Ню Бояна Филмс /img/frontend/nomap.png"

Ню Бояна Филмс

Здравейте! Може ли някой да ми каже малко повече информация за това как може да се кандидатства за работа, за заплатите на монтажистите и т.н.? :)

Като стажант, задълженията ти ще са всякакви -
от чистене на сетове до местене на реквизит, до работа на сет, до организиране на събития и прочие. Често ще ти се налага да сменяш вида на работа в кратък срок, понякога и в същия ден - сутринта монтираш, следобед чистиш greenhouse-а. Има работно време, но не рядко се случва да изникнат проблеми и се налага да се остава след това (понякога и по нощите се работи). Допълнителния труд не се заплаща, но пък и не е задължителен - ако имаш желание, ще работиш, ако ли не - ходи си. Но не забравяй, че всичко, което вършиш, прави впечатление. Така че от теб си зависи до колко ще жертваш личното си време.

Ако трябва да обобщя горенаписаното с две думи - натоварено е. Но пък за сметка на това ще имаш възможността да придобиеш представа за (почти) всички длъжности на ниво продукция.

Хората там са едни от най-готините, които съм имал удоволствието да познавам и са изключително коректни и разбрани. Говоря за работещите там и за преките ръководители от дъщерната компания Film Forge. За висшия мениджмънт не мога да коментирам, защото досегът ми до тях е бил почти никакъв.

Потенциал за развитие има, стига да нямаш много претенции. Там търсят кадърни хора, които вече имат заложби и могат да ги демонстрират. Не очаквай тепърва да те учат на азбуката. Ако пък нямаш такива, в грип и осветление често има място и до колкото знам заплащането не е лошо, стига да съумееш да го договориш.

Един съвет от мен - не интригантствай, не се дръж надменно и имай уважение към колегите и ръководителите си, без значение откъде идваш и какво си вършил/а до тогава. В противен случай си бий камшика, за да не губиш както тяхното, така и своето време.

Бягайте далеч от там....Мафия...Никакво бъдеще...

Така! Минаха 4-5 години и се налага да се коригирам. Общувам си с приятелите, които направих там, вече Скот не е шеф и са се подобрили нещата, има по-добра база, по-високобюджетни филми се правят (разбирай: London has fallen ниво) и като цяло е по-добре, вкл. и финансово. Интрижките си остават, но това явно е нормално за фирма от този мащаб.

Ако някой иска да се пробва в композитинг и се чуди това да бъде или друго - да има предвид, че големите играчи са Бояна и Синемоушън (В синемоушън екипа е по-малък и съответно се търся по-опитни кадри), има още няколко по-малки + ентусиастки еднодневки, т.е. ставаш тясно специлизиран и има риск да увсинеш, за разлика примерно от концепт артистите и тридетата, които могат да идат в геймърски студия. Композитърите, които познавам, си циркулират между двете фирми, някои направиха вече 4 години в Бояна, даже и в чужбина някои отидоха, където с 5 години солиден стаж можеш после да не работиш доживот. Факти и пак факти! Синемоушън впрочем е в индустриалната зона на София до едно поле, имаш реално шанс да те бутне някой ТИР.
Та така.

Работил съм там около три месеца. Ще се постарая да бъда обективен, понеже всяка фирма и всички хора са различни и не може да се критикува едностранно без да се зачитат важните за тях съображения, които не винаги знаем какви са. Ще излагам само факти без украса.

Първо и най-важно, работи се на филм, не постоянно. Граждански договор беше по мое време. За всеки следващ филм се преподписва. Заплащането беше веднъж на две седмици и над хиляда лева общо за месец, като се има предвид, че съм си искал допълнително часове и доколкото ми беше възможно си обичах работата. Но оттогава разбирам от останали там колеги, че е паднало много. Започва се работа спокойно, но с наближаването на крайните срокове стресът се завишава чувствително. Последните дни се работи извънредно, до полунощ, че и повече. Имах колеги, които ги държаха 30-32 часа докато се завърши филма, после ги накараха да си пишат 24 понеже "системата не можела да отчете повече от 24/24". ФАКТ.
Който не издържа на стрес - не е за него тази работа, казвам го напълно безразлично. След като свърши проекта минаваш в отпуск и нямаш гаранция, че ще те наемат пак. Всеки път бройката хора в отделите е различна.
ФАКТ: Имах колежка, която имаше предразположение към аневризъм и беше старателна. Държаха ни 9-23 в продължение на половин-един месец, тя оставаше до 12 за да си свърши шота и в един момент аневризма се появи. Всичко, което беше заработила, планирани екскурзии за Коледа със съпруга й - всичко замина по доктори. Витоша, задушно, натикани едни до други, стрес - много хора се разболяват.

В условия на подобен стрес интригите и омразата между всеки и всички са нещо нормално. Отделите се мразят, колегите се делят на групички, фирменият бит е зле. Компютри има по необходимост, но от което е можело да се спести - лицензи, столове, бюра - еми спестено е. Нямаш право да ползваш интернет за да не изнасяш материлаи навън, примерно за някой пиратски релийз. В договора пише точно какво ще ти се случи ако го направиш, така че юначните пирати да внимават. Материалната база е плачевна, още са си с оригиналните дървени дограми примерно. Трябваше да ги облепяме със скоч за да не ни духа. Киноцентъра е на самата Витоша, така че си е студено, особено зимата не е шега. Който не е с кола разчита на единствена линия рейс, която спира там. Ако те задържат след 11 вечерта - търсиш някой да те закара или ползваш такси. Като локация е отдалечено от всички точки на София освен Симеоново и Драгалевци. Има закусвалня, където цените са завишени все едно си на Алеко. Не знам някой дали е имал отстъпка от храната, аз нямах. ФАКТ.

Има цяла вселена дребни неща, които могат да се сбъркат в един шот (shot), и за които да "връщат" докато ти изпилят нервите окончателно. Непрекъснато се бърза и все пак всичко се иска идеално независимо каква подготовка имаш (нас ни обучаваха 1 месец, което се оказа напълно недостатъчно). За сметка на това можеш да видиш Силвестър Сталоун. Който е кинта и пийсе :) И доста декори, за който им се впечатлява.

Ако някой си мечтае да е част от "магията на киното", да знае, че го очаква основно пот и сълзи. Обаче Бояна е необходимо зло, много дизайнери, които познавам, са минали оттам точно както се минава през казарма. Не бих казал, че добиваш умопомрачителен опит, но и не съм бил в по-висшите отдели -3D, 2D( Compositing). Като цяло се правят B-movies - Ларва, Петродактил 3D, Expandables... даже и да са major release всички знаем за какво става дума.

След края на нашия филм не ни платиха билети за да си гледаме собствената продукция и трябваше да плащаме от джоба си. Филма естесвено беше офъкан и след прожекцияат го свалиха от екран, и как иначе. Има неща които после се чудиш как да не се разбере, че ти си ги правил, и се почва една вътрешна драма "аз ли не ставам, в мене ли е вината, нали се старах..." истината е, че фирмата не се управлява добре и според много хора вътре в нея запада, но това не е от моята компетенция да го коментирам.

Като цяло: който няма друга алтернатива и иска да се запознае с колеги от бранша - може да се пробва. Трябва да е готов да разботи много, да не се впечатлява на най-лошото у българина, и да не взема много пари, и да пътува доста. Това е.