IBM Bulgaria /img/frontend/nomap.png"

Нека ви се разкаже детайлно.

И ако си мислите: не, тва тук не е хейт-коментар/мнение. Това е самата истина.

(ще ви дам и гайд за оцеляване АКО толкова искате да работите тук > на края е описан).

Ще говорим за Cisco проекта, и IBM.

Подтеми:
0. Кратко въведение
1. Какво ще правиш в тази фирма.
2. Какво се случва след известно пребиваване в тая фирма?
3. Преки наблюдения на процесите в тая фирма и какви са мениджърите
4. Колегите ви - под всякаква критика
5. Какви са ви възможностите за развитие?
6. ГАЙД ЗА ОЦЕЛЯВАНЕ
7. Моето заключение като бивш служител

-----------
0. Кратко въведение:
------------
Като цяло, в тази фирма IBM (и подразделението, което е Cisco, които са под шапката на IBM)...

...си е пълна трагедия.

Само името гордо стои - IBM, както и Cisco (добре, че сме българите в последните години, иначе и Cisco нямаше да има. Особено с тия деградирали американци).

Нищо повече.
---------------
1.Какво ще правиш в тази фирма.
---------------
Ако смятате, че ви се бачка по телефона и на мейл/чат като служител обслужващ клиенти,които:

- в повечето случаи са индийци и чувате около тях кози/овци или група от индийци и се чудите как да ги надговорите
- китайци с които едвам се разбираш
- крещящи и ядосани американци
- малоумни френски акаунт мениджъри, дето не знаят къде са

... то това е вашето място.

Естествено към тези бонуси ще добавя и отношението на колегите и прекия ви мениджър ама по надолу.
----------------------
2. Какво се случва след известно пребиваване в тая фирма?
---------------------

По-едно време започваш да се чувстваш отговорен на каквато и да е позиция там.

Зависим. Почва леко да ти харесва как се гърчиш.

Верно е!

Защо? Защото се чувстваш така, че помагаш. Че вършиш нещо полезно.

IBM и тренингите им са доста "хитри" в това отношение (имат си специални трейнърчета).

Да, наистина помагаш но... за какво?

ДА БЪДЕШ ВИРТУАЛНО МУЛЕ. Ето какво!

За некви отрепки дето ръчкат с идиотските програми на Cisco, които са изостанали толкова много, че ЕДВАМ се справят "инженерите им" с тях...

Аре бегай бе.

Пълен булшит.
------------------------
3.Преки наблюдения на процесите в тая фирма:
------------------------
- тук нещата с промените стават бавно (като във всяка една огромна корпорация)
- идват некви американчета и тем подобни от чужбина и се правят, че са много загрижени за вас и искат да ви помогнат, а в крайна сметка само ви губят времето и не можеш дори да си поемеш обажданията и кейсовете с клиентите (т'ва се случва годишно няколко пъти) и виждаш отношението им към теб
- мениджмънта и изобщо ръководството са препълнени от амбициозни хорица с амбициите да са винаги на такъв пост (шефче) и ако нещо се опиташ да ги прецакаш или не те харесват - до там си, край! Следва уволнение или солене по тиквата и не ти дават да се преместиш на друга позиция.

Общо взето има много боклушки мениджъри тук.

Много... Не им пука за теб. Не си ли им симпатичен - те режат; дебнат те (някои) и гледат да ти пишат все черни точки.

Рядко има свестен мениджър. Рядко.
-----------------
3. Колегите ви - под всякаква критика
-----------------
А колегите ви са под всякаква критика.

От къде са ги взимали?

Има хора от всякъде. От села, от далечни градове... но айде това не е зле.

Не. Не се дискриминира никого.

Въпроса е, че са невъзпитани, обиждат и са адски груби.

И ако си новак и им покажеш грубост и ти, както те са си свикнали вече (нали са минали 6 месечния срок на изпитване) - мениджърчето идва и ти вика на главата: "Ей мърльо! Внимавай, да не те изхвърлим от фирмата".

Що? А те как се държат?

Пълни смешници... и това са колеги.

=====================================
------------------
5. Какви са ви възможностите за развитие?
------------------

Често задавани въпроси: има ли хоум-офис (т.е. работа от дома) - почти не. Най-много 3% и т'ва са хората, дето са в IBM.

B Cisco идеята за хоум-офис е много далеч още.

Като цяло: тука можеш да минеш през различни екипи и тн, стига да присъстваш на тренинги, да си траеш и да се праиш на луд.

Винаги може да се преместиш, стига да няма недостиг на хора (което е ПОСТОЯННО - нямате си на идея колко много хора непрекъснато напускат - че на кой му се стои?).

Като цяло тук си виртуално муле - сиреч - висиш на телефона, отговаряш на мейли и тва е.

Поддръжка. Кол център. Ама не си баш кол център де, щото има различни Tier levels.

Т.е. има и такива дето са фронтлайн ама там не ви се иска да ходите, не.

Можеш да стигнеш и до по-голяма заплата (2-3к хилки).

