Немски езиков център "Блиц" /img/frontend/nomap.png"

Немски езиков център "Блиц"

Случайно реших да прочета коментарите и като видях поста на "Маги", не се сдържах да не пиша.Чудя се как може да има хора, които за неспособността си да преодолеят или научат това чудо немският могат да обвиняват всеки и всичко друго само не и себе си. Аз нпр. и да се запиша на курс по художествена гимнастика и Нешка Робева да ми е треньор знам, че няма да мога да правя и да бъда като гимнастичките. Немският (както и много други неща) не можеш за съжаление с една фуния да ги налееш в нечия глава. Усилията трябва да се взаимни, не само от страна на преподавателя. Знам нпр, че много хора омаловажават упражненията, а те са най-доброто средство за научаване на сложните подробности около граматиката. Нe трябва да има "аз и вкъщи мога да направя упражненията". Вкъщи може да четете книга на немски, да гледате програми на немски - нещо, което да разшири знанията извън материала. Знам, че ако човек има желание и упоритост ще постигне необходимия резултат или поне значителен напредък. А и Маги това, което си описала като държание на преподавателката се среща в университети и езикови училища. Значи е била с голям опит. Та дори да те бяха приели да следваш и да беше загубила не месец/два, а 4 години, пак и такива хора щяха да ти преподават.

Нека споделя и моето мнение, в качеството си на бивш служител. С въпросната критична, отговорна и загрижена управителка не съм се запознавала през целия период на работата ми там. Разговарях с мъж, от когото останах с впечатлението, че не знае немски език. Говорихме за заплащането, което беше ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ниско! Но да кажем, че всеки сам преценява, дали условията го удовлетворяват ... бях по-млада и неразумна, съгласих се.
Работила съм в общо пет езикови центрове, но по-лоши условия, най-старата и почупена материална база, нехайно отношение и ниско заплащане не съм срещала!
От позицията на преподавател и на бивш служител искам да уверя всички бъдещи кандидати за работа в "Блиц", че това място ще ви загуби само времето! Не правете грешката да пилеете енергията си там!

Здравей Маргаритка, преди да започна да пеша искам да ти кажа следното всичко, което пишеш е така, но ти самата си направила една голяма грешка! Мълчала си си! Сега ще ти разкажа за центъра, за нивото, за ръководството и за обучението! Шефката на центъра е много последователна жена, завършила немска филология и специализирала в Германия. Много амбициозна.Когато назначава учители ги подлага на доста сложно интервю, беседване и приемен учителски тест. Няма начин да не го издържиш ако немският ти не е отличен. Учителката показва перфектни знания, но нали се сещаш, че в това интервю не можеш да покажеш ставаш ли за учител, това или е в кръвта ти или не е! Шефката обаче ужасно много държи на подхода към курсистите, това го установява след няколко седмици докато учителката преподава, защото докато това се случва в коридорите на апартамента много добре се чува! Да не се обяснява и да не се пишат думите на дъската е престъпление особено за първите нива! Това е недопустимо в центъра и тази учителка най-вероятно не е вече там или е много здраво смъмрена. Твоя голяма грешка е, че си се съгласила да започнеш във вече стартирала група и то първо ниво! Поставени курсисти няма мога да те уверя, има такива, които са учили немски някога и си мислят, че са го забравили и искат да почнат отначало! Но всъщност се оказва, че нищо не са забравили, знаят, досадно им е и пречат на тези, на които нимският им е чужда материя! Подобни курсисти нямат място в първо ниво! Те са за второ, а ако искат да си припомнят, то нека го направят индивидуално с учител! Печки има, никога не е било студено, виновна е учителката, че не пускала печката на мах, а ако е развалена да я подмени. Шефката на центъра много би се разсърдила ако научи, че е държала курсистите на студено. Винаги отстоявай това, за което си платила. Трябвало е да се оплачеш при секретарката и да те запишат в нов курс при нова учителка и то когато курса започва - азбуката! Едно ще ти кажа наистина който не го носи в сърцето си не става за учител, но това ръководството го разбира малко по-късно! Във всички езикови центрове се сблъскваме с този проблем - трудното намиране на качествени учители, на които им е призвание това. Аз съм учителка в Блитц и всички мои ученици продължават усмихнати и знаещи в следващо ниво и държат аз да водя следващото ниво, а не да са при друг! На повечето учителки в Битц курсистите са като моите - гарант, че повечето са добри. Курсистите почват от първо ниво и така до края и получават завидни знания, и да ти призная знаещият курсист е резултат от полагане на негови лични усилия, от преподаването на добрият учител - като много важно тук е учителят да запали интереса на курсиста и на трето място - ужасно важна е системата на преподаване - самите учебници, а в Блитц те са най-новите и най-резултатни Themen 1,2,3 и EM 1,2,3. Центърът е малък, но ефективен, трябва само един ремонт на помещенията, това предстои! Успех мила в изучаването на немски език - най-хубавият език, на най-чистата нация! Дано попаднеш в мой курс някой ден или в курса на повечето добри учители в Блитц!

Записах курс по немски - 1-во ниво в тази фирма, след като бях изпуснала началото на курса, при което бях уверена, че бързо ще наваксам и дори ми бяха подарени 2-3 индивидуални посещения за ускорено навакване на уж малкото материал, който са взели, който всъщност се оказа непосилно много материал за напълно начинаещ в езика, като мен... Уведомена бях още в началото, че дадени пари за курса назад не се връщат - очевидно е имало и други недоволни преди мен, но тогава не зацепих защо не се връщат пари... Както и да е, положих всички усилия да наваксам, бях уверявана, че ще ми бъде обръщано специално внимание и т.н. и всичко беше лъжа. Не само, че не наваксах, но и стремейки се да наваксам пропуснатото не ми оставаше възможност да уча настоящите уроци. В един "красив" момент учителката ми каза почти подигравателно в очите, че езика бил като математиката и като изпуснеш нещо не можеш просто да го прескочиш и да продължиш напред, защото всичко е свързано. Не беше нужно да ми го казва - на мен това вече ми се беше изяснило. Нужно беше просто да си върши работата, защото както се оказа дори и учениците, започнали навреме курса си не разбираха за какво става въпрос в този курс. През цялото време ставахме свидетели на един монологичен начин на преподаване в който като че ли самата учителка преподаваше на себе си, със своето си темпо и по свой си начин. Странно беше също и че не отговаряше, когато я попиташ нещо - просто най-нагло се правеше, че не чува и си продължаваше монолога. Думи на дъската рядко се пишеха - вероятно когато госпожата проявяваше настроение за това. Веднъж я попитах как се пише дума, която тя ни прочете, а тя ми отговори - "Както се чува"-?!? Ами аз ако знаех как се пише и как се чува дали щях да посещавам този курс?! И какво значи както се чува когато в немския има букви и срички, които се пишат по един, а се четат по съвсем друг начин и аз ли съм тази, която трябва да "светне" учителката в това отношение?! Имаше и още един хитър ход в цялата работа - поставено лице. Едно момиченце, което незнайно как разбираше всичко в тоя език / а тогава какво ли правече в курс за начинаещи?! / и щом учителката решеше да попита има ли въпроси или всичко ли е ясно това момиче с пълен глас изреваваше, че да, всичко е ясно и не, няма въпроси, освен това всяко упражнение тя правеше като по вода, докато ние останалите сричахме, като дебили и действително сякаш се целеше да се почувстваме безумно тъпи и примирявайки се с този факт да си траеме и да не забелязваме какво се случва. Не е учител този, който не ти отговаря на въпросите. Не е учител този, който не ти пише думите по дъската и не е учител този, който през цялото време не става от стола- да не би да заслабне. И не е учител този, който трие написаното току-що на дъската без да се поинтересува записаха ли всички това...
Не ми е за парите, тях съм ги прежалила, а ми е за отношението и за това как може да се окраде един клиент без да му се предостави и малка част от услугата, за която е платил! Хора, не се лъжете да се записвате на курс там! Само ще се разочаровате, а и ще загубите ценно време и нерви! Освен всичко друго, ако е зима гарантирано и ще се разболеете, защото там отоплението се пести, докато почнат да ти мръзнат пръстите на краката, а и ръцете / а как хубаво се пише с мръзнещи ръчички.../ Мхм, нямат пари хората за топло, нищо че взимат таксичките на такива балами като мен. Имаше една нещастна печица - реотанова, на която беше останал само единия реотан... И пак с нея що-годе се затопляхме / поне който е по-близо до печката/, ама сигурно много е харчела, че я смениха с някаква измислена духалка, където духаше студено, а не топло / или пък са взели топлата печица за някоя друга, още по-студена стая на бедната фирма/. Пък по това време пак имаше някакъв грип - ходех болна на уроци, пиех лекарства и там на студа всеки път се влошавах, вместо да оздравея. Усещах как носа ми се запушва, главата ми натежава и вдигах температура, гърлото почваше да ме мъчи и да кашлям неудържимо. И пак никой не го беше грижа! Накрая просто спрях да ходя - и без това отдавна беше загубило всякакъв смисъл. Права беше госпожа учителката - езика е като математиката, пропуснеш ли - край! Хм, а дали щяхте да сте по-добра математичка, отколкото учител по немски, това ми е чудно... Не мисля! Едно ми е ясно - има професии, за които си трябва сърце. Едната е лекар, а другата - учител. Който го няма, моля да не упражнява подобна професия!