Българска армия / БА /img/frontend/nomap.png"

Българска армия / БА

На тоя бивш сержант, като му гледам правописа и манталитета, сигурно по цял ден мъкне вари цимент и си мисли, че е строителен техник. Точно заради такива тъпи фатмаци е толкова негативно общественото мнение за армията.По добре, че се е махнал или по-скоро дисциплинарно уволнен.
До колежката за квартирните:
Във всяко поделение има т. нар. Жилищна комисия заповядана с годишната заповед за дейността на поделението. Председател на тази комисия най -често е Заместник командира по логистиката. Най добре питай него това е негова работа да ви сведе информацията. Но в Наредбата за изплащане на компенсационни пари на военнослужещи живеещи на свободен наем пише: жилище СОБСТВЕНОСТ на роднини по пряка и съребрена линия, а не при роднини. Има разлика.

Ами аз като живея със жена ми ,а жилището е на името на дядо и,ще ми дадат ли квартирни?

Към Дарина:
Аз не вземам квартирни, но един мой колега живее в жилището в друг град, което се води на родителите му и му спряха квартрните. Дори и да предоставяш платежна разписка, ако си при родители или някакви други роднини не ти се полагат квартирни. По-добре направи отиди да провериш в КЕЧ-а.

искам да попитам знае ли някой за новите условия за получаване на квартирни?Накараха ни да попълним декларация че не живеем при родители, но никой не каза дали при родители или в жилище на родители.Защото аз живея в апартамент на родителите ми, но си плащам наем.НАИСТИНА.Майка ми казва :"И ние трябва да живеем".Ако не съм аз ще го взема(наема) от някой друг.Та въпроса ми е :Защо така условно е написано:при родители.И всички се стреснаха и спряха да пускат молби.Защо всичко в БГ е условно?Да се разбира и така... и така...Питах юриста към поделението, но и той не можа да ми даде точен отговор.След като майка ми пуска данъчна декларация и декларира наема получен от мен би трябвало да имам право на компенсация за свободен наем?ИЛИ???.....Моля, споделете

Еми незнам преди работих като охрана на един строеж в Дружба там по 12 часа седях в жегата на една бариера и дишах прахта на бетоновозите и шефчетата със джиповете.....за 20 лв на смяна имаше случай дето карам 2-3 смени една след друга смисъл, дневна после веднага нощна и после пак дневна...направо там си живеех...

Заплащането не е от най-добрите.546 лв как ти се струват.Лошо е според мен ,че не си ходил в армията,а това после може да те откаже,защото си има разни неща,които ако не си ги виждал,малко те отблъскват.Например трябва да метеш ,защото няма чистачки.Някое друго караулче или нарядче,което също не си го изпитвал,а това означава през 2 часа буден,макс. 4.Ако е зима е кофти ефекта на караула.И освен това имаш една година още,а до тогова има многооо време,а нещата в армията се менят като времето.Има изпити,има ВМА иследване,което също може да те спре някой преглед и т.н.Но трябват такиви хора като теб,аз примерно имам изпит след 1 месец ,но искам от отдавна да се върна там.На теб успех и търпение.

Понеже виждам че има доста служещи, ще ви помоля ако може да ми разясните положението в Българската Армия. Доколкото знам за приемане там се изисква диплома за завършено средно образование и навършени 18 години. Аз след няколко месеца навършвам 18 години, после ми остава да завърша училище и мисля да се насоча към армията...ако може да ме светнете за условия, заплащане и тн.

До г-ца редничка!
Виж сега, моето момиче, има една книжка, нарича се Устав за войсковата служба на въоръжените на Република България( сега е синя, преди беше кафява, я когато аз учех във Военното училище беше червена и се наричаше Устав за вътрешната служба).
Та в тази книжка има една глава втора озаглавена "Военнослужещи и взаимоотношенията между тях". В тази глава има един раздел пети именуван "Ред за отдаване и изпълнение на заповеди и разпореждания". Вземи ги прочети и тогава ми ги разправяй колко офицера са ти подчинени и как правят каквото им кажеш.
В най добрия случай мога да приема, че предаваш на "управляваните от теб офицери" думи и разпореждания на твоя началник. Но това не означава че са ти подчинени.
И общо взето вземи я прочети тая книжка.Ако мислиш да служиш ще ти е от полза.
А колкото до управленията в ГЩ запознат съм повече от колкото предполагаш.
В момента съм последен месец в Сан Антонио(курс) и управление J-4 в ГЩ ме очаква. Дано да се запознаем. А пък може и да съм ти "подчинен". Знае ли човек какво ще му дойде до главата!!

Държа да отговоря на репликите след мене. За да не съм голословен ще дам и конкретни примери.

