IBM Bulgaria /img/frontend/nomap.png"

Здравейте.
Каква е заплатата за Fix Entitlement Agent with English and Second Language?
Работи се нощни смени, уикендите и националните празници, защото е свързано с Нова Зеландия и Щатите.
Някой с опит?

Наскоро бях на интервю, чиято цел беше да получа контра-оферта за сегашната си фирма. Интервюто беше меко казано абсурдно. След внимателно изчетената информация тук, която е само негативна, изключаемо факта, че някои хора се радват да получават редовна заплата (омфг хора, прегледайте се), си направих списък с въпроси, които да задам на HR и евентуалния мениджър. Държа да отбележа, че имам технически бекграунд и се имам за кадърен кадър. Всякакви интриги, кой с кого спал, игрички и прочие не ме вълнуват. Вече съм старо куче и като всеки нормален човек ме интересуват работните условия.

Въпросите бяха следните :
1. Какви смени ще работя ;
2. Какви обучения ще ми се направят ;
3. Какви допълнителни бенефити ще ми бъдат предоставени ;
4. Какъв растеж и развитие бих могъл да очаквам ;
5. Кога и след колко време може да се очаква увеличение ;

Отговорите на HR :
1. Изцяло фиксирани нощни смени (защото компанията била американска), плюс уикенд смени, плюс on-call ротация ; (oще тук трябваше да откажа, това не е за нормални хора)
2. Обучения в тази и онази технология, демек да се разбира - няма да има кой да ти обърне внимание, оправяй се ;
3. Дават, забележете - 23 ДНИ ОТПУСКА, ама 3те дни "бонус" се давали САМО ако си си изразходил предишните 20. Тоест - ако обикновено ви остават 2-3 дни от редовната отпуска да се разбира, че дават дължимото по закон.
Отделно - допълнително здравно (което аз сам трябвало да си платя към фирмата ((the fuck?!?)) НЯМА ;
Ваучери за храна или карта за храна - твърдо не.
Ваучери за такси или транспортни - не. Отскоро на ОПРЕДЕЛЕНИ хора (как може да кажете такова нещо на интервю бе, хора?!?) ВЪРНАЛИ 50те лева за карта за градския;
4. За растеж и развитие - били обвързани с резултати, демек - винаги може да ти се намери кусур и да останеш с пръст в устата ;
5. Увеличение - горното, плюс, че в договора никъде не пише кога и с колко ще ти се вдигнат парите ;

На самото интервю с HR светнаха около 17 различни червени лампи, въпреки това бях твърдо решен да опитам, най-малкото - за да получа оферта, която да използвам в сегашната си фирма. Стигнах до интервю с мениджър и ТЛ, което общо взето си проведох само с ТЛ-а, защото ЗАБЕЛЕЖЕТЕ - мениджърката си позволи да стане, защото имала нужда да изпуши цигара и да си доналее кафе.

Отговорите на мениджърката, докато ТЛ-а само слушаше :
1. Смените били тежки, напускали "слабите" и само силните и можещите оставали (повърнах си в устата) ;
2. Обучения - за дадения продукт, тоест - колкото да имаш представа какво съпортваш и да почнеш asap да работиш, защото други луди на такива смени нямало ;
3. Бенефитите - мениджърката каза "it is what it is" ;
4. Растеж и развитие - не съм бил почнал, а вече съм искал да се катеря по стълбицата (директен цитат) ;
5. Увеличение - когато съм си заслужил ;

Да обобщя - на интервюто с ИБМ светнаха повече червени лампи, отколкото на Коледната елха на Дядо Коледа. Държанието, отговорите и отношението на HR и мениджър няма да ги коментирам, предполагам, че такъв ми бил късмета, съмнявам се всички във фирмата да са такива.

След интервюто ТЛ-а ми се обади да ми каже, че много ме е харесал, но просто съм искал прекалено много пари (4к чисто за тия смени и условия са много?!??!?). Питах го директно колко им е бюджета, а младежът само въздъхна и каза, че дават между 2,4 и 2,8к., като той като ТЛ не взимал максималното (демек сещайте се). Отделно се оплака, че нощния труд не се изплащал адекватно, нещо от което явно са пропищяли всички пишещи тук. Попитах го защо седи, а той каза, че било "заради cv-то". ИБМ в момента било дупка и всички го знаели, за това ако сега издържал, то следващия работодател щял да знае, че "бил сериозен". Стори ми се като модерната приказка на лафчето от едно време - "запиши университет и покажи че можеш да изкараш 4 години в него". Млади и неопитни, какво да ги правиш ...

