Sutherland Global Services /img/frontend/nomap.png"

Sutherland Global Services

Много си изпатих от тази фирма. Оставих зад гърба си 60к, което ми се видя манна небесна след ужасите, които преживях на това място. Мислех си, че отивам в офис, а всъщност попаднах в трудов лагер. Не ме е страх от работа, но проектът, в който работя - много държат да е анонимен, само че съм в предизвестие и се чувствам безсмъртна - е германският локал на Амазон. Пълен бомбок. Нищо чудно, че две трети от екипа ни чакат да си тръгнат и броят часовете.
Нещата, за които не ви казват, когато ви наемат на работа:
- ще ви се направят, ако закъснеете и с 35 секунди от 15-минутния си брейк;
- чакате час, като нищо и повече, да вземете въпросния брейк;
- всяка сутрин проверявате дневния график, за да разберете, кога ще ви пуснат да се нахраните;
- не можете да комуникирате с колегите си свободно, а това е жалко, защото хората са прекрасни. А сте се засмели, а са ви се скарали - дисциплина, какво да се прави, на мен винаги ми е била проблем, но никога толкова голям; уж сме зрели хора с образование, а се държат с нас като с първа А група в детската градина;
- никога няма да си тръгнете от Sufferland с добро; дори и да имате такова намерение, то много бързо ще се промени, когато се пуснете в двумесечно предизвестие. Ще ви направят престоя черен. Ще сте виновни за всичко - от скоростта, с която колегите от другия край на етажа си затварят чатовете, до това, дали на клиента от другата страна на линията му е излязъл късметът, преди да ви се обади;
- финансово зависите директно от клиента и никой копче няма да ви каже, ако се справите добре (най-много да ви напишат отличен във фирмената социална мрежа, ама това никой не го бръсне за слива, малко е потупване по рамото пред строя), само че ако си изтървете, не дай си Боже! таргета, ще ви пилят поне половин час;
- няма да сте много наясно, дали пишете чатове, обработвате мейли, или говорите по телефона, според зависи настроението на баш шефовете ще правите и трите едновременно и нямате право да се оплаквате, 'щото разваляте дисциплината;
- дори и да сте герой на телефона или на чата, месечният ви бонус зависи от мейла. И един мейл да си написал, и той да е бил тотал щета, няма бонус, братко. Общо-взето, ще бъде направено всичко възможно, да не получите тия 220 лв.;
- лятна отпуска? Мираж! Можете да си вземете преко сили пет работни дни, събота/неделя ви се броят като почивни тъй или инак, само че за да одобрят августовската отпуска на простосмъртния агент от високите етажи на мениджмънта, тя трябва да е пусната през... февруари. Ohne Scheiss.;
- ако не заявите изрично желание за смяна и почивни дни, ще ви наблъскат нощна смяна, което е абсолютен убиец на социален живот. А ако си пускате желание за смяна, ще ви се направят и ще ви питат КАК ТАКА И ОТ КЪДЯ НА КЪДЯ имате смелостта да желаете да си контролирате свободното време;
- дори и да си заявите желанието, пак няма гаранция, че то ще се сбъдне. Ако мениджърът ви е като моя и пренарежда звездите на небето за служителите си, това е прекрасно и само във ваша полза, само че на етажа съществуват две неща, за които агентът не е човек, а машина, и глаголът не е "работя", а "роботя";
- за да си вземете месечния бонус, не трябва да сте ползвали повече от два дни болничен и повече от пет дни отпуска. Ако гнойната ви ангина минава за два дни, честито, вие сте змейове, само че на мен ми трябваха седмици, и после си ядох само плюнката цял месец;
- ще ви спрат всякакъв контакт с външния свят. В тоя офис слънчева светлина не е влизала, откакто е бил построен сигурно, интернет сайтовете са заключени на 60%, телефоните ви са заключени на 100%, прозорците са със спуснати кепенци. Какво казах за трудовия лагер? Да го кажа пак освен... Бачкай, не се оплаквай, не боледувай, не се смей, не говорѝ, не пикай...;
- ходенето до тоалетната става, само след като се обадиш на някого, че се пускаш на пиш-пауза. На въпроса защо си се забавил и си пикал три минути вместо една и половина, момичетата можем да се оправдаем с онези пет дни, а момчтата трябва да стават креативни.
Грях му на душата на човека, който тръгне да спори с мен, че това не е истина, това до една са причините, поради които половината етаж си бие камшика. Не ми плащат достатъчно, че да имам добро мнение.
Ще се върна в тая фирма и в тоя проект само ако ми гарантират, че ще мога да говоря с хора и да виждам външен свят.

