СОЛВЕР ООД /img/frontend/nomap.png"

СОЛВЕР ООД

Това е Софтуеърна фирма.Фирмата беше добра, до кризата 2009-а, след това бавно започва да потъва в блатото на мениджърски хаос, напразни обещания и откровени лъжи.На практика фирмата няма никаква визия за развитие и никакъв мениджмънт.Всичко се решава в последния момент и се прави до последния момент.Вина за това носи единствено ръкводството на фримата в лицето на собственика на фирмата, който е от Ливърпул, Англия.Намам идея дали е фен на Ливърпул ФК :).Основен проблем на фирмата е неспазването на обещанията които се дават, без да са искани такива обещания.Номер 1 проблем - бавенето на заплатите с около 15-20 дни.Стига се понякога и до месец закъснение.Като резултат от това, можещите и знаещите наупскат постепенно фирмата, а постъпат откровенно неграмотни такива.Малкото заблудили се да постъпят на работа, виждайки за какво става на въпрос, започват откровенно да листват сайтове за работа през работно време дори.Друг голям проблем като следствие на неадекватно ръководство във фирмата е липсата на реален диалог м/у служителите и т. нар. ръководство.Понякога си задаваш въпроса, къде изобщо работиш, някой знае ли какво точно правиш, интересува ли се как го правиш и т.н.Единствения начин да ти обърнат внимание какво правиш и как се справяш е когато стане някакъв гаф и се търси виновен като резлутат от "задълбочено разследване".Не може да няма адекватно упвление, а да има идея дори за разследване на гаф.Двете неща са взаимно изключващи се, но ноу-хау-то тук си казва думата.След като един път набедения за гафа бива фиксиран, то всичко се стоварва в/у него.Разследванрто приключва, и не се прави НИЩО за предотвратяването на друг гаф, всичко свършва до следващия път, когато за новия гаф и ще има друг виновен.ЗАПЛАЩАЕНТО НЕ кореспондира с извършения труд, няма регламент за бонуси и за това, че "старите" служители с повече прослужено време трябва да взимат по-голямо парично възнаграждение, както се предполага по презумпция.Напротив, новите взимат също толкова, колкото и тези които са работили 1,2 или 3 години.Във фирмата има тотално неподготвени хора, взимащи толкова, като сума колкото другите, които вършат 3 пъти повече работа от тях.ЗАПЛАТИТЕ НЯМАТ ДВИЖЕНИЕ НАГОРЕ.Те са константа.Работния месец се определя от изработените часове във фирмата, и на базата на тях се калкулира заплата.Часовете се смятат така, че да си получите точната заплата. ЗАЩО БИХТЕ ДОШЛИ В ТАЗИ ФИРМА ДА РАБОТИТЕ? НЯКОЛКО БИХА МОГЛИ ДА СА ПРИЧИНИТЕ:
1. Имате временен проблем с психиката към момента на кандидатсването и по време на интервюто.
2. Имате проблем с психиката и след кандидатстването и т. нар. интервю.
3. Умрели сте буквално от глад и нямате пукната стотинка.
4.Успяли са да ви замаят на интервюто в офиса на фирмата, разправяки ви истории, каква е фирмата, колко е надеждна и други фантасмагории, пропсукайки да споменат, че това се отнася единствено в минало свършено време.
5.Вие търсите нещо временно, докато си търсите нещо истинско.,т.е. изпозвате фирмата за трамплин.
Хората работещи в фирмата са много готини, като хора, но в офиса те се смущават да бъдат такива каквито са, поради провежданата философия от ръковдстово "РАЗДЕЛЯЙ И ВЛАДЕЙ".Лично аз нямам никакви лоши впечатления от колегите.Те са поставени в карйно ненормални условия и е нормално да реагират доста смахнато и да се под стрес и напрежение в 99% от работното време там в офиса.Аз лично ги разбирам и не бих ги обвинил за това.Аз сигурно бих бил доста по краен от тях в аналогични ситуации.Въпреки това , напрежението оказва своето и възникват обстоятелства за тихи конфликти и интриги, за които вие разбира се научавате последен.Това даде резултат , при уволняването на бившия ръководител на отдела по софтуеърна поддръжка.Иначе казано, в такава неясна и тегава обстанвка, може да се очаква всичко и нещо.
6.Вие сте тотално заблуден и не знаете какво искате, и може би сте студент или наскоро завършил.
Разбира се валидни са доста вариации на по-горните шест причини.
Преди броени дни разбрах от бивш колега, който е напуснал наскоро, че е подал иск срещу тях за неизплатено обещетение, което фирмата СОЛВЕР ООД дължи на него, тъй като фирмата СОЛВЕР ООД е била НЕКОРЕКТНА е не е спазила своята част от трудовия договор.Пожелавам му успех.А НА ВАС ДА ПРОДЪЛЖАВАТЕ ДА ТЪРСИТЕ РАБОТА В сайтовте за това по настоятелно.

