Вистеон Електроникс България https://www.google.com/maps/api/staticmap?key=AIzaSyDTo5pSNCbE0DW8tvZj8hGdttXLKd2WO4M&size=255x160&zoom=13¢er=София,Капитъл форт&markers=София,Капитъл форт

Вистеон Електроникс България

Ужасно място, прилича на колцентър. На 7ми километър, ако сте от западните квартали 1 час е пътя, независимо с кола или метро. Изостанали и забатачени проекти, голямо текучество. Изоставането съответно се прехвърля на вас и почвате вие да сте виновни за всичко. Ставате "лоу перформънс". Ядетете "шамари" от всички по веригата. Приятно е!

Ако сте ентусиасти и имате нерви като корабни въжета, елате. "Елате повече" като се казва в екшъните!

Тази фирма в момента не е "онази". По-зле е!
Отвън е лъскаво, отвътре е гнило.

Всички некъдърници от Сената и не само сега са във вистеон

Да внесем малко по-прясна информация за компанията
Visteon Early Career или т.нар. райзъри взимат джуниърска заплата. За пълен работен ден е около 2.5к чисто, с бонусите.
Относно същите бонуси, освен месечните, годишните са почти никакви, има летен еднократен, който е малък и по-голям годишен, който пак не е сериозен. Бонуси за празници или подаръчета за Коледа не очаквайте.
Плащанията за командировки/овъртайм се бавят понякога с месеци, поради чисто административни неуредици. До преди 1 година техниката беше ужасяваща - настолни машини на по 5-6 години, тотално умряли, в последно време се наляха много пари и се работи с доста добри лаптопи.
Фирмата е в добро положение глобално, но софийският офис е със затихващи функции, макар и да твърдят обратното. Всяка година напускат 100на човека от общо останали в момента към 600 (при 1100 преди Ковид), основно заради пари, поне в софтуера. Колектива е както ти се случи - аз имах страхотни колеги, наистина талантливи и много отворени да помагат. Прекия мениджмънт също винаги е бил отзивчив и отворен, поне в моя екип.
Заплатите за джуниър софтуер са нормални (след година стаж спокойно около 3к), оттам нагоре всичко изостава жестоко. В екипа ми имаше хора с по 15-20 години опит, които взимаха по 5 хиляди лева заплата, което е смешно.
Придобивките са прилични - добро здравеопазване, плодове в офиса веднъж седмично, 25 дена отпуск, доста отстъпки за навсякъде, паркинг, добра локация.
Висшият мениджмънт (извън България) са очевидно адски бездарни, щом всяка година изпускат по един-два цели екипа накуп заедно, за други фирми, често за двойни заплати. Настава паника и проектите се издънват. При напускане се започват контра оферти, които често надминават предложеното "двойно", значи пари има, желание няма. Хората са обидени и не остават.
В следствие на горното много работа отива в Индия - там е пълен ужас. Свестните хора там на практика няма и се работи адски трудно и бавно с тях. Това е може би най-гадната част от цялото преживяване в компанията. Напускащите senior служители с опит се заменят от студенти, които не че не умеят, а нямат времето да се научат, а и няма от кого напоследък.
Работата е окей, но понякога еднообразна и понякога затъпяваща, тъй като различните процедури не са добре направени и се изисква сериозно количество ръчен труд за ежедневни, повтаряеми неща. Често при кризисни ситуации се оказа, че в петък вечер идва работа за понеделник и те молят учтиво да дойдеш и уикенда. Можеш да откажеш, разбира се.
"Потенциал" за развитие има много - в софийския офис започва да става 50/50 мениджмънт срещу нормални служители, така че, таван практически няма.
"Сигурност" бол - при това текучество никога никой не се уволнява, ако ще да е кръгъл идиот, но странно такива почти няма.
Добро място за старт, абсурд за сериозна кариера.

Моля модераторите да сменят името на управителя. Вече не е Иван Михайлов. Временно изпълняващ е Велизар Димов.

"Здравейте,

някой би ли споделил какви са заплатите за позиция Visteon Early Career - Junior Software Engineer

Благодаря!"

