Хикови https://www.google.com/maps/api/staticmap?key=AIzaSyDTo5pSNCbE0DW8tvZj8hGdttXLKd2WO4M&size=255x160&zoom=13¢er=Ямбол, ул. ДИМИТЪР БЛАГОЕВ, 14, ет. ПАРТЕР, ОФИС-МАГАЗИН&markers=Ямбол, ул. ДИМИТЪР БЛАГОЕВ, 14, ет. ПАРТЕР, ОФИС-МАГАЗИН

„Колегата Петров е демотивиран напоследък”, „В този отдел няма никаква мотивация!”, „Не знам какво да направя за да се повиши мотивацията в екипа”. Сигурно сте чували подобни изказвания. Но какво означава да си мотивиран или демотивиран.

Имам един приятел, който работи в строителството и по-точно в довършителните работи. Много е интелигентен. Завършил е магистратура по история с отличен. В един разговор с него стана на въпрос за демотивацията. Той ми каза: ”Какво означава да си демотивиран? Нали някой ти плаща заплата за да свършиш определена работа. Ако не го направиш или не искаш да го направиш, какво означава това? Просто не ти се работи и си мързелив, а не демотивиран.”

При него мотивацията е пределно ясна – плика със седмичната заплата в петък. Ако работодателят е доволен от теб ти слага няколко банкноти повече в плика. Ако не – си получаваш само договореното възнаграждение. Моят приятел е мотивиран, не толкова заради „седмичния бонус”, колкото от самата работа – иска да я свърши по възможно най-качествения начин и в срок. Него го мотивират почти невъзможните за изпълнение желания на клиента или инвеститора. Това, обаче, не се отнася за неговите колеги.

Повечето от които се от т.н. „стара школа” – на възраст между 50 и 65 години. Те се свикнали цял живот да карат по лесния начин. Не си дават много зор. „И утре е ден. Ако днес свършим цялата работа утре какво ще правим” е тяхното мото в живота. Те никога не получават пари над договорената надница. Казват, че не си струва да се „трепят” за „няколко двайсетачки отгоре”. Доволни са от това което получават. Има кой да се грижи за тях – преди това е била Държавата, а сега „Чорбаджията”.

„Има лесно решение” – ще кажете – „да ги уволним”.

На практика, обаче, не се получава така. Те са от

дълги години в тази фирма. Собственикът й е

свикнал на техния „стил на работа”. А и винаги ще се

намерят мотивирани по-млади хора да свършат

работата.

Тези „демотивирани” работници, обаче, са царе на приказките. Когато на обекта дойде някои от шефовете, те ще ти надуят главата колко много работят и ще започнат да ръсят идеи как да се реши един или друг проблем. След това, отново продължават в същия дух – да се скатават и да разказват „колко много се е работело едно време”. Да бе. Може и да е имало работливи хора по време на комунизма, но те са били предимно в селата. Всички останали „нови граждани” много бързо са разбрали, че да си даваш зор няма много смисъл. Държавата и Партията ще се погрижат за теб. Те ще ти осигурят храната на масата, а тока и парното ще получиш за жълти стотинки. Това мислене се е запазило, в много голяма степен и днес, в по-старото поколение. Съдя по моите родители и родителите на моите приятели, както и от някои „мениджъри” във фирмите, където съм работил.

Ако проблема, обаче, беше само в цитираната

строителна фирма и само със „старите пушки”,

всичко щеше да е наред. Лошото е, че напоследък

много млади хора са „демотивирани” (или по-скоро

мързеливи). Това се получава заради тяхната „много

добра” адаптивност и възприемчивост. Ако са имали

работодател, при който работата е била „ден да

мине, друг да дойде” те много добре са усвоили този

„начин на работа”. Дори, ако това им е първата

месторабота или са били старателни на предишната,

много бързо възприемат „best practices” от старите

„демотивирани” кучетапри сегашния работодател.

Имах един колега (току що беше завършил

престижен университет), който си беше поставил за

цел да изгледа всички клипчета в YouTube (през

работно време, естествено). Добре се справяше :).

И какво излиза. В България има армия от мързеливи

и скучаещи млади хора. Може би, няма да чакаме

дълго за да възникне и у нас „Бунт на плазмите”,

какъвто имаше във Великобритания.

