Мелексис България /img/frontend/nomap.png"

Мелексис България

Да изкажа и аз мнение по въпроса "Мелексис". Работих близо три години за компанията и все още подържам контакти с колегите. За времето през което бях служител мога да кажа, че единственият плюс на тази фирма е, че не те следят за работното време и почивките (това не важи за работниците на смени разбира се). Ако искаш можеш да идваш към обяд или да си тръгваш ранния следобед - важното е работата да е свършена. И до тук са плюсовете. Мениджмънт - пълна трагедия. Французинът управляващ българския клон се е заобиколил с тумба абсолютни карикатури, които умира да настройва едни срещу други, за да блесне на техния фон (сред дори нормални хора няма как да му се получи, защото е изключително посредствена личност). Белгийците са същата стока - изключително високомерни, нагли, ксенофобски настроени и в 90% от случаите посредствени като професионалисти и хора. Това естествено е разбираемо и ще обясня защо. Тези дето си мислят, че като постъпят в Мелексис ще влязат в света на високите технологии и автомобилната индустрия на Запада да забравят - Мелексис е low cost компания, без собствени производствени мощности. Единственото което се води "производство" всъщност е тест и опаковане на продукта, който се произвежда основно в Далечния Изток по чертежи на Мелексис. Малко са ми смешни воплите на работниците от "производството" по-долу - не виждам защо очакват да взимат повече пари за работа, която е толкова нискоквалифицирана, че и продавачка в мол би се справила. Ако имат по-висока квалификация и въпреки това са на тези длъжности - проблемът си е техен. Та мисълта ми е за low cost-a - заплатите в Белгия също са смешни в резултат на което в Мелексис там работят само пълни лузъри, което пряко афектира българите, защото въпросните мухльовци обикновено са им шефове. Всъщност всички белгийци са ти шефове, ако ще да са 20-годишни пикли с три месеца трудов стаж, а ти да се водиш тиймлидер и да имаш сто дипломи и сертификати. Германците са по-свестни, но и на тях им е писнало от белжетата и франсетата и тотално ги боли фара. Ако си на позиция на която редовно имаш вземане-даване с белгийци единственото, което можеш да очакваш е да изискват от теб да работиш повече и по-качествено от тях, като същевременно си виновен за всеки гаф, независимо че на всички е кристално ясно, че е някоя белгийска гъба която е бляла вместо да бачка. Разбира се това няма нищо общо със заплащането ти. Не очаквайте сериозни промени спрямо първоначално уговореното освен ако не се мазните на франсето. Под "мазнене" имам предвид да му правите четки при всеки удобен случай (много е несигурен в себе си милия и много се кефи като му галят самочувствието), да се смеете на тъпите му френски шеги (с глас) и последно, но не по важност - да му донасяте за колегите, колкото повече, толкова по-добре. Отвратителен интригант е и умира за клюки. От българските колеги не очаквайте добро - ако могат да блеснат за ваша сметка ще го направят без да се замислят. В това отношение основен прийом е криенето на информация - знае нещо, знае че и ти трябва да го знаеш, ама си мълчи докато не дойде някой шеф, пред когото триумфално да го изтърси, като в процеса те прави да изглеждаш като пълен идиот. Някой беше писал и че се назначават разни стажантчета за по-евтино. Напълно вярно. Последните години финансите и администрацията се напълниха с едни диви селянки с чалгаджийски манталитет от Студентски град - направо да те е срам пред външни хора. Не че са лоши децата, просто са си продукт на поколението, ама за смешните пари които им дават - толкова. Та с две думи - фирмата е ОК за старт на кариерата, но професионалисти със стаж и съвременни познания няма да се чувстват добре в нея. Нито като заплащане, нито като отношение.

Здравейте, работя от около две години в Мелексис и като цяло мнението ми за компанията се разминава коренно с болшинството коментари написани тук, които май се пишат от едни и същи хора в продължение на доста време.

Първо ще започна с това, че заплащането наистина не е най-доброто нещо, но поне в моя отдел доколкото знам няма инженери които да вземат под 1,2к както е писал някой по-долу че бачкат без пари. Ако сте се определили, че не можете да паднете под определена сума тогава искайте си повече и ако не искат да ви удовлетворят исканията, преценете дали в бъдеще време ще можете да получавате повече или поне да поработите за опита и след това да започнете работа другаде.

