Лидл България

Случайно попаднах на този форум и доста спомени ме споходиха. Лидл станал на 5 години. Е аз изкарах само 3, ама така като чета, май по-зле е станало. Отначало беше голяма еуфория. Много служители, плюс още толкова обучаващи се за друг филиал и почти никой не знаеше какво и как, но беше забавно. Всичко това продължи няколко месеца. После ония полу-олигофрени, казвам полу, защото те нищо не могат напълно, РМП-тата почнаха да идват с едни папки и личният състав претърпя доста промени. Отначало се стъписахме - едно е да сте 5 човека на смяна съвсем друго 8, ама вече като знаехме какво се иска, се стегнахме и оправихме работата. Да де, ама това било само началото. После кюфтето Иванов, май беше, ни събра по региони и ни показа едни цифри, дето гледаш и не ти се вярва. И тук аз направих първата си грешка, реших че мога да обясня на РМП-то, що е то продуктивност и пряката й зависимост от оборота и средният бон. Само за сведение ще кажа, че тогава бона беше грубо около 10 лв в Бг и 50 лв в Германия. Онова тъпо същество (в интерес на истината не всички РМП бяха лопати, само 90% и то прави лопати) гледа и мига, мига и гледа и накрая каза: "Не е така!" и за по-сигурно избяга. Та увеличаваха продуктивността, респективно намаляваха персонала. После в много градове отвориха и втори Лидл, но това още повече смъкна и без това намаляващият оборот и хората станахме още по-малко. И на това му намерихме цаката. После ни хванаха и ни накараха да се чекираме, ама и на чекирането я намерихме. Като казвам оборота намаля, някой да не ги съжали - нееееее те си печелят, просто 2-3 хиляди на ден по-малко, значи един човек по-малко, иначе тяхното не се губи. За първите 3 години, всички цени се вдигнаха, някои с по 50%. Веднъж се срещнах случайно с един пич от "голямото добрутро", оказа се, че имаме общи приятели и се заговорихме. Та едно от нещата, които го питах е как така някои неща са по-евтини в напредналите държави, а при нас бедняците по-скъпи. Всичко опира до пряка конкуренция - това беше отговора му. В Германия например Алди подпира сериозно Лидл и има борба за всяка стотинка. Тук конкуренцията не е толкова жестока и може да се вдигнат доста цени. В едно от мненията видях призив към ръководителите да изкарат един ден като касиери и да видят за какво става въпрос. Веднъж и на мен ми писна и насолих РМП-то и то пред прекия му шеф и за моя голяма изненада те, двамата некадърника, решиха да дойдат и да ми покажат как се прави. Направо не можах да повярвам на ушите си. И както обещаха - дойдоха, поискаха тениски, щото те ходят с костюми и почнаха. Имаше уловка обаче. Да, те наистина работиха една смяна, но не освободиха двама от персонала. Това има голямо, ама голямо значение. Просто смяната стана с двама души повече. Ами то и двама от пътя да хвана, пак ще е по-лесно с двама отгоре. Казах им, ама ми отговориха, че се заяждам. За мое минимално удовлетворение и двамата ги изгониха от Лидл, но това съвсем не означава, че са разбрали колко са тъпи, просто някой друг, може и още по-тъп им е подлял вода и айде по пързалката. Колкото до мен, аз изкарах престоя си достойно. Не съжалявам почти за нищо. Напуснах, защото реших, че ми стига толкова, а някои скъсващи се от натягане бяха изгонени. Относно далавери и измами на ниско и високо равнище мога да говоря няколко часа, но тъй като нямам доказателства ще бъде просто клюкарене. Съветвам младите, хората без опит, да кандидатстват - подобна работа ще им бъде от полза. За сериозни хора и за постоянна работа - не става. Някой хора от малките градове стоят заради заплатата, която е прилична, но не ми се вярва да се пенсионират там. Има голяма вероятност да не ви вземат обаче. Това за побългаряването важи с пълна сила. За повече от приятелските отношения между шефове и подчинени също. Почти във всеки филиал има по някоя хубавица, която тежи, колкото 4 туби минерална вода, а се очаква да мести палети с такава, ама няма как - кой както се уреди. Макар че за какво уреждане говорим, като за подобни услуги, доста по-грозни и по-мургави девойки вземат 30-70 лева, а бе въпрос на вкус (казало кучето и си облизало задника). Не знам дали този пост ще е от полза, надявам се, че ще отговори на някои въпроси. Работата в Лидл съвсем не е Ад, както някои я описват, но добра работа също не е. За предпочитане е пред общак на строеж или работник на поточна лента (аз съм бил на такава в чужбина и познайте дали се пуши, пие кафе или ходи до тоалетна, но има 3 почивки, които се спазват). Хора със слаба психика, обаче да не кандидатстват. Също така много умни и образовани, защото шефовете там масово са тъпаци и няма как да ги издържите. Две години, откакто не съм в Лидл и не ми липсва изобщо. Имал съм и хубави моменти, но основно през първата година, после почнаха разправии, интриги, продуктивности и т.н. Казано накратко не бих се върнал, по-скоро бих отишъл на поточната лента, щото там парите наистина бяха зер гут :)

