Артон ООД /img/frontend/nomap.png"

Артон ООД

От позицията си на служител на фирмата мога да заявя, че от гледна точка на потенциал за развитие на пазара фирмата има много големи възможности, но много слаб мениджмънт, изключителна липса на организация и много лоша работна среда, и прекомерна ниска бизнес култура. Фирмата е семейна и се управлява от бащата на собственика по документи. Управлението некомпетентно авторитарно, некадърно и без никаква далновидност. Нивото се движи някъде около 1926г. дюкян на Капълъ Чаршъ. Изключително ниско ниво на познаване на конюнктурата на пазара, клиентите и начина на работа в търговска фирма. Работната среда е изключително нездравословна и неприятна. Служителите нямат никаква реална представа от бизнес култура за работа с клиентите, обслужване на големи фирми и организация на работния процес. През основната част на работния ден клюкарстват, сплетничат, обсъждат и се подиграват на собственика, но не вършат основното, за което са поставени там, от което страда работата и репутацията на фирмата. Образували са си картел с цел недопускане на нови лица и служители, тъй като се страхуват за собствените си места в момента, в който се появи нов работник спъват съзнателно работата, не споделят информация и правят всичко възможно да го откажат да работи качествено. Целта е да се изгони всеки новопостъпил възможно най-бързо. През последните години има изключително голямо текучество на персонала, като практиката е, ако новопостъпилия не си тръгне сам поради неприемане на реалността, да бъде направено всичко възможно да бъде изгонен от собственика. От всеки новопостъпил се очаква да започне да прави продажби от първия месец на постъпването, а в същото време е поставян пред непреодолими бариери и проблеми да си върши работата съвестно и качествено. Настоящите служители предупреждават всеки новодошъл още при подаването на документите за работа, че ще работят най-много 1-2 месеца и за това повечето кандидати се оттеглят още в началото. Само по себе си твърдението е вярно, тъй като собственика е на настроения работи изключително въз основа на лично мнение освобождава новопостъпилите от днес за утре без предупреждение и с изключително неприятни скандали. Във фирмата се осигурява на минималната за длъжността заплата, а остатъка от договорената заплата се получава на ръка. Има огромна вероятност договорената сума на ръка да не бъде получена, ако собственика реши, че не се изпълняват неговите нареждания изисквания и виждания за работата. Командировъчни не се изплащат при никакви обстоятелства. Към момента за подбор на персонал използват HR фирма от Казанлък, която се каза Vista HR Consulting, чиято политика е особен некоректна и заблуждава кандидатите. Нямат никаква представа за реалната ситуацията при работодателя и освен това, при обаждане от страна на някой подведен от фирмата кандидат, който те за изпратили там не само, че не оказват съдействие, но и докладват на работодателя, което допълнително изостря ситуацията. Тъй като в града се носят слухове за реалната ситуация, намирането на нови кадри е трудно и за това се работи с агенция, като се търсят хора от други градове, за да са по-слабо информирани какви са конкретните обстоятелства. Практиката е да се подведе, евентуалния кандидат с обещания и суперлативи, за да напусне настоящата си работа, а след това напуснал и постъпващ на работа да бъде принуден да подпише ТД при съвсем други условия нямащи нищо общо с договорените при кандидатстването. В основни линии не може да бъде казано нищо добро и положително за фирмата и всеки решил да постъпи на работа там, особено напускайки настояща такава го прави за собствен риск и сметка. изключително лош пример за български работодател!

Изказвам си мнението тука, за да предпазя следващи кандидати за работа които не са наясно със тази фирма. Моят трудов стаж във фирма Артон беше точно 1 месец и 10 дена. Както всеки новопостъпил служител и аз бях на 3 месеца пробен период,като през първият месец трябваше да обикалям със личен автомобил, но след като изтече месеца и си поисках служебната кола, след 2 дена ми бе съобщено че нямат възможност да ми плащат и ме освобождават. Не можах да разбера истинската причина, но в тази фирма няма никаква организация по отношение на търговската политика, всичко е анархия и в последния момент. А собственикът-управител не е наясно въобще с управлението. Никога не се изясняват поставените въпроси и няма конкретно решение.
Иначе продуктите които продават са със страхотно качество и при промяна на начина на ръководене не фирмата може да има завидни успехи.
Дано да мога да помогна и на двете странои да си решат проблемите: работник и работодател. Успех!