Луфтханза Техник София /img/frontend/nomap.png"

Луфтханза Техник София

Добър ден. Искам да попитам за заплатите като цяло в ЛТХ и дали има някакъв шанс да стана авиационен техник там. В момента уча по дуална програма, заедно с Инстута по въздушен транспорт. Въпросът ми е: След няколко години какви пари би трябвало да получвам, също така вярно ли е, че ако имаш отличен успех, ти предлагат работа в Луфтханса?

"Казах им, че очаквам нетна заплата около 2200лв и вече две седмици никаква вест от тях. Вероятно тази сумата се е оказала непосилна за фирмата."

Преди няколко години, на авиомеханиците предлагаха по около 600 лева за периода им на "обучение" и после бяха на 1100. И това, имай предвид, че са хора с техническо образование, често инженери. А не някакви пикли от УНСС или Философския факултет на СУ. Много хора си мислят, че знаят заплатите на колегите си. То всъщност и аз така си мисля. Обаче наистина има хора, които взимат различна заплата.
Това което е нелепо е всъщност факта, че на пиклите от УНСС се дават повече пари, отколкото на инженерите. Т.е. ако искаш да работиш по-лека работа и за сметка на това да взимаш повече пари и за сметка на това да си придаваш важности и да наричаш колегите си "орки", можеш спокойно да пробваш да си договориш и повече пари.
Има също и ужасно много връзкари. Голяма част от хората дори не знаят защо са там, но разни хора от разни партии знаят. Вярно е и това за военните. Уж много ги гласиха, уж не знам си какво си, а те бяха първите, които си биха камшика. Е тва е! Ти изриташ някой друг, за да вземеш скапан военен, който е закачал бомбите на самолета, обаче сме обяснили на HR-ката (която и хабер си няма от тия работи), че "това е много ценен кадър". В крайна сметка тия същите поработят малко и си бият камшиците за разни други държави. Е, има хора, които ще се заинатят за тия работи, защото сигурно не са били в течение на тях.
Фирмата дава отлични работни възможности и за хора на които тате им е военен от ВВС. На такива не им създават ядове като на другите. После им дават отлични рекомендации и тия същите си заминават някъде другаде. Примерно пак в Луфтханза, но в Германия. Защото са много похвалени! Нобелови лауреати направо! За инженери като им поискат примерно 1 година стаж, няма проблеми, те имат. Завъртяли са се 3-4 пъти покрай заводите за ремонт на военните самолети, накрая в трудовата книжка си пише стаж. Иначе ако вие искате да поработите там за стаж, трудна работа е това. Случайни не взимат, дори и на минимална работна заплата. Справедливо, нали? :)
Имайте предвид и друго. Една стюардеса която е на стендбай, получава някакви 600 лева, но когато я изпратят в чужбина за 1-2-3 месеца (старшите са за по-дългото време, младшите са около месец), за нея фирмата отделя по около 3500 лева. Сега веднага ще се появи някой, който да каже "ама аз имам една приятелка стюардеса и мога да ти кажа, че взимат много по-малко". :) Значи просто я цакат с парите. Чуждият поръчител дава толкова, а колко остават за нея е друг въпрос. Защото аз пък познавам десетки такива, който си взимат цялата сума. Цъкат си по 3500 лева и си развяват шалчетата по цял свят. И ядат минимум закуска в хотела без пари. А да се тракат с пилотите, това е самата истина. Много хора си въобразяват, че това са само митове и легенди и just for jokes about flight attendants, но това е самата истина. Самата среда ги предразполага. Затова, ако си момченце, пробвай при пилотите с някоя програма. Иначе за нормална заплата ти трябват връзки. И ако влезнеш в конфликт, ако нямаш връзки пак ядеш суджука. Ако си момиченце, опциите са по-големи. Тия 2200 лева, които искаш, за момиченце от типа на телефонист, са на ръба. Телефонистите/buyers започват стартово на около 1800-2000 чисти. Тия с връзките, на малко повече. Остава ти и опцията да не си в ЛХТ, ами да поработиш като стюардеска и да сервираш кафе на разни индийци, араби и пакистанци, срещу 3500 лева. Но ако и теб те прецакат, и ти ще взимаш 2000, за да не си валат. Но имай предвид, че за там се търсят леки жени, че иначе самолетът няма да излети. ;) То по фирмените партита на ЛХТ не, че не си показват истинската същност и останалите, но това е друг въпрос.
Затова, пак казвам, с тия пари, които искаш, си на ръба. Ако намериш връзка, ще започнеш веднага, че даже и на повече пари. Ако не намериш връзка, обади им се и предложи по-малко, ще те вземат сигурно, ако не си много зле. Все някой трябва да върши работата и те това го знаят прекрасно. Общо взето ако още като си пускате документите, обявите, че искате около 900 лева, ще ви вземат на момента. Определено им харесва робското мислене и подобни предложения от страна на кандидати ги блазнят яко.
А HR-ките са супер зле. Някви събрани от кол и въже. От най-малоyмните HR-ски фирми от типа на Изи Консулт примерно. Дето там за да станеш HR, просто трябва да знаеш как да държиш слушалката. Ей такива същите, после ЛХТ ги взимат с предимство.
Само от коментарите тук и като цяло в Интернет форумите, какви ли не неща можеш да прочетеш. Гледали са много филми и задават глупави въпрости, щото се взимат за Хорейшио. Примерно спуках се от смях на "Можеш ли да превърнеш кафеварката в бомба?" или нещо такова беше.
Песента на Ъпсурт в която се пее "Зара ме пита 'Колко триъгълника виждаш?'" може да се превърне в дежа-ву.
И накрая се чудиш защо за Куолити контрол работи човек, който преди това години наред е работил като технически сътрудник (секретарка), няма нито образование, нито опит, но или е имал връзки или някой пишман HR го е наел на работа, защото си е въобразил, че му е направил страхотната професионална психоанализа, научена от НБУ, Бургаски свободен (примерно някви такива, защото са всичките много зле).

Звъняха ми за една позиция от тази фирма. Имаше интервю по телефона на английски около 10 минути. Казах им, че очаквам нетна заплата около 2200лв и вече две седмици никаква вест от тях. Вероятно тази сумата се е оказала непосилна за фирмата. Прекалено голяма сума ли съм обявил?

изчетох по-голямата част от мненията, няма да взимам отношение цялостно ( няма и как да го направя след като не съм работил във фирмата). Като цяло почти никъде не успях да намеря информация за логистичните отдели на самата фирма. Как стоят нещата там, ако има някой с опит в тази сфера там мнението му би било полезно. Пример позиция като Logistic Coordinator или релавантна на нея. Благодаря.

МомчИе..., докато разсъждаваш така, не си готов за ръководител, чесно ти казвам...Не си подготвен дори за т.нар. от теб ниски позици, които не те интересуват.

За заплати, имай предвид че за германците тук сме cheap labor Disneyland - както в тази фирма, така и в десетките из държата построени за авто кабели и части - просто едни Ловци на евтина работна ръка. Гърците експлоатираха по преди с шивашки предприятия, сега Луфтханза е нещо като Левъл 2.
Ама...пробай да се договориш де :).

Здравейте колеги!

Някой ще напише ли каква е заплатата на HR в тази фирма. Винаги съм искал да работя нещо в авиацията.
Виждам, че е обявена заплатата на други, но мен такива елементарни длъжности не ме интересуват. Аз искам да съм ръководител екип. Ако има нещо за мениджър или подобно.

Завършил съм езикова гимназия и после ВУЗФ. Мисля, че много добре ще се справя в ръководенето на технически специалисти, защото съм получил най-доброто образование в България, от най-реномираните места. Мисля да запиша магистратура в Русенски университет.

Може ли някой да остави координати, телефон например и е-мейл на някой синиър или ръководител от отдел човешки ресурси, защото искам да прескоча тези формалности с кандидатсването от сайтове за работа.

Към последния коментар... Ако искаш лай на кучета- бегай на село. Според тебе само хората от столицата имат акъл, така ли? Ти някакъв кореняк столичанин ли си??? И какво да разлайваме? Той кораба си потъва бавно си сигурно. Да напуснат 10 човека за седмица и половина... Няма какво повече да се каже!!!

Какво става колеги... няма ли останал някой да разлае кучетата или в тази фирма останаха само дивите провинциалисти без мисловна дейност?

В джобса като влезнеш да прочетеш техни обяви.... виждаш че секви 'Ейч Ар'-ски, полу-меринджейски, смучещи и тн. позиции са окупирани от примерно(fb.com/teskata) дет е по долу спомената, а
останалите дето вършат реалната или по трудната работа са в постоянен процес на подбиране(винаги са в джобса)...

В джобса като влезнеш да прочетеш техни обяви, изведнъж попадаш на "team focused and friendly environment"... Аууууу, къде сте вееее, гаванки? :)) Не думай! Категорично НЕ отговаря на истината.

В България хората реват, че не бил развит тоя бизнес, заплатите в него до колкото го има, били ниски. Ами ниски са, ама що не питате тия на които татко им е военен от ВВС? Техните заплати не са ниски. Само вашите са ниски. :)))