менеджмънта им се е концентрирал върху развиванео на морал и повечето хора там умеят да го демонстрират. Чувал съм за случай на уволнени с цел сплашване, уволнени с цел да се демонстрира пред големите постове че някой е голям началник. Някой правят доноси да се докажат.   Има квоти за уволнения, годишни оценки (GPAS, явно с цел показване на дейност това име се сменя преди е било друго), повишения....Като разгледам мненията явно го има отдавна още преди да постъпя. За справка едно мнение:
"  мнение от Stefani
отношение -- няма данни --
Мен и още няколко колеги ни изгониха от работа в Johnson Controls.Един ден шефът ни извика и каза, че не били доволни от нас.Някой колега се бил оплакал от нас.И когато попитах какво не са доволни казаха, че другите се били интегрирали в екипите си,а ние не.Аз не мога да разбера какво се включва в това понятие, но явно е да не си изказваш мнението.Да се усмихваш, независимо дали това ти изнася и да си мълчиш повече...."
Е има и гъзолизци които вършат работа (няма да си кривя, дразнещо е че са с предимство пред хора само с професионални качества). Иначе могат да те нахокат примерно че си отворил интернет страница, около тебе още 15 човека гледат но ти казват "недей да гледаш другите". Всъщност това изказване се прилага за почти всичко което не изнася на шефа, но трябва да оправдае своите хора. Мениджмънт та дрънка.  Имало тийм лидер който написал думата "педерас" в бъг тракинг системата (едно време беше teamtrack) по отношение на някои голям шеф, май бил ядосан за отношение към служителите си. Леко го и уволнили. Имало дуг, които уважавал хората си,(не е предишния както си помислих) но бил все на въпреки с голямото "ръководство", към този проявили малко угъвкавост преди да го уволнят го разжалвали.
HR-a  е много зает ... да поправя имиджа на фирмата по сайтове(уви потвърдено дори от тим лидери). Някои си написал заплатата в един сайт и нежно и културно е ... уволнен. биг брадър в действие. С още няколко приятели гледаме от позитивна гледна точка на пребиваването в JC."цирка е безплатен няма да даваме по 15 лв я, развитие кой ти гледа. Нищо чудно че бг цирка фалира"
Като гледам датите май от половин година наред се заформят диалози в сайта.  2-3-ма човека си пишат. Това пак  прилича на PR-ски подход. (уважавам ПР-а , с който бойко борисов и някой "големи шефове" в JC се справят тъка добре). Но Мисля че е добре просто да си смените по един мейл.
Официалната позиция е за етническа и т.н. толерантност. Но цветущи изказвания по отношение на тъмнокожи - бол включае от тим лидери. Абе хоратта мразят расизма ....и негрите.
Методите за сплашване са напреднали (може би съвсем леко в посока пародия). Чак се следят колко пъти са били до тоалетна а преди си мислех че във "всичко по левче" преиграват. Има мнение от преди година на "D" което няма да цитирам в поста си заради споменаване на лични имена.(морала в JC може да е деградирал леко не чак като в БАН, там работят феодални но не старци, но все пак преигравки не са необходими споменатите хора не е задължително да ряботят вечно там). До този Д. Част от мненията се споделят от част от хората, ама да споменаваш името на човек който се заяжда с друг и го следи колко пъти си освобождава природните нужди, пич(предполагам не си мацка) си е комплексарско.
Личното ми мнение изън конкретните ситуации е за 2 -3 години става не е лош опит, след това може да започнеш да деградираш в професионално но да градираш много в МОРАЛНО отношение!!!

Има възможности за развитие. Все пак има доста проекти по ,  които да се изявява човек ( да приемем че програмистите са хора:) )

Може ли бившите или настоящи служители да кажат има ли шанс за някакво професионално развитие във фирмата или си е фирма за студентчета ?

Предстои ми интервю за стажант прогамист. Някой може ли да ме ориентира какво представляват тестовете? Има ли въпроси по електроника? Само знания по С/С++ ще ми стигнат ли?

Чувал съм, че имат странна корпоративна политика и, че даже за 15 мин. закъснение правят проблем. Аз лично там не бих стъпил дори. И без това правят интериор за коли :D

Благодаря ти за отговора, но може ли да ми кажеш към кого да се обърна аз бях намерил един телефон, като говорих с жената по телефона ми каза да погледна за позициите, които са в джобс бг като погледнах там имаше позиции само за junior и senior програмисти май имаше нещо и за инж. по електроника, но искаха да са завършили, а съм чувал от колеги и др. хора, че фирмата предлага стаж на хора без опит и даже взимали студенти от ТУ без проблеми, ако си наясно с тези работи много бих се радвал да ми кажеш, относно C-то знам го, но не много добре, все пак имам време да го науча.

По време на стажа май дават към 5 стотака, като мисля че има опция да останеш и тогава заплатата е към 1500. Програмирането на С е задължително за повечето позиции. Това съм чувал от колеги. За повече и по-достоверно инфо звънни в офиса. Кой каквото ще да си говори и да мрънка JCI e топ фирма и се правят доста интерсни неща ,така че няма да сбъркаш ако пробваш. Успех :)

Що не питаш директно ТРЗто на Джонсън Контролс, ами си седнал да разпитваш тука - сигурно ще ти се зарадват :-) И за мангизите сигурно ще ти обадят, то тука за това хора, дето работят в Джонсън Контролс, май нищо няма да напишат - не щото нещо таковата, ами на мен колега оттам ми разправи, че преди време на един му изстинало мястото, понеже почнал на пише тук-таме колко зема ...