Куестърс https://www.google.com/maps/api/staticmap?key=AIzaSyDTo5pSNCbE0DW8tvZj8hGdttXLKd2WO4M&size=255x160&zoom=13¢er=София,ул. Хенрик Ибсен 17&markers=София,ул. Хенрик Ибсен 17

Генералните заключения за Куестърс са доста подвеждащи, особено когато са замъглени от силата на индуктивната мисъл.
Това е компания, която набира, подбира и управлява човешки ресурси за други компании, съответно е разумно да се оценява дейността ѝ като такава.

Не мога да кажа, че Куестърс не предоставят добър социален пакет - ваучери, 25 дни отпуск, намаления и т.н. Хората в ИТ индустрията изглежда доста сме почнали да се глезим, щом такова нещо не се отчита като страхотно предимство, а като нещо нормално, та дори и "жалко" за някои хора. Нямам забележки към Куестърс и откъм отношение към персонала - не е имало случай аз или мой колега да има нужда от информация или съдействие за нещо и Куестърс хората да не са си свършили работата.

И все пак хората, които четат тук се интересуват от обстановката в конкретната компания, за която кандидатстват. Затова мога да споделя как е в NewsUK, защото съм част от този екип:
- Заплащане - над средното. Не съм работил за повече пари от тези, които получавам от Нюз.
- Ниво на стрес - под средното. Това е медия - нивото на стреса не може да се сравнява с това във FinTech или eCommerce компаниите. Дори да си стресиран - това не е нещо, което не може да се адресира. Нюз имат доста сериозно отношение към психичното здраве на служителите си, особено сега в условията на пандемия. Да не говорим, че в огромна част от случаите, човек сам си докарва стрес с това как подхожда към работата си.
- Комуникация с други екипи в NewsUK - британците са учтиви и отзивчиви хора. Дори да имаш въпрос и някой не ти отговори има много други хора, които ще те насочат. Комуникацията е изключително прозрачна що се отнася до намиране на техническа информация - а теб като служител точно това ще ти трябва.
- Годишни бонуси - символични, но това е балансирано с високото заплащане.
- Начин на работа - remote. Имам колеги, които дори не са в София. Стараем се да се събираме в офиса на Куестърс от време на време, но не е много лесно.
- Възможности за развитие - ако работиш съвестно - развитие има. Нюз стимулират посещението на конференции, сертифициране, организиране на презентации и т.н.
- Проекти - варират. В Нюз няма никакъв проблем да кандидатстваш вътрешно за друг екип, ако проекта по който работиш не ти харесва. Постоянно се публикуват позициите и всеки може да кандидатства.

Съвсем нормално е хората да имат различни приоритети и нещо, което един човек харесва да не се нрави на друг. Това е моето виждане за Questers и NewsUK.

Работя в NewsUK от две години и откровенно мога да споделя само положителни неща за компанията и екипа, в който съм. За мен лично това е компанията, която предоставя един от най-добрите баланси между избор на модерни технологични решения, интересни и динамични проекти и много добри възможности за кариерно развитие.

По отношение на избора на технологично решение при нас се ползва React и React Native, TypeScript, Node.js, GraphQL, инфраструктурата е в AWS с EKS. Отделя се около 10% от времето на инженерите за проучване на нови по-ефективни решения за предобряване на продукта и рядко може да се види парче от кода, което не е поглеждано или обновявано в последните две години.

По отношение на колегите, мисля че сме в една страхотна фирмена обстановка (още по-добра беше преди COVID да намали броя на хората по офисите). Екипът е сплотен, има много забавление в офиса, организират се вътрешни събития.

Кариерното развитие също е добре заложено. Има ясно документиран път как се случват нещата и няколко пъти в годината има ревю на развитието на служителя. Отделно има индексация на заплатите спрямо годишната инфлация.

Най-общо казано това е компания, където се цени служителя и предлага много добър баланс между интересни проекти, заплащане над средното за индустрията и отличен work life баланс. Локацията на офиса също е много добра - метро, много заведения за обяд наоколо и околовръстен път за бързо предвижване навсякъде в София.

За атмосферата в Куестърс не мога да кажа нищо хубаво. Има голямо лицемерие, колеги клеветят, HR пишат разни тъпотии в тефтерите за хората, липсва покрепа и сигурност.

За проектите на НюзЮк полкожението е катастрофално.. Много приказки, а едно голямо нищо. Най-лошото са колегите и меринджеите там. Всички негативни коментари в Гласдор са истина.