Почваш на малко 1300-1400 лв и лека по лека растеш.

Ако си много амбициозен и послушен до някоя др година може и тийм-лийд/мениджърче да станеш.
=====================================

И сега... многоочаквания...

6. ГАЙД ЗА ОЦЕЛЯВАНЕ:
- мълчиш, траеш и изпълняваш
- не се дървиш на никого
- работи много повече от другите; тоест взимай повече кейсове, натягай се
- мазни се на прекия ръководител
- ако си жена и си секси, ЯКО СЕ МАЗНИ на шефчетата мъже, и да видиш какъв boost на кариерата ше имаш (ку*вите са винаги били на почит, споко)
- стой over-time, нищо че не ти го плащат - така ше покажеш колко си сериозен и абсолютно ше те задържат във фирмата (САМО ЧЕ гледай да не ти стане навик!)
- бъди много възпитан с всички груби колеги, особено грубите
- знай, че на всякъде има интриганти. не говори много за себе си
- ако някоя шефка ти метне око - много внимавай.
- и все пак ако някой груб колега започне да ти се подиграва, да те ебава и тн - не си мълчи. Защо? Щото после ше станат двойни обидите и подигравките, няма да издържиш, ше му теглиш една майна и ще те изгонят. Има хора дразнители там дето са без каквито и да е граници (не са много на често, но ги има).

-===========------

6. Много се радвам, че не съм там вече.

Тв'а е най малоумната фирма в която съм бил и за нищо на света не бих се върнал да работя там.

За нищо!

Заплащане - ОК е като го съпоставим с други компании на същата позиция.
Локация - По-добре да си с кола. Има паркинг и не е голяма драма. Офиса в който аз бях беше на летището, София Eърпорт Център или съкратено САК.
Бенефити – Имаш допълнително здравно, допълнителни пари за транспорт които стигат за една карта за всички линии но като си до 01:00 вечерта на работа няма как да хванеш транспорт за да се прибереш и гледах някой колега да ме метне до някъде от там с такси. Имам много колеги които още работят там и им е добре но са с коли.
В компанията бях близо 3 години под 2ма различни маниджера (единия от тях беше Николай Делев както е споменато в друг коментар - напълно подкрепям колегата/колежката).
Другия за съжаление беше доста по-зле от Николай. Христо Кръстев както разбрах не е станал Тийм Лийд и после Мениджър взимайки предвид качествата му, а само защото е знаел на кой трябва да се мазни и кой да лъже. Хиена, невестулка, лицемер и двуличник е доста меко казано за него. Когато ме извика на мийтинг за оценката ми за годината (това става всяка година края на Януари) го виждах че той просто е задължен да има такива миитинги не че го иска и желае да мотивира хората и нещата които ми наприказва бяха толкова измислени че нямах търпение да свърши този мийтинг и изобщо да нямам повече миитинги с него. Гледа постояно себе си, тима му е последното нещо за което мисли и най-лошото е че когато ти обещава нещо което зависи изцяло от него не се случва никога, обаче като го попиташ какво стана той много добре отмества темата както на него му допада за най-добре. Шанса да се издигнеш докато си под него е почти никакъв. Беше си направил комунизма и ако не е в негов позитив и трябва да се напрегне за твое добро той никога няма да си мръдне пръста. Идваше си когато иска на работа (това всички го забелязвахме) и си тръгваше когато иска. Имало е седмици когато не е бил повече от 10 часа в офиса и се прави че бачка. И любимото ми беше как статуса му на вътрешния чат за целия ден беше винаги в среща а всъщност не е а на нас ни казва да седим винаги на линия! Като му пишеш ти отговаря след 2 часа буквално, имало е случаи и да не ти отговори изобщо. Много ми е чудно какъв е неговия мениджър че да не го вижда какво представлява. Явно както е лъжел мен и другите ми колеги, така лъже и неговия мениджър. В момента съм в компания в която поне маниджера ми ги казва нещата в прав текст и нищо не се крие. Взимам по-малко но ми е доста по-спокойно което в края на деня ми е по-важно от парите.
Общо взето зависи много на какъв мениджър ще попаднеш, защото има и адекватни но за жалост аз не бях там.

