IBM Bulgaria /img/frontend/nomap.png"

Всичко е вярно!

Фирмата се превърна в отражение на долнопробен кол център, ала тип Телъс или 60к, защото некадърните мениджъри изпонаеха всички дебили, които бяха уволнени от тези центрове покрай пандемията. Накуп с факта, че нормални и опитни хора не кандидатстват и няма да кандидатстват в тази бай ганъовска компанийка, положението става от зле по-зле с всеки изминал месец и всеки новонает. Малкото старши агенти не се допускат на интервютата, за да могат мендижърите да провеждат професионално интервютата, а дори и да се допуснат техните мнения не се взимат под предвид, защото мантрата е, че мнението на мениджърите е над всичко и всички. Масово мениджмънта е дебилен и шизофреничен, говорещ глупости без покритие. Последните кадри са масово шарени еднорози, с неясна ориентация, опитни единствено в пеенето в правенето на тик ток клипчета, ала тип риба на сухо си отваря устата. 9 от 10 човека споделят една мозъчна клетка, а 10тия пие половината менделеева таблица за да запази своето здраве и разум, от работата, която непрекъснато се излива върху него, с цел да се компенсират загубите от другите некадърници.

Вярно е, че :
- наемат всякакви (колкото по-тъпи, толкова по-добре)
- хора не се уволняват
- обученията са под всякаква критика
- работи се със супер стара техника
- мениджърите карат хората да идват в офиса, за да могат самите те да оправдаят жалкото си съществуване
- няма ваучери за каквото и да е
- няма допълнително здравно АКО не си го платиш
- нощния труд се заплаща със стотинки отгоре
- не изплащат изработения Over Time както е по закон
- колеги и мениджъри масово не знаят какво се случва
- няма потенциал за развитие
- мениджърите лъжат повече от циганите на Женския пазар

Не е вярно, че :
- центъра се разраства (затвориха 2 локации и уволниха сума народ през 2021 в България)
- има възможности за "кариерно развитие" като телефонист
- няма пари, имайки предвид как се наемат постоянно хора
- няма възможности за вътрешни обучения (просто не сте човек на човека)

ИБМ е първа спирка на всеки провинциалист, завършил с 3 селската гимназия. Преди да се нанесат в Студентски град идват в ИБМ да си намерят работа. Хора от големите градове не се тачат, защото имат повече акъл от мнозинството компири. За това и всички мениджъри са селски тарикати, шебеци, бекове, ганъовци, простаци и идиоти.

Всичко е вярно! Комбинацията от горните факти е токсична и смърди отдалеч!

Проверено е и съм готов да подпечатам с кафявия печат, с които мениджърите гордо убиха фирмата.

Кандидатствах в компанията в края на 2015 - предложиха ми да започна на 1,150 евро бруто или ~ 1,750лв чисто.

Кандидатствах иронично в края на тази година - предложиха ми да започна на 1,200 евро бруто или ~ 1,850лв чисто.

Ще бъда честна и ще кажа, че устно ми предложиха И "повече", АКО съм се навила да работя изцяло нощни смени, + уикенд нощни, + on call, + всички възможни празници.

През 2015 средната цена на жилищата в София преминава €800 за кв.м за първи път от 4 години.

През 2021 cpeднaтa цeнa нa зaĸyпeнитe в Coфия пpeз тpeтoтo тpимeceчиe aпapтaмeнти e 1 200 eвpo нa ĸв.м. пpи 1 175 eвpo нa ĸв.м. пpeз втopoтo тpимeceчиe и 1 115 eвpo нa ĸв.м. гoдинa пo-paнo.

Да питам - при СРЕДНО (повече е) покачване на цените при имотите от 30% +, защо заплатите не са се вдигнали с ПОНЕ 30%, за тези 6+ години ?

Да питам - при СРЕДНО (повече е) покачване на битовите сметки с 15%+, защо заплатите не са се вдигнали с ПОНЕ 90%, за тези 6+ години ?