първо накратко да аргументирам звездичките. Заплащане - има и по-добро, има и по-лошо. Уважение - тук такова няма, има страх и интриги. Привилегии - няма. Дори не си ползваш почивката и понякога с часове не стигаш до тоалетна. Натоварване - ухаааа! Редене на акции и нонфуди до малките часове... особено в началото... Потенциал - ако "спечелиш" РМП има, иначе амеее... Местоположение - бил съм в повечето магазини и смятам, че можеше да са по-добре позиционирани, но се чуват едни работи за едни пари под масата... От рода на - ще купим твоя парцел на висока цена, ама после трябва да дадеш едни 100 000... Дали е така не знам, аз не съм видял, но когато нещо се говори то има все някаква истина в него. Колеги - има много готини момичета и момчета по филиалите, но обстановката бързо ги натиска и те или напускат, или се израждат... просто свестни там не могат да виреят... Работна среда - изкуствено натегната. Всеки ругае по-низшите от него. И както по-долу пишеше чат-пат идва някой скапан костюмар и се хваща за дупка в листото на къдравата салата... щото иначе всичката Мара втасала...
Навярно става ясно, че не съм бил касиер, но пиша и от позицията на такъв, защото отлично познавам проблемите им... Не че можах да променя нещо, то затова и напуснах...
Истината е че за 5 години заплатите не са мръднали и лев. Има едно увеличение за първата година и до там. За съжаление така и ще продължи. Лидл не е благотворително дружество, а фирма дошла тук да печели добре от скромните доходи на българина (има цени, които тук са най-високи от всички държави). Дошла с милиони субсидии (тъй като виждаш ли ни развива и облагородява) и големи обещания за много работници и високи заплати. Да, ама вече като стъпи няма нужда от много работници, камо ли пък да вдига заплатите, защото бедният народ и сега завижда на един управител, да речем, който взема около 1500 лв.
До като има балъци, ще има и тарикати! Навярно много от вас са чували тази модерна поговорка... тъжно или не тя ще бъде в сила още дъъълги години.
Замислете се преди да започнете там и ако не е от първостепенна важност (нямате нито лев, а трябва да се храните) се замислете още повече. Прочетете хубаво форума, тук истината е около 80-90%... И не на последно място поразпитайте, все ще намерите връзка с някой от служителите...

Искам да споделя моите последни дни в фирма Лидл който трудно ще забравя.Когато казах,че напускам имах много минус часове който трябваше да изработя от моя страна казах, че проблем няма работих по 12 часа цяла седмица чаках с нетърпение последния ден.Бях с смесени чувства до толкова ми беше промит мозъка в тая фирма,че не знаех колко време ще ми трябва да се отърся от стреса и напрежението.След като минаха 3 дена от как си бях тръгнала се замислих колко часове лидл има да ми връща ще кажа много и сега много ме е яд.Колеги оценете труда си защото нищо освен болежките няма да ви остане.Работете толкова за колкото ви плащат на никой после няма да му пука за вас ще кажа, че на мен ми пука за вас защото,знам колко сърцати сте спрямо работата си и давате максимума от себе си.Обичам ви Сердарова

Мнението на за Лидъла в Слатина 161 написано през 2 поста по-долу е абсолютно вярно! Там е раят на лизачите! Това е затворено общество от стари служители и зуфове които ви мачкат и ще мачкат всеки който е отишъл на тяхна територия! Там цари огромно напрежение!!! Напрежението което създават са УПРАВИТЕЛКИТЕ Георгиева, Ганчева. Едни от доносницине и основните тормозителки са старите служителки Асенова, Серафимова. Бъдете внимателни и с Горничаров, няма защо да им криеме имената.

всичко в тази фирма е сбъркано!Най-вече някои управители са много неграмотни спуснати от някъде и немогат да организират работния процес.Правят си своеволия и после страдат служителите дори и зам.управителите които са много по-грамотни от тях ,но те си мият ръцете.Отделно някакви костюмари постоянно обикалят филиялите като се заяждат за елементарни неща все едно не знаят че на смяна работят 3 човека ,а те идват 4 с костюмчета и имало прах по пожарогасителите ,на пода имало петно , на зеленчука има -цитирам - лук който е с трети лот номер , или чушката е леко сбръчкана и има нужда от крем за лице...., Общо взето има хора които бъркат целия процес на работа колкото и да искаш и да имаш желание за работа .Точно затова повечето стари служители качествени се махат доброволно въпреки добрата заплата.Въпрос на време е всички кадърни хора работещи от 5 години да им писне и да се поднови персонала с олигофрени .

