Кодикс България ЕАД https://www.google.com/maps/api/staticmap?key=AIzaSyDTo5pSNCbE0DW8tvZj8hGdttXLKd2WO4M&size=255x160&zoom=13¢er=София,ж.к. Младост 4, ул. Бизнес парк София 1, бл. 2, вх. 1, ет. 7, ап. 701&markers=София,ж.к. Младост 4, ул. Бизнес парк София 1, бл. 2, вх. 1, ет. 7, ап. 701

Кодикс България ЕАД

Никога няма да разбера защо една фирма наема хора, ако им няма доверие, както и какви точно врати и възможности се отварят? Във фирмата се ценят или издигат на ниво мениджъри предимно хора, които спят с някой там или са препоръчани след поддържане на приятелство или други контакти с настоящи колеги извън фирмата:
"Доверието се спечелва трудно, но когато се докажеш и положиш необходимите усилия - много врати и възможности се отварят."

"Догоровката" за предложено заплащане често е колко са на зор за определен проект. Периодичната актуализация през последната година се случва при подадено предизвестие. Актуализация няма как да има за всички, при положение, че дори ваучерите за храна на хората и картите за градски транспорт са спрени. Карти за градски имат само започващите, за да посещават офиса през първите 3-6 месеца и да се обучават. После ги пращат вкъщи, за да пестят от наем на сградите.
"Заплащането е строго индивидуално и е базирано на догоровка, личните резултати, знания, умения и други. Периодично се актуализира при добри резултати"

Да, случва се да има роднини. Но в Кодикс броят им, качеството на работата им, както и отношението на такива семейни констелации е в разрез с какъвто и да е професионализъм.
"Много от хората са дошли с препоръка - така че е нормално да има и роднини.Тук нерезултатни хора не се задържат задълго, така че роднините в никакъв случай не са попаднали само по роднинска линия, а и по качества и умения."

Именно затова следва да има позиции, които са нощни смени, а не постоянен овъртайм на колеги с трудов договор с нормално работно време- овъртайм, стигащ до 150 часа през първото полугодие.
"Работа има много, има и спешни моменти, но все пак това е софтуер с поддръжка 24/7 в някои от случаите."

Да направим ли препратка към по-горен абзац кои са тези колеги:
"Цялостна оценка бих поставил 3,5 от 5, като причините са, че някои процеси са по-тромави и с някои колеги се работи по-мудно и тромаво."

Явно, че някои служители в тая фирма печелят от тотото / имат късмет, на останалите препоръчвам да потърсят място, в което се спазват поне основни best practices откъм мениджмънт, работни процеси и създаване на позитивна работна атмосфера с адекватни придобивки.
"Много от нещата са въпрос на късмет (да попаднеш в правилния момент) - отделът, колегите от другите отдели, проектите.. В моят случай се получи добра комбинация от трите."

Кодикс е фирма, която съчетава всичко лошо от непрофесионализъм, мързел, неадватен мениджмънт, овъртайм, ниски заплати и токсична работна среда.
Специално за търсещите работа като бизнес аналист/QA, стойте далеч от тази фирма. Безумно голямо натоварване, неадекватни "мениджъри", проекти се взимат само и само да има пари и непрестанно се иска овъртайм и то през уикенда. Ама бил заплатен, ами дреме ми, аз съм човек с личен живот и си искам свободното време. Тестерът е винаги виновен, хора се уволняват от днес за днес, вечно има ескалация по някакъв проект. Програмистите се държат ужасно като им върнеш бъг, някаква постоянна битка е между дев и QA. В така наречените бизнес екипи за последната година и нещо, никой не се е задържал. Огромно текучество и има защо. Заплатите са ниски, стандартния български номер "според опита".Колеги споделиха, че преди поне имало ваучери за храна, но вече и те са кът. Дават ти една карта за транспорт и това е "социалната програмата". ДЗО и мултиспорт си ги плащаш сам. След като минеш безумния тест по "SQL и логика", ти хвърлят една маса документи да четеш и да се оправяш сам. Лелката, която се води лийд на бизнес отдела Силвия, не може да върже две изречения на кръст камо ли нещо да ти обясни как се прави. Коментарът колко прекрасно е да си тестер в кодикс вероятно е неин. Няма да ми стигне поста да обясня безумно тромавите процедури и техническата изостаналост. А това което ме изумява най-много ече така наречените стари кучета , които са от десетина години във фирмата си клатят краката. Новобранците ги спукват и кой колкото изкара, идват разни шемети от академии и университета, трупат малко стаж и бегат с триста.

Като настоящ служител ще кажа, че Кодикс дава много възможности за изява, голяма школа е за тестери, работи се по най-разнообразни функционалности и т.н. Доверието се спечелва трудно, но когато се докажеш и положиш необходимите усилия - много врати и възможности се отварят.

Ако искате точно и коректно отношение, развитие в професионален аспект, да научавате нови неща и да се чувствате все едно сте някой - НЕ ОТИВАЙТЕ В ТАЗИ ФИРМА.

Ако искате да си взимате заплата всеки месец и просто да не сте на автопилот и да не ви дреме за глупости и нормално работно отношение. Или пък още по-добре ако имате роднина, близък приятел или лубовник/лубовница там, е това е мястото за вас.

Анонимен
бивш служител 12.11.2019 1 2 3 4 5 0 точки
Ще кажа две неща - има много готини хора, които влизат в положението на хората при нужда на помощ за личните им проблеми. Става въпрос и за българския, и за френския топ мениджмънт.
И второ - голяма школа за много кадри особено в BD като една от първите и най-големите въобще фирми за такива длъжности.

