СофтСърв /img/frontend/nomap.png"

Аз като другите анонимни, понеже ме е шубе, ще се пиша анонимен. Да питам последната анонимна защо се е сложила анонимна като роптае с/у анонимността? Мисля, че е дама, не за друго, а защото звучи като HR, влязъл да възвиси името на Софтсер. Много ми хареса коментара, че едни ги уважават, други не. Уважението се печелело. Така ли учите децата си? Не уважавай никой! Не, докато не си го заслужи. Браво на вас!! Правилен кадър за компанията са избрали във Ваше лице.

Понеже виждам многото коментари на бивши служители под название 'анонимен', реших да изразя личното си мнение като текущо работещ в Софтсърв. Типичното българско негативно отношение към всичко за което другите са ни виновни, от типа 'гроздето е кисело', е ясно изразено в мненията по-долу. Да, структурата на компанията е адски объркана и нелогична. На коя друга в БГ не е? Да, едни хора ги уважават и се развиват, други не. В коя компания е различно?
Аз работя в компанията от повече от година, и мога да споделя следното: отношението към мен е човешко, уважават ме като професионалист и като личност. Хората са добронамерени и възпитани. Условията, които съм си договорил ме устройват и са над средното за индустрията в БГ. Работя по интересни проекти без да съм претоварен, уча се на нови неща и напредвам професионално. Има много какво да се желае по отношение на допълнителни придобивки и офис (ще се местим в нов и там очаквам нещата да са по-добре), но това не е най-важното. Сменил съм няколко работодателя в БГ и мога да кажа че СС не е нито по-лош, нито по-добър от предишните. В крайна сметка всичко е до лична договорка и план за бъдещо развитие, като тук ще направя вметка за всички 'анонимни' хейтъри: живота си е ваш, затова го управлявайте вие, а не очаквайте 'работодател' да ви го управлява. Щом не ви харесва - никой не ви задържа. В ИТ-индустрията всички са толкова разглезени, че се чудят за какво да се хванат. Бъдете по-позитивни и дръжте живота си в ръце, всичко зависи от вас. Ако сте толкова кадърни и ценни, за колкото всеки се смята, значи скоро ще си намерите 'перфектния' работодател където да се щастливи и да ви ценят.
ПС: 'перфектен' работодател няма. Всичко е до възприятие и до настройка към живота. Успех на всички.

Във връзка с коментарите за академията по-долу, бих казал, че е нормално не всеки, който е участвал в академията да бъде нает на работа, все пак се взима предвид кой на какво ниво е и въпреки, че обучението е безплатно, компанията инвестира в тези кадри. В моята група имаше хора на които видимо не им оставаше време да се справят със задачите и не си даваха много зор. Аз вече повече от година и половина работя в компанията след като завърших една от дев групите в академията. Обучението беше 3 месеца, след което ме назначиха на стажантска позиция. Досега съм работил по два проекта и в момента се готвя за интермид позиция. Имам добър ментор, който доста ми помага и колегите в екипа са готини. Доволен съм и не мисля да се местя поне за сега.

Докато не попаднах на интервю не знаех какви очаквания да имам. Не си губете времето.Толкова неяснота имаше в позицията, която предлагаха, че те самите се объркваха какво да кажат.А госпожицата от чр дето въртеше очи под бретона беше просто за клип " what not to do during interview". Спряла работа изглежда, и скука.

Не не не! Бягайте от това място. Коментар с една дума- УЖАС. Всеки аспект от пребиваването ми тук. Направо си се чудя как започнах в тази помия, но тогава мислех,че компанията се развива и ще се промени лошоизграденото й име. Уви,реномето й имало защо да е толкова зле...ПОТРЕС!

Ако не сте виждали цирк,това е мястото. Болни амбиции (от конкретни хора от ЧР екипа и техния шеф, част от проджект мениджърите и връзкарите), слаб мениджмънт, нулева хигиена на комуникацията. Всичко се движи от голямото шеф, останалите биват мачкани като бубулечки.Наслушал съм се на много извращения от "шефове". Виждал съм как уволняват хора за един ден и после закачливо се смеят и коментират. Не е приятно. Не е приятно и да уволнят някой и после гласно да се коментира, че бил мърда, неудобен, некомуникативен или че не се вписвал. Да коментират пред други хора е неколегиално. Но такова е положениеро там- жалко. Не им слизайте на нивото и не работете за тези недорасли емоционално хора. Не си заслужава ако се уважавате. Не искам да говоря с примери за техните действия, защото е умерзително.

Ооопс в мнението ми за "академията" нещо липсва заключението :( та за заключение:
В крайна сметка съвета ми към всички кандидат стажанти е, ако сте решили да учите точно технологиите, които се "изучават" в академията и сте се съгласили да постъпите в нея, не спирайте през цялото време да си търсите стаж и да ходите по други интервюта. Не разчитайте и за момент, че ако сте много добри в програмирането те ще ви вземат. Ще ви вземат единствено, ако имат остра нужда от човек, който за 700-900лв да върши работата на джуниър дев докато се осъзнае нали, но докато това стане вие сте минали фирмено обучение, което трябва да минете докато сте на стаж и ви се плаща за това, но безплатно и сте бачкали неща, които не трябва да бачка един стажант за обидно малко пари.

