Алкател–Лусент България /img/frontend/nomap.png"

Алкател–Лусент България

Сина ми вече втора година работи като монтажник цифрова телевизия и е доволен от работата ,ръководството и условията на труд.Колектива е много добър и се разбират .За младеж на 21год. заплатата е много добра.Редовно я изплащат и ваучерите за храна са на прилична сума.Дават и работно облекло,което в много други фирми не се прави.Почива събота и неделя,не се работи извънредно.Аз работя като шивачка по10-12часа (дори в събота)и получавам горе-долу колкото него,така че виждам ,че нещата при него са много по-добре.
Имат следните привилегии:
1-здравна карта за безплатно лечение
2-служебна безплатна карта и телефон
3-ваучери за храна за 60лв
4-работно облекло
5-допълнително финансово стимулиране
6-коледни бонуси

Аз съм кандидат за работа и като гледам тук има само негативни мнения за компанията.
Искам да попитам какво е положението в нетехническите позиции, тоест в мениджмънта, дали е сходно с позициите объждани по-долу?
Ще съм благодарен ако някой споредли.
Благодаря предварително

Ето какво пишат синдикатите за фирмата
-------------------------------------------------------------

До
Г-н  Люк Пати – управителна  Алкател-Лусент България ДоГ-жа Антоанета КабаковаДиректор „Човешки ресурси”

Уважаеми г-н Пати,
Уважаема г-жо Кабакова,

В началото на 2010 г. около 3,000 служители на „Виваком” се вляха в семейството на Алкател-Лусент груп в Европа. На новите служители се обясняваше, че стават членове на голяма и просперираща международна компания, която ще им осигури възможности за професионално развитие и реализация и по-високи доходи.
По-късно бяхме много неприятно изненадани от съобщението на работодателя, че за 2010 и 2011 г. не се предвижда увеличение на работните заплати.
Считаме, че това решение не е справедливо и не е стимулиращо за служителите.
 Ние синдикатите се обръщаме към Вас с настоятелна молба да преразгледате въпросът с трудовите възнаграждения на персонала и да намерите необходимите финансови средства за тяхното увеличение.
Нашите искания са следните:
 1. В началото на м. декември 2011 г. преди Коледа да се дадат еднократни годишни бонуси /премии/ на всички служители в размер на 7 - 8 % от отработената годишна   брутна заплата.
Тези бонуси освен стимул ще са и една малка компенсация на инфлацията в страната.
2. Увеличаване сумата на ваучерите за храна на служителите от 30 на 50 евро на човек месечно.
 3.   В края на 2011 г. да започнат преговори на работодателя със синдикатите за увеличаване на трудовите възнаграждения от началото на 2012 г. с не по-малко от 10 % средно.
 Тези договорености да намерят отражение в бюджета на дружеството за следващата 2012 г.
След 3 - 4 г. замразяване на трудовите възнаграждения, това ще бъде първата стъпка към приближаване нивото на заплатите в компанията, към средното ниво на заплатите в сектора и стимул за по-добра работа в бъдеще.
Нашите мотиви за горните предложения са следните:
       1. Трудовите възнаграждения на мнозинството от служителите, които преминаха от Българската телекомуникационна компания в Алкател-Лусент България са замразени от 2008 г. и са най-ниски не само в сектора в страната, но и в цялата група на Алкател - Лусент.
          Около 20 % от служителите получават брутна месечна заплата около 275 - 300 евро, а след приспадане на данъците, социалните осигуровки и други удръжки им остават чисти 200 до 230 евро.
          На техниците, инженерите и ръководителите на екипи брутните заплати са от 317 до 535 евро, а чисто получават 248 до 420 евро.
         С тези пари те трябва да издържат не само себе си, а цялото семейство от 4-5 члена.
          2. Инфлацията в страна за последните четири години е около 20,1 %  и на повечето служители тя не е компенсирана.
          3. Месечната издръжка на живота в страната за 1 човек от четиричленно семейство се е увеличила от 236 евро през 2008 г. на 262 евро в края на м. юни 2011 г. За 4 членно семейство сега са необходими 1050 eвро, месечно за да  оцелява.
         Както посочихме повечето наши служители получават 275 - 300 евро и издържат цялото си семейство с тези средства, които са крайно недостатъчни.
            4. За период от една година бяха уволнени приблизително 500 служители на компанията. Освободените от тях средства за заплати могат да се използват за увеличение на трудовите възнаграждения на останалите служители, защото сега тяхната трудова натовареност нарастна значително.
         5. Дружеството в България по обективни причини работи на планова загуба. Редно е когато планираната загуба бъде намалена служителите да се стимулират с по-високи заплати и бонуси, за да могат те да постигнат в по-кратки срокове печалба.
         6. Цялата тежест и трудностите на аутсорсинг проекта  в България падат основно върху българските служители, а той е от полза за цялата група на Алкател-Лусент. Обучените кадри, създадената организация на труда, идеите и натрупания практически опит в България ще позволят на групата да развие в бъдеще на по-широк фронт печеливш бизнес. Според нас не е правилно ползите да бъдат за цялата група, а тежестите и загубите да се понасят само от българските служители. По тази причина не трябва да се замразяват заплатите им, а цялата група да намери финансов ресурс за тяхното стимулиране.

