Хюлет-Пакард България ЕООД https://www.google.com/maps/api/staticmap?key=AIzaSyDTo5pSNCbE0DW8tvZj8hGdttXLKd2WO4M&size=255x160&zoom=13¢er=София,Район р-н Младост, УЛ.ОКОЛОВРЪСТЕН ПЪТ", 258"&markers=София,Район р-н Младост, УЛ.ОКОЛОВРЪСТЕН ПЪТ", 258"

Хюлет-Пакард България ЕООД

Моя позната я взеха в тази компания без никакъв стаж, просто защото е от известен род на архитекти. Не мога да твърдя какви качества има, но когато я питам с какво се занимава, се похвали че първо я чакат да се научи, и в момента никой не очаква кой знае какво от нея. Отделно се похвали че заплатиата й е около 2000 лв.

Има една мисъл която много харесвам и е много приложима в случаите, когато дадена компания не ви наеме на работа. "Понякога да не получиш нещо е въпрос на късмет". Върнах се от Англия с голямо желание да работя за HP като UNIX  инженер, но не бях одобрен. Бях поставен в друг проект в който останах не повече от месец поради няколко причини. Въпреки че считам, че бях подценен откъм знания и възможности, нямам грам отрицателни чувства към компанията.  Колегите и мениджъра ми бяха готини хора. Няма как всичко да върви тип-топ при наемането на кандидати при фирми от  такъв мащаб. Единствената ми мечта е не само HP, но и други компании от Силиконовата долина да отворят офиси в България, но не само в Бизнес Парк София, а и в красиви градове като Пловдив и Варна.

Кандидатурите протичат изключително бавно. Подаваш си документите през тяхната система, след което съвсем спокойно можеш да чакаш от 2 седмици до 5-6 месеца. След като ти се обадят ти насрочват телефонно интервю (в моя случай беше на английски език) за друг ден.
На телефонното интервю ти задават елементарни въпроси относно това какво си учил, с какво се занимаваш в момента, както и какви интереси имаш.
След това чакаш още седмица-две докато разбереш дали ще те извикат за следващото интервю. После си насрочваш следващо интервю, което също е след седмица-две.
Следващото интервю е техническо (за тези, които кандидатсват за техническа поддръжка). На него също си говориш няколко минути на английски език. Има и множество технически въпроси. Отношението на интервюиращите е повече от надменно все едно са майка хранителница на всички българи работещи в България.
Обясняват ти накрая, че до три-четири седмици ще има обратна връзка независимо дали си одобрен или не. В моя случай си спазиха тази уговорка и на третата седмица ми изпратиха писмо, в което ми обясняват, че не съм одобрен за позицията. Няма обяснения относно това с какво не си се справил.
Това, което ме изненада беше, че хората на второто интервю ми обясняваха, че ще ми се обадят за трето (едва ли не съм приет), а след това се оказа съвсем друго.
Чак в последствие разбрах, че фирмата HP е замразила всички обяви за работа, а по-късно и ги е премахнала, тъй като правят някаква реорганизация. Така че е много възможно хората, които са ме интервюирали на второто интервю въобще да не са знаели, че няма повече хора да се наемат в следващите месеци.
Заплата (нетна): хиляда, хиляда и малко за туко-що завършили или студенти; второ ниво започва някъде от 1500 лв. и в зависимост от трудов стаж и сертификати расте нагоре по някакви техни коефициенти; трето ниво започва от 2000 лв. и нагоре. Вече от самия кандидат си зависи колко ще си поиска и дали фирмата ще се съгласи, тъй като си имат определени лимити за всяка позиция.
Социални придобивки: лаптоп, ваучери за храна, паркомясто и др.
Бонуси няма. Увеличаване на заплата най-често става след смяна на длъжност (включително и по-горно ниво) особено ако дадения служител е взел сертификат/и.

Много некоректно отношение към кандидатите за работа. Не се спазват сроковете за обратен контакт, не се дава конкретна информация. Интервюто прилича повече на разпит отколкото на каквото и да е друго, стаж и ниво на владеене на чужд език са абсолютно непонятна материя за водещите интервюто от корпоративния строй.