1. За госпожа иженерката - Вие или сте незаменима и Армията, в разрез със всички свои правила и традиции поне веднъж е протежирала правилния човек... или сте поредният балон с прекалено самочувствие. Съдейки по собствения си горчив опит, вероятността силно клони към единия от двата варианта.
Пример: Аз бях ОХР. Имахме си 10-тина девойки, които се криеха по канцелариите и чийто наряди бичихме ние, защото заемаха щат. Когато половината от нас, магаретата напуснаха, се наложи да ги изкарат от там, защото ние нямаше накъде повече да се разчекнем. Но на всички тях даваха топли и уютни дежурства- КПП, ДР, пом. деж. под. и т.н. (Аз глупакът, преди това си мислех, че отговорността за такива дежурства трябва да се заслужи с някакви проявени качества!) В същото време, имаше само една от госпожичките- М., при която като отида за някаква бюрократична история знаех, че проблема ми ще бъде решен. Отговора на другите беше “Ох, не знам! Изчакай да се върне М. от отпуска.“ (Впоследствие въпросната М. също напусна.) Как не заеш бе, девойко? Нали за това си там? Нали една и съща заплата получаваме, един и същи договор сме подписвали!
Въпрос: Какво могат те, което да не мога и аз?

Банкетите- за ядене и пиене пари в нашето поделение винаги имаше, но години наред не се намериха пари за да се сменят батериите на радиостанциите на патрула. (Които зимно време изкарваха 30 мин. след 6-часа зареждане!)
Въпрос: Като сте толкова сплотен колектив, поне ВЕДНЪЖ събрали ли сте се на СОБСТВЕНИ разноски, без да трошите държавни пари? И ако не, задружни ли сте наистина или просто лапате наготово?

2. За господин капитана: Съгласен съм, не всеки редник трябва да става офицер. Това което липсва в нашата армия е възможността (не само теоретична) да станеш такъв. Надеждата, бъдещата перспектива са от изключително значение за МОТИВАЦИЯТА. Как може да очакваш, че качествените ти подчинени, ще стоят цял живот на едно място? И качествените подчинени ИЗИСКВАТ качествени командири (лидери). Не е достатъчно просто да си завършил военно училище.

Пример: Наближава празник на рода войски. Очаква се в нашето поделение чуждестранна делегация от най високо ниво. Района е буренясъл, а наборни вече няма. Командира издава заповед - ОХР-то цяла седмица да идва да чисти през деня, като продължава да си бичи патрулите по план. Извънредното работно време няма да се отчита. (Превод на войнишки език - “Вашата работа е най-маловажна, и без това сте мързели, нищо не правите, само скътавате, поне елате да свършите нещо полезно. А който е обикалял поста си съвестно е бил глупак и да е скътавал тогава.“) Мотивация, а?
Въпрос: Сега си представи следната заповед - събота и неделя работни дни за всички, от първия до последния тук, за да почистим заедно и да не се срамуваме пред чужденците. Бих ли се почувствал горд от командира си и щеше ли да ми пука за извънредни???

Пример: След инцидент се заповядва временно да се усилят постовете, като бодърстващата смяна също патрулира навън с автомат. Само че, извънредното и временото продължи повече от 2 години. (18 часа на открито, на крак, с 10 кила по теб- колко качествена е охраната след 12-тия час, да речем? Във времето в което трябва да спиш, ти чистиш стая, ядеш, пишеш по книгите, сдаваш и т.н.) Когато редниците съвсем намаляхме, започнаха да ни блъскат дежурства както им скимне и да ни викат за щяло и нещяло, в дните от компенсацията. Е, повече нямаше накъде. Дигнахме гюрултия, командира ни привика на очна ставка, но ние бяхме подготвени и подробно му обяснихме кой член на закона Х, коя алинея на правилника У, и коя подточка на инструкция Z се нарушават. Впоследствие дежурствата станаха само нощни, а там където пазехме с автомат, спряхме да пазим въобще. Можело значи.
Въпрос: Кой от моите командири се е прежалил заради мен и протестирал пред началника за нещо което очевидно е в разрез с всякакви правила? Работа на редника ли е да посочва на командира си кое е противозаконно, или това е трябвало да се спре десет нива над него? Защо всички тези хора по командната верига са си траяли?

3. За бъдещия кадровак - Приятел и аз исках да отида на мисия, но за тях научавахме ден преди крайния срок. За времето за което служех, само един от нашето поделение замина и той ми довери как за малко връзката му можела да се окаже слаба. А връзката му беше генералска. Така че аз те съветвам да кандидатстваш направо при парашутистите, или в подобно поделение - карловското например. Можеш също да влезеш където и да е като кадровак и тогава да се прехвърлиш там, но зависи от командирите ти дали ще те пуснат. Досега не съм чул някой от парашутистите да се оплаква. Искрено ти пожелавам успех!

За г-н офицера от БА:
Незнам до колко си запознат с управленията към ГЩ и пунтовете за наблюдение и управление, но по време на работа доста хора са ми подчинени, включително и много офицери и ако има някакъв проблем, те действат по заповед. Сблъсквала съм се с доста такива, които мислят по същия начин като вас и си мислят, че те като са с болтове на пагона са голямата работа, но ... не са. Не са малко случаите, когато такива са ми звъняли малко по-късно след разговора ни и ми са се извинявали за отношението. В крайна сметка приятно ли им е или не, те трябва да изпълняват това, което им кажеме.
Що се отнася до моето образования...колкото и да не ти се вярва може би аз съм инженер и то с отлична диплома. Може би сега ще дойде въпроса какво търся в армията... Ако наистина те интересува...това ми е в кръвта (да кажем наследсвто). Така чуствам нещата