Безплатен обяд няма. Безплатни операции няма. Безплатен ток, вода, парно, телефон - НЯМА.
Операциите, докторските манипулации и прегледите се заплащат. За лекарствата да не говорим. Дрехите, обувките и прочие също.
Да си здрав, прав, с покрив над главата, на топло, обут и облечен, осигуред и така нататък те прави щастлив (уж). Всичко това е пари.

Като една скептична майка, чиито деца се опитват да я лъжат постоянно, изчетох внимателно мненията. Ако е истина, че няма допълнително здравно ИЛИ че се плаща от работници,
то за какво да започвам на тази ниска заплата, + че ще трябва и да си платя допълнителното здравно, като просто мога да отида в друга фирма, където ще ми е осигурено по подразбиране
или да започна на по-висока заплата и да си го плащам сама ?

Oт предишните коментари изкарах следните 2 цитата, на които съдейки по "предложенията" ми за работа съм склонна да повярвам.

1. "Само знайте, че парите не са проблем ако продължават да търсят и да наемат нови хора, и ако очевидно виждате, че бизнеса си върви. Те просто не считат за важно, че трябва да ви повишат след 5-тата година лоялен и безупречен труд. Та вие си работите с пълна пара на старите пари и без това. Жестоко, но истина. За това, ако някога попаднете в такава фирма бягайте далеч."

2. "Бягайте далеч от нощните смени,без значение дали са за Австралия или US пазара.На интервюто лъжат че ще има и дневни смени,а после ви забиват на постоянна работа през нощта.Самите смени са за нечовеци,а работното време ще ви превърне в скотове.Ще работите на всички празници без почивка и без да ви се изплати over time.Вместо това ще ви пуснат в произволен на тях ден в почивка като този ден няма да ви бъде платен и ще е все едно че не сте работили.По този начин си спестяват пари защото не ви плащат по две направления.Чуете ли че има възможност да ви сложат нощни смени дори и за малко знайте че ще ви прецакат в момента в който ви сложат на тези графици."

Тъй като гледам, че разни младежи пишат за тази и онази позиция и тяхното заплащане, аз пък бих искала да попитам някой от фирмата или HR дали всичко това е истина ? Съжалявам, че не се сетих да вляза тук навреме, да си извадя бележки и да питам сама на интервюто какво и що.

Та да питам - истина ли е всичко написано ?

Младеж и келеш, ти си виден кандидат и представител на АйБиЕм-ската шлака, която се мъдри последните 3 години в пространството около Ицо КолумбоФ 64 и витаеш като чакал около старчески дом, чакащ за вакантно място, привлечен от миризмата на балсамираните трупове. Вместо да седиш и да чакаш някой да ти изплюе наготово в чоФката колко пари ще взимаш за позицията от "последните 2-3 коментара", вземи прочети последните 2-3-10 страници. Отделно че заплатата се определя от това как си се продал и какъв опит имаш. Абе като цяло си личи че все кадърни хора кандидатстват в тая фирма. Честита ви Прасоколеда, аз отивам да си дърпам шейната.

A random, le wild idea - вземи кандидатствай и виж какво ще стане. Току-виж сбъднали мокрите ти аграрни мечти да взимаш някакви пари около 2к (по-скоро "не"), които ще са далечен блян за твоя краварски край, отдавна загубен и забравен от Картите на Гугле.

Нощни смени във фирма, която НЕ изплаща изработен нощен труд + генериран ОТ, няма ваучери за КАКВОТО и да е, няма осигурено здравно и няма никакви обучения whatsoever - НЕ, НЕ и НЕ!!!

Важното е месомелачката да не спира да се върти, каймата да излиза прясна за пред US господарите, а кръвта прилежно се източва down the drain и се изпива от тукашните "феодали" на хора.

Прав е колегата, който каза по-долу, че мениджърите трябва да ликуват, ако случайно им кандидатства кадърен човек по обявите. С тоя разграден двор (пълен с л*йна), с толкова много обяви в jobs и останалите портали - нищо чудно, че толкова инсектоиди и личинки са се навъдили около трупа на име ИБМ България.