Mnenie na dulgogodishen slujitel vuv Solver.
(Izvinyavam se predvaritelno za latinitzata...Monogo ryadko mi se nalaga da pisha neshto na kirilitza vuv firmata...)
Ot nyakolko godini rabotya vuv firmata i smyatam che poznavam vshichki otdeli, vlklyuchitelno i Support-a.

Zaplashtane:
Dogovarya se pri postupvaneto: ti kazvash kolko iskash, te ti kazvat moje li vednaga ili po-kusno dali e vuzmojno.
Az lichno si donesoh Trudoviya dogovor ot predishnata firma i, makar che tam za vremeto si zaplatata mi beshe sravnitelno visoka, mi dadoha malko po-visoka vuv Solver.
Pochti vsyaka dogina sum poluchaval ili povishenie na zaplatata si, ili chuvstvitelna godishna premiya - neshto kato trinadeseta zaplata.
V Support-a: naznachavat se na edin minimum BGN, koito se dogovarya pri postupvaneto. Sledva edim mestz obuchenie, prez koito se plashta vse-edno davash noshtni smeni na Nova Godina ii prez weekenda, no vsuchnost si chetesh dokumentatziyata v normanlo rabotno vreme. Sled 6 mesetza se uvelichavca zaplatata - tova susto e dogovoreno pri postupvaneto. Vsyaka godina se prerazglejda zaplatat v zavismost ot rabotata.

Uvajenie:
Az lichno ne sum chuval obidni repliki, dori mejdu kolegi, kamo li ot chefovete. Horata sa vuzpitani. (Ako nyakoi si e izprosil podobna replika, to tya e bila, moje bi, v otgovor na podobna negova prostotiya...) Amerikanskite shefove sledyat rabotata ejednevno i ejechasno prez e-mailite i po telefona, bilo na developerite, ili na Support-a. Po printzip vseki e-mail kum klient e s kopie do sobstvenika na firmata (Mr. J.N.). Taka che ne moje da si svurshil neshto i da ostane nezabelyazano. Vsichki shefove, vklyuchitelno i v USA sa direktno dostupni po USA direktni telefoni, ili na e-mail, osven tova te idvat v Sofia 1 - 2 puti godishno. Ako iskash da im kajesh neshto (naprimer: uvelichete mi zaplatata) ima nachin. Hodime chat-pat i na "neformalni" sreshti na kruchma. Upraviletlya na firmata Solver (eng. D.D.) e dostupen v Sofia i na telefon, i lichno.

Privilegii:
Nyma osobeni privilegii: obichainite po Kodeks na Truda. Polzvat se redovno platenite otpiuski. V Support-a grafika za mesetza se dogovarya dva-tri dena predi tekushtiya mestez: koy kakvi dni moje da idva, koga ima izpiti ili otpusk, ili nyakakvi drugi semeini angajimenti. Smenite sa ili 3 x 8 chasa prez denonoshtieto ili 2 x 12 chasa, sumarno chasovete sa ravni na rabotnite dni na mesteza x 8. Sled noshtna smyana se pochiva 24 chasa, padat se 7 - 8 noshjtni smeni na chovek prez mesetza. Studentite polzvat 1 mesetz za zavurshvane (taka byaha P.P i sega sa na red A.R. i M.B.).

Potentzial za razvitie:
V Suppota-a sa 5+1 dushi pri 30-tina vuv firmata. V Sofia ima 5-6 developer-a, sega naznachiha oshte 4-ma. V USA ima oshte 3-4 develaper-a i turgovtzi 2 - 3 dushi. Horata ot Support-a koito iskat (i mogat) da se razvivat kato developer-i mogat da preminat kum development, kudeto zaplatite sa po-visoki. Sega preminavat: tezi dni - P.P. i po-kusno A.R. Vshushtnost zatova tursyat novi hora - da zapulnyat tezi mesta. Developerite ako iskat da rabotayt vuv USA - otivat tam na suotvertnite zaplati, taka zaminaha: M.M., V.S., T.H., V.A. Source-coda ne e nito star, nito zle napisan: na USA pazara sme ot 10 godini, rabotim s dve duzini klienti - sobstvenitzi na verigi ot magazini za hranitelni stoki i benzinostantzii. Ima instalirani Midax software produkti na nad 1100 PC-ta po 12 shtata v USA. Koda ne e taina za nikogo - predostavya se otkrito za po-dobre razbirane na rabotata. Tehnologichno obhvashta ot ANSI C/C++ do Transact SQL, PL SQL, Dot.NET, Delphi i dr. Prez tezi 1100 PC-ta "tekat" razplashtaniya po Creditni/Debitni i dr. carti okolo 20-30 mln. USD dnevno. Estestveno takova stopanstvo truybva da se sledi i poddurja denonoshtno 365 dni v godinata, zatova i se otdeli Support-a. Predi developerite sami si vursheha i tazi rabota. Problemi suzdavat glavno novite tehnologii, t.e. noviyat kod (kato navsyakude i vinagi). Po tyah developerite pravyat korektzii vednaga, preinstalirat se obektite i postepenno neshtata se uspokoyavat. (Edin ot novite kolegi v Suppot-a : Tz.N. kaza che povecheto dni e kato na kurort). Osobeno prez weekend-a (za Suppot-a) kogato ofisite v USA ne rabotayat, rabotata ne e hich napregnata.