Защо са станали такива тези млади хора? При една част от тях влияние са оказали родителите, при друга – предишните работодатели. Кога ще се промени това положение? Не знам. Съвест и отговорност се градят бавно и трудно. Трябва да минат поне няколко поколения, след като и последният живял и работил по време на комунизма си отиде. А това продължава минимум 40 години. Ако не вярвате, питайте Мойсей

Докато вие работите на пълни обороти, колегата до вас експериментира колко по-навътре в носа може да си пъхне пръста. Във всеки офис има както много съвестни и продуктивни, така и много мързеливи служители. А, когато си имате работа с такива, ви трябва добър план за действие.
Мързелив колега – план за действие

Мързеливият колега действа доста демотивиращо. А тази порода служители са често срещани у нас. Докато вие работите като за трима, колегата до вас озвучава офиса с леко похъркване в сладката си дрямка или пък ви тества нервната система с кикотенето си, докато си чати с приятели и клюкари какво се случва във Facebook. И същият този колега взима заплата колкото вашата, та дори и повече. Откъде накъде!?

Какво ви вбесява в колегите? >>>

Но щом може да мине метър, стимулът на мързеливият колега да работи вместо да браузи с часове, да реди пасианси, да виси в социалните мрежи, да прекарва половин работен ден в провеждането на лични телефонни разговори или пък да брои овце в следобедните часове е нулев.

Колегите, които не понасяме >>>

А, когато мързеливият колега не помага и не работи, то почти сигурно е, че пречи. Ето няколко начина как да се справите с мързеливия колега:

Не е сега моментът да се правите на печен колега. Забравете за колегиалността в името на своето и благото на екипа и проведете деликатен разговор с шефа, що се отнася до мързеливия колега.

Тази крачка обаче е рискована, ако мързеливият колега е всъщност познат, приятел или роднина на шефа. Близките отношения с шефа обясняват 8-часовото бездействие на мързеливия колега и е почти сигурно, че той няма шанс да започне да работи.

Не му позволявайте да ви разсейва. Гледайте в собствената си паничка, собственото си благо и се стремете да бъдете професионалисти, да работите качествено и бързо. Никога не знаете кога тези ви качества ще са основание за повишение.

Мързелив колега – план за действие

Престанете да следите какво прави мързеливия колега. Това само ще ви дразни. А така хабите излишни нерви и енергия, които може да вложите в нещо по-съществено.

Не вършете работата на мързеливия колега и не поемайте отговорност за неговата работа. Така е сигурно, че той никога няма да започне да изпълнява задълженията си, а шефовете ви така и няма да разберат, че в екип от 4-ма, реално работят само 3-ма.

Не позволявайте на мързеливия колега да дърпа вас и екипа ви надолу. Предложете въвеждането на доклади, които служителите да изпращат всеки ден или всяка седмица с подробното обяснение какво са свършили (това е практика в много фирми). Така бездействието на мързеливия колега ще излезе наяве, както и вашата продуктивност.

Не подражавайте на мързеливия колега. Независимо, че му се разминават всякакви наказания, това не е основание и вие да тръгнете по неговия път. Не се превръщайте в нещо, което не одобрявате.

Опитайте се да организирате мързеливия колега, както и подходящ стимул, който да го накара да работи.

Как да бъдете по-организирани?

Може би сте от хората, които не си падат по

тренировките и активния начин на живот? Няма

страшно! Имаме предложение и за лека физзарядка

и за вас

Разполагаме с 6 упражнения, които са предназначени

специално за хора, предпочитащи по спокойния

начин на живот, изключващ излишно потене и

преуморяване. Мързеливци, следващите GIF-чета са

специално за вас, приемете ги с усмивка. :)

Упражнение 1 - Стани от леглото

От легнала позиция започнете да се изправяте,

докато торса ви не образува прав ъгъл с краката ви.

Бавно завъртете тялото си в посока на по-близката

страна, от която можете да се измъкнете от леглото.

Уверете се, че сте стъпили здраво на земята и

започнете предпазливо да се изправяте. Когато се

почувствате готови направете първата крачка за

деня си. Повторете многократно.

