Българска Национална Телевизия / БНТ /img/frontend/nomap.png"

Българска Национална Телевизия / БНТ

А бе хора, кажете един нов нопостъпил редактор колко взима?

Всеки нормален човек като си пусне БНТ му става ясно колко далеч е тази телевизия да прилича поне малко наистина на национална телевизия. А който знае от вътре какво е положението направо е без коментар.
Ужасно некадърни гниди, загнездили се със зъби и нокти още от бай-тошево време и лошото е че ги наследяват потомствено нови некадърници с малки изключения.
Малоумни предавания, кои от кои по тъпи и безсмислени, а дори и идеята да си я бива некадърни и бездарни водещи съсипват всичко. Да вземе за пример 100% будни ! По голяма излагация от тези двамата водещи просто няма. Супер смешни опитващи се да копират други сутрешни блокове, но толкова некадърно и бездарно го правят, че си личи от космоса коооооолко зле са.
Все още има от времето на комунизма! Пример:
Като пуснат някой хубав концерт направо ми идва да си изхвърля телевизора и след това да ида до БНТ и на някои хора да им спестя мъките и да отърва телевизията от тях! Няма друга телевизия която да дават концерт на който като певеца каже Thank you да се намаля звука на концерта и с глас от преизподнята някакъв дебил да ми превежда Thank you.....супер смях и дебилщина...примерите са много и не само с концерти а с какво ли не....за заплати и работна атмосфера да не говорим.....с една дума, не се изчегърта и изхвърлят всички дебили там просто няма шанс да се промени нещо . Много скоро време просто никой няма да си пуска тази телевизия та дори пенсионерите....

Искам да попитам какво е заплащането на репортерите в БНТ към момента.

Работих, като режисьор в БНТ преди много години. Работих там 10 години. Напуснах БНТ през 1993 г. и създадох фирма. Нямам лошо отношение към БНТ, защото там са минали първите ми професионални изяви, но... КАТО ЧЕТА ОТЗИВИТЕ НА ДРУГИ БИВШИ И НАСТОЯЩИ КОЛЕГИ, СТИГАМ ДО ИЗВОДА, ЧЕ НИЩО НЕ СЕ Е ПРОМЕНИЛО В БНТ ОТ ГОДИНИТЕ НА СОЦИАЛИЗМА ДО СЕГА, КАТО МАНТАЛИТЕТ! ЗА СЪЖАЛЕНИЕ! МНОГО ЖАЛКО! Тогава поне получавахме добри пари и хонорари и постановъчни, съизмеримо със заплатите по това време... Разбира се и тогава имаше много хора, които получаваха много повече пари, заради нагаждане и подлизуркване на началниците. Хора, некадърни, но мижитурки и подлизурковци, които бяха удобни. Сега, явно нещата са много по-затънали от финансова гледна точка. То и за това се иска кадърност, да направиш една медия печеливша. Даже и бюджетна медия. Но и тогава, явно и сега има едни некадърни дребни хорица в тази медия, които дърпат "колата" назад, които спират всеки, който се опита да прави нещо интересно, по-различно и модерно и се стреми към по-голям професионализъм. Така беше и с мен преди 25 - 30 години. Имаше едни кибици, които гледаха само как да те прецакат, как да не си вършат работата и как да ти пречат...и да създават интриги и подли номера. И това е не-само в мениджмънта на телевизията , но и на средно ниво и на ниско ниво. Типично за българския селяшки манталитет... Този виц , че на българите не ни трябва в ада някой дявол, който да ни пази да не излезем от казана, защото другите българи вътре в казана ще си ни дръпнат надолу... Това е истината. Просто в БНТ си имаше едни хора, които не искаха някой да знае и може повече от тях, защото така ще лъсне тяхната некомпетентност и некадърност. Така че, на голяма почит сред шефчетата на малко и средно ниво бяха некадърниците, които бяха готови на всичко за да се подмажат на шефа...Сега, като гледам програмите на БНТ, констатирам, че звука е отвратителен в ефир. Чуйте шапките с каква гръмкост на звука излизат в ефир, чуйте основните предавания, чуйте рекламите.... Основното предаване тихо, шапката - гърми и т.н. или в едно и също предаване, звука не е изравнен и още много подобни. Ало...от БНТ - вижте си Директива на ЕС за EBU R128. Тези, които разбират-знаят какво искам да кажа. Това, което чувам в ефир, като звук - не се прави от професионалисти, а от хора, които не си разбират от работата. Това е моето лично мнение. Да не говорим за качеството на програмите в БНТ - слаби сценарии, елементарна режисура, звучат, все едно са правени преди 30 години. Монтаж - муден. Динамика - рядко. Програма, която не те грабва. Има две-три по-свежи предавания и по-интересни, но няма да споделям тук, кои са те, защото това си е моето лично мнение. Но факт е, че програмите на БНТ не си покриват предварително заложените рейтинги. И ако една програма се обявява с рейтинг 9, то реалния рейтинг е доста по-нисък, например 5. Надявам се новото ръководство на БНТ да се захване здраво с подобряването на качеството на отделните предавания, филми, информационни емисии, както и на цялостната програма на БНТ, защото иначе тази телевизия, след време може и да не се гледа изобщо. Нека никой да не ми се сърди, това не е "плюене" по телевизията, а градивна критика. И ако все още има свестни хора там, то те трябва да се обединят и да направат БНТ една наистина съвременна, модерна и интересна телевизия. Надеждата ми е в младите хора. Но тези млади хора трябва да са по-взискателни към шефовете си или към по-старите колеги, а не да се страхуват. Защото страха и сервилността, водят до само едно нещо -старият, а и явно - сегашният модел БНТ - държавно предприятие, в което едни хора си кютат на заплатка и правят в най-добрия случай малко, ако не нищо. А и новото ръководство, ако питате мен, няма да е лошо да направи малко уволнения и съкращения - но не по процентен критерий, а по качествен критерий. Какво имам предвид - ами всички некадърници, мързеливци, подлизурковци - вън от БНТ. И назначаване на кадърни хора, с реален конкурс и комисии съставени от незцависими външни експерти. Само така може да се оправи БНТ. Конкурси за сценарии. Външни продуценти не от време на време а поне 80% от програмата трябва да се поеме от външни продуценти. Гледайте другите конкурентни телевизи какво правят... Ако има желание - нещата се случват. Ако няма желание - жабата си остава в тинята! Това е.
Успех на БНТ!