Друго нещо което е хубаво в компанията е отношението на шефовете, като цяло не ти висят постоянно на главата да ти дават зор как да си вършиш работа и кво да правиш и кво да не правиш. Важно е да свършиш поставените задачи в срок и ти се дава възможност да експериментираш и да проявяваш креативност. Колегите като цяло са супер, като естествено си има някои лица с които не се разбирам перфектно, но къде пък ги няма такива.

Има плаващо работно време от 8 до 10, когато отидеш на работа после ти почват 8-те часа, което е много удобно ако имаш да си свършиш сутринта някаква работа.
Възможности за развитие има много, като постоянно наемат разни стажантчета и даже мойто шефче е започнал като стажант. Когато започнах изкарах и обучение по английски език за което плати компанията.

Неща които определено не ми харесва е местоположението. В горубляне не е много гот, уж е на няколко спирки от метрото на цариградско,но с градския транспорт ми отнема по час и половина всеки ден да отида и да се прибера, като с кола от по-западните квартали е също тегаво.

Моето взаимодействие с тази иначе прехвалена в презентации компания ми струва доста голяма загуба на време и пари.

Техническият тест не е кой знае колко сложен поне за средно грамотен току-що завършил студент. Моят опит с тях показа, че имат изисквания, за които не са в състояние да плащат достойно.
Лично аз си тръгнах от там, като разбрах, че искат да ме минат с парите. Имаха претенции да знам английски, да чета документация, а заплащането беше доста обидно, разбирай 3 цифрена сума за инженер с опит. Но ако за теб е по - важен престижа къде работиш е отделен въпрос. Едно от нещата с които аз не правя компромис за мен беше също, че шефове щяха да ми бъдат хора, които нямат и наполовина на моята квалификация, и стаж, разбирай човек завършил нов български се предполага да бъде шеф на инженер с опит Този човек е с една от най-високите заплати в компанията. Това лично за мен е обида, и донякъде бих го преглътнал стига парите да бяха прилични, но заплатата както ти казах беше колкото дават една продавачка в произволен мол. Моя позната работи там нещо административно и без да си дава зор получава 1500 лв чиста сума след данъците и не знае английски, с което ми се похвали преди интервюто! Реално инженерите и техническите лица вадят заплатите на всички останали, а някаква HR-секретарка получава в пъти повече от инженера, това за мен не беше приемливо. Зависи ти какво си готов да преглътнеш,съвета ми е гледай да се спазариш за добра заплата, защото обещанията за повишения са само за тези, които вярват в дядо коледа. Гледай да разбереш ще работиш ли извънредно, както и дали извънредните часове се заплащат. Когато аз кандидатствах ми казаха, че такива не се заплащат, но е твой проблем кога ще си свършиш работата. Напиши си всички въпроси и ги задай по време на интервюто, по начина по който ти отговорят, или не ти отговорят ще си решиш за теб какво решение дали си струва или не.
Моето мнение е, че са се ориентирали към ниско-платен персонал, който не прави проблем за парите,с компрмисни възможности. Никога не съм искал да бъда част от ниско-бюджетна компания, и предпочитам да работя нещо, което дори не е по специалността ми, но не и с труда си да вадя заплатите на на по - неграмотни хора от мен, спящи зад бюро, които не е ясно какво точно вършат. Но са на редовна при това добра заплата. В тази компания ще видиш доста такива, ако започнеш

Съветът ми е да прочетеш много внимателно всичко, което ти дадат да подпишеш ако решиш да приемеш тяхната оферта. И каквото и да ти обещаят поискай да го видиш в писмен вид. В никакъв случай ако си на работа не си напускай сегашната позиция, само защото някой нещо ти е обещал. Сегашната ми компания ми изпрати договора 2 седмици преди да започна и ми даде съвет - седни във вас и го прочети спокойно, ако не ти е изгодно не приемай предложението. По това може да различиш коректните компании от останалите. Ако нямаш друга оферта, и са приготвили едни пари ги вземай и си търси друга работа.