И все пак някой ще коментира ли заплщането за някои от двете позиции в последните 3-4 коментара?

Кадърните и оправни хора се евакуират след около 2 години прекарани във фирмата, горе-долу достатъчни да се насъбере критичната маса неизпълнени обещания и неоправдани очаквания.
Хора се спускат на позиции "от нищото", често без дори тийм лидовете да са били на интервюто, или изобщо да изкажат някакво мнение.
Изобщо ако имате някакво мнение по някой въпрос - по-добре да си остане за вас.

Може би е добър старт за човек без никакъв опит, с умения за работа под стрес.

Ако имате опит, искате да се развивате професионално и нямате нужда от допълнителен хаос в живота си - помислете за друго място.

Здравейте.
Каква е заплатата за Fix Entitlement Agent with English and Second Language?
Работи се нощни смени, уикендите и националните празници, защото е свързано с Нова Зеландия и Щатите.
Някой с опит?

Наскоро бях на интервю, чиято цел беше да получа контра-оферта за сегашната си фирма. Интервюто беше меко казано абсурдно. След внимателно изчетената информация тук, която е само негативна, изключаемо факта, че някои хора се радват да получават редовна заплата (омфг хора, прегледайте се), си направих списък с въпроси, които да задам на HR и евентуалния мениджър. Държа да отбележа, че имам технически бекграунд и се имам за кадърен кадър. Всякакви интриги, кой с кого спал, игрички и прочие не ме вълнуват. Вече съм старо куче и като всеки нормален човек ме интересуват работните условия.

Въпросите бяха следните :
1. Какви смени ще работя ;
2. Какви обучения ще ми се направят ;
3. Какви допълнителни бенефити ще ми бъдат предоставени ;
4. Какъв растеж и развитие бих могъл да очаквам ;
5. Кога и след колко време може да се очаква увеличение ;

Отговорите на HR :
1. Изцяло фиксирани нощни смени (защото компанията била американска), плюс уикенд смени, плюс on-call ротация ; (oще тук трябваше да откажа, това не е за нормални хора)
2. Обучения в тази и онази технология, демек да се разбира - няма да има кой да ти обърне внимание, оправяй се ;
3. Дават, забележете - 23 ДНИ ОТПУСКА, ама 3те дни "бонус" се давали САМО ако си си изразходил предишните 20. Тоест - ако обикновено ви остават 2-3 дни от редовната отпуска да се разбира, че дават дължимото по закон.
Отделно - допълнително здравно (което аз сам трябвало да си платя към фирмата ((the fuck?!?)) НЯМА ;
Ваучери за храна или карта за храна - твърдо не.
Ваучери за такси или транспортни - не. Отскоро на ОПРЕДЕЛЕНИ хора (как може да кажете такова нещо на интервю бе, хора?!?) ВЪРНАЛИ 50те лева за карта за градския;
4. За растеж и развитие - били обвързани с резултати, демек - винаги може да ти се намери кусур и да останеш с пръст в устата ;
5. Увеличение - горното, плюс, че в договора никъде не пише кога и с колко ще ти се вдигнат парите ;

На самото интервю с HR светнаха около 17 различни червени лампи, въпреки това бях твърдо решен да опитам, най-малкото - за да получа оферта, която да използвам в сегашната си фирма. Стигнах до интервю с мениджър и ТЛ, което общо взето си проведох само с ТЛ-а, защото ЗАБЕЛЕЖЕТЕ - мениджърката си позволи да стане, защото имала нужда да изпуши цигара и да си доналее кафе.

Отговорите на мениджърката, докато ТЛ-а само слушаше :
1. Смените били тежки, напускали "слабите" и само силните и можещите оставали (повърнах си в устата) ;
2. Обучения - за дадения продукт, тоест - колкото да имаш представа какво съпортваш и да почнеш asap да работиш, защото други луди на такива смени нямало ;
3. Бенефитите - мениджърката каза "it is what it is" ;
4. Растеж и развитие - не съм бил почнал, а вече съм искал да се катеря по стълбицата (директен цитат) ;
5. Увеличение - когато съм си заслужил ;

Да обобщя - на интервюто с ИБМ светнаха повече червени лампи, отколкото на Коледната елха на Дядо Коледа. Държанието, отговорите и отношението на HR и мениджър няма да ги коментирам, предполагам, че такъв ми бил късмета, съмнявам се всички във фирмата да са такива.