Уважението между хората е на високо ниво.
Всеки си знае точно мястото и работата която върши.
Аз съм от техническия отдел, но да обърна внимание на програмата:
научно-популярни филми, български филми, събития и новини...
сега сме края на 2010г. (няма да коментирам, какво дават по другите медии) :)
Това бяха плюсовете сега минусите:
Заплащането на хората от техническия отдел е малко и (явно трябва по-голям бюджет ли?) за купуването на нова техника!

............ дължи пари и на мен. Подписах договор с фирмата на жена му за старта на неговото \"шоу\". Но вече не съм в БНТ поради невъзможността да се работи по шуро-баджанашките методи на ................. и ........................ До този момент........................, която се води шеф там, не е изплатила дължимите пари на екипа. Това са хора, които са свикнали да лапат. Съдът ще си свърши работата.

Може и да звучи смешно, но точно така се чувствам. След повече от година работа в БНТ и по-специално в \"В неделя с...\" все още имам пари, които ми дължат. Надеждата, че ще си получа хонорара, става от малка все по-малка. Но не за това иде реч. На първо място съм разочарована от отношението на Димитър Цонев- този толкова \"велик\" водещ\", който да каквото не се е докоснал, това не е съсипал. Няма лошо родата да работи в предаването ти, но чак пък щерката да е репортер на трудов договор, след като при монтажа не остава и помен от въпросите й- странно някак си. Но нали бременно детето, трябва да тече трудов стаж. Трудът на сценаристите /прекрасни хора, които събираха по 2лв. да си купят духалка за офиса/ не само не се зачита. Ами постоянно сценарият се преправя, защото в последната секунда идва заповед отгоре. Добре, че се занимавах с нещо, различно от писането, защото определено нямаше да издържа. С по лев в джоба успяхме да реализираме най-трудните първи предавания, които ни смазваха психически и физически. И когато настана време за бунт, защото заплатите все се бавеха, чрез e-mail, дори нямаха смелостта да ни го кажат в очите, се оказа, че сме ненужни. Първо изхвърчахме с колежката от екип гости и една от сценаристките. После дойде време на режисьора и главния сценарист. И накрая Хачо се настани на \"трона\", за да направи един блудкав водевил. Няма да обяснявам, че г-н Цонев дори не ми беше запомнил името и уж беше напарво страсиран от факта, че един по един биваме отсвирени. То така се точат пари от националната телевизия- фирмата на жена ми ще направи филм за баща ми, в който главната роля е на сина ми. АКО ОБИЧАТЕ СЕБЕ СИ, БЯГАЙТЕ ДАЛЕЧ ОТ \"В НЕДЕЛЯ С...\" И ВСЕМОЖЕЩИЯ ЦОНЕВ.
А който се е срещал с Петър Краевски / бивш главен сценарист на предаването/ ще ме разбере най-добре.

