Българска Народна Банка /img/frontend/nomap.png"

Българска Народна Банка

Няма вече БНБ. Има Негово величество Иван Искров.

мнение от доста време няма ,какво точно се случва и има ли промяна в нивото на заплащане?

За всички, които се интересуват да работят в БНБ, мога да споделя следното. За съжаление от 8-9 години заплатите на са индексирани с инфлациата. Наистине е твърде обидно и подигравателно за служителите. Шефовете взимат добри заплати, останалите с малки изключения не. Ситият на гладния не вярва. Общо взето заплатите за всички експерти/специалисти са малко около 1000 лв. Младшите експерти започват с малко над 950 лв. Не експертните длъжности са просто смешни - 650-700 лв. И тук, като навсякъде цара връзкарщината. Има начини да стигнеш към 1200-1300 лв., но тези не са много. Единствено в Банков надзор си струва работата. Там са около 1500 лв. В статистиката е най-голямото текучество. Много гърч за нищо, иначе изискванията са големи, супер знания и перфектно владеене на английски език, но за какво и срещу какво ...? Персоналът е застаряващ или пред пенсия. Има разни млади хора, които работят и си доучват, но малцина от тях остават за по-дълго време. Когато приклччи кризата голамата част от тях ще отидат на по-добре платени работи. Включително и аз. Едно име и почти нищо друго. Жалко за което. Има разни ДМС-та, реално/нетно по една и половина заплата максимум, след данъци на всеки 3 месеца. Има и по 2-3 но тези хора са малко, само някои управления и богоизбрани от шефовете. Но дори и тогава принципно в сравнение с нормална ТБ заплатите са ниски. Може би след като изтече мандата на главния, ще дойде някой, който поне малко се интересува от служителите и ще се смили :-), Дано! Като заключение: Ако сте млад човек може да почнете кариерата си за 2 годинки заради CV-то. След това бягайте. Ако имате връзки и ви дадът максимума може и да поостанете. Разбира се при заплатите от около 700-800 лв. - извода е ясен. А те преобладават. Ако сте над 50 години и се страхувате от нови кризи и съкращения и имате допълнителни доходи или половинаката взима добра заплата - може да останете до пенсиониране. Дано горното да е било полезно. Всеки сам трябва да вземе решение за себе си. Идеална работа в нашата държавица вече рядко може да се намери :-)

Видях че търсят специалист в Икономически изследвания и прогнози. Тъй като в момента работя в търговска банка и имам вече солиден опит от почти 10 години, се питах дали си струва да кандидатствам и най-вече какво да очаквам. При положение че доходът ми е 4 цифрен и първата цифра е 1, мога ли да очаквам поне толкова. Знам че при държавните структури нещата стоят другояче и в общи линии единствено може да се разчита на контакти, които може да създадеш, откъдето да си докарваш допълнителни доходи. Какво ви е мнението?

Здравейте, искам да попитам тези, които са минали през селекцията за работа в БНБ. Интересуваме по-специално дирекция "Статистика".
Бихте ли споделили как протекоха етапите по селектиране? Какви въпроси се задаваха? Разбрах че има тест - какво представляваше?
Благодаря предварително на информация по горепосочените въпроси!

Ще споделя на тези, които искат да започнат работа в БНБ, че след известен престой там, вече мога да кажа, че не си заслужава за млад човек. Заплатите са ужасно ниски. Раздават се някакви ДМС-та, но никога не е ясно кога и колко, после с тези ДМС-та се покриват дупките в бюджета, възникнали между тях. Хората, които работят са доста възрастни, има и много некомпетентни. Като обстановка е спокойно, няма напрежение, не е и особено натоварено. Просто трябва да сте подготвени, че реалността в БНБ няма нищо общо с това, което повечето хора си мислят. А също и ако искате да правите кариера, ако няма кой да ви подбутне, забравете-седите си там, от където сте почнали.

БНБ е държавна структура, така че заплатите се определят на базата на щат.. Тоест, заплатата ще ви бъде предложена без възможност за договаряне. Разбира се, възнагражденията не се различават от средните за сектора, но пък ако работите добре и качествено, има работеща система за оценка, която позволява да получите и допълнителни финансови стимули за добро представяне.

Някой знае ли какви са заплатите за младши експерт в БНБ? Кандидатствах, но не искам на евентуално интервю да се разминем много с цифрите.