Токуда Банк АД https://www.google.com/maps/api/staticmap?key=AIzaSyDTo5pSNCbE0DW8tvZj8hGdttXLKd2WO4M&size=255x160&zoom=13¢er=София,Район р-н Триадица, ул. ГРАФ ИГНАТИЕВ 3&markers=София,Район р-н Триадица, ул. ГРАФ ИГНАТИЕВ 3

Токуда Банк АД

От няколко месеца съм служител на фирмата. Изключително позитивен микроклимат в организацията. Приятелски екип с отзивчиви колеги!Ръководството е в постоянна връзка със служителите и в готовност да съдейства за възникнали казиси. Обстановката за работа е приятна. Съществуват възможности за кариерно развитие. Силно е застъпено обучението на служителите на банката.

Преди време кандидатствах в банката, като това беше най-ужасното интервю за работа в живота ми. Още с влизането в асансьора с hr-ката, тя ме огледа супер пренебрежително от глава до пети. Интервюто проведе тя, момичето, което си сменяше позицията и една от директорките. Въпросите им бяха меко казано неуместни и груби, от типа "Ама как така сте напуснали работа, преди да си намерите нова? Защо не ви наемат, когато кандидатствате някъде? Сигурни ли сте, че не сте направили нещо нередно, че така да напуснете?". Когато казах какви са ми очакванията за заплата, ме погледнаха изключително надменно и ме попитаха, дали съм получавала толкова на старото ми работно място. Въпреки всичко това, получих оферта от тях и им обясних, че тази заплата не ме устройва. HR-ката ми заяви, че едва ли не трябва да съм им благодарна, че ми предлагат толкова добри условия и ме молеше да приема...

Реших да дам мнението си за Токуда Банк като бивш служител, тъй като виждам, че последните мнения са от 2016 година, като от тогава насам смятам, че нещата доста са се променили. Работих в банката в период от 2 години и половина (единствената причина да напусна е, че смених сферата си на развитие) и за това време смело мога да кажа, че получих освен много знания и опит, а също и приятна работна обстановка, уважение и подкрепа. Започнах като стажант без особени знания за позицията и през целия период на обучение срещах разбиране и помощ. Всички колеги от всички отдели са отзивчиви и помагат при нужда.

Противно на коментарите по-долу аз не съм видяла нито неуважение, нито незачитане на мнение, напротив цялото ръководството в момента (нямам идея какво е било 2016 година) са отворени за нови идеи, промени и желание за развитие, целящи улесняване на процесите и по-добра работна среда за служителите си!

Относно заплащането мога да кажа, че се преразглежда редовно и е напълно адекватно.

Не си губете времето с тази псевдо фирмичка, наричаща се банка. Абсолютно отровна работна атмосфера, без никакво уважение, без никакво зачитане на нови идеи, целящи улесняване на работния процес. В случай, че се опиташ да вкараш нещо ново и полезно, директно те отрязват, защото на високите постове са най-вече застаряващи дами без никакво желание за развитие, на каквото и да било. Текучеството на хора е постоянно. Хора се уволняват без никакво обяснение, просто, защото не се харесват на някой си. Ако сте решили да се пробвате, много внимавайте с договорките за заплащане, защото лъжат много грозно с бруто/нето и ако мине номера, и се навиеш, после се оправдават, че ти не си разбрал. Ако сте млади и с желание за развитие, не си губете времето с тази банка. Там комунистическият строй е все още в пълно действие. С две думи БЯГАЙТЕ ДАЛЕЧЕ!!!

Незнам дали си заслужава дори да пиша но с две думи хора бягайте като дявол от тамян дори и ОББ и ДСК са по добри варианти тук пари няма само интриги и липса на уважение за пари да не говорим.

Извинявам се за пунктуацията и правописа но се ядосаш като видях,че дори се смятат за Банка...........

