МКБ Юнионбанк /img/frontend/nomap.png"

МКБ Юнионбанк

Когато се прекратяват отношения между две страни - ситуацията е сложна и тежка и за двете страни обикновено. От това как се държи човек /съответно институция/ в такива ситуаци е най-показателно за зрелостта, отговорността и въобще за това що за човек или институция стои сруще тебе. Имах "удоволствието" да се изправя в такава ситуация срещу МКБ и мнението ми е че като цяло това е една безотговорна институция, институция, която не мисли не само за служителите си, но и за клиентите си.Управленските решения се вземат с основен мотив кой е най-лесен за отсраняване, а не кой как работи и още по-лошо - как ще се отрази на клиентите взетото решение. Т.е. за последствията се мисли след, а не преди да се вземе решението а в последствие.
След повече от 13 години работа в различни банки мога да кажа, че всеки един клиент или партньор, с когото съм се разделила по някакъв повод, винаги при възможност би се върнал при мене и би работил отново с мене с удоволствие. Аз не бих казала същото за МКБ - дори да имам възможност - не бих се върнала отново в тази институция.
В ръководството на банката има много добри професионалисти, за срещите и разговорите с които ще си спомням с удоволствие. Истината е че има и мноооого Биохимски и Хеброски кадри, които могат да работят само като директори и ръководители. Просто друго не умеят.
Сега, когато трябва да прилагат "челния" опит от ОТП и от ДСК, ще бъде много весело. Лошото, е че трудностите ще бъда прехвърлени отново на товарните магарето под тях.
Трудно ми е да дам цифровите оценки посочени по-долу просто защото в такава институция нещата винаги са многопластови - и във всеки един пласт има и хора и отношения, които са добри и си струват и такива, които нямам желание да си спомням.
Като резюме мога да кажа на всички, които искат да кандидатстват там  - ако имате връзки във високите управленски нива - действайте. Ако ли не - приемете работата само ако я смятате за нещо временно - трамплин за някъде - има каво да научите, но в дългосрочен план това не е институцията, на която можете да разчитате че ще получите отговорно, честно и коректно отношение, независимо какво вие ще дадете на банката и колко ще жертвате. Те няма да ви отговорят със същото.
Пожелавам успех на банката и на всички, които ще се присъединят към екипа й. Пожелавам го заради всички стойностни и отговорни хора, които все още стоят там и заради всички клиенти, чието доверие дано в бъдеще не си позволява да предава, така като го направи вече.

Бързам още в самото начало да ви кажа, че в момента вече не съм служител на Банката, но до 1 месец бях. Общо взето, в момента не споделям почти нито едно от положителните мнения в този форум. По-ското подкрепям "PR". Предлагам на изпълнителните дитектори да платят за едно независимо допитваневи до цялата клонова мрежа и въобще до звената в Банката, с което да се опитат да се доближат поне малко до истината и да разберат, с кого всички те искат и предпочитат да работят своите сделки, както и причината за това и с кого не искат по никакъв начин да говорят и бачкат заедно. Мисля, че така на всички ще стане ясна ситуацията. Кой им обръща внимание и кои са хората, които им казват една на пръв поглед напълно не работима сделка, как да стане много добра, предпочитана и изгодна за Банката сделка (чрез Cross Selling). Попитайте ги, моля и кои са хората на които се обаждат при нужда от съдействие или съвет.
…………и след всичко това – да ми се каже в очите, че другите колеги, с които от човешки ресурси са дошли заедно в екип (познайте от къде),са по-запознати с материята!!??? ...... Това няма как да не ме провокира и подразни. //Ако имах власт - щях да ги влача голи по жълтите павета// Съжалявам, само че някои хора мислят по този начин и са се взели за много големи авторитети....и като ми говорят на българо-английски, са много велики, а в същност са само едни долни подлезурковци и по никакъв начин не разбират от това с което се занимават. Признавам им само, че умеят много да говорят - но като комунистите навремето => и те така бяха: много говорят, но накрая всички се питат "какво искаше да каже този/тая". Това наистина е жалко и аз ги съжалявам искрено (но е добре, че не съм единствения, който мисли по този начин).
Повярвайте ми - никак не ми е приятно да пиша всичко това и в момента съм изключително демотивиран и разочарован от отношението към мен. Много моля да не бъде разбран погрешно, но аз знам какво съм дал за тази Банка – така както отлично знам и какво тя ми е дала, но не искам някой да остава с грешно впечатление от всичко, което съм - без да е запознат с детайлите. Иманно за това сам реших да си тръгна от банката. Нещо повече – смятам, че за над седем години в тази Банка, съм научил, работил и минал през почти всичко, като винаги съм се придържал към превилото, че всеки служител в Банката, трябва да бъде лоялен на 100% и да я възприема като своя собствена банка! За жалост, явно това не е кой знае какъв добродетел за някои хора. Точно тези хора понякога ме карат да си мисля, че това е дори един голям минус. Такива са изводите, които правя в момента.
В унисон с тази негативна емоция, искам да подчертая, че има много неизяснени въпроси, на който така и не получих отговор, но……най-вероятно няма и да получа достойни отговори на някой неудобни въпроси.
Ще добавя само, че най-ми хареса какво е написано от някой , който явно добре е запознат с действителността в банката, а именно: „Ако знаете нещо-това съвсем не е мястото-няма да ви платят за него. Ако сте бивш биохимски кадър и нищо не знаете-заповядайте, ще се чувствате като у дома си”. ......много култово.... :)) ... и вярно!
Някои бивши колеги ..... (по-добре без имена), които продължават да работят като луди за тази банка (защото няма кой друг) и стоят до "сто часа" на работа, само и само да мине дадена сделка през комисия и клиента да е доволен, а шефката и/му (естествено биохимска хлебарка), като стане 17:15ч., казва, че "повече не може така и днес ядски много се е уморила, за това ще си тръгва, но ....сделката трябва да мине". Нямам думи ...
Благодаря на всички изключителни специалисти, с които съм работил в тази Банка през годините (има още 2-ма, 3-ма, които останаха, но до кога...не знам /като SB, RS & SD/) и да им благодаря за всичко, което са ми дали. Останалото смятам да им го кажа лично някой ден.
Изводите всеки може да си направи сам.

