София Мед АД /img/frontend/nomap.png"

София Мед АД

Ще споделя моят опит, който натрупах в „София мед“ АД. Нека бъдещите кандидати, които искат да работят там да имат бегла представа какво ги очаква. Главно изискване е човек да знае английки или гръцки език, след това дали имаш опит в областта на металургията или евентуално металургично образувание или химично образувание. Ръководен пост (ако нямаш връзки) по-вероятно може да се получи, ако човек е завършил гръцка или английска филология, отколкото металургия при равни други условия. Без значение какво направлени има човек дали ще бъде цветна или черна металургия, пластична деформация и термична обработка, металолеене или пещи, агрегати и съорижения, може да работи като оператор, пещар, качествен контрольор или ОТКК (не се чудете има отдел качествен контрол, който установява вече доказано несъответствие от ОТКК, механичните показатели се правят в механична лаборатория т.е. работата на качествения контрольор в цеха е просто да напише един етикет и да го подпечати). Като пример човек, който е завършил „Пластична деформация“ работи в лаборатория за експрес анализ. Понякога не нужно дори да си металург, а просто да си в същия факултет (Факултет по металургия и материлознаение). Пример човек завършил специализация „Материали на метална основа“ работи в пресучастък. Но има и случаи, когато дори да си завършил ХТМУ е достатъчно. Пример образно казано цяла група от специалност „Автоматизация на производството“ работи в механична лаборатория. Това е грубо казано за подбора на кадри.
Сега за технологиите малко да поговоря. Практика е да се използува технология за даден процес, която не е създадена за него с мотото „Да го направим, пък ще видим какво ще стане“. Като начало подобрения на съоръженията на бившото КОЦМ с цел подобряване, а пък то става точно обратното. Защо ли?
След това и въвеждането на нови технологии (вероятно крадени), които пък работят дори по-лошо и от подобренията на старите технологии,а извода че бългрите са неуки и не могат да работят с тях. Обикновено стабилизирането на тези технологии става от оператори или пещари, а не от отдела, който ги е внедрил. От там и вътрешния оборот е доста голям, което налага сваляне качеството или цената и пак българите са виновни, че предприятието търпи загуби.
Качеството както сами се досещате не е много високо с изключение при поръчки от няколко фирми, които имат по-високи изисквания към материала, където технологичния процес се спазва както е написано по дебелите книжки.
Повечето колеги са готини хора, но има и много подмолни хора, като използват работниците за своите интриги и цели.
Заплащането е високо за българските стандарти, обаче за един месец работите работата за двама човека първа или втора категория труд.
Ако искате да разберете какво се получава когато са на лице объркани технологии, ръководени от гръцки неграмотни иноватори там е мястото, ако ли не ...

Поправка за анонимността ми
И ще искам вредни, ако дойде някой като вас следващия път

До всички, които се крият като анинимни, мнението ви е смешно и налудничаво. Какви са тия психопати, които не спят още, ние настоящите явно не работим в търговска фирма , а в психодиспансер. Нито има обидени от изключването от "интернет"-даже ни е по-добре, нито пък си спомням да сме обидили някой с неправенето на баници и питки. Щом такова време след напускането си мислите още за нас ви липсваме. Какъв си ти работил в търговския отдел, който си е клатил краката и е търпял обиди???? Явно си сбъркал фирмата Айде много ви здраве

Толкова време след като напуснах, още ги сънувам. То не бяха простотии, че живея нереален свят, то не беше, че не съм достатъчно забавна (за екипа), То не беше - make happy yourself, "това не е твоя работа " Чувствах се неудобно, че не мога да правя баници и питки, после, че не съм женена. Такъв кошмар няма. Накрая, като ги изгоних от интернет и им обясних, чу не искам да ми следят личните неща, се обидиха.
Страшна работа.

Изключително неприятно място за работа, обидно и унизително отношение от страна на мениджърите. Работата в търговския отдел не е тежка ( в сравнение с други места) Заплащането не е лошо. Толерират се обиди , нивото е много ниско. Изкарва се месец, два. Ако не ти пречи работната среда - работата е интересна.

С какво да започна,ами най-добре с това,че ако все пак кандидатствате за работа извън мениджърския отдел,трчбва да бъдете абсолютно сигурни,че ще извършвате десетки странични дейности не влизащи във вашите задължения.Ако сте оператор няма лошо да се подготвите и за чистач,бояджия,хамал и т.н.Започнали сте-значи се пригответе за тежък труд в шумно и много мръсно място.Ще работите извънредно,в събота-неделя,празници за да докарате до някакъв приличен вид мизерната основна заплата.Ще сте 3 категория труд,като магазинер или фармацевт в място,където под 2 категория не трябва да има хора.Оттук следва,че отпуската ще бъде САМО 20 дена.Даже малкото хора в леярната с 1 и 2 категория и те имат 20 дена.Каквото и да правите кариерен ръст няма да има,позициите отдавна са обещани и раздадени.Ще ви следят и глобяват за нелепи неща.Плюсове:сравнитено високо заплащане храната на ден,има и бонуси,малко субективни,но има.подаръчни ваучери за Нова година,Великден и празника на металурга,няма проблем с дрехите и предпазните консумативи.Това е на първо четене,но имайте предвид,че може да ви се падне и график за работа 4 дена по 12 часа и 2 почивни.