Здравейте ! Предстои ми интервю . Може ли някои да ми пише какво представлява интервюто по техническата част ! Честно казано по всички коментари , които съм прочел доста се замислих ... Благодаря

Презентациите са много хубаво нещо, лично аз съм присъствал на няколко такива, но извън идеята: някой задава ли си въпроса защо компании като IBM, Mercedes, Audi, Airbus, защо такива компании не правят презентации в български села и паланки, как мислите?
Съветът ми към всички кандидати, особено към тези  без опит е следния - поискайте да видите ПРЕДВАРИТЕЛЕН договор с ясно указани в него - работното време, основната заплата, както и кода на професията, по който се предполага да бъдете назначени. Особено ако сте на работа  - за какво да се разкарвате, и да видите оферта, която не ви интересува, и да се окаже, че сте си загубили времето? Никой не прави услуга на никого, някой иска дадена работа да се свърши, но трябва да е готов да плати за нея.
Все пак се касае за определен вид покупко-продажба: кандидата  продава труда, квалификацията, и уменията си, и очаква работодателя да  заплати за тях по съответния начин. За да бъдете сигурни, че всичко, което са ви обещали по време на интервюто не е проблем да бъде поставено в писмен вид, във формата на ПРЕДВАРИТЕЛЕН договор, дори да можете да сравните, ако имате друго предложение, или сте от провинцията да си прецените дали си струва да се захващате за съответните изисквания и отговорности.
Относно това, колко взема една продавачка в мола - хайде да не правим чуждата сметка, и да не разчитаме на това, че заблудените току - що завърщили студенти просто не знаят какво да питат, и нямат с какво да сравнят. Ако някой конкретно вече ляга и става с учебника си по микроелектроника, и е съгласен за неколкостотин лева да прави чудеса дори и в извън работно време си е негов проблем.
Поне за мен е редно, когато има обява с определени изисквания насреща да има и съответното заплащане, всеки работи за пари, или за много пари. И когато имаш претенции за квалификация, опит, технически чужд език, е редно да докажеш в писмен дали си готов да заплатиш за всичко това, и по какъв начин.
Към човека написал последното мнение -  не мислете много много за мацките в мола - тяхната игра е излязла, ако и да не са специалисти по микроелектроника в прехваления чуждестранен инвеститор. Наистина вече хората взеха да се събуждат, и липсата на редови ьордечета, които да вадят високите заплати на неграмотните връзкари  се превръща в проблем, особено в България, и компаниите, които са се ориентирали към ниско-платени кандидати.
Когато на едно място видите само изисквания, и никаква конкретна сума, с която другаря работодател да покаже, че наистина оценява достойно съответния кандидат - бягайте далече.

Това , че ти не си видял някой да остава след края на смяната му не значи, че не остава...
Помисли си какво се случва, ако закъснее някоя партида с чипове... Поговори с шефа на производството, доста подробно ще ти обясни нещата. Питай го защо беше изненадан, че някой е налепил лепенките на платките, като работещи. Прост пазарен принцип - за каквото си си платил, това и си получил.
Относно безплатните неща - безплатно е сиренето в капана за мишки.

Аз бих исказала едно не лошо впечатление от Мелексис.
Работил съм изключително в международни компании, в повечето случаи в пъти по-големи от офиса в София и от Мелексис като цяло. Колегите са готини, колектива също. :)
Компанията развива проекти и програми за млади хора и студенти. За служителите си организира тиймбилдинги, клубове по интереси, различни мероприятия (триатлон, коледно парти) и благотворителни кампании и тнт., които да сплотяват хората и да се радват от това, което правят.
Относно езика, зависи от позицията, но в повечето случаи в екипа ти има и чужденци, така че това да поназнайваш английски е препоръчително. Ако пък не си с перфектиния английски език ще те запишат на курс.
Различното в Мелексис е че никой не ти виси на главата, никой не ти брои минутите или не ти "вика", напъва или каквото и да било за да постигнеш нещо. Мениджърите са хора, минали по пътя на хората от екипите им и се държат с уважение. Това за почивките и кафетата е нещо реално, свободен си да ползваш почивки да си направиш кафе, да изпушиш цигара, да размениш някой лек разговор с колегите и тнт. Относно това, че оставят сам новоназначените през определен период от деня, е напълно възможно всеки има право на почивка през деня и не вярвам да са им дали да приключват поръчка или нещо по-различно от зареждане на машина.
Относно заплащането, ако ти си приел да работиш за "Х" пари и ти се виждат малко, това е субективно за всеки и за дейносттта, която извършваш. Ако си сравняваме заплатите с това, какво взема един брокер, сервитьорка или продавачка в мола...то всеки е свободен да кандидатства за такива позиции. Аз лично предпочитам да работя за по-малко пари, нещо което ме радва, отколкото да прислужвам на някоя разглезена мацка в мола.
Лошите неща, които мога да откроя е текучество в HR-а, който като цяло е на доста ниско ниво, но поне след интервюто ти правят обиколка на предпиятието да ти покажат, какво точно ще работиш за да имаш ясна представа. Ако не си в производството, можеш да ходиш на работа между 8 - 10 часа, да се занимаваш с иновативни проекти, да се сблъскваш с предизвикателства, понякога безумни неща, но това е в рамките на нормалното.Относно извънредния труд...за техниците, който толкова често споменавате, за толкова време не съм видял един техник да остава след края на смяната му.