Здравей Димитър,
първото интерю по телефона се прави от HR. Стандартни въпроси(по учебник) опит, предишна работа, какво очакваш от позицията и съответно каква работна заплата очакваш. 50% интервюто е на английски език и 50% на български език. Второто интервю е техническо -според позицията, протича по различен начен - тест или тестове...........

Искам да попитам първото интервю по телефона на какъв език е и за какво питат? дали е нещо като препитване относно длъжността за която кандидатсваш или са общи приказки(къде си учил, работил...)
Поздрави,

Не съжалявай Иво за нищо, важното е, че си се представил добре.  Ще видиш каква сума ще ти предложат, и каква ще е работата, и какво искаш за тези пари, и решавай на момента. Нелош вариант е да си направиш  малко стаж, и ако не са склонни да ти дадат повече казваш така : другари, аз си намерих работа за 1800 лв. примерно, можете ли да ми дадете толкова, или да си тръгвам. Принципно сериозните фирми в София започват с около 1200 лв за времето на изпитателния срок, което не е далече от това , което си им казал.
По - тъпото е, че нямат смелостта да ти кажат : за тази длъжност ние предлагаме толкова, на Вас харесва ли ви? Ако не ти харесва съответно ще им кажеш, но те питат за да те счупят да им работиш за без пари.
Моят съвет е ако те викнат почвай, без много много да се задълбочаваш. Както се казва : за толкова пари,  толкова и работа. Един човек можеш да го разбереш колко е сериозен по парите, които е готов да плати за една работа! Хайде със здраве!

до сега бях чувал доста позитивни нища за Хюлет-Пакард, но като че ли тук преобладават лошите. това в крайна сметка е хубаво, защото трябва да сме критични.
Та иначе аз съм настоящ кандидат за поста. Вкъщност завърших магистратура в Германия, върнах се преди 2 месеца, попълних една молба на сайта на ХП и ми се обадиха. Току що свършит първото интервю по телефона и ми се стори, че премина доста добре. Казаха, че в мемента се нуждаят от човек на тази позиция и но 2 седмици със сигурност ще се обадят да насрочат пак интервю или пък "не". Единствено се чудя дали отговорих добре на въвроса за очакван минимум на заплащане. Не исках да отговарям но накрая изцепих 950лв от което служителката остана доволна. Чудя се доколко тази цифра е найстина обвързваща и те са винаги доволни да дават на всеки малко, ако той толкова си пойска или пък си имат вътрешни нива, които си спазват. Посочих по-ниско та да им вляза в бюджета и да е по-реална възможността да ме повикат пак на интервю, но сега се чудя дали не си вкарах автогол. Все пак началната заплата не е без значение.

Отговор не дават при неодобрение. Доста непрофесинално. Убедена съм, че са достатачно хора, че да си свършат добре работата и да пуснат отговор на неодобрените кандидати. ЧР са много зле.
 Явно си мислят, че са хванали бога за шлифера работейки в HP!

Мнението ми не е негативно. Мнението ми за фирмата е, че подходът е абсолютно НЕПРОФЕСИОНАЛЕН за всичко, което не е пуснато от фирмата майка. С други думи - побългарена работа. Един отдел, не знае какво правят другите. С това човек се среща още на подбора. Назначават се хора или на случаен принцип или на принципа връзки с дребни и по-големи риби. Най-вече на случаен. Абсолютно никакво значение няма нито миналия опит, нито нивото на владеене на езика. Решаващото е  номера на телефона ти (ако кандидастваш) да попадне пред очите на правилния ЧР. Което говори крайно зле за управлението на ЧР отдела в Бг. Нещо повече. Напълно възможно е да ти се обадят два (или повече!) пъти и да настояват за интервю по телефона за една и съща позиция и въпреки, информирането им от твоя страна, няколко дубликрани, еднакви интервюта да бъдат проведени. Просто едната ръка не знае какво прави другата. Изключително разочарован съм от безумията на българския ЧР отдел.