Прокредит Банк България /img/frontend/nomap.png"

Прокредит Банк България

Интересува ме какво да очаквам на телефонното интервю - чакам в близките дни да ми звъннат от банката. В какъв срок максимално звънят на кандидатите? Тези дни кандидаствах през сайта им и така. Интересува ме и след това какво да очаквам както от тестовете, така и от по-нататъшните интервюта и т.н.

Здравейте, колебаех се дали да споделя моя опит с ПроКредит Банк след всичко, което прочетох. В крайна сметка сметнах, че мнението ми ще затвърди изградения дотук имидж и възможно да бъде полезно за бъдещи кандидати. Подадох документи чрез сайта на банката за програма Млад банкер. Реших, че това е подходящ старт за човек с малък опит във финансова институция. Обадиха ми се почти веднага. Преминах успешно телефонно интервю, което продължи почти час. В него преповторих информацията от мотивационното си писмо и от CV-то си. Поканиха ме на тест по математика и логика в София. От Варна съм и учтиво ми беше обяснено, че транспортните разходи са за сметка на банката. Дотук всичко е чудно.
След седмица се явих на въпросния тест. Изключително елементарен по мое мнение (принципно съм ок с математиката, но за този тест се изискват знания за 5 клас, не повече!!). След час ми се обадиха, че имам доста добър резултат - 92% от изизскуеми само 65%. Поканиха ме на дискусия следобяд. Събраха ни 7-8 човека и ни зададоха две теми. Една икономическа и една социала тема. Събеседниците ми бяха много приятни, но комисията състояща се от три мениджърки беше видимо отегчена. Личеше си, че искат да са на друго място и че не приемат сериозно това, което вършат. Този етап продължи около час, след което на участниците, които пътуват като мен им беше обяснено, че ще им се отговори веднага, дали продължават и ще бъдат интервюирани същия ден. Казах си "О, колко мило! Не искат да ни разхождат до София втори път." Истината обаче беше някъде ТАМ...
Извикаха ме и ми съобщиха, че продължавам напред. Да съм се поразходила из София и след час да съм се върнела за лично събеседване. Излязох супер хепи. Подишах малко въздух и се върнах заредена и готова да отговарям на въпроси. Посрещна ме HR мениджъра с малко закъснение. За моя огромна изненада се оказа, че въпроси няма да има, а трябва още един път да преразкажа автобиографията си и мотивационното си писмо. Никой за тази една седмица не си беше направил труда поне да ги прелисти. След като приключих с този фарс, ме попитаха, дали могат да се свържат с бившия ми работодател за мнение. Казах: "Разбира се. Това е и причината да посоча телефона му, за да може да поговорите за мен." (Имам чудесни взаимоотношения с бившите си работодатели и те изрично бяха казали, че мога да разчитам на тях за пропоръки, за каквото и да е). Последва информация за програмата. Оказа се, че е абсолютно задължително всички стажанти да живеят заедно, дори тези, които са от София. Прозвуча ми малко като Биг Брадър, но си казах ок. Последваха провокативни въпроси от рода на: "Но ти си омъжена. Какво ще каже съпругът ти?". Излязох от ситуацията с доста лавиране и адекватни аргументи. Стиснахме си ръцете. Тръгнах за Варна изморена, но обнадеждена.
След няколко дни бивши колеги ми се обадиха и ми казаха, че от ПроКредит са звънели и че шефът много ме е хвалил. Казах си, е щом са си направили труда да звънят и да питат за мен, значи се класирам. В противен случай не биха си губили времето, ако не са ме харесали, а и не биха притеснявали други хора.
За огромна моя изненада ми се обадиха да ме уведомят, че не съм одобрена. Нямаше обяснение защо, как. Просто две думи и ми затвориха телефона. Бях направо потресена и това е причината да попадна на този форум. Сега вече си обяснявам доста неща. Яд ме е само, че се счупих от път, че цял ден ме влачиха от зала в зала и от интервю на интервю, изморих се жестоко, а не знаех, че всичко е майтап.
Съвет: Не си губете времето и силите с ПроКредит. Ще съжалявате. Всичко при тях е бутафорно и за отчитане на дейност.

Възможно е, но това значи, че дори и над средно управленско ниво отново има "избрани", защото докато бях на работа мога да потвърдя със сигурност, че поне в пет отдела в ЦУ такова нещо нямаше.

До Самуил..
Бонуси има, но те са от средно управленско ниво нагоре..