Господин Илиев изглежда действително засегнат от написания коментар по негов адрес. И това разбира се е така, иначе нямаше да пише опровергателни слова и да се старае да чисти имиджа си пред аудиторията.
Вие говорите за лични нападки, макар такива да няма, прочетете внимателно изказаното мнение, което се базира на действителността и на вашето поведение в него момент.
Как преценихте, че не мога да си намеря работа или че съм без работа – явно силната ви интуиция на „одитор“ ви дава основание с такава сигурност да стигате до заключенията си. Знайте, че одиторите боравят с факти, а не с догадки.
Но едно ще ви призная, очевидно следите мижавите на брой коментари тук, за да знаете, че веднъж моето мнение беше публикувано, след което не знам поради какви причини (но със сигурност не тези, за които вие твърдите) беше премахнато. Затова реших да го публикувам отново, за да могат читателите тук да се информират при необходимост, не за друго.
И напротив господине, не сте внимавал отново, дал съм оценки единствено за 3 категории, които смятам имат връзка на база преживяното „телефонно интервю“, работните условия както сам посочвате не съм ги оценявал.
Вие не сте в състояние да ме съкрушите по никакъв начин, целта на дадената оценка е да информирам бъдещи кандидати до някаква степен.
На мен ми е още по-тъжно отколкото на вас г-н Илиев, като гледам как младите кандидати биват подлагани на подобно отношение, преди дори да са постъпили фактически на работа. Но такива ръководители като вас са се самозабравили и няма как да го видят отстрани, затова четете и се оглеждайте в написаното, няма кой друг да ви го каже.
Моля не говорете за това кой какво възпитание има или какво образование е получил, защото както сам казахте – нито ме помните, нито ме знаете – а пък сега и съдите. Ето това е пример за личностни нападки. И въобще не ви прави чест. Даже обратното, още по-ниско падате с подобни изказвания, черно на бяло и то пред аудиторията тук.
Даденото от мен мнение е обективно, без излишни изказвания и без личностни нападки, както засегналия се мениджър окачествява (което намирам за нормално).
Ето ви драги кандидати за работа нагледен пример за поведение непристойно на един истински мениджър от класа, което само потвърждава написаното по-рано от мен.
Сега като чета написания отговор, още повече се радвам за себе си, че съм постъпил правилно и не съм решил да продължа с „интервюто“. Определено е имало защо.
Пожелавам на всички бъдещи кандидати по-малко подобни случки в бъдещите им кандидатствания за работа.
П.С. Г-н Илиев, съболезнования се поднасят по други поводи.

Владимир Илиев
Моите съболезнования към "бивш кандидат за работа". Не го помня, но явно съм бил прав в преценката си за него, след като все още не може да си намери работа и периодично публикува своя коментар, а модераторите го трият, защото е в разрез с принципите на сайта - съдържа личностни нападки и не е за работните условия в организацията, тъй като никога не е работил тук.
Вече три години след разговора си с мене за него това е най-силното преживяване в живота, което го е съкрушило безвъзвратно. Тъжно ми е за тези млади хора, които не получиха нито добро образование, нито добро възпитание, но имат необосновано високо мнение за себе си и мислят, че плюененто през интернет ще им реши проблемите.

Започнах работа в банката преди месец и малко.До момента впечатленията ми са само добри.Колегите са ОК, шефовете още повече.До момента съм с впечатление, че съм попаднала в прекрасна обстановка за работа.Процеса на работа също е спокоен и уреден.
С две думи аз съм много доволна от условията на работа в банката.
Там от където идвам съвсем не беше така и може би за това ми се вижда толкова невероятно, че може да се работи в спокойна и приятна обстановка.А най-вероятно просто наистина е така.

Пиша по повод мое разочарование относно кандидатура за длъжността старши помощник одитор в отдел вътрешен одит в Токуда Банк, за да подготвя евентуални кандидати по същия повод. Моя пряк опит в процеса по подбор датира от края на 2011 година, така че смятам би бил полезен (не смятам нещата да са се променили особено от тогава). Също така за мен поне е по-вероятно наетия тогава вече да не е част от професионалния колектив на банката (не смятам, че си разширяват екипа, въпреки че е възможен и такъв вариант). В тази банка за разлика от повечето, процеса по подбор се осъществява не от специалист човешки ресурси, а от Владимир Илиев, началник на отдела. По мое лично впечатление същия се намира на голямо разстояние от професионализма както на теория, така и на практика. Този човек не разбира и няма понятие от провеждане на първоначално интервю, държание с кандидат, елементарни комуникативни умения, преценка за позицията си по време на интервюто. Как протече интервюто при мен – тъй като не съм от София, Владимир Илиев ми звънна без да се представи първоначално, спомена че се ое обажда от Токуда Банк и търси еди кой си. Представих му се и започнаха да валят въпроси след въпроси. Разбира се реших да прекъсна още в началото човека от отсрещната страна , за да го помоля да се представи и да го попитам в качеството на какъв точно задава въпросите. Илиев остана крайно сконфузен, че съм си позволил да го попитам изобщо кой е и какво цели с въпросите. Едва скалъпи през зъби, че това било първо интервю, но било по телефона и как така съм смеел да го попитам защо ми звъни, и как би било по-хубаво да ме разкара до София само за това вместо да ми звъни. Много интересно как човек провежда първо интервю без да си уговори час и дата за това (макар и по телефона), без да се представи с името и длъжността си и да продължи по същество – доста непрофесионално, доста. Въпросите продължиха и се задълбочиха на професионално ниво и за неща, които принципно не се коментират просто така по телефон.