Здравейте кандидати за "академията". Мнението по-долу е на 100% точно и няма да се повтарям да изброявам всичкото това отново, но ще добавя аз как ги прецених нещата относно идеята на тази академия. Идеята им е изключително хитра и ефективна това трябва да го призная. Започват преговори с доста бъдещи техни клиенти за евентуални проекти. Става ясно, че с част от тях наистина ще се спазарят и идва момента, в който след два, три месеца ще трябват хора..., Ама може и да не трябват защото може да се окаже, че проекта ще пропадне или пък ще успеят да се справят с техния щат. Доста тъпо би било да инвестират в нови джуниър девове и в един момент да се наложи да ги освободят с платени вече 2-3 заплати и затова пускат обява, че търсят стажанти, които преди това получават страхотната възможност да научат дадени технологии директно в компанията. На интервютата си подбират хора, които си стават като основният критерий е мотивацията им да си намерят стаж (поне това видях аз в хората около мен защото за това ниво не може да се очакват някакви грандиозни познания). И така сформираната група вече започва да се самообучава, ама точно по начина описан в долния коментар. Чат пат се казва, че има някаква вероятност да не ти бъде предложен стаж, но тя е много малка. След това си идва бавенето на обаждането, с което да ти кажат кооолко ужасно добре си се справил и как задължително ще те имат предвид за следващият проект, но към днешна дата нъцки. Сертификата е безобразно смешен като на него НИКЪДЕ не пише каква технология точно си учил нито колко часа просто сертификат и името ти. Жалкото в случая, е че в моята група имаше хора, които представиха половин проект от трите, които ни поставиха и си взеха и те хартийката

Здравейте, аз съм един от многото прецакани от така наречена "Академия" на SoftServe. Ако имате три месеца за губене, и искате да се самообучавате и просто някой леко трябва да ви мотивира, без после да ви вземат на обещания "стаж" - това е вашето място.
За да се стигне до "академията" се минават няколко теста за английски език, технически знания, интервю на анг., техническо интервю, на което ви питат дори дали смятате, да си търсите работа през това време, обяснява ви се как ще имате доста знания, сертификата им бил с голяма тежест, ще има екипни проекти, имат специална платформа за обучение и ако се представите добре - 100% ще ви предложат стаж(да, ама не).
И след този целия подбор и розови думи идва украинско-българската реалност:
- не се използва никаква специална платформа, за 5-6 часа преподават всичко за даден framework, като се използват руски сайтове и ви се дава курс от Udemy, с който да се самоподготвяте;
- нямаше екипни проекти и тимлидери, които да идват и да гледат как се справяме(както беше обяснено по интервютата);
- нямаше значение дали си спазил изискванията за проектите и дори въобще дали си ги направил;
- доста често преподавателя отсъстваше или часовете си бяха като самоподготовка и просто преподавателя седи, ако имаш въпрос да ти отговори;
- на нито една защита на проекти нямаше тимлидер или HR, както отново беше казано;

След "завършването" на "академията" ти казват, че до 1 седмица ще те поканят на стаж и за "сертификата", но минават 3+ седмици и накрая се казва, че нямат възможност да те вземат на стаж.
На самото връчване на "сертификатите" изскача един украински папагал и ви успокоява, че той с 1 ден учене е станал програмист, така че, да не се притеснявате, защото веднага ще ви вземат на работа.

Има доста места в София, на които може да получите наистина качествени знания и възможност за кариерен старт в ИТ сферата, но това не е от тях.

До всички млади кадърни професионалисти, които с труд са придобили опит и образование, ако уважавате себе си, не правете моята грешка, да станете част от компания SoftServe. Там ще се сблъскате с български мениджмънт с лош манталитет, който управлява чрез подтисничество и всяване на страх в служителите. Много е тъжно да гледаш как млади хора стоят там скланящи главици, как мълчат и не дават мнение и как не отстояват правата си, как не се развиват професионално и лидера в тях остава притъпен. Компанията е украинска, а там все още вилнее социализма и са си подбрали мениджъри, на които единствената им цел е да си запазят позицията, без да ги интересува развитието на хората и бизнес развитието на организацията в София. Ако Вие сте млади хора, търсещи професионално развитие или експерти с богат опит, там не ви е мястото. На интервюто ще ви омаят как тяхната програма за развитие Абилитон ще ви направи още по-големи професионалисти, само, че няма да ви кажат как няма да имате проект, как няма да ви уважават като личност, ще ви включат в техните интриги, защото те това само правят тук в София-занимават се с интриги, и ако не си с тях, започват да те тормозят, докато не ви писне и не напуснете. Не съм виждала друга компания с толкова събрани на едно място мениджъри със соц манталитет без бизнес нюх.