Благодаря за информацията, но може ли да споделиш заплатите как вървят за бизнес позициите за да знам дали има смисъл да кандидатствам

Може ли някой да ми даде ориентир какви са заплатите за бизнес позициите - INFORMATION SYSTEM ANALYST, Project coordinator, Business Intelligence ?

Бях кандидат за Junior PL SQL Developer @ invoces team in CODIX.

Имам следните препоръки към HR отдела:

1.Ясно информиране за recutiment активностите
1.1.Ако има тест - той да бъде изрично описан, като дейност, която предхожда интервюто.
1.2. Да бъдат описани компонентите на тестване и средната продължителност

2. Ясно определени критерий за позицията, които да бъдат споделени с ref empl т.е. Аз съм препоръчан и получих разминаваща се информация от Синиър Дев + Критериите в Обявата

3. При промяна на изискванията - търсене на PL SQL - да се направи тест или изпитно задание, което да оцени този компонент

4. Ако вече има назначен човек или ниско равнище на интерес към моята кандидатура, това може да се обсъди в прав текст.

Като цяло мога да кажа, че оценката ми е положителна към процесите и хората. Фирмата предоставя възможности за начинаещи бързо да напреднат и научат занаята.

Това е основната причина, която налага комуникацията и HR процесите да бъдат подобрени.

Това мнение не цели да бъде израз на хейт или нещо подобно. Казвам ви нещата как са 1 към 1. Държа да подчертая, че това не е само мое мнение, а и на още доста колеги, с които многократно сме провеждали разговори.
Тъкмо дипломиран софтуерен инженер, постъпих в Кодикс като напуснах една много голяма американска компания, в която работих почти цялото си следване(3г.). При кодиксианците отделът ми щеше изцяло да бъде ДЕВ и очаквах с нетърпение работата там.
Нетърпението се дължеше на разказаното ми в интервюто - ще имам възможността да работя в екип със сплав от млади хора и от изключително опитни специалисти, които са участвали в самото основаване на Кодикс преди 20 години.
Цветя и рози, заплатата ставаше също.
И тук започна най-кошмарните ми 8 месеца в кариерното развитие. Съмнявам се да има по-голяма шуробаджанащина в друга Софтуерна фирма в София. Съмнявам се и да има по-аморални хора от тези, които срещнах в Бизнес парк, сграда 2. 8 месеца на постоянен
присмех, тормоз и тотално безразличие. Но най-потресаващ бе мениджърът. Нека започна от него и първият ми работен ден. На моите интервюта той не се яви. Изобщо на нито една от 3-те срещи - 2 интервюта и 1 подписване на договор. На първия ми работен ден, когато HR-ката ме качи при
екипа познавах две момичета, които бяха на интервюто. Място не ми бе предвидено и в този open-space офис стоях прав като колец 40 минути, докато ми се намери стол поне да седна и да гледам в една точка на бюрото. Мениджърът ми едва ли не с нежелание прати
някого да ми търси стол. Пристигна след 1 час и лаптопа. Стана обяд и имало традиция целия екип да ходел на обяд - Welcome за новия служител. От над 30 човека екип отидохме 8 (с мен). Мениджърът не дойде. И това ми беше последния разговор, контакт, дори размяна на реплики за
следващите 8 месеца, в които останах в Кодикс. Дори, когато изпитателния ми срок изтече, не ми каза 1 дума. Нищо. Нямаше въпроси как се чувставм, какво може повече да се подобори и т.н. Нямаше дали е доволен от мен, дали не е. НИЩО. Дори в деня, в който му казах, че искам да напусна
поклати глава и не каза нищо. На подписването на предизвестието бяхме само аз и той в стая и не обели дума - защо напускам, какво не ми харесва...
За останалите от екипа мението е, че има надежда в 2-ма човека от 35-36. Другите са темерути, нервни, обиждащи, използващи всяка възможност да се присмеят.
Работата е най-еднообразното нещо, което можеш да си представиш. Тасковете са покъртително скучни и нямаш развитие никакво - нищо не се научава.
Останалите екипи гледат да се прецакват взаимно. Черната работа е за новите и така. И трябва да се отбележи, че ако си мислите, че ще пишете код от първия месец се лъжете. Първите 1-2 месеца сте канцелария. Надписвате картички за рождени дни, пращат ви за подаръци, събирате пари от
всички (каса сте) и т.н.
Местоположнието е ОК, ако си с метро. Ако си с кола като мен ти казват - оправай се. 1 път ме дигаха и 1 път ми наръчкаха гумата, защото около бизнес парка просто няма къде да се спре. Паркинг за 8 месеца от 17-ти в Waiting листата станах 11-ти. Горе-долу за 2 години ще получиш паркомясто.
Уважението, както се досетихте е 0. Даже отрицателно.
Заплатата е ОК, но тавана е към 4к. Дори на хората с 20 години стаж.
Фирмена сигурност за роднините има, за теб не. В моя и съседния екип имаше 2 женени двойки, 2 читфта братя, 2 сестри и т.н. - ясно ви става как се назначава. Бивша магазинерка става ДЕВ и тъй (реална случка пред мен).
Не ангажирам никой с мнението си, който е бил и е в Кодикс знае.

По отдел Човешки ресурси във всяка една фирма, може да съдиш каква е обстановката в самата компания. Непрофесионално държание на "специалистките" в отдел ЧР, по специалто Ани Евтимова. Не си губете времето с тази фирма!