Факти:
- В ПКБ никой служител не получава тринадесета заплата, както и допълнителни възнаграждения;
- В ПКБ не се извършва външен подбор на персонал на надекспертно и средно управленско ниво. Търсят се предимо експерти връзки с клиенти, по-малко юристконсулти и IT специалисти. Липсата на опит в повечето случаи е предимство;
- В ПКБ служителите нямат социални придобивки, освен допълнително здравно осигуряване в една от най-некоректните фирми на пазара, което дори не е напълно безплатно за служителите;
- В ПКБ има огромно текучество на персонала, както и организацинно-структурно движение на служителите. Възможно е за 2-3 години да си смените длъжността и работното място (физически) около 5-6 пъти. Това важи най-вече ако сте експерт връзки с клиенти или експерт обслужване и продажби (около 70% процента от персонала). Ако сте на позиция в ЦУ е възможно да изкарате спокойно 7-8 години на една и съща позиция;
- В заплащането на служителите е малко под средното за банковия сектор в България. Това важи дори за кадрите на управленско ниво;
- За периода 2008-2012 г. персонала на банката намаля наполовина. Това се дължи най-вече на централизирането на определени дейности в София, както и задължителните обучения за всички служители, независимо от позицията, опита и квалификацията им. Това доведе и до закриване на 1/4 от клоновете.
- За периода 2008-2012 г. централното управление на банката смени три пъти местоположението си. В крайна сметка в момента банката се помещава в собствена сграда на бул. Тодор Александров, но тъй като тя се оказа малка за всички служители и зали за обучение, част от отделите са изместени в Дружба 2;
- В ПКБ не се провеждат външни обучения и сертифициране на служители;
- В ПКБ се развиват само три продукта - кредити, депозити и преводи. Инвестиционно банкиране, боркерски услуги, кеш мениджмънт, капиталови пазари, финансово посредничество, депозитарни и попечителски услуги, ценни книжа и инструмени са нещо непознато и чуждо. Това е така поради клиентската ориентираност на банката. Ето защо служителите й се отличават с ограничена квалификация и стереотипно и консервативно мислене.
- В ПКБ не се организират дори и т.нар. teambuilding мероприятия. Повечето служители са отчуждени един от друг, а свободното им време е погълнато от интригантство и перманентно оплакване.
...
Бъдещите кандидати да не се отчайват от написаното в този сайт. ПКБ е чудесно място  за НАЧАЛО на вашата банкова кариера. Дерзайте, развивайте се, потърпете 3-4 години и ще си намерите желаната работа. Успех!

В
ПКБ работих дълги години. Първо започнах от каса. После на фронт и накрая и каса и фронт. За всичките тези години бях свидетел на процеса, през който премина банката. Мойто мнение, е че за съжаление с всяка следваща години все по-трудно се работи в тази банка. Управителите се сменяха и всеки бе по-зле от другия / с малки изключения/. Върху мен се учиха хора, които би трябвало да учат мен а не аз да понасям техните грешки. Винаги съм казвал, че много често съм се чувствал като писта за начинаещи пилоти.  Сега вече спокойно мога да си почина от тежестта на цялата тази машина - ръководители на отдели, управители, регионални и изпълнителни директори. Спомням си преди години когато започнах работа в ПКБ двама от изпълнителните директори баяха немци. Нещата стояха по много различен начин. Тогава наистина колегите се уважаваха взаимно и всички работехме не само за заплати, но и заради удовлетворението което изпитваме от работата. След като си заминаха немците и на тяхно място дойдоха българи и италианци нещата взеха да се "скапват" тотално. А сега, когато изпълнителните са само българи нещата не са само лоши а безнадеждни. Станах свидетел как от банката си тръгнаха много добри и кадърни хора. Станах свидетел как други, които нямат нужните качества заеха високи постове. Но- най много ми стана мъчно и болно, когато бях свидетел и участник в закриването на банков клон Гоце Делчев, за който пет човека / без управител, главен и ръководител/ дадоха всичко от се беси а получиха подигравка за положения труд. Всичките клиенти,  които бяхме привлекли се наложи да ги уведомим, че затваряме клона. Клиентите бяха крайно недоволни и до последно не вярваха, че това ще стане.  Днес  се чудя, кой ще е следващия клон който ще затворят ПКБ. Чудя се и как ще се издържат всичките 450 човека в централата, всичките фирми, които идваха да ПОЛИВАТ ЦВЕТЯТА от София, доставчици на вода от София, миячи на прозорци от София, канцеларски материали и препарати от София, та дори и тоалетната хартия беше от София, как ще си изкарват хляба. С итерес ще следя развитието на ПКБ за в бъдеще.   Пожелавам на всички желаещи да започнат работа в ПКБ да имат моя късмет и да ги приемат на работа, да работят с добри и умни колеги, както работих аз. Да се радват на доволни клиенти, както се радвах и аз. Пожелавам им да израстнат по- високо в йерархията от мен. Желая им когато си тръгнат от ПКБ да се обърнат и да видят след себе си резултата от положеният им труд, а не като мен. Сега, като погледна назад виждам затворени клонове, намаляващ персонал, разочаровани и подведени клиенти, раздори в колективите по клоновете и една огромна неприкрита алчност, която ще съсипе цялата идея Про Кредит Банк.