Защо се държат гадно ли? Защото така ги учат на управителите.Всички са заедно и въобще не ги интересува вашето мнение. Особено пък тоя Георгиев или сега неговия заместник.Каквото му се каже всичко се казва на управителя.Има управител който си лягаше с две колежки.
И знаете ли какво стана в момента е регионален...
А едната е дневен заместник.И това го знае целия град всичките дето работят там и най - вече ние бившите колеги които бяхме изгонени заради тях. Знае е го и Павлова и Михайлов и Иванов и Бузов и не се направи нищо по въпроса. какво да ви кажа това е жалката истина.

Здравейте, искам да споделя с Вас моето кратко, но изпълнено с огромно РАЗОЧАРОВАНИЕ пребиваване в Лидъл, филиал 161 Слатина, намиращ се на ул. „Марко Бочар”№2. Дали наистина си заслужава да започнете работа там и дали си струва ще прецените Вие. Подписвате договор със шест месечен изпитателен срок, на шест часов работен ден, казаха ми че евентуално след като мине този срок „ако си се докажел” те правят на 8 часов работен ден. Принципно Лидъл е сигурен работодател, заплащането е добро в сравнение с другите вериги магазини. Дават и ваучери за храна, работата е на принципа на сумираното работно време. Започвайки работният ден трябва да се чекирате точно в определениян час и при напускане да направите същото, иначе ако не спазвате това ви викат и ви крещят в офиса. Ще обясня накратко каква е схемата в Лидъл. Главното управление - Медузата майка се намира в Равно поле - тя е опорочената Българска версия на управление. Главата майка с мозъкът си командва от там! Вратът на медузата са - регионалните мениджъри. Нейното тяло са управителите на филиалите и заместник управителите, пипалата са обикновенните служители – главната действаща и движеща сила. Схемата е ясна нали? Главата майка пресира регионалните, те от своя страна УФ и ЗУФ – овете и те нас. Системата работи перфектно! Ако издържите първите 3 месеца и не избягате
от психическият тормоз на определени „стари” служители значи имате шанс да свикнете. Започвате работа в магазина с така нареченото "въвеждащо обучение".В самото начало управителката ви обръща особено внимание. Карат да правите какво ли не с помоща на по-стари колеги които са „вещи” в работата. Но това е само в началото! На практика времето не стига за всичко това и след това започват да ви обвиняват че не сте проявявали "самоинициатива" за да се научите, тоест трябвало е вие да ги гоните постоянно и с голяма стръв да ги молите да ви научат на недонаучените неща От своя страна те започват да се оправдават с вас, започват да ви обвинават за своята безпомощност и неспособност да ви обучат на всичко. Главното мото там е че трябвало да се работи „бързо”. Медузата – майка е обучила много добре своите питомци – УФ и ЗУФ – ове които са перфектно унифицирани роботи изпълняващи безпрекословно и безкомпромисно нейните нареждания. Едно неволно леко отклонение от „правит път” би довело до моментална екзекуция. Тоест трябва постоянно да подтръчквате в магазина и да показвате някаква псевдо- суперактивност! Цялото ви същество трябва да излъчва едно Всевишно щастие за това че сте имали шанса да попаднете в пипалата на великата Медуза и че тя е благоволила да ви приеме във своят клан..Периодично ви викат на „промиваще мозъка” събрания . Ако не показвате достатъчно атрактивност, ви викат в офиса и ви питат защо не я показвате? И дали имате някакъв проблем, че не я показвате? Смях!  ? Тоест трябва да имате и палячовски умения! След като се научите да работите и на каса това ви става приоритет. Още в началото ви промиват мозъка със това че трябва постоянно да казваш едни и същи думи на клиентите,ставаш като робот, който постоянно повтаря това стотици пъти на ден, мозъкът ви изтръпва от кодове и става на пихтия, но това не е основният проблем в този магазин!.Явно „по симпатия” ме слагаха нарочно постоянно на каса , въпреки че бях вече от „по-старите” колеги, които бяха дошли на работа в магазина след мен и вместо да ги слагат тях първа или втора каса да се обучават ги пускаха из залата да зареждат.