Преди време стажантите взимаха по 750 лв. без осигуровки (здравни, социални и т.н.).
Предвид, че това е подобие на стажантската програма събрано с бившата инженерна академия и ако добавим инфлация и прочие, не очаквай нещо повече от 1000. Да знаеш, че най-вероятно пак осигуровките няма да са поети, така че сам трябва да си ги плащаш. Чисто за теб ще останат към 800.
Това е най-оптимистичния вариант откъм заплащане.
Не ти препоръчвам тази позиция.

Благодаря!

Значи кандидатствах за работа. Обадиха ми се 2 дни след като подадох CV. Дадоха ми дата за код интервю! Кандидатствах за С/С++ програмист! В мейла кото ми пратиха беше покана за интервю с MSTeams в самия маил пишеше, че на итервюто ще присъстват 3-ма човека имаше само 1 и той дори не си включи камерата! Направих това което се искаше от мен и накрая попитах но всички въпроси бяха само и единствено С! Аз кандидатствам за С/С++ програмист няма ли да има интервю и за С++! Нямаше интервю за С++! След това проверих всички мой отговори за С и се бях справил добре! Както и да е, след това интервю не ми отговориха в продължение на месец и половина! След което ми се обадиха и ми казаха, че ще ми назначат друго интервю последно! На последното интервю имаше всевъзможни въпроси, като на някои не успях да дам отговор! Но най-интересното беше, че на това интервю ми казаха, че не съм се справил на първото интервю за писане на код! Аз викам ами добре значи явно не ставам за работата, но аз си проверих отговорите и бяха добри!? При което ми се каза е ние ще ви преложим работа! При което аз!!??? Но как така!!?? След което ми изпратиха оферта! Е като видях офертата и вече знаех, че няма да работя за Вистеон! Предложената заплата беша наистина малка! беше около 3200лв Като в тези пари се включваха и някакви чекове за храна! Като се казваше, че ще има и бонуси, но в изпратения ми договор пишеше, че бонусите са годишни в рамиките на до 4% от годишната заплата при това бонуса е опционален!? Защо не се съгласих? Ами не се съгласих защото въпреки, че работя в сравнително малка фирма около 15 човека получавам 3800лв чисто. + годишни бонуси в рамките на 2 заплати! Пратих майл че отказвам предложението! При което ми се обадиха за да ме попитат защо!? И аз им казах както си е! Казах, че за толкова голяма компания се надявах поне на 4000-4500лв. заплата чисто! При което ми казаха, че предложената ми заплата е толкова малка защото нямам опит в съответния бранш! При което аз отговорих добре, но тогава защо въобще ме наемате!? Не ми дадоха смислен отговор!

Гледам и чета последните интервюта на "шефа" Иван, за електрификацията и как до края на годината щели да станат 1000 човека, и се смея на глас. И от къде ще ги намерите? Сигурно завършващи студенти, които ще се хванат за малко пари и да си тръгнат след година като разберат как са се прецакали.
Малко преди да започне кризата бяхте ~1100 души. Съкратихте над 300 човека (не малка част от тях бяха читави хора, които наистина вършеха работа). Сега хората напускат в колона по един. Едва, едва събирате 600-650 служителя (които се чудят защо още седят) и карате на изпарения.
Не се лъжете от тези интервюта, които дава. Просто изсмукана от пръстите ПР кампания.

Ужасна фирма. Просто ужасна, която се гаври със служителите си.
Когато повечето кадърни хора си заминаха от фирмата, ръководството реши и намали заплатите/работния ден на 6 часа.
Което не пречеше служителите да биват шантажирани и принуждавани да работят извънредно, тъй като крайните срокове се запазиха. Естествено огромна част си заминаха.
В момента шантажирането продължава. Дават се невъзможни крайни срокове, служителите се принуждават да работят извънредно, естествено без да се заплаща извънреден труд.
Ако излезеш отпуска, трябва да си свършиш работата предварително: да трупаш по 3 4 часа овъртайм на ден, за времето, което ще си отпуска. Като това си е чиста експлоатация, тъй като извънредния труд НЕ СЕ заплаща.
Реално почти не са останали кадърни кадри там. А тези които са там, са или нови и все още заблудени, или и те не знаят защо. Никой себе уважаващ се човек, не би останал да работи в такива условия.

WWW.RABOTAIDOHOD.SIMPLESITE.COM