Здравейте, в червъртък съм на интервю за програма Млад банкер. В петък миналата седмица си подадох докуметите и вчера ми се обадиха, че съм ообрена за тест. Можя ли някой да ми каже как стои въпроса със стипендията и осигурената квартира. Казаха ми, че те се осигуряват, ако не си от София. А аз не съм...

Уважаеми кандидати за работа в Прокредит банк, сигурно ще забележите, че отново са пуснати голям брой обяви за работа. Този път явно се бяха постреснали за по-голям период от време и не бяха обявявали толкова много работни места скоро. Но, както се казва "Вълкът козината си мени, но нрава-не", та и те не измислиха нов подход да си усвояват парите от Еврофондове, а именно чрез организиране на ялови конкурси за подбор на служители!!! Ако имате работа в София можете да я комбинирате с безсмислено почти целодневно прекарване в техния офис, ако искате да порешавате  задачи по математика, също можете да отидете, но ако мислите, че има вероятност да получите добра работа с прилично заплащане, просто не си губете времето. Нито търсят служители, нито заплащат труда им адекватно.

Какво е заплащането в тази банка за кредитен експерт или кредитен контрол на месец? под или над 1000 лв ? за да знам дали въобще да кандидатствам.
Благодаря.

Жалко е за хората които все още се мъчат да работят напук на всички приумици на т. нар. ръководство. В тази банка се наначават млади хора на ключови позиции за да могат да бъдат удобни и послушни на вожда - Петър Славов, незнайно по какви критерии получил тази година наградата за банкер.С това са наясно всички мениджъри  на по-долните нива но водейки се от принципа че положението определя съзнанието не могат да направят нищо, тъй като в друга банка трудно биха взимали такива заплати само за послушание. У на абсолютно невежите е ясно вече че списъка от свободни позиции е кух - не че събират лични данни на някого -  просто така държат в страх другите служители като им казват като не искате вижте колко кандидати има за Вашите места. Да ама не. И за безмислените обучения за които цяла българия знае си миа обяснение - Усвочват се пари по програми. Питам се обаче кой ги дава тези пари за такива глупости. Пишат се учебници специално за тези изпити които за други сфери са неприложими и всеки уважаващ се автор би се срамувал да напише такива велики трудове. Явно обаче и немците са се побългарили.
За възнаграждения  - допълнително заплащане вдигане на аплатите и някакви бонуси - това са мръсни думи. Е за коледа като бонус се дава някой сак най вероятно китайски, в който да си събереш нещата като си тръгнеш, следващата година термосче след това чадърче, одвалце о така за 10 г. ако все още имаш психика да си в Банката може и да се обзаведеш::)).
    Искам да уточня че не пиша тези редове от злоба че вече не съм в  тази банка. Напротив  съжалявам че оставих един добър колектив, несправедливо мачкан от хора на които ако им размениш двете обувки цял ден ще ходят така и ще се чудят защо им обива. Обичах работата си имах хубави моменти, но простотиите си имат граница. Не вярвам някой от директорите да се трогне от това което пиша и съм сигурен че четат макар и да отричат упорито че не знаят за такива форуми. Нека им светне лампата ако имат такава че това е мнението на много голяма част от служитеите. Само най големите лизачи и натегачи биха го отрекли ито само заради възможността да се покажат пред някой от шефовете с цел кариера.
Няма нужда да казвам че всички неудобни /със собствено мнение/ хора напуснаха или бяха принудени да напуснат. Мислите че са безработни ли - НЕЕЕ отдавна са взети от други банки и оценени.
На тези които имат късмет да бъдат одобрени като най -достойните и взети на работа ще кажа - Момчета и момчита ако това ви е първа работа започнете. Сами ще се уверите че след година година и половина ще ви предложат в друга банка и тогава ще видите за какво става въпрос Разликата е от небето до земята.