. После както можете да се досетите управителката ме изкара виновен че не съм се научил на всичко. Запомнете едно! - Там винаги сте виновени за нещо! Затвореното „негласно” общество на което се натъкнах там е доста порочно и бих казал некоректно, старите служители нарочно и рядко ги слагат на каса. Оправданието им и че „имали много работа” и така на практика не се позволяват на по-новите служители да се обучат своевременно на всичко което още не могат, за което после ги изкарват виновни. Колежки, които са от „старите служители” хитруват и стават от каса когато им фитне а не по установеният ред. Определени хора от старите служители там са със СТАТУТ НА УПРАВИТЕЛИ , и си мислят че всичко им е позволено. Именно тези колеги ви дават команди по много безкруполен начин какво и кога точно трябва да направите.И ако не дай си Боже вие се замислите и решите да се опълчите и да ги попитате в качеството си на какви ви дават тези нареждания то бивате светкавично ужилен и „ снесен” в офиса.Тези хора са от "приближените" на управителката на магазина – добре обучен робот без мимика на лицето защитаващ дори със чисто женски хитрости своите лични интереси. Компромисите които съм правил не един път на управителите на 161 в името на успеха за Лидъл изобщо не бяха толерирани. Истината е че там всеки един от тях си гледа интереса и ви докладва светкавично на по-горно ниво. Това е нещо като кошер от зли пчели, които постоянно ви нападат и то по всяко време ако не съумеете да „влезнете в час” или не пожелаете да станете част от тяхното общество - трябва да се научите да „докладвате” колегите си за всичко в офиса ако искате да станете „Богопомазан”. Доносниците там са толкова безкруполни че някои от тях направо ви го казват в очите че отиват да „ви снасят”  Или пък да съумеете да сте на неутрална територия но това ще е доста трудно там. Много трябва да сте внимателни с някои от по-старите служители – постоянно ще сте под тяхното бодро „услужливо-вежливо” наблюдение! Те стават вашата невидима сянка там! Нарочно не споменавам имена, въпреки че ми се иска. Не се съмнявайте, че поне по веднъж дневно ще бъдете „снасян” за нещо в офиса! Ако Ви бъде невъзможно да им станете "приятели" просто се пазете от тях. Напрежението и стресът са огромни и наистина не всеки би издържал там. Психическият тормоз от страна на определени „стари” колеги наистина е огромен! В 161 цари напрежение и ОМРАЗА. Системата за викане на касиери е убийствена защото вие сте длъжни на практика да обслужвате клиентите и в същото време да си разпеторявате вниманието за опашки и да викате касиери. Ако още не сте свикнали с викането на каси и не дай си Боже ви види някой „доброжелател” че има опашки то после конското ви е в кърпа вързано, даже се уволнява за това. Мога още 5 страници да изпиша но смятам, че това е предостатъчно за този филиал! Искам хората, които постъпват на работа там да си направят сметката къде отиват. Дори раздялата си Лидъл не направи достойно и както трябва. Лидъл направи ГРУБО НАРУШЕНИЕ което няма да коментирам тук.
Вие преценете сами – „Лидл – Заслужава ли си”?

Направо голяма простотия излезе!уж се плащали всички извънредни часове а аз имам толкова много извънредни часове и вместо да ми ги платят те започнаха да ми дават много почивни дни.Ние господа от централен офис не сме започнали работа в лидъл за да си почиваме , а сме започнали работа в тази верига за заплащане .Недейте на лъжете на интервютата че плащате всяка минута!!!!!!!!!!!!.И накрая какво ......ще изкараме Велик ден без бонуси .....чудно.И лошото е че преценявате по симпатия на кой да давате почивки и на кой да заплатите извънредният труд.Недейте и да слагате тези господа които минават на проверка из магазините и питат кога се чекираме .Явно толкова ви е страх от инспекция по труда и агенция по заетоста че правите егати цирка с въпросните господа.Те просто минават и опипват почвата гледат кой служител колко говори и какво може да каже при евентуална проверка от компетентните органи ,които могат да ви глобят.......а на нас казвате ,че на тях всичко можело да се каже ако по някакъв начин някой от управителите на магазина ни е погазил правата и законите на републиката.толкова сте жалки че чак ми става мъчно за вас иде ми да ви се изплюя в лицето!

А здравейте (не)уважаеми служители на литъл.Във връзка с предстоящите Великденски празници искаме да изпреварим Вашите въпроси за премии,бонуси и т.н. и да ви съобщим че както всяка година, и тази няма да има допълнително материално стимулиране.Но пък за сметка на това много от вас ще работят по празниците.Ще имате и извънредни часове(дали не трябваше да направим сумарното работно време да се изчислява на 6 месеца че много пара потрошихме с тези извънредни часове?).Искам да ви уверя,че докато блъскате по празниците за добруването на нашият скъп литъл, аз ще ям и пия и мислено ще съм с вас.
Наздраве!