Само в България, когато някой обясни реално ситуацията във фирмата изглежда че я е "нахранил" За съжаление обаче, реалността е точно такава както е описал колегата досто подробно малко по-надолу. Дори по-зле мога да кажа.
Дават различни заплати на хора, които са назначени на едни и същи длъжности и това се разбира много бързо. Още един мотив за недоволни работници и доста напускащи в последно време. Старите колеги се ползват с всякакви привилегии за ваша сметка. Взимат по-високи заплати, почиват уикендите, а на вас постоянно ви се напомня,че работите на график. Което означава да не предявяване никакви претенции, а дори и да имате такива няма да бъдат одобрени.
Аз лично съм от хората, които не закъсняват никога за работа, работят качествено и не мрънкат за смените, но и това не
е достатъчно за тях. Шансовете за растеж са близки до нулата. За да се издигнете трябва да сте се сближили с ръководството преди всичко, личните ви компетенции за тях не са от голямо значение.
В Съдърланд климата е подходящ за хора със средно образование, които не виждат по-далеч от носа си и ще се почувстват доста добре с "високите" заплати, които ще им дадат /1500, 2000 лева бруто.../ Лъжат, че всеки месец ще ви изплащат ваучери за храна, транспортни разходи и т.н., но след няколко месеца когато се разболеете, разбирате как това не важи за всеки месец. Политика на фирмата...ще ви ги дават, когато имат финансова възможност, когато не боледувате всеки месец. За тях Вие сте робот, който срещу трохи, трябва да върши чудеса от храброст. Да работи на смени, да не се разболява, да работи всички уикенди и т.н.
Освен това, малко по-късно ще ви "сервират" и това че декември и януари не дават отпуска на никой. Освен описаните правила от друг колега за летните месеци.
Едно от най-драматичните неща е че тази "хранилка" може да я прочетете само тук, а не като мен постфактум. Защото освен всичко, тези неща ги няма описани в договора и вие си правите сметка без кръчмар. И все пак им дължите 2 месеца, вече официално ра договор предизвестие за напускане! Имайте го в предвид. Дори хора които са се подлъгали да започнат кажат че искат да напускат на 3 ден след започването, ги държат 2 месеца, което е още една гавра.
Думи нямам за тази фирма. За това ще напускам и аз.

Нормално е основно напуснали и разочаровани хора да пишат мнения, но честно казано съм възмутена от "хранилката", която се излива по адрес на тази компания, защото от моя гледна точка нещата са доста преиначени и преувеличени!
Работя за Съдърланд вече над 2 години, като преди това съм работила за големи и водещи компании, т.е. имам поглед над доста големи такива.
Работата в Съдърланд дава много, но и изисква много- работа, отдаденост, отговорност, колегиалност, култура, възпитание, ценности. На който му липсват горните и очаква да му се плаща хиляди левове за нищо- ами разбира се, че не става! Аз харесвам компанията, хората, колектива, чувствам се у дома си в офиса, мога да разчитам на разбиране от страна на тийм лидерите си и това е причината да давам максимума от себе си, когато работя, което пък бива оценено от тях. Има възможности и за развитие, стига да си ги изработите. Нямам намерение да си търся друга работа, за мен Съдърланд е добра компания с добри практики, с бъдещи възможности и аз съм горда и благодарна, че имам възможността да работя за нея! Успех на всички в начинанията им!

Здравейте, заинтересована съм от проекта Spotify и смятам да кандидатствам за съпорт позиция с френски език, на пълно работно време. Какво максимално заплащане мога да очаквам? Как варират смените? През какви интервюта трябва да се премине?
Благодаря предварително!

Изказвам подкрепата си към онези, които се осмелиха да напиша реалната същност за тази прехвалена фирма, която е наречена „Съдърланд„. Което ме навежда на мисълта за една грузинска поговорка, която в този случай е много удобна и гласи- „Царува не царя, а времето„. Тези, които сте напуснали поради различни стечения на обстоятелствата и които обмислят да направят това нека знаят, че действията, които са били предприемани и извършвани спрямо тях и техен ущърб от страна на заемащите ръководни позиции ще се върнат обратно към тях и то в по-голям размер. Бил съм свидетел на това, което се случва в тази фирма и то отблизо, както и изводите, които съм си извадил за случващото се, но едно е ясно, че падението ще проличава с всеки изминал ден докато стигне критичната точка.
Възмущавал съм се от липсата на ценности, които отсъстват, но пък заменени от някакъв техен вътрешно-фирмен кодекс, който е изцяло подчинен на егоцентризма и то по отношение на ръководните кадри, които го афишират пред другите, смятани от тях за „плебеи„, егоизма, подигравките спрямо останалите, интригите и прочие, прочие фактори, които формират една среда, която се оказва неблагоприятна за работа. Жалко е, че във време на упадък се появяват такива отрицателни компоненти, но това няма да продължи дълго. Всеки преценява за себе си или както Наполеон има една мисъл, която гласи „Всеки е прав за себе си„. Но си