Mestopolojenie:
7-mi Km, "Tzrigradsko shose". Sgradite na bivshiya nauchen Institut na zavodite IZOT (BIC Izot). Na 200 metra ima McDonalds, v sgradata ima nyakolko kafeta, Trops - kushta, do zgradata na 50 metra ima Restorantche na samoobslujvae "Bolyarite" (narodni tzeni), naokolo ima oshte 2 -3 po-skupi restoranta. Otsreshta e Fizicheskiya Institut na BAN. Na 100 metra e Bibliotechniya Institut. Za jiveeshtite v jugoiztochnite kvartali e blisko i udobno (za zjiveeshtite vuv Ovcha Kupel, Lyulin ili Banbkya vsichko vuv Sofia zad tzentura moje da im se struva nakraya na sveta...).
Sgradite naistina ne sa novi, no sega se pravyat intenzivni remonti: smenya se dogramata v nova Aluminieva, novi kilmatitzi, okachemi tavani, izollirat se stenite. Solver vzeha oshte edna staya - razshiryavat se.

Kolegi: Developerite sa na vuzrast mejdu 26 - 44 god. V Supporta sa glavnbo studenti sredno na 23 - 25 god.
Vsichki niva shefove sa dostupni diketno po vsyako vreme - ako ne si dovolen ot neshto mojesh da go spodelish na minutata dori sus sobstvenika na firmata.

Rabotna Sreda:
Bih kazal nornmalna (rabotil sum na nyakolko mesta predi tova).
Pri Developerite: Ima nyakolko tehnologichni produkta, v osnovni linii razviti ot vodeshti tehnologichni lideri. Posle se dopulvat sus novi protokoli i t. n. Moyat personalen shef na vremeto beshe mnogo kulturen i razbran - sega e v USA. Iziskvaniyata na klientite sa formulirani v e-maili, po-skoro se dopulvat (kogato turgovtzite uspeyat da prodadat i drugi Midax produkti) otkolkoto promenyat. Ne vyarvam nyakoi personalen shef da e tolkova vopiyusho nekompetentedn, vse pak pomislete: rabotime sa USA veche nad 10 god. USA shefovete mnogo - mnogo ne si poplyuvat, ako nyakoi ne vurshi rabota go turpyat 9 - 12 mesteza i posle, aide... Taka che, shtom vuprosnata lichnost (nabedena za "nekompetentna") vse oshe e tam ot godini, znachi neshtata sa emotizonalno preeksponirani.
Pri Support-a:
Normalna rabotna sreda: na smyana e obiknovenno edin chovek, i vuv rabotnoto vreme na USA (sled obed za Sofia, vecher) idva oshte edin. Ponyakoga, kogato ima poveche obajdaniya ili e-maili tryabvat naistina dvama.
Priemaneto na rabota vuv Solver ne e avtomatichno: Ima edno-dve ili tri interview-ta, za developer-ite kandidatite pishat test, reshavat drebni prakticheski zadaci. Osven tova za Support proveryavat vuv razgovor angliiskiya ezik, koito e ofitizalno raboten vuv firmata. Mnogo ot veche raboteshtite se stremyat da preporuchat svoi rodnini ili poznati za rabota vuv firmata (naprimer: M.B - svoi priyatel, A.T. - svoi bivsh kolega, Tz. N. - svoi dobur poznat), no vsichki si minavat po obshtata protzedura.

Alex, благодаря за изчерпателният коментар който си оставил. Бях по някаква грешка на интервю там, и не вярвх, че още съществуват работни места с подобни "първобитни условия", че и с IT се занимават!?

Бях в Support Теам. Отговорникът за отдела, трудно се справя с дадените му задължения. Заплащането е слабо, за сферата. Свободно време почти няма - 2 дни месечно. Липсва подходяща атмосфера за професионално и личностно развитие. Все пак това е мое лично мнение...