Лични наблюдения и заключение - за мое съжаление дори не ми свършиха работа и за контра-оферта. То каква контра-оферта при тези условия.
Опитен, можещ и себеуважаващ се човек не би работил в такава фирма. Определено не и с тези условия и това което предлагат.
Наемащите мениджъри трябва да ликуват ако им дойде опитен човек на интервюто, камо ли ако се излъже (точната дума) да започне на една гола заплата (гола, но редовна :D).
В момента работя в конкуретна фирма в Бизнес парка (сещайте се за коя говоря). Получавам 3,5к чисто на дневни смени, като веднъж на 6 седмици съм on-call през уикенда, с включени всички бенефити - здравно (което не плащам аз, ха-ха-ха-ха), ваучери (детето си купува кроасани с тях, вместо да му давам джобни), карта за храна и отстъпки (когато съм в офиса ям в стола без пари), пари за транспорт (задължителни) и най-важното за мен - черно на бяло ми пише, че всяка година ПОНЕ веднъж ще ми се вдигнат парите, без това да е обвързано с резултати и прочие. Всичко което изброих горе го смятам за BASIC RIGHTS, които ТРЯБВА да ти се предложат в аутсорсинг сектора в България.

ИБМ България е първата аутсорсинг фирма, която НЕ ПРЕДЛАГА гореспоменатите BASIC RIGHTS.
Предполагам и за това имат над 4-5 страници с обяви в jobs-a, още толкова на техния портал и кой знае колко още вътрешни трансферни такива. Отделно, че има позиции, които седят отворени по 7-8 месеца, защото не могат да намерят хора за тях. Чудя се защо ли (реторичният въпрос) ...

На опитните колеги - не си губете времето.
А на младите и неопитни такива - искайте си повече. Дори във Кауфланд, Лидел и Българските пощи имат повече бенефити от вас. Това, че взимате 200-300лв отгоре - каква е файдата ? Животът не е само "сигурната заплата" и да те правят на луд заради нея. Но пък в крайна сметка - ако за толкова се оценявате, не се чудете защо толкова ви дават.

*Съвет към всички млади техници - вижте фирмите в Бизнес парка. Всички се разрастват с нови сгради и офиси, само ИБМ си съкрати персонала оттам.
Неслучайно офисът им се намира толкова далеч от всички останали, не мислите ли?

Далеч от останалите по всички възможни параметри ...

Интервюто в две изречения:

- What does "competitive salary" even mean ?

- Your salary will be competing against your bills.

Работата в две изречения:

- How do you handle this job?

- I am dead inside.

Моментът, в който кажеш на кухия си мениджър, че напускаш:

- Priceless!!!!

Заклевам се, че ако идиотите можеха да летят, то ИБМ България щеше да е най-голямото летище в региона.

Здравейте, някой може ли да ми каже в какъв диапазон са заплатите за client advocate позициите защото виждам такава отворена позиция и мисля да кандидатствам, поне да знам какво мога да очаквам? Малко ме притесняват американските часове ама ...

Ало, великите!!!! Къде бяхте ?!??!?

Нещо ми се губите ?!? Или тука допускат само фирми, които предлагат базови придобивки на служителите си !??!?

2012-та година се обади и си поиска заплатите обратно. Каза, че инфлацията ги е прибрала директно, щото вече и за цигарки не стигали парите.

Като за първа работа, фирмата никак не е зле, но решиш ли да се развиваш и да искаш адекватни пари - бягай далече. Масово се правят само вътрешни трансфери, като максималното увеличение, което ти дават за година, рядко достига до това, което току-що постъпилите в екипа получават. Задълженията ти обаче са същото количество, ако не и повече. Допълнително здравно няма, ваучери няма, мултиспорта се плаща, но това, че поемат интернета на служителите си (от няма и половин година) го повториха на всеки митинг като страшен бенефит. :) На кратко, не е лошо, ама не и в дългосрочен план.

