АСАП ЕООД /img/frontend/nomap.png"

АСАП ЕООД

Хората са супер мили и приятни. Управителят им е симпатичен, професионален и видимо разбира от техническите аспекти на работата и доколкото разбрах е с доста опит в чужбина(стори ми се че английския му е по-силен от българския). С радост бих работил при тях, но не можахме да се разберем за финансовите условия за съжаление.

Много противоречиви мнения има за тази фирма. Много лошо впечатление прави как Управителя на фирмата уж не иска да се заяжда с хората, но невинно посочва правописните им грешки което веднага потвърждава неговата склонност към интриги.
В същото време използва смесица между английски и български изрази като:
"road rage(конфликт)" ," field инженерите" , "какъв overtime говорим" , .. "но това няма да ни спре да бъдем equal opportunity employer", което говори за голямо неуважение към българският език, а вкарването на английски изрази явно да създава илюзията, че фирмата е на световно ниво в ИТ бранша.
В същото време доста от коментарите са много сходни по отношение на това, че има неуважение към служителите във фирмата, че се говори зад гърба на хората и като се прибави и това, че в JOBS.BG имат постоянно обяви за работа и то за една и съща позиция, явно или фирмата изпитва огромен недостиг на кадри от обема работа или наистина има текучество на хора ( лош мениджмънт, интриганстско и дребнаво отношение към служителите, не спазване на условията за работа и др.) или профилактично им вървят обявите.

Супер готини са като фирма, ама с тия изисквания от по 3-5 години опит млад човек не може да се уреди да зпочне там...

За анонимен от 29.07:

Тук разбирам проблемите са няколко:

1. Не е питано на интервюто за „религия“ и „сексуална ориентация“ , а е зададен дълбоко личния въпрос „защо се е разделила с предишния работодател“ , което индикира силен интерес към клюки и сплетни и воайорство от страна на работодателя. Ами признавам си – питаме го този въпрос. Както и останалите 99% от фирмите.

2. Относно това, че поствам:
Да, имам това право и имам активна гражданска позиция. Не само по HR теми, а и по доста други Такъв ми е характерът. Не е нито да се хваля(няма и ред хвалби), не е и за обидя и унизя някого(ако исках да се заям, човекът от 30.07 не знае как се пише думата „нощно“ написал го е „нощтно“ и очевидно не е типо грешка), не и да се скрия двулично(правя го открито с моето име) , не и за да се оправдавам(за да се оправдаваш трябва с нещо да си виновен), а просто давам малко контекст на оплакванията, защото без контекст изглеждат по доста различен начин.

5. „Лошата“ система за отчитане е ticket система по ISO 20001 - във всяка голяма IT фирма има такава. Не е страшна, милиони хора я ползват всеки ден в различни компании.
6. Сертификатите(въпросния служител не е взел нито 1) се издават от различни организации наши партньори: Microsoft, SAP, Unify, Mitel, Oracle – кой колко се признава не мога да коментирам – все пак се издават от едни от най-големите IT компании в бранша, но факт е че ги има като опция, друг е въпросът да седнеш да четеш
7. Извънреден труд се заплаща винаги, закъснявания от 1 час - не(иначе винаги цялата работа ще се случва след 17:30). Планът почти винаги е съобразен да свършите работа навреме.
8. Отпуската: има доста хората, които са с 25-30 дни отпуска във фирмата, защото са от доста (5-10) години във фирмата.
9. Автопарк – Да, правим проблем за удари по автомобилите особено ако са чести. Конкретно за този бивш служител за 6 месеца имаше 3 инцидента, 2 леки и 1 road rage(конфликт) на пътя при който се обадиха да се оплачат във фирмата от грубостта му. Да, също служителите които имат зачислено МПС го карат годишно на ГТП в работно време

Интересни мнения и коментари са се появили напоследък за нас. Благодаря на тези с позитивните коментари, благодаря и на тези в опитите са да бъдат негативни все пак без да искат са казали добри неща.

За анонимен от 30.07(бивш колега очевидно, който работи при нас 6 месеца), който казва доста верни неща, но извадени от контекст:

1. Всяко нещо, което се обещае на интервюто се изпълнява. Описва се и максимално точно работния ден. Даже се и повтаря да не остане някой не разбрал.
2. Инструктаж: Прави се такъв, възможно е да има някакви пропуски, но на фона, че на повечето места няма никакъв инструктаж, не мисля, че е толкова страшно и критично.
3. Налагало се да работи нощно време: Ами през 2022г се наложи при извънредно събитие един път за няколко(3-4) вечери през януари на двама техника да работят през нощта. От тогава до сега(август) не се е налагало.
4. Зимно време е студено, лятото е горещо, в сървърните помещения е мръсно понякога. Това е ситуацията с field инженерите