Уважаеми господа,
Служителите в България не са втора ръка хора, а са пълноценни граждани на Европейския съюз. Имат висока квалификация, трудят се усърдно и са лоялни на компанията, поради което заслужават достойни трудови възнаграждения. Ето защо от името на синдикалните ни членове, които са около 50 % от персонала на дружеството, настояваме настоящото предложение да бъде разгледано. Да се намерят необходимите финансови средства за неговата реализация.

Очакваме Вашия положителен отговор!

С уважение,

………………………..                                            ………………………..
Венцислав Пешев -                                               Велин Зехирев -
Председател на синдикален                                Председател на Фирмена
съвет към СФС                                                  Синдикална организация
„Подкрепа”

……………………….                                             ………………………..
Снежанка Костадинова -                                     Миладина Якимова -
Председател на НБСТ                                      Председател на НБСТ
                                                                                  Плюс

……………………………                                      ..……………………..
Живка Васева -                                                      Георги Байчев -
Председател на синдикат „БТК”             Председател на синдикат
към НПС                                                                  „Съобщения”

………………………….
Даниела Драганова -
Председател на ДСС към АДС

Гр. София,
8.11.2011 г.

-------------------------------------------------------------------------------------без коментар

Място където можеш да калиш не само нервите а и организма Работи се яко и при -20гр. и при +40 Трябва да си специалист по всичко - хамалин щофьор, електрончик, механик, секретарка, органозатор, администратор комп. мрежи, психолог, теле/ф/виз/ионен спец, и  много други. НО и да не ти трябват повече от 400лв. на месец за да си жив и да подържаш горните умения и работоспособност за 12 часа на ден

Преди да започна работа в Алкател Лусент  бях с една доста позитивна нагласа но след първите ми 3-4 седмици нещата се промениха . Мениджерския състав на фирмата е под всякаква критика . Там се играе на народна топка всеки хвърля топката колкото се може по- на далеч само да не е в него . Организацията е плачевна . Заплатите за полагания труд също . Ако ви е до безплания нет на мобилните телефони ОК има го, и до там . Вече 5 месеца съм във фирмата  и се ориентирам към напускане  и търсене на място  с повече развити !

Някой ще сподели ли какви придобивки ви дава/давала компанията до момента, всмисъл запазиха ли се безплатните телефони, И-нет ,Мобилни телефони премии -коледни,Новогодишни .
Все такива дребни нещица които карат човек да се чувства велик.
:-)

Надявах се , че Alcatel ще е бъде по-добро от БТК . Но за съжаление се оказаха много некоректни спрямо нас - служителите по потдръжка в отделите на ИПТУ в региона и страната . Изискванията , работата и натоварването са неимоверно големи , а заплащането с нищо не стимулира нашето желание за работа което го доказваме непрекъснато .

Аз съм един от служителите и мога да твърдя, че положението ми е също толкова плачевно,че дори и по-зле след  аутсорсинга на цялата техническа част на Виваком към Алкател - нищо не се променя  към по-добро. Дори се влошава - още повече задължения за сметка на съкратените и напуснали работници, никакви възможности за развитие, нищо ново откъм социални придобивки. Само големи обещания, мрънкане за липса на пари и никаква далновидна политика относно каквото и да било - подобряване условия на труд, курсове за квалификация, ХИГИЕНА във и на работните помещения.В крайна сметка лошата печалба се дължи на лош мениджмънт.Абсолютна умствена недостатъчност на средния и висш мениджърски състав относно естеството на процесите при работа. Няма нищо по-добро от състоянието в което бях при Виваком (БТК),а в редица дребни придобивки съществуващи преди сега е по-зле.Моето лично мнение е че най-ниското заплащане на специалистите за България в областа с която се занимава е в Алкател-Лусент и това оказва влияние за спада на доходите в целия сектор на телекомуникаций(кабелна телевизия,интернет и телефония.)

За тия пари да се вреш в шахтите не си заслужава при положение, че си от Варна. Тва си е направо подигравка

Приеха ме в въвпросната фирма, като кабелен техник на нетна заплата 480 лв и 60 лв купони за храна. Струва ли си да започвам. В какво по точно се състои работата на "кабелен техник" само кабели ли се опъват ???