Реших да попитам Владимир Илиев как протича подбора по-нататък, след интервюто. Отговора беше, че не е длъжен да ми отговаря. Това преля чашата и реших да приключа телефонния терор, пожелах му лек ден и затворих с особено чувство на неприязън.

През цялото време, макар и по телефона се просмукваше арогантното и нагло отношение на интервюиращия, който бързаше да изстреля въпросите си без като, че ли дори и да се замисля над отговорите. Дано никой не попада под ръководството на такъв човек, защото съм сигурен че живота ще му се скъси с доста бързи темпове. Този човек очевидно е надувал самочувствието си от времената, в които е работил в БНБ (направих си труда да открия информация за него, не беше толкова трудно). И така човека сега е недосегаем и ми се струва, че не само хората в отдела, но и останалите с които има връзка изпитват тежки моменти при работа с него. Не твърдя, просто навързвам впечатленията си и правя логични връзки. След като не може да се овладее за едно телефонно интервю, не знам какво се случва на практика в работна среда с такъв човек. Дано да съм помогнал на бъдещите кандидати. Опитайте не губите нищо, съберете собствени впечатления и пишете независимо от резултата.

Ще се опитам да бъда обективен доколкото е възможно ...
1.Заплащане.. Редовно това е сигурно, другото си зависи от вас, ако сте се спазарили отначало за добра заплата е най-добрия вариянт(съответно няма да започнете), Все пак трябва да имате в предвид че това е много малка банка и всеки нает е много ценен и трябва да върши и разбира от много неща, много е относително има хора, дето се чудят кво да правят и други, дето не смогват (те почти не смогват  просто защото са малко, бих казал под санитарния минимум )и въпреки това едните може да вземат повече от другите(примерно сте хубава жена и имате визия за кариерата си ......и пак не е сигурно) Общо взето забравете за пари това е едно от най - ниско платените места в банковата система.
2. Уважение? Със сигурност никой няма да ви нагруби или да наруши правата ви по какъвто и да било начин, Със сигурност ако сте експерт в областта си и бачкате здраво,  много бързо ще си спечелите уважението както на ръководството така и на колегите.
3.Привилегии? Няма какво да се лъжем такива почти няма или поне със сигурност в първите 5 години такива няма да имате, то зависи и кво имате впредвид под самата дума привилегии?. Ако става дума за бонуси ..има такива за коледа под формата на максимум една заплата но не е сигурно, мисля имаше планове за здравно осигуряване в болницата Токуда(която смея да твърдя е уникална по рода си за БГ) но незнам дали са станали нещата(преди 2 години не бяха).
4.Фирмена сигурност?.Това все пак е банка и се регулира от БНБ всеки месец, и всички се надяваме да няма фалити на банки щот инаяе мнго лошо за цяла БГ.
5.Ангажираност? Е те тука ще останете доволни , пригответе се да вършите всичко дори и това за което даже не сте си и помисляли, има уникални идиотщини примерно всеки месец да оставате на работа до 24.00 поне,(просто системата е стара , и нема пари за друга) защото приключваме месеца, и това не е изключение а правило, примирете се че няма да вземете допълнителни пари за оставането си на работа почти всеки ден.
6. Е тва е много относително, от вас си зависи както във всяка друга фирма и област, въпроса е на какви жертви сте готови и какви качества имате. Тук не става дума дали ще заемете по-висока длъжност (нематакъв филм) а  дали ще се развиете като професионалист, и след това да си потърсите късмета другаде.
7. Ужас е тук, банката няма собствена сграда(няма и да има) и често се мести, но това си има и свойте предимства, някой ден може да се окаже че офиса е близо до вас, въпреки че живеете в Пасарел :)
8. Е ако сте темерут и олигофрен и господ не може да ви помогне, всичко си зависи в кой офис или отдел сте, на всякъде има готини хора и мърша, а то къде ли не е така?
9. Е ако говорим за условия на труд в офисите е добре, в ЦУ зависи от новата сграда? Абе дет се вика дупе знае 2 и  200, зависи на какво сте свикнали, във всички други банки определено е по-добре, но и тук в некой офиси си е на ниво зависи за къде кандидатствате.
П.С. Ако сте млад и любознателен, ако сте работлив и не се плашите от извънреден труд и искате да научите много нови неща, мисля че не  е лош старт. Ако обаче сте изграден спец, трябва много да ви е нужна работа, сега и веднага за да започнете. Успех на банката и бившите колеги