Заплащане: както се разбереш, но ще бъде доста ниско, ако се оставиш те да ти го определят. Също никога няма да ти предложат повишение, освен ако не ги изнудиш, че напускаш.

Уважение: под всякаква критика, основния \"бос\" (който наистина е гол и бос) (как си, J:), използва непрекъснато обидни фрази от сорта на \"ако искаш да ми духаш, няма да стане - много си грозен, Весо\", \"абе вие по колко пъти ще излизате на почивка, да не сте малки деца?\" и т.н. Доста ....... ....... момченце, на което единствената мисия е да ти вгорчи живота, а НЕ да ти помогне. Дава ти неговата работа, излиза за 2-3 часа, връща се и от врата \"свърши ли работата, защо се бавиш още?!\", после естествено за пред американските шефове излиза че той е свършил твоята работа, а през тези 2-3 часа ти е обяснявал най-учтиво надълго и нашироко как да си свършиш твоята работа, което никога не се случва. Редовно ти натяква как обедната ти почивка е била 2 часа, а ти си засякъл, че е точно 1 час.

Привилегии: единствените привилегии са, че можеш да се обадиш по телефона, че ще закъсннеш и да останеш после до по-късно, срв. плаващо работно време, може да работиш по-малко от 8+1 часа на ден, ако шефът дойде след теб на работа (обикновено идва към 12), можеш да излизаш в болничен без да даваш документ от личния лекар. Ще си имаш обаче ОГРОМНИ проблеми със счетоводителя, супер несериозен и неадекватен, понякога бави заплатите с повече от 10 дена, особено по Нова Година.

Съотношение работа/свободно време: през седмицата може да работиш по-малко от 8+1 часа (евентуално), но всяка втора седмица имаш малко работа (м/у 1 и 2 часа) точно по средата на деня, което на практика означава че не можеш да отидеш никъде. Според шефа \"през седмица\" означава \"отвреме навреме\", което не нарушава уговорката при постъпването на работа.

Потенциал за развитие: 80% от персонала е поддръжка, тъй като старият код е толкова зле написан (и продължава да се пише така), че почти цялото време отива за оправяне на бози. Съответно не остава никакво време за нов код и като цяло се зариваш все повече и повече. Дори да напишеш нещо ново, то веднага бива опорочено от съществуващата зле написана система, тъй като зависи от нея. А \"системата\" ако не се крепи буквално всеки ден, се срива за броени часове от само себе си (затова са и дежурствата през weekenda).

Местоположение: 7-ми км, или края на света. В порутена кафява сградата в соц. стил, с изтъркан балатум навсякъде, със застаряващ персонал (колегите ти са предимно лелки и чичковци по над 50г.), с картонени излющени стени, кабели навсякъде, въобще пълна дупка. В радиус от 2км. няма къде да обядваш, най-близкото място е Младост 2, но веднага ще има пронизващото \"от 2 часа те няма!\" от вратата, въпреки че си си засякъл точно 60 мин.

Колеги: застаряващи и сърдити лелки и чичковци по над 50г., предимно \"майстори\" и кисели \"разбирачи\". В самата фирма: едва ли може да се намери по-некоректно отношение от това на шефа, в Щатите отдавна щеще да е в затвора или на електрическия стол.

Работна среда: през по-голямата част от времето почти не може да се работи, заради постоянните скандали, а и както споменах шефът влага всичко от себе си, за да ти попречи да свършиш каквото и да е. Всяко малко въпросче, което задаваш постепенно се превръща в скандал, целящ да покаже колко си невеж и ти се натяква месеци наред след това. В същото време шефът (който е наистина с начални познания, за човек работил това 10г., но \"за сметка на това\" със самочуствието на гуру) може да те пита по 10 пъти на ден за абсолютно очевадни неща, но ти си длъжен абсолютно стриктно всеки път да му ги обясняваш. Ситуацията се утежнява от това, че БГ и US шеф не са уточнили помежду си какво искат, и всеки те разиграва по свойта свирка, като често се случва в резултат на \"преговори\" всеки да е скаран с всеки. В резултат една задачка за 1 седмица може да се свърши най-малко за 2 месеца, след 10 разигравания и след като накрая се върне в първоначалния вариант, за който ти си настоявал. Накрая вече ти е дошло до гуша и дори ти самият не знаеш как работи прокетото \"нещо\", което си направил.

С 2 думи: ако искаш да си скъсаш нервите и да ти побелеят косите, веднага постъпи там на работа, ще те вземат без особени проблеми!

Оххх, така се радвам че напуснах...