След интервюто ТЛ-а ми се обади да ми каже, че много ме е харесал, но просто съм искал прекалено много пари (4к чисто за тия смени и условия са много?!??!?). Питах го директно колко им е бюджета, а младежът само въздъхна и каза, че дават между 2,4 и 2,8к., като той като ТЛ не взимал максималното (демек сещайте се). Отделно се оплака, че нощния труд не се изплащал адекватно, нещо от което явно са пропищяли всички пишещи тук. Попитах го защо седи, а той каза, че било "заради cv-то". ИБМ в момента било дупка и всички го знаели, за това ако сега издържал, то следващия работодател щял да знае, че "бил сериозен". Стори ми се като модерната приказка на лафчето от едно време - "запиши университет и покажи че можеш да изкараш 4 години в него". Млади и неопитни, какво да ги правиш ...

Лични наблюдения и заключение - за мое съжаление дори не ми свършиха работа и за контра-оферта. То каква контра-оферта при тези условия.
Опитен, можещ и себеуважаващ се човек не би работил в такава фирма. Определено не и с тези условия и това което предлагат.
Наемащите мениджъри трябва да ликуват ако им дойде опитен човек на интервюто, камо ли ако се излъже (точната дума) да започне на една гола заплата (гола, но редовна :D).
В момента работя в конкуретна фирма в Бизнес парка (сещайте се за коя говоря). Получавам 3,5к чисто на дневни смени, като веднъж на 6 седмици съм on-call през уикенда, с включени всички бенефити - здравно (което не плащам аз, ха-ха-ха-ха), ваучери (детето си купува кроасани с тях, вместо да му давам джобни), карта за храна и отстъпки (когато съм в офиса ям в стола без пари), пари за транспорт (задължителни) и най-важното за мен - черно на бяло ми пише, че всяка година ПОНЕ веднъж ще ми се вдигнат парите, без това да е обвързано с резултати и прочие. Всичко което изброих горе го смятам за BASIC RIGHTS, които ТРЯБВА да ти се предложат в аутсорсинг сектора в България.

ИБМ България е първата аутсорсинг фирма, която НЕ ПРЕДЛАГА гореспоменатите BASIC RIGHTS.
Предполагам и за това имат над 4-5 страници с обяви в jobs-a, още толкова на техния портал и кой знае колко още вътрешни трансферни такива. Отделно, че има позиции, които седят отворени по 7-8 месеца, защото не могат да намерят хора за тях. Чудя се защо ли (реторичният въпрос) ...

На опитните колеги - не си губете времето.
А на младите и неопитни такива - искайте си повече. Дори във Кауфланд, Лидел и Българските пощи имат повече бенефити от вас. Това, че взимате 200-300лв отгоре - каква е файдата ? Животът не е само "сигурната заплата" и да те правят на луд заради нея. Но пък в крайна сметка - ако за толкова се оценявате, не се чудете защо толкова ви дават.

*Съвет към всички млади техници - вижте фирмите в Бизнес парка. Всички се разрастват с нови сгради и офиси, само ИБМ си съкрати персонала оттам.
Неслучайно офисът им се намира толкова далеч от всички останали, не мислите ли?

Далеч от останалите по всички възможни параметри ...

Интервюто в две изречения:

- What does "competitive salary" even mean ?

- Your salary will be competing against your bills.

Работата в две изречения:

- How do you handle this job?

- I am dead inside.

Моментът, в който кажеш на кухия си мениджър, че напускаш:

- Priceless!!!!

Заклевам се, че ако идиотите можеха да летят, то ИБМ България щеше да е най-голямото летище в региона.