За 2 годишният си престой, смених 3 длъжности в ЦУ, смея да твърдя, че Банката ми даде много, както и аз на нея и съм благодарен за съвместната ни работа. Смея да твърдя, че разбира се има и отрицателни страни, но не мисля да ги споделя тук. Аз имах страхотни колеги, и страхотно разбирателство с отделите и поделенията, но засъжаление не напуснах по собствено желание, въпреки това ще запазя само хубавите моменти и никога няма да кажа лоша дума. Повярвайте има възможности, възползвайте се, има и много компетентни и изключително кадърни служители. Заплащането тук може и да имам забележки, но е факт, че има възможности за развитие стига да сте амбициозни и достатъчни навити. Пожелавам успех на всички, настоящи и бъдещи колеги, и на всички мои бивши колеги, използвам момента да ви благодаря на всички от всички вас научех много надявам се и вие от мен и да сме си били взаимно от полза. Довиждане! :)

Интересува ме какво е заплащането например за експертен персонал и какви са шефовете,наистина ли е толкова зле ако нямаш гръб,а големите шефове явно не ги интересува или не им пука......

Здравейте, днес се появи една обява, че търсят всякакъв персонал в много градове.Нови офиси ли ще се отварят, някой ако има инфо нека сподели.Благодаря.

ЗДРАВЕЙТЕ,
В ТОВА ПИСМО ИСКАМ ДА ГО АДРЕСИРАМ ДО ВСИЧКИ, КОИТО СМЯТАТ ДА ПОСТЪПЯТ В РЕДИЦИТЕ НА МКБ !!!
Накратко мога да изкажа, своето мнение за тази банка от 8 месечния ми опит в нея на длъжност "Кредитиране на фирми".
В тази банка не си ли човек от БИОХИМ, трябва да Ви е ясно че не сте на правилното място независимо от позицията и заплащането Ви, което са предложили. Имайте предвид, че дори да изпълните 100% за това което са ви наели - няма никаква благодарност.
Всички ръководни позиции в Банката се заемат от бивши БИОХИМЦИ, които като Ви разберат, че сте без "гръб", ще започнат да Ви ебават, както си искат.

С две думи това не Банката за да се докажете в професионален план или да работиите, като нормален служител без подкрепата от биохимец.

В тази банка - лицемерието, двуличното поведение и безхаберието за служителите е издигнато в култ, до такива висоти, че дори от корабно въже да са Ви нервите - няма да може да издържите!!!

НЕ ТРЯБВА ДА СЕ ПОДМАМВАТЕ ОТ ЗАПЛАЩАНЕТО И ДЛЪЖНОСТТА, ЗАЩОТО ТУК ВСИЧКО СЕ ПРИКЛЮЧВА НА 6-ИЯ МЕСЕЦ !!!!!
СЛЕД ТОВА ЗАПОЧВАТ ДНИТЕ В ТЪРСЕНЕТО НА НОВА РАБОТА!!!!

БЪДЕТЕ МНОГО ПРЕДПАЗЛИВИ !

Банката е много интересно място, в което се преплитат опитите да се направи Биохим 2, да се изградят модерни практики, без особено ноу-хау от банката майка и ентусиазъм. Опит да с еправят "рационализации" от нерационални хора... Но опит! Ако искате да научите нещо - това не е мястото. Ако знаете нещо - това съвсем не е мястото - няма да ви платят за него. Ако сте бивш биохимски кадър и нищо не знаете - заповядайте, ще се чувствате като у дома си :)

- Като изключим очевидно писаните от HR отдела мнения, другите са доста точни - явното разделение между Биохим и не-Биохим кадри, Мизерното заплащане, липсата на бонуси и социални придобивки и др.
Абсолютната некомпетентност на някои ключови кадри, липсата на комуникация между отделите и неконкурентноспособните продукти могат да ви докарат до преждевременно пенсиониране.

+ Работната среда /ако нямате от гореспоменатите ключови кадри около вас/ е в пъти по-добра от някои други банки, имате реалния шанс да попаднете на добри колеги.

Но всички експерти и директори, които си разбират от работата, масово напускат. Напускат буквално цели клонове. Ниското заплащане на не-Биохим служителите е официална политика на МКБ.

Заплащането е конкурентно и по-добро от много други банки. Смея да твърдя, че във финансовите центрове служителите се оценят обективно според заслугите. Текучеството в никакъв случай не е голямо, има колеги от повече от 10 години, нови хора по финансовите центрове рядко се набират. Мениджмънтът не е прекалено високомерен, близо е до служителите и винаги е готови да влезне в положение.
Тези, които говоряр за банката преди продажбата, са носталгични по големите бонуси, но на всеки е ясно, че днес при тази голяма конкуренция и все по-ниски маржове на печалба, подобни разходи са немислими.
Банката определено се развива в положителна насока през последните две години. Срещат се и некомпетенти служите като навсякъде. Мисля и че комуникацията между служителите в централата и клоновата мрежа не е особено добра.

До господина с 1 коментар. Ели Малешкова и Силвето бачкат в "Райфайзен"на Стамболийски срещу "Света Неделя"Наистина добри профисионалисти.