Моя позната работи там на административна позиция, получава над 1500 лв чисто, не знае английски, и си няма хабер от електроника, да не говорим за микро електроника и технически английски, или ниво разговор с чуждестранни колеги.
На сервизен инженер с опит, позицията на който беше формулирана като "техник" , само и само да не платят достойно, с изискването за английски език, на ниво работа с техническа документация, предложенето беше около 1000 лв.Ти си прави изводите...
Ако не си опрял до едната заплата - ок, пробвай. Лично за мен мина времето, когато работих без пари, и не съм съгласен някой по - неграмотен от мен да получава в пъти по - висока заплата, която вадя аз, т.е. хем изискванията им са големи, хем не са в състояние да предложат достойна цена за труда.
Не се заблуждавай от презентациите - като цяло идеята там е представена много бляскаво, пред кандидати,които нямат опит, голяма част от тях знаят какво да питат, и най-важното не правят проблем за парите.  Това е тяхната целева група. Ако искаш пробвай, нищо бе губиш, ако си решил да оставаш в София. Дори може да ги питаш дали ти предлагат социален пакет за преместване - на мой познат му осребриха фактурата, за да си премести мебелите, а на друг му плащат бензина, той е от Ботевград.
Всеки си преценява сам,лично за мен мина времето когато работех без пари. На мой познат му платиха и пари за път по време на интервютата,защото идваше от провинцията, но това беше преди години. Не знам дали в момента имат такава политика.
Помисли си защо компании като мерцедес, боинг и БМВ нямат заводи в България, и защо не обикалят провинцията с техни презентации.
Аз се убедих, че няма значение какъв специалист си, и колко си добър, важното е да си съгласен да продадеш евтино труда си.

До 15 съвета
Първо малко да се представя. Завършил съм бакалавър и магистратура по електроника преди близо две години, но нямам година трудов стаж. В момента Мелексис са пуснали обява за младши инженер по микроелектроника. От провинцията съм.
Като цяло тук се пишат негативни коментари за фирмата, но присъствах на тяхна презентация през 2012-та в университета, представена от Милен Чешмеджиев. Видя ми се доста свестен и разумен човек. Тогава каза, че във фирмата имаш поставена задача за деня без строго определено време, цитирам "може да си пиеш кафето по всяко време, но да си свършиш работата за деня. Някой успяват за по-малко от 8 часа, на други и 12 не им стигат". По-назад в коментарите някъде има коментар, че едни по цял ден влачили кафетата, а други и по 12 часа оставали да работят, т. е. същото по друг начин казано. Сега къде е истината?
Като нямам опит в международни фирми, тази позиция не е ли подходяща като начало за развитие (за младшия инженер по микроелектроника)? Коментарите са негативни, но не имате ли предвид спрямо други международни компании или въобще?
Що се отнасе до 15 съвета, благодаря за инфото, но как да разбирам - че мислят как да прецакват от самото начало служителите си? Нали казват, че работната среда е приятелска, или се разбира по друг начин? В jobs.bg има фирмен клип, а в youtube.com, като напишеш "мелексис" излизат и клипове Triathlon. Там колегите ви изглеждат нормални и приятни хора, или през работно време нещата изглеждат по-различно?
И още нещо за английския - има фирми, които искат ниво на аглийски, а после се оказва, че могло да те назначат и с по-лошо ниво от това в обявата. В Мелексис какво се разбира под "добро ниво на английски" - да се владее самостоятелно писмено и говоримо или може ли да се ползват понякога автоматични програми за превод или други средства?
Ако кажете и нещо друго интересно, но и коректно, ще съм Ви много благодарен. :)

До 15 съвета