Вече съм меринджей. Искам да ва помоля да не вярвате на статии кат следната :

- https://www.economic.bg/bg/a/view/i-pak-tyrsim-hora

Тука няма много истина, само доста лъжи, ама вие вярвайте на мен и моите кулеги, ние ще ви опраим, няя се притеснявате.

"Пазарът на труда е с изострен апетит – има недостиг на квалифицирани хора във всички области: от IT специалисти до учители"
- Квалифицирани хора не ни трябват, защото те си искат. Ще работим със студенти, стажанти и шлака до откат ;

"Хората се научиха на гъвкавост и когато една възможност се затвори, веднага търсят друга"
- ИБМ е Светая Светих, за това имаме такова текучество и толкова отворени позиции. Ама ако ни питаш - "разрастваме центъра" ;

"Bъпpoc нa зaплaщaнe, нa дoпълнитeлни пpидoбивĸи, нa възмoжнocти зa oбyчeния и paзвитиe, нa oтнoшeниe. Paбoтницитe и cлyжитeлитe ce нayчиxa дa избиpaт cвoя paбoтoдaтeл и вeчe нe ca caмo тe избиpaнитe. Πpoцecът имa двe cтpaни."
- Ъъъъъ, к'во ? Трябва на нас да ни се плаща, че ви взимаме от улицата, от баровете и кафетата, от такси стоянките и от кол и въже. Наемаме всякакви "квалифицирани" хора ;

„Koвид ĸpизaтa нaĸapa ІТ paбoтoдaтeлитe дa cтaнaт пo-гъвĸaви, дopи и oнeзи, ĸoитo дъpжaxa дa ce paбoти caмo oт oфиca. Имaшe тaĸивa, ĸoитo ĸaзвaxa, чe ниĸoгa нямa дa въвeдaт диcтaнциoннaтa paбoтa и дopи в пaндeмиятa ce oпитaxa дa ca пpaвoлинeйни в тoвa cи ycлoвиe. Ho пpeд pиcĸa oт oтлив нa xopa ce пpинyдиxa дa oтcтъпят."
- А, не, не. Никакво тичане по тъча. Чинно в офиса, за да можем с колегите меринджей да си оправдаем заплатките, че кредитите вървят всеки месец, а и новия Iphone излезе ... ;

"Зa дa пpивлeĸaт нyжнитe им пpoфecиoнaлиcти, paбoтoдaтeлитe ce пpинyждaвaт дa пpeдлaгaт нeщo пoвeчe oт caмo зaплaтa. B пaĸeтa нa възнaгpaждeниeтo зaпoчвaт дa cлaгaт нaй-paзлични дoбaвĸи. Cлeд извecтнo вpeмe cтaвa нopмa ĸъм тpyдoвoтo възнaгpaждeниe дa имa peдицa coциaлни пpидoбивĸи."
- Вие трябва да се гордеете и да бъдете "горди ибм-ри", всичко останало е мит и легенда и не ви трябва ;

"Xopaтa ce изнepвиxa oт пpecтoя мeждy чeтиpи cтeни, a paбoтoдaтeлитe зaпoчнaxa дa yceщaт нeгaтиви oт oтcлaбeнaтa живa вpъзĸa cъc cлyжитeлитe. Taĸa ce cтигнa дo бyм нa тиймбилдингитe тoвa лятo."
- На нас меринджейте ни е добре. Отиваме в офиса веднъж на седмица да се отчетем пред Eddy's, после отиваме да си правим наш си Тиим Билдинг оргия. А вие иначе работете ... ;

"Ho и eдин дpyг тиx пpoцec тeчe в ĸoмпaниитe, ĸoитo ce бopят зa лидepcтвo нa пaзapa – тe зacилвaт oбyчитeлнитe cи пpoгpaми и пoлaгaт oщe пo-cпeциaлни гpижи зa paзвитиeтo нa cвoитe xopa."
- Тука раздаваме баджове за толерантност и пе*ерастия, със стойност близка до татуировка от чипикао кроасан. На всеки 2 месеца има BCG,GCD & KFC трейнинги, дето не може без тях ;