Такъв кошмар и в конц лагерите сигурно не е имало . 12 часови нощни смени при тежък физически труд без право на почивка и да седнеш за 2 минути неможеш даже . При трета нощна не издържах и си тръгнах особено като разбрах колко пари ще взимам първите 6 месеца ако ходиш почти всеки ден на работа ще вземеш 1200 лева. За тези пари да си причините това нещо там трябва да си много отчаян човек.

Един въпрос към г-н Пешо от предходния коментар. Защо след като е била толкова гадна и опасна работата в леярната, а и ръководителите са били гадняри сте останали 35 години в тази фирма?
Аз също съм бивш служител, не от леярната, а от цех 300 и лично за себеси съм доволен от работата си там. Напуснах поради лични причини, а не заради някакви проблеми.
Ако някой иска да кандидатства за работа в тази компания, нека да има предвид, че работата не е най-леката, най-чистата, но като работодател са точни и сигурни. Колкото повече работиш, толкова повече си ценен и възнаграден. Мисля че навсякъде е така.

Като чета написаното за тази фирма стигам до убеждението ,че в тази фирма нищо не се е променило за доста години.Аз там работих около 35 години и съм сменил много началници но такива като гърците не е имало.Там разбрах колко долен може да бъде човек.Като се започне от Марио и се стигне до по малките началници от него.Там не се полагат никакви грижи за работниците като че ли това не са хора.Ще разкажа само един случай:В леярната има един газгенератор който произвежда СО за производството.В инструкцията за безопасна работа с газгенератора пишеше че този газ е опасен за здравето на работниците, че убива червените кръвни телца в кръвта и че за отровените с него изхода е необратим и летален.Пишеше още в помещението на газгенератора да се влиза само с кислороден апарат. Обикновения противогаз не върши работа защото газа преминава свободно през дихателя.На нас такива предпазни средства не ни бяха осигурени а ни задължаваха да влизаме там без нищо.След като започнахме да негодуваме проблема беше решен-изчезна инструкцията и повече никой не я видя.За гърците е ясно-те са дошли тук за да печелят пари но за българите това е престъпление.Имаше там един Ангелов бяха го домъкнали от Гърция заедно с Марио.Тези двамата уволняваха дисциплинарно всеки който се опита да си потърси правата по КТ.А пък велектроотдела имаше един Иван Нанчев.На този гъзолизец езика му се влачеше по земята толкова бяха долни тези и не само те.Няма да пиша повече защото като си помисля за тези помияри ми прилошава.

Кандидатствах за "Машинен оператор" по обява в Jobs.bg след няколко дни ми се обадиха и ме повикаха на интервю. Посрещна ни млад и любезен господин ,обясни ни важни неща ,като размерът на заплатата и прочие. След това ни поканиха в друга стая, където стояха 3 или 4 технически ръководителя. В общи линии нищо ,кой знае какво не ме разпитваха ,в края ми дадоха една ролетка и ми казаха "покажи колко са 1110мм. Справих се с задачата (явно има и такива ,които не успяват). Казаха ми "Ще те вземем" и в общи линии така приключи интервюто. Пратиха ме да си вадя документи. След седмица ме привикаха да подпиша договор и директно ,дадоха ми служебни дрехи ,каска ,обувки ,тапи за уши ,ключ за шкаф в съблекалнята ,карта за пропуск и право в цеха. Чак тогава разбрах ,че няма да съм никакъв "машинен оператор" ,а ще опаковам медни ролки. Работата е: с кран се поставят на палета ,прикрепят се с едни ленти ,омотават се с найлон и това по цял ден. Ако те видят ,че си седнал да починеш за 5 мин. може да те навикат ,но най-потресаващото бе, че колегите ми почти всички бяха цигани и то от простите. Звукът в цеховете е ужасен ,не можеш да си чуеш мислите ,дори с тапи за уши ,а въздухът е замърсен и дават айран безплатно ,за намаляване на вредните токсини ,които се вдишват. Работата категорично уврежда здравето. За заплащането ми казаха ,че в началото започва от 800лв ,можело да се стигне и до 1000 на месец. Да може ,защото вместо да работиш 8 часа ,както е договорено ,поради липса на работници се налага да работиш 12 ,а почивка 1 ден на 2 седмици. Работата е доста опасна ,колегите обсъждаха скорошен тежък инцидент с някакво момче ,което си разцепило крака ,как имало кръв из целия цех. Реално обстановката в цеховете не е никак розова ,тотални дебили-цигани се разкарват с мотокари ,над главата ти постоянно минават 7-8 тонни ролки мед ,и ако не дай си боже нещо се обърка ,каската и армираните обувки по никакъв начин няма да ти помогнат! Това че въздухът там е силно замърсен и се тровите ежедневно е едно на ръка.
Аз лично нямах представа ,в какво се забърквам. Още първия ден си вдигнах чукалата и повече не стъпих там. Изобщо не ви препоръчвам да започвате на това място. Парите не отговарят на натоварването ,пък още по-лошото е ,че ви се руши здравето.И 3000лв заплата да даваха ,едва ли бих останал на това ужасно място. Пък за разхождащите се чисто голи чичаци из съблекалнята изобщо да не започвам да разправям. Противно място ,тежка работа ,противни колеги и мизерна заплата. Не се изненадвайте ,че в Jobs.bg постоянно има обяви за работа в тази дупка Sofia Med ,там нормален човек с акъла си няма да се задържи!