Служители споделят, че организацията на техниците е много лоша, а на интервюто се говорели много подвеждащи неща, които ако човек не успее да отсее в последствие ще разбере, че не са точно така.
На техниците не се провеждал редовен инструктаж, налагало се да се работи и нощтно време на рискови места и на много голям студ, също така на много мръсни места което на интервюто също не се споменавало.
Работата била свързана с доста напрежение и допълнително с лоша система за отчитане което допълнително утежнявало. Сертификатите които се издавали не се уважавали много и реално са добър ПР в обявите за работа.Инзвънредните часове не се заплащали, а понякога се налагало да се остава извън работното време час или два което не се компенсирало.
Отпуската която в обявите за работа пише, че е до 30 работни дни всъщност била за всяка прослужена година, но след първата година и то ако човека се задържи, защото всеобща тайна било, че имало практика хората да се назначават на различни длъжности така, че ако решат един ден да съкрщават някого направо съкращават длъжността и по този начин всичко е редовно.Автопарка бил в добро състояние, но за всяко дребно нещо по автомобилите се заяждали нищо, че били с каско мрънкането ако стане нещо било голямо, а отделно хората които имат зачислени автомобили се налагало да звънят сами да си запазват час за технически прегледи.
Шефът, имал голямо лицемерие към хората си както и доста се говорело зад гърба на колегите.
Заплатите се изплащали редовно което би трябвало да е нещо нормално днес.
Плюс имало в допълнителното здравно осигуряване, но ако могат се да изтърпят останалите неща.
Явно положението и практиките в тази фирма не са много добри, предвид,че останалите коментари са много сходни и информацията която се получава от служителите не е много позитивна, a това шефът да пише коментари още повече не говори никак добре за него и за фирмата му.

Прави добро впечатление, че ннтервюта се провеждат в рамките на нормалното време - 20-30 минути и не ви губят излишно от времето. Друго положително е, че не ви задават въпроси, които нямат нищо общо с работата, като например: "Религиозна ли сте?, Имате ли деца? Какво ви е мнението за хомосексуалните хора? Как се виждате след 20 години?" Все въпроси, с които на други места биха ви загубили времето и нервите, те не задават такива въпроси.

Хората там изглеждат свестни на пръв поглед.
Но има нещо сбъркано в управителя. Не се държи нормално на интервюто.
Не изглежда открит и честен човек, който вдъхва доверие, а такъв който би говорил зад гърба ти.
Според мен, за него са по-важни интригите и клюките, отколкото реалната работа.
Много важно кой кога и защо е напуснал предишната си работа или по каква причина са го съкратили или да знае всякакви пикантни слухове и клюки за конкурентните му фирми.
Изглежда му е любимо занимание да споделя клюки, да се подиграва на кандидат-колеги или да се опитва да се оправдава във фейсбук или в сайтове, като този.
В добрите фирми няма нужда някой от управлението да пише по сайтовете суперлативи за фирмата си, дори и да се намират няколко негативни мнения в интернет.
Щом като се налага управителя да се оправдава по толкова нелеп начин, вероятно среща трудности в намирането на кадри или прикрива реални проблеми.
При толкова много обяви за работа за различни позиции, които пускат редовно, би трябвало да имат нужда да си увеличат състава поне с 300%, а те не са. Това води до съмнението или за много напускащи фирмата, или за невъзможност да привлекат и задържат новите колеги от които имат нужда.
Определно съм щастлива, че не започнах да работя в интригантска среда.

Всичко изписано дотук е донякъде вярно, само че изводите са много грешни. Аз бих казал, че трябва да кандидатствате за тази фирма или ако работите в момента тук, да си стоите колкото можете повече. Има допълнителен отпуск платен, work from home като ви скимне или изцяло дистанционно за някой позиции, като са болни децата ви разбират и търпят, само това стига.
Сега работата. Много смешна ситуация, в която 3-4 човека знаят кво се случва. Постоянно има нови проекти и има да се учи нещо, което ако си чувал е късмет. Работата е интересна, но не е балансирана, има едни които са много натоварени и едни, които се скатават. Менторството не се отдава много на старшите колеги. Има можещи хора, но все нямат време да ти обяснят или ти дават бързи насоки и те оставят да се бориш. Помощ и внимание можеш да получиш след 6.
Има кариерно развитие, но трябва труд и пот.
Офисите. Покрай пандемията имаше преструктуриране на компанията и промяна на бизнес модела. Едни офиси се затвориха за сметка на други, които се разшириха и откриха.

Работя от половин година в ИТ отдела – полеви инженер. Виждам изключително лоши коментари и реших да ви споделя от първо лице как стоят нещата. Започнах в компанията по средата на голямо преструктуриране и беше тотален хаос през първия месец, закриваха се офиси, други се отваряха. После нещата се нормализираха и работата е интересна. Има много готини технологии и пипам неща, които трудно ще пипна, някъде другаде. Всеки ден получаваш план с една по-сложна или няколко по-прости задачи, горе-долу са сметнати добре. Новото за мен беше, че аз следва да отида до клиента, а не той да дойде до мен – има дни, в които пътуването ми беше в повече, но колежките гледат да се съобразяват и ако са те пратили да пътуваш малко по-далече следващите дни ти дават нещо по-леко или старшите колеги те обучават за телефонен съпорт. Компанията е малка и отделите са по 5-6 човека и веднага виждаш, като някой колега не си върши работата или претупва. Има текучество, от малкото което видях е за добро, Шефът се е фокусирал на отдела и много ни помага да направим добър екип. Не е идеална компания, има и тъпи БГ ситуации, но се чувствам оценен, че във всеки един момент мога да изразя мнение и да бъда чут.