Здравейте, не знаех дали е умесно да споделям тук, но може би да! Харесвам тази телевизия. Има традиции и стабилна гледаемост. Но много моля, замислете си над хора като спортния журналист Петър Василев. Този човек дразни изключително много и прави неприятни за "слушане" мачове и спортни събития. Изречения като: "От началото на мача съдията е направил само пет свирки..." или "Нападателят се уплашил от вратаря, защото го гледал със страхопочетание" или " Това беше на десерта...на тортата, не на черешката.." пак коментар на мач. Хора моля ви, ясно, че той е със връзки ама спестете ни глупостите на този дразнещ глас!!!!!

Зрителка

Вечната БНТ... Какво да обяснявам мнението си - то едва ли е адекватно спрямо общото схващане, че БНТ е остаряла и закостеняла. Но за мен не е. Като все още млад човек мога да кажа, че БНТ има огромна преднина пред всички останали т.нар. "телевизии". От същата гледна точка считам, че има огромен потенциал за развитие на самата медия. Но като работещ вече пета година там не мога да се похваля с възможностите, които дава на служителите си. И проблемът не е в самата медия, а в шепа хора, окопали се на ключови постове и треперещи да не ги изпуснат. Редактори, директори на отдели... Кошмар! Хора изпълнени с комплекси заради собствената си неспособност да разберат идеите и нуждите на съвременната медия. И озлобени до безкрайност, заради способностите, които демонстрират младите и новоназначените в екипите. Точно тези хора разкатават всяка положителна инициатива или идея възникваща в отделите. И правят всичко възможно за да прогонят всеки, които има смелостта (или глупостта) да работи и мисли като западняк. В дирекцията в която работя, лично аз съм свидетел на поне два случая, в които пряк ръководител създаде такава непоносима атмосфера, че принуди нарочените за "лоши" младежи да напуснат. И мога да цитирам точно четири случая, в които на свободни щатове бяха назначени далеч не най-подходящите хора. И то не заради връзки, а защото са "удобни" - мълчат, нищо не работят, защото не разбират, но и не създават проблеми с "изискванията" си. И това е само върхът на айсберга.
Иначе като институция БНТ е едно от най-свестните работни места. Е да, понякога се работи повече от разрешеното от законодателството, но къде ли не е така. А и се чувстваш поне малко защитен от законите и сигурен в бъдещето си. Стига разбира се да можеш да понесеш мижитурките, повечето от които са от т.нар. "стара генерация" и безумно много се страхуват да не загубят топлите си местенца и това ги прави още по-смотани от колкото са. Между другото, точно заради същите БНТ изглежда като изскочила от '70-те. Не само, че не знаят и не могат, но и се напъват да изглеждат и да правят нещата "модерни", което ги прави само още по-лоши. Който иска да прави кариера - мястото му не е там. Но има какво да се направи и какво да се научи. Получаваш похвали от разбиращите, получаваш омраза от неможещите и продължаваш.
Това е.

Здравейте,работя в националните медии повече от три десетилетияпоследователно в БНР, НДК и БНТ.Последните две десетилетия в БНТ.Винаги съмбил на най отговорните места в тези национални институций.Едно десетилетие бях на "ЕФИР",но както казват всяко нещо с времето си.Наистина ,колежката от журналистическия бранш дава добра характеристика на БНТ като институция за усъвършенстване на личността във възпитание на отговорност към обществото.За жалост днес тази медия е овладяна в еуфорията на печелене на пари ,безхаберие и цинизъм към свойте дългогодишни служители и работници.Никакво уважение към редовия кадър ,този зад камерата ,зад микрофона.Поголовното "изгонване"на служителе дали своя жизнен опит и уважение към медията ,към обществото е днешната "визия"на това какво става зад кадъра ,зад микрофона.Оценката ми е такава каквато е за съвременната ни европейска държава наречена България с 13 вековна история от която не е разбрала нищо.Грижата за човека като част от обществото,като част от медията /БНТ/ е под всякаква критика.За съжеление това е оформящата се днес черта на съвременната Демокрация у нас и не на последно място на работните ни места.Така е и в БНТ!