Всичко, което правите се следи и изопачава без ваше знание или съгласие. Единствения + е заплащането, но то неможе да компенсира нервите и не е над средното ниво за дадената позиция.

Мнението ми за Questers като фирма е по-скоро позитивно, но положението в самите екипи варира много. Всеки екип си е като една малка фирма във фирмата с различни правила, management и т.н. така че се интересувайте и питайте колкото можете повече на интервюто за да не направите същата грешка като мен.
Попаднах в доста кофти екип, където липсата на management + тотално неадекватните и неопитни колеги със самочувствие до небето бяха рецепта за пълен хаос, безброй детински конфликти, сърдене, цупене, заплахи за напускане, саботиране на по-обещаващите кандидати за работа от страх да не засенчат някой, нарочно чупене на код, правене на мръсно зад гърба ти или докато си в отпуска (все едно няма version control и не се вижда, кой какво е бърникал)… Голяма веселба.

Наред с Нюз са най-неприятната фирма, с които съм имал досег. Всички негативни коментари са истина. На приказки са големи, на дела по-ниски от тревата. Жалка история.

Имам оферта от една компания към Куестърс и се колебая дали да приема. Някой може ли да ми каже дали бенефитите (ваучери, застраховки) важат за всички в Куестърс или взависимост от акаунта, защото не бяха в офертата от компанията? А биха наклонили везните в тяхна полза

Преди време кандидатствах за работа в Ocado Technology, и ми направиха впечатление няколоко неща:
- първо CV-то ми беше разгледано отгоре отгоре и бях преценен че нямам достатъчно опит за определена длъжност, в резултат на което ми предложиха друга позиция за която се изисква уж по-малко опит. Съжелявам ама в документите ми ясно пише колко години съм в IT сектора и колко години ми е трудовият стаж (10+). Тук аз почнах да разпитвам как точно съм преценен че съм с малък опит за позицията и какво точно се изисква от позицията. Тук започна едно увъртане и коментари от сорта - "аз ще говоря с колегите ,какво точно са имали в предвид и защо са останали с такова впечатление". Тогава нещата преминаха към другата позоция за която споменах - за която уж са ме преценили че ставам. ПРеди това бах споменал на друг техен колега какви са ми предпочитанията и какво точно търся, тогава ми стана ясно че това което сме говорили с 1-я човек небеше предадено правилно на 2-я човек от HR отделът. Като цяло комуникацията помежду им явно е на принципа на "разваленият телефон" - тогава какв е шанса човек да стигне до краиният етап от подборът. Ще ви кажа как , сигурно голяма доза късмет. Съжелявам ама това не е професионално, човек кандидатства с цел да го наемат а не да разчита на нареждането на звездите за тази цел.
- попринцип процесът им на наемане включва уводен разговор от 30 мин - аз проведох 2 такива , както описах по-горе. Което също ми говори че самите ТЕ незнаят какво правят и каква информация си прехвърлят за кандидатите помежду си.
- от разговорите които проведох и хората с които разговарях разбрах че management-a им е от млади хора, в резултат на което липсваше увереността и нужният опит за провеждането разговор от такова естество (за наемане на персонал). За въпросният management си направих допълнително пручване - в глобален аспект (включително и в България) от мах 5 , за ръководството на фирмата оценката е 3,4.

А нещо по-конкретно за Окадо Текнолъджи/ Ocado Technology имаш ли да кажеш, освен оценката от -45 точки?
Вярно ли е например, че англичанинът шеф на бг отдела е п@д@л?

2 пъти вече съм служител на Куестърс.
Реално впечатленията за фирмата изцяло зависят от екипа, за който се работи, затова и спрямо самите Куестърс нямам забележки и съм доволен. Моят съвет е да се прави добра преценка по време на интервютата с клиентите, питайте много въпроси и се ориентирайте добре дали има поле за растеж, повишения и отговорности (а също и с какви колеги ще се работи).
Като цяло в София атмосферата е приятна, повечето екипи/фирми нямат мениджъри тук, общува се приятно, доволен съм от колегите, с които съм работил в България.

Като най-голям минус бих посочил известната несигурност. Реално ако клиентът се "откаже" от вас - договорът се прекратява, освен ако няма подобни позиции за други клиенти, при които обаче си минавате наново техният интервю процес.

Интересува ме дали това непристойно отношение се отнася за Окадо или само за Квестър? Интересувам се от Окадо от известно време и ще се радвам да споделите дали хората са същите от Квестър. По принцип този вид мобинг е налице в малки фирмички,с много близки клюкарски отношения, и големи, където няма много работа и се чудят кого да изритат,за да се освободи бюджет.