Упражнение 2 - Кръгови движения с пръст

За успешното му изпълнение се нуждаете от

компютър или поне компютърна мишка.

Упражнението е предназначено за показалеца на

дясната ви ръка, но не ви пречи да експериментирате

и с останалите девет. Вижте прецизното му

изпълнение в следващото GIF-че, а след това

повторете, докато не почувствате невъобразима

скука.

Упражнение 3 - Вдигане на котка

Лесно, бързо и често болезнено упражнение.

Особено, когато решите да нарушите съня на

домашния си любимец. Изпълнението ви е ясно -

дебнете котка, вдигате я високо и поемате всичките

ѝ нервни и агресивни изблици на омраза. Повторете,

докато не получите обилна кръвозагуба.

Упражнение 4 - Клекове до хладилника

С дясната си ръка хванете здраво дръжката на

хладилника. Дръпнете силно, но премерено. Без да я

премествате клекнете, като напрягате възможно най-

много бедрените си мускули. Задръжте в тази

позиция, докато не изберете подходящи хапване от

съдържанието на хладилника. При нужда -

повторете.

Упражнение 5 - Клекове в тоалетната

Първо и най-важно условие - свалете си гащите. С

изправен гръб седнете бавно на тоалетната чиния.

Какво и как ще направите оттук нататък - оставяме

на вашето въображение. Само ви препоръчваме да не

държите ръцете си безучастни, а да се заредите с

телефон, което ви гарантира още една ефективна

тренировка за пръсти. Когато прецените, че сте

готови - изправете се бавно, вдигнете гащите си

пуснете водата. В случай, че природата се намеси

отново - повторете.

Упражнение 6 - Активен сън

Върнете се в изходна позиция от началото на деня. За целта ви е нужно легло, в което да положите тялото си. Отпуснете мускулите, нормализирайте пулса си, дишайте равномерно. Сънувайте как правите истински, натоварващи физически упражнения, а ние ще стискаме палци този сън да се сбъдне.

Лека нощ!

На един вълк се забола кост в гърлото и търсил

кой да го изцери. Срещнал един щъркел и го помолил

да му извади кокала срещу заплата. Щъркелът

въврял главата си в гърлото на вълка, извадил

кокала и поискал да му се плати обещаното. Вълкът

се засмял и, като заострил зъбите си, казал: „Стига

ти, че успя да извадиш главата си здрава и читава из моята уста.”

МРАВКАТА И ГЪЛЪБЪТ

Една жадна мравка, като дошла до една вода, била завлечена от водата и щяла да се удави. Един гълъб, като видял това, откъснал от едно дърво едно клонче, хвърлил го във водата. Мравката се качила на клончето и се спасила. Еднаж един ловец нагласил своя лък и тръгнал на лов за гълъби. Тъкмо щял да стрелне гълъба, мравката го видяла и ухапала ловеца за крака. Ловецът трепнал и не можал да улучи гълъба.

СЪРНАТА И ЛОЗАТА

Една сърна, като бягала от ловците, скрила се в една лоза. Ловците я отминали малко, а сърната помислила, че е спасена вече и почнала да яде от листата на лозата. Ловците чули шумоленето на листата и се върнали, като вярвали с право, че ще има някое животно, скрито зад шумата. И те убили сърната.

ВЪЛКЪТ И ЯГНЕТО

Един вълк видял едно ягне, което си пиело вода от реката и поискал да го изяде под един благовиден предлог. Вълкът, макар и да бил на гораната страна, обвинил ягнето, че мъти водата и не го оставя да пие. Ягнето отговорило, че то си пие само с устните и полека и че не може да му мъти водата, тъй като то стои на долната страна. Вълкът, като не успял с това обвинение, казал: „Ами лани защо обиди баща ми?” Ягнето отговорило, че тогава то още не било родено. „Колкото право и да се оправдаваш, аз пак ще те изям.”

КОТКАТА И МИШКИТЕ

В една къща имало много мишки. Като подушила това една котка, дошла там и почнала да ги яде една по една. А мишките, понеже били улавяни безспирно, изпокрили се в дъното на дупките си. Тогава котката, като не могла вече да ги хваща, решила да ги измъква с хитрост. Качила се на един клин и като увиснала с главата надолу, престорила се на мъртва. А една от мишките, като я видяла, показала си муцунката из дупката и казала: „Не, миличка, не ще да се доближим да теб, даже и да си торба.”

СЕЛЯНИНЪТ И НЕГОВИТЕ СИНОВЕ

Един селянин, като видял, че ще умира скоро, поискал да даде един добър урок по земеделие на синовете си и ги повикал при себе си. „Деца мои, казал им той, аз скоро ще умра. Скрих имането си в лозето. Там дирете и ще го намерите.” И те, като вярвали, че наистина е заровено някое имане в лозето, след смъртта на баща си, разровили всичката земя на лозето и пак никъде не намерили нищо. Но лозето, изкопано тъй добре, дало десет пъти повече грозде.

ДВАМАТА ПРИЯТЕЛИ И МЕЧКАТА

Двама приятели пътували заедно. Като ги срещнала една мечка, един от тях веднага скочил върху едно дърво и се скрил там, а другият току да бъде хванат от звяра, тръшнал се наземи и се престорил на умрял, като сдържал дишането си. Казват, това животно не закачало умрелите. Мечката доближила до него муцуната си, подушила навсякъде и после си отишла. Другият слезнал от дървото и попитал приятеля си, какво му е пошепнала на ухото мечката. А той отговорил: „Отсега нататък да не пътувам никога с приятели, които ме оставят в опасност.”

КОСТЕНУРКАТА И ЗАЯКЪТ

Костенурката и заякът се препирали кой е по-

бърз. Един ден те се уговорили и определили място

за надтичване. Заякът, безгрижен поради своята

природна бързина, легнал на пътя и заспал.

Костенурката, която съзнавала своята бавност, не се

спряла никъде и така надминала заяка, който спал, и получила награда за победата.

СЛАВЕЯТ И ОРЕЛЪТ

Един славей кацнал на един висок дъб и запял.

Видял го един гладен орел, литнал въз него и го уловил. Славеят вече на умиране, молил орела да го

пусне, като казал, че той не бил толкова голям, за да

напълни стомаха на един орел. Орелът, ако е гладен,

можел да напада по-големи птици. Тогава орелът отговорил: „Не съм луд да изтърва готовата храна от устата си, за да гоня това, което още не се знае къде е.”

Къде ви е градивната критика "бе" селяндури ? Къде се намирате "бе" смачкани самозванци ? Отпадъци гнусни...

Градацията в отношението е лошо, по-лошо, най-лошо и последно Х-кови. Връхна точка на кретенизма...

Не мислете, а кандидатствайте драги търсещи работа. Първо правиш, после мислиш, а колко и как ще работиш, ще констатираш след време. "Жикови" аналог и абсолютен екскрамент.

Как да желаеш "добро" на индивиди които не знаят значението и смисъла на думата по същество? Прочетох изписаните коментари и респективно разбирам, че трагедията продължава, а явно същата не датира от днес или вчера. Според мен Хикови поглеждайки се в огледалото се страхуват от образа който виждат, но нямат енергията признаваща реалността. Така се случва с тези за които смисъла на думичката "добро" е повече от компромис. Като бивш служител и човек който не се е поглеждал в тяхното огледало, "благодаря" за "доброто" отношение.

Здравейте настоящи и бъдещи кандидати за работа или пък настоящи и бъдещи клиенти. Как разбирате некоректното отношение? Лично Хикови мен ме прецакаха и то не веднъж и как е възможно да платиш нещо и да не го получиш с месеци? Как е възможно да поръчаш 1-во качество а да ти продадат плочки които при тях се водят за 1-во качество ама най-вроятно са 2-ро или 3-то качество. Как е възможно да платиш плочките и да не ги получиш цели а на парчета и в крайна сметка да ти се обясни че като клиент си виновен и си пълен боклук. Ще ги разнищя

Чета всички мнения в бранша и констатирам, че всички са зле, но тези определено са най-зле. Явно изповядват системата "по-добре първи на село от колкото последни в града", но забравят, че града не е село. Лъжат клиентите си, лъжат партньорите си, лъжат служителите си, а най-накрая започват да лъжат дори и сами себе си. Как да имаш взаймоотношения с тях ???