Сред историците има известни спорове кога е възникнало яничарството. Носи се легендата, че преди много време в Османската империя имало един много мъдър и амбициозен султан. Той спорел с един от най мъдрите си съветници. Съветникът смятал че в българските територии е по-добре да бъдат поставени османци за господари. Султанът бил на друго мнение. Той познавал много добре българите, особено тези със слаба воля.
"Ще поставим слабохарактерни българи да властват над своите. Тия лесно коленичат и целуват крака. Тяхната слаба воля може да бъде пречупена с едно потупване по рамото или едно обещание за повишение. Те ще ни бъдат верни и ще газят своите дори без да им заповядваме. Това ще им доставя удоволствие, защото ще си мислят, че ние ги уважаваме, не разбирайки, че за нас те са само слуги" - казал султанът.
"Да, господарю! Българските земи раждат много слабохарактерни мъже. Но какво да правим с ония, дето не са като тях? Да ги погубим ли?" - попитал съветникът.
"Не ги погубвайте. От тия със силна воля ще станат също добри слуги. Но с тях трябва да подходим по другому"
"Как, господарю?" - попитал съветникът.
"Накарайте техните да ги разходят из земите им. Да ги разходят из всички царства. И във всяко, да ги накарат да лазят в калта. Да ги унижават. Да им създават измислени ситуации, за да им набиват в главите, че са нищожни и непотребни, че не струват и три сребърника. Накарайте техните да ги притискат. Да ги лъжат без спир, за да създадат в тях недоверие към всеки от своите. Да подложат многократно инстинкта им за самосъхранение на огромен натиск. Да ги доведат до лудост. Да им дадат това, което те искат, само, за да им го отнемат веднага след това. Да им окрадат колесниците. Да ги накарат да разберат, че няма изход освен пълно подчинение на нас." - казал султанът.
"О, господарю! Мъдри са вашите думи. Така, те ще намразят своите. И когато дойдем ние, те ще гледат на нас като на приятели. Богове дори. Спасители от това унижение и мъки. И яростта натрупана в тях, ще се изсипе върху техните, дето са ги мъчили. Но, нима това е морално, господарю? - попитал съветникът.
"Морално е. Нима ние сме виновни? Нима ние сме виновни, че тези българи са страхливци, пълзящи по лицето на земята с наведени надолу глави? Нима ние сме виновни, че когато се срещат на улицата тия българи извръщат лицата си един от друг, защото ги е срам да се гледат? Срам ги е, защото крият в душите си греховете си един към друг. Нима ние сме виновни, че никой от тях няма да изпрати дори анонимно съобщение на тези, които нашите консолидирани сили ще обработват? От страх. Те са водени само от страх и алчност. Треперят, докато ръфат месата си един-другиму. Нима ние ги раждаме, отглеждаме и възпитаваме? Нима ние сме виновни, че са това, което са?" - говореше гордо султанът. - "Ние сме империя, защото сме силни и единни. Ние осъзнаваме, че само като едно цяло може да бъдем силни. А тези българи. Те са слаби, страхливи същества. Те мислят само как да оцелеят. Как да откраднат от другия, за да имат повече. Ние ще използваме тяхната собствена слабост срещу самите тях. Така, тяхната земя, скоро, ще бъде наша."

Има и добри и лоши страни - ако търсите фирма, където да минава спокойно работния ден, или си имате други приоритети като например да си гледате децата - там е вашето място. В Procurementе пълно с майки, за които работата е далеч от приоритет. Кариерно развитие няма (най-много да е в заглавието на позицията за прах в очите или повече натоварване), повишение на заплатата няма, бонуси няма, ваучери за храна няма, допълнителното здравно осигуряване се доплаща от служителите и пак е супер мизерен пакет, тийм билдинги няма (годишен бюджет от 50 долара на човек, в които влиза и коледно парти - правете сметка за какво стига.. ), служебни телефони няма, за кафе и такива екстри да не говорим. Но пък мениджърите смятат, че всички трябва да са много горди, че работят в IBM и това компенсира липсата на кариерно развитие и придобивки. Естествено текучеството е голямо.

Ако да работиш в Call center е апогея в кариерата ти - поздравления, че си намерил своето място под слънцето."

Ако ти не виждаш алтернативата, няма кой да ти я покаже!

Млади хора, за огромно съжаление, тези аутсорси са последната ви спирка в БГ, преди да хванета рейса за "Терминала". Те и забитите в кредити, решени на всичко селски момичета и момчета (най - често мениджмънт) в тях ви гонят. Излезте от БГ, поработете и ако решите да се върнете (може би за малко) - ще откриете разликите, гаранция. ;)

Срамно е, че все още се намират у нас хора да започнат на такава заплата.
Срамно че чужденците зад цялото им лицемерие и приказки за равнопоставеност ни имат за аборигени.
Срамно е че чуждестранните служители и работници за същата работа да получват 10 пъти повече от нашите.
Срамно е да се твърди, че българите с тукашните заплати могат да купят повече отколкото западно европейци.
Всичко това е срам за нас и за това сме си виновни самите ние, защото сме стадо говеда.

Пазете се от Ники Делев. Каквото и да ви говори няма да си мръдне пръста. Лъже като циганче без да му мигне окото. Изобщо не го интересува работата да върви, а само да си върже гащите.

Рая̀, марш обратно на синджира. Прости, смачкани, продажни, лицемерни, двулични, лъжливи, подли КОЛЕГИ и изтръпнали КОЛЕЖКИ(с цялото ми уважение към нежния пол, но жената трябва да има деца а не да работи нощни смени). Самоизяждате се топите се продажни сте и после пишете тук? Евала на мениджмънта за правилното отношение към вас. Рая̀, сволач, паплач, масовка ...

има и свестни компании ама няма да видиш техни обяви. там почти никой не напуска и не се пише за тях по бгработодател.