"Πaндeмиятa нacoчи фoĸyca и ĸъм тoвa ĸaĸ изпoлзвaмe вpeмeтo cи. И извeднъж cтaнa пo-вaжнo xopaтa дa имaт пoвeчe вpeмe зa ceбe cи и ceмeйcтвoтo cи, oтĸoлĸoтo дa имaт пoвeчe пapи."
- Време за себе си?!? Семейство?!!? Как смеете ... А ние толкова много да ви даваме и да инвестираме във вас и вашето бъдеще ... ;

Значи искъм да ви кажъ че не случайно съм завършил 8ми клас в престижната школа по шеф и кройка у Вълчидръм. Вишу не съм следвал, шот братчеда каза че не ми трябва, шот селяните сме се бутали и сме си помагали у Софиата. Аз не му повервах многу, шот нали съм интелилегенен, пък и владеа чужди езици с помошта на гугле транзистора.
Та дойдох аз у столицата да стана професионален разносвач на кисело мляко, ама късмета не ми се усмихнъ и те на че се наложи да покарам малко такси и станах бакшиш. Побачкотих малко и таквоз, ма не ми хареса, та ходих в сладкарница Събота да съм барман, ама се оказа, че само кафе шъ праа, та не ми ареса и се свързах с макя си по мобифона да я питам за съвет.
Та таз моата макя каза че ще пита на сестра си леля й че оно нейния убостник бил некъф гоуем шеф в неква Аз и Ти фирма, да видат не моат ли ме турат и мен там. Оказало се че фирмата не била Аз и Ти, а била АйТи, ама се казвала АйБиЕм, пък аз разбрах АйсаИбеМ.
Както и да е, искаха ми СиВи, пък аз откъде да им намеря сливи по това време. Оказало се че им трябва един кариран лист с мойта професиоанална подготофка. Пратих им аз едно таквоз и на сестра ми лелята сина и ми се обади и каза че щел ме уреди чувека, много яко. Щели сме да бъдем партия, бетер Аз и Ти, щели сме некъв бонус да усвоим, а след това фирмата щела да бачка само за нас. Така де, разбирам го. Той е завършил средно убразувание в гимназиата в Торбалъжи и почти говори англиски език. Бил е дошъл да бъде охрана в Студентски град, ама бил прекалено квалифициран и нямало как да не го наемат тук. Кат цяло сме многу сплутен екип от шефчета. Теглихме няколко кредита от една банка, ходим на едни и същи кръчми, пардон заведения, ползуваме едни и същи дилъри и споделяме едни и същи колежки. Нема как и какво да ни бутне. Много сме, силни сме. Май единственото по-добро от туй ще се води нещо по партийна линия в ГРОБ, ама за там немоем се надяваме, там са вече яко кадърни хорица. За това - тука. До гроб. Или поне докато не изплатим апартамента в Офча Купел, бмв-то дето е набор на братчеда и айфон 16ската ...

За първи път пиша тук. По препоръка на приятел във фирмата, реших да кандидатствам, въпреки лошите мнения. Бях пуснала СиВи по поне 15 обяви, тъй като имат доста отворени позиции. След изпращането на оферта от тяхна страна стана ясно защо са толкова много отворените позиции.
Основна заплата 1,7 нето, без допълнително здравно, без ваучери, без допълнителна отпуска. Имало някакви карти за отстъпки, ама било трудно да дадат сега, защото пандемията пречела хората да отидат да си ги вземат от офиса ?!?!?!?!?!?!? , но пък за сметка на това искали да сме в офиса през седмица, за да не падал отборния дух ?!?!??!?!?!?
Работно време - по нощите, около нощите и главно в късните и тъмни часове на денонощието, с оправданието, че фирмата била американска и главно оперирали (явно са доктори) в този часови пояс. Нощният труд се заплащал ЦЕЛИ 2 евро и центове ОТГОРЕ. Уау!
Ще имат да вземат и да чакат някой да им дойде на тези условия. Прехваленото ИБМ се оказа въздух под налягане. В Бизнес парка заплатите са средно 2к и над 2к нето, отделно, че фирмите ще се избият да се надпреварват да раздават благини на работещите в тях. Така де - поне като не дават пари, то поне разни ваучери, бонуси, карти и томболи раздават. Дори и във фирми като БТК условията са по-добри.

Ето линк как може да си купите от най-голямата борса за криптовалути в света https://www.binance.com/en/register?ref=L7SKVPD1