Кафе - сладкарница Неделя /img/frontend/nomap.png"

Кафе - сладкарница Неделя

Ами не, мацка, просто някои работи са до един етап, интересите ти се променят, иска ти се да пробваш различни неща

Е затова ли си бивш служител?

Роботила съм две години в сладкарница Неделя като барман и мога само да съжаляжам, че напуснах. Невероятна работна среда, грижа към служителите, към клиентите, към продукта. Мисля, че да не успееш да се впишеш в тази обстановка трябва да си голям карък. Като цяло има строга дисциплина, но най- вероятно в това се крие и 50 % от успеха на фирмата, просто има правила и те трябва да се спазват- какво да се направи като повечето частници в станата са с лоша организация и нескупосано управление. Силно съм впечатлена от заплащането- мога да кажа, че за заведение от този бранш и особено сладкарница, заплащането е на ниво! Бе какво от този бранш....аз работя в банка в момента и взимам три пъти по- малко от колкото сервитиорките в Неделя. Всеки ден съм ходила усмихната на работа с такова желание да се видя с колегите, страхотен екип бяхме, ходили сме навсякъде заедно, помагали сме си. През първият един месец бяха неотлъчно до мен, помагаха ми във всичко, искам да отбележа, че си има изчаквателен период да се научиш да режеш парчета, през който период всяко неодобрено парче се бракуваше, не съм го плащала аз. Мога само да кажа, че всички трябва да вземат пример как се управлява една организация именно от тази фирма, двете ми години работа в Неделя са едни от най- ползотворните в трудовият ми стаж.

Някак си аз лично не останах с много очарователно мнение за коректността на работодателя. Работих в сладкарница Неделя точно два месеца вторият от който по принуда докато намерят нов кадър. Преди да започна и първите дни от започването ми нещата бяха що-годе добре може би защото съм нов. Точно след две седмици почнаха да си показват рогата. 90% от колегите бяха киселяци и човек не можеше да разчита на съдействие от тяхна страна. Всичко в тази фирма е измислено за сметка на работодателя. Назначават те уж на 7 часов работен ден поради което нямаш право на почивка обаче уловката е, че сутрин за първа смяна идваш в 06.45 и до 08.00 миеш витрини сиропираш тортички и какво ли още не, като този 1 час не ти се зачита. Както споменах по-горе нямаш право на почивка поради което нямаш право и да ядеш. Като започвах работа ми казаха, че сутрин мога да хапна няколко залъка до 10.00 да ама не. Идваш в 06.45 и започваш да миеш и търкаш в 08.00 салона отваря врати и нахлуват клиентите след което забравете да ви остане време до 10.00 да ядете. Всяко едно отрязано малко на криво парче се заплаща но не на доставна цена а крайна която го дават на клиента - 3.40лв. На ден в най-добрият случай съм си тругвал с 1 парче а в най лошият със 7. Общо взето е ако можеш да бачкаш и на края да си платиш за това. Лошото в случая е, че вие сте започнали работа има няма преди две седмици и още не сте взели заплата а те ви карат да заплащате парчета защото не могли на края на деня да си приключат касата. Всеки вторник се прави ревизия и каквото липсва бармана си го плаща. Бармана отговаря за абсолютно всичко в обекта и ако има дори и най-малка нередност го отнася със сериозна глоба. Както споменах аз работих два месеца като обещанието им към мен беше, че първият месец ще получа 600 лева от коиото ще ми отдържът 300 като гарант, че ще напусна лоялно. Вторият месец ми обещаха 700 лева + 1% от оборота като човек си мисли че наистина ще получава 1% от оборота като такъв вид сладкарница не пада под 1000 лева оборот на ден.  Едни кратки калкулации в главата и човек си представя как вече взима 1000 лева заплата - да ама НЕ!!! Този 1% е от продажбата на цяли торти и той се дели на всички бармани които са около 4-5 на брой и в крайна сметка максимум получаваш 40 - 50 лева от процент. Като доиде време за заплата тя идва в пликче и салонният управител не даваше пликчето ами ми го разпечатваше пред мен и ми прочиташе бележчицата която е вътре и ми даваше парите. За два месеца ако ги сметна общо съм получил към 700 и няколко лева. Като тръгнах да напускам ми казаха че са ми отдържали 200 лева като гарант защото са ме харесали как работя. Какво ти харесване бре то не спряха да се заяждат с мен през тез два месеца. В един момент имам чувството, че започнаха да ми правят мръсно понеже разбраха, че напускам тоест връщаха ми парчета които си бяха нормални и сервитьорките ги преценяваха за такива и в един момент докато се завъртиш парчето си седи на бара и ти казват това ми се струва мааалко мъничко я резни друго а това си го вземи за вкъщи на скромната цена от 3.30лв. Последните дни едвам издържах и идвах с някакво огромно нежелание за работа. Работеше се 6 дена в седмицата на две смяни. първата от 06.45 до 15.00 а втората от 15.00 до към 22.00 в зависимост кога станат последните клиенти, след което ти трябва едно около 20-тина минути да прибереш тортичките и да забършеш витрините та си тръгваш към 22.45-50ч. Сега предполагам някой ще ме нахрани с думите "ами като си бил некадърен да режеш парчета" да може би съм бил или просто ан първият месец съм преценил, че не мога и съм си подал молбата а те кадърните вместо да започнат да режат парчетата след като "могат" те оставят ти пак да си ги режеш и да си ги плащаш с пари които не си получил от тях и в такъв момент уважаеми стари бармани след като ревете, че можете перфектно да си режете парчетата защо с нетърпение чакате да дойде някой нов за да ви поотмени - защото пред мен една стара барманка на около 6 години си взе 6 парчета обаче тя не беше от тези които мрънкат и не прехвърляше работата на новобранците. Вече се радвам че всичко с тази фирма приключи. Резултатът беше, че не получих това което очаквах като възнаграждение и не получих работната среда която от начало ми хвалеха, на всичкото отгоре поне съм си лоялен и напуснах като хората а не когато имаха нужда от кадри т.е. изчаках да намерят заместник те взеха та ми затриха здравната книжка и най-интересното е, че такава голяма фирма с такъв висок рейтинг проявиха към мен такава голяяяяма безотговорност, че имаха дебелоочието да ми кажат - ами някой най вероятно я е измел или сме я изхвърлили. Ами с вашето безхаберие утре може да изхвърлите и трудовата книжка на някой, после вие ли ще обикаляте да му събирате стажа. Данеби някой да се застъпи и да почувства някакво чувство за вина и да каза поне дай да ти дадем пари да си изкараш нова поне сме ти я загубили старата. Вярно книжката с изследванията не струва кой знае коилко - 36 лева но защо трябва да ги давам пак след като вината е в тях. Даже ми казаха ами защо не си си я взел - ами много просто ЗАЩОТО НЕ СТЕ МИ Я ДАЛИ. Не знам може по другите обекти да е по-добре но в този който аз бях беше ужасно. Един от новите колеги не издържа и се изпокара и дори не даде предизвестие.

Една наистина респектираща фирма с минало и бадеще.Но както се казва всичко се върти,и един много неприятен слух който се носи -а именно че тази година само някои обекти и служители ще получат коледни и новогодишни надбавки, а други няма да могат да посрещнат празниците както преди.Вярно е че е криза но точно тогава една фирма показва колко държи на персонала сии колко го уважава,да   не споменавам факта ,че слуха носи че при последното увеличение на заплатата не всички от персонала са усетили това.Наистина се надявам това да е само слух но просто съм изумена ако това се окаже истина.За мен и всички колеги е удоволствие и чест да работим в тази фирма.....не разбивайте ентусиазма и хъса ни за работа.

За 2г работа там никога никои не ме обиждал, работи се в много приятна атмосвера.Заплатите винаги са били на ниво, винаги са се давали премии за коледни и новогодишни празници.Просто за да работиш там трябва да си много отговорен и работлив. Те искат само това .

Nikoi da kaje ne6to za sladkarnici Nedelya zapla6tane,otno6enie i t.n. ?