Кодикс България ЕАД https://www.google.com/maps/api/staticmap?key=AIzaSyDTo5pSNCbE0DW8tvZj8hGdttXLKd2WO4M&size=255x160&zoom=13¢er=София,ж.к. Младост 4, ул. Бизнес парк София 1, бл. 2, вх. 1, ет. 7, ап. 701&markers=София,ж.к. Младост 4, ул. Бизнес парк София 1, бл. 2, вх. 1, ет. 7, ап. 701

Кодикс България ЕАД

имам тестовете, които се дават на интервюто. ако някой се интересува да пише в темата и мога да му ги предоставя

Всички негативни мнения, които прочетох тук, разкриват "болестите" на малките и средни френските фирми изобщо - любителски мениджмънт, безкрайна стиснатост по отношение на възнаграждение на персонала, неспособност да се оцени подходящо човешкия фактор, лоша работна среда, шуробаджанащина, без да говоря за "droit de cuissage" - който разбира, да си помисли.
Щом и големи френски фирми в България не са пощадени от тези черти на националния характер, какво да говорим повече.
Много и дългогодишен социализъм в държавата им - ето това са част от последствията.
Идват в България и почват да си избиват комплексите. Неслучайно качествените французи изтичат от години към Канада, Англия и САЩ.

Ако трябва да се характеризира работата в Кодикс България с една дума, бих употребил "музей".
Обяснявам:
Заплащането... зависи от хората, строго индивидуално е и не е свързано по никакъв начин с позицията, прослуженото време, и всякакви такива. Преди години беше доста над средното в бранша, но от както се смени ръководството 4 пъти за 4 години, мога да кажа само, че то прогресивно намалява. Не се надявайте на увеличение на заплатата, освен, ако не настъпите някой по кокалчетата, не мрънкате много и не направите върхови постижения, за които на други места биха ви дали медал за храброст, към удвоение на трудовото възнаграждение. При това, с шанс ~10%. Фирмата от близо 2-3 години е в КРИЗА. Да, с големи букви. Нови проекти почти липсват, а моделът на изхранване винаги е бил "новите проекти закърпват текущата огромна дупка в бюджета, плащат разходите по старите проекти, разходите за разработка, тестване и поддръжка и на новите проекти." С други думи - пирамида. Продължавам:
- Бонуси за успешен проект - ако има, са за период > 1 година и са в размер от 60 до 100лв.
- Бонуси за успешно представяне през годината - 0 лв. Преди се плащаха всеки месец, след това се намалиха на веднъж на 3 месеца, после веднъж на 6, след това - годишно и от известно време се обяснява как фирмата била в криза и трябва да се работи повече, за да може да издрапа. За справка, последните 3 години, бонусът беше: бутилка шампанско + коледно парти + почивка в 5-звезден хотел в Гърция. Следващата година - керамична чаша с надпис "Кодикс България" и името ти отдолу, така, да се почувстваш част от колектива. Последната година - нищо.
- Заплати не се увеличават, при никакви обстоятелства -- политика на най-новото ръководство. Дори и да са обещали писмено с ясно установени критерии, които са покрити дори преди срока, изобщо не се надявайте, че ще си спазят обещанията.
- Не се заплаща overtime-ът, това е най-новото въведение. Изискват ти го, но го обличат във всякакви правни форми, така, че да излезе, че не ти дължат нищо насреща. А overtime има, повярвайте. Някои позиции дори "налагат" работно време от 6 сутринта до 2 на другия ден, така, за да се поддържали клиентите зад океана.
- Когато научат, че имаш кредити, отношението на ръководството към теб се променя коренно. Започват едни шикалкавения, увъртания и опити за брутално налагане на власт. Изтискват те като лимон, мислейки си, че са единственото място, където можеш да работиш.

Уважение:
Тук е трудно да се прецени. Има колеги, които постоянно говорят зад гърба ти, клюкарства се и се клепат хората, целенасочено, пред началството, с цел създаване на напрежение и допълнително изнервяне на персонала. Пред ръководството никога не можеш да блеснеш с нищо - винаги вадят кирливи ризи, независимо от старанието ти да спазваш безумните правила на работа. Винаги намират нещо дребно да се заяждат с теб, дори и да е провинение, направено преди 3 години, за да оправдават сегашни действия. Между колегите има известна доза уважение, но предимно на групички, които са подмножество на хората в отдела. Често между групичките има известни търкания и злословене.

Привилегии:
Ваучер за храна на стойност 60 лв. Паркинг за колата, ако си от ранобудните. Коледно парти за децата ти, които се събират с другите деца. Seniority Account -- стоиш 5 години във фирмата и си примерен служител и ти изплащат една заплата отгоре. При това, съмнително. Първите такива трябва да бъдат изплатени през 2013 година и, честно казано, никой няма вяра, че ще си получи парите. Има и т.нар. Key Persons - дават ти една грамота, с която те задължават да работиш понякога целодневно. В замяна ти увеличават със смешен едноцифрен (<5) процент вноската по Seniority Account-а.

Фирмена сигурност:
Няма. Персоналът масово напуска - текучеството е огромно. Напоследък не могат да си намерят нови хора. Ръководството не прави никакви опити да задържи хората със знания и опит. Дори шефовете на отдели се сменят постоянно, ако не са послушни в изпълнението на нарежданията на ръководството. На практика, освен единични изключения (<3% от целия персонал) всички останали или са подали молба за напускане, или са напуснали в хоризонт от 5 години. Напускат и хора с 10+ годишен стаж, заемали престижни позиции.

Ангажираност:
Ако си чистачка, имаш нормално работно време. Иначе си задължен да вдигаш собствения си (не фирмен) телефон, когато ти се обадят. Задължен си в рамките на един до два часа да си приключил каквато и задача да ти треснат, независимо от това какво показва часовника.

Потенциал за развитие:
Кодикс предполага уникалната възможност да се запознаете с най-лошите практики на водене на проекти, контрол на качеството, отношение към крайния потребител, поддръжка на вече изградени и съществуващи пазари и развитие на продукта както хоризонтално, така и вертикално.

Местоположение:
Бизнес парк София. Ще има метро скоро, инфраструктурата е добра - офиси на почти всички недържавни институции са наблизо. Ще има и метро.

Колеги:
Всички, останали дълго време в Кодикс, ще споделят, че най-успешният персонал във фирмата само си бърка в носа, изглежда страшно зает, и в същото време се стреми да прехвърли всичките си задължения на колегите с цел безкрайно протакане и максимално отлагане решението на практически всички проблеми. Често има дрязги, нападки, лицемерие и задкулисни игри. Има и качествени и стойностни хора, които винаги са склонни да ти отговорят, обяснят и помогнат, но са кът.

Работна среда:
Всеки може да ти гледа в монитора и се възползва от тази привилегия. Клюкарства се. Мениджмънтът никога не се опитва да оптимизира себе си, обвинявайки подопечния персонал в мързел и некадърност, всявайки дрязги, раздори и напрежение.

Здравейте, кандидатствам за работа в отдел човешки ресурси.
Имате ли някакви впечатления за този отдел?

мнението ми е от гледна точка на QA отдела във фирмата. Заплащането е горе-долу, но има какво да се желае. Натоварването е доста - редовна практика е overtime-a, естеството на работа включва писане на много документация, потенциал за развитие няма особено, работата е монотонна и рутинна. Отношението и уважението на ръководителите е доста лично, както и натоварването. Работната среда е малко шумна, раб. места са нагъчкани. С оглед кризата настроението е мрачно, не се отпускат много, много пари за teambuildingi и партита, допълнителните соц. придобивки са основно ваучери за храна.

bub,

Прав е nikito.
В нормалните фирми има едно нещо, което се нарича "build".
Туй нещо е съвкупност от код, който се пакетира, билдва и посредством някаква билд инфраструктура (дет я няма в Кодикс) стига до QA (и до клиента). Примерно всеки ден нов билд, с нови неща в него...
Едно просто нещо например е QA и DEV на си мажат по средите.
А в Кодикс, поне аз докато бях в QA отдела, редовно се случваше някой да ти вземе "досието" или докато ти направиш някакъв тест и пратиш бъг на DEV през това време "досието" да не е в читав вид.
Според мен също QA в Кодикс няма. Не казвам че няма разбирачи или хора, които с желание вършат това. Аз също съм била от тях, просто управлението е много зле и няма визия за нищо.
А отностно стартовата заплата -> в отдела имаше хора със заплата 800, имаше и такива с по 1800.
Шуробаджанащината и да умеението да се натягаш в Кодикс е голям фактор.

До  никито:Това което си писал не е вярно>има си Кю ей отдел и е абсолютно забранено да се праща директно на клиента даже уволняват за това.Ако ти си го правил защото те е мързяло да пратиш на тестер това говори за теб какъв си програмист.Работи се ремоте към отдалечени сървъри и там тестват тестерите ти каде искаш да тестват кадето няма инсталиран кода няма как да тестват а май е и безмислено:)Може ли да поясниш какво не ти харесва в това.
А за останалата част за лоран и илия си личи че не си запознат.Фирмат а е на Илия и той я ръководи и е такова положението по негово желание.Лоран не е от 4-ри години във фирмата и беше назначен за шеф д а не се противопоставя на илия тъй като много шефове преди него го направиха,така че никога не е имало други очаквания от него.Освен това много свясни хора напуснаха заради това.Поне като не си запознат недей д апишеш глупости из нета....

първо ще отговоря на Име Име: не знам каква е стартовата заплата на КюЕй, но ми е смешно, че изобщо във фирмата се говори за КюЕйстване. Такова на практика няма и ням как да има. както вече беше казано липсват спецификации, липсват данни за КюЕй, те ползват същите данни като програмистите, защото работят на едни и същи сървъри. Аз като програмист си позволявах понякога да пращам кода директно на клиента, прескачайки КюЕй фазата, нещо което е немислимо в други фирми. И го правех, защото да пратя кода на кюей, означаваще да им обясня моята интерпретация на това какво би трябвало да върши кода, което беше безсмислено. По-лесно ми беше да серазбера директно с клиента. За работното време във всички отдели- от това колко си близък с шефа зависи колко ще те товарят. Случвало ми се е да работя по коледните празници и да не получа нищо за това. шефката ми си пишеше чуждите дежурства на нейно име.
искам да отговоря и на Смешно ми е: фирмата не се закри ,защото бай Илия се събуди и наби канчетата на тез дето си мислеха , че кодикс им е бащиния. но така или иначе фирмата продължава да затъва. Лоран бързо възприе порочните практики на тукашните шефчета и всички надежди които възлагахме на него , се изпариха. единственото хубаво през последната година е , че престанаха да ни повтарят, че Илия и Лоран са виновни за всичко. беше ми втръснало да го слушам. Лоран е от не повече от 4-5 години в кодикс, доколкото знам, а те го изкараха виновен за всички проблеми натрупани за повече от10 години.

Дали някой може да ми каже каква е стартовата заплата в Кодикс в КюЕй отдела, работното време там, средата и естеството на работа??

Благодаря : )

"Заблудената" е много права, така че прочетете внимателно какво е написала и не допускайте моята и нейната грешка. Освен ако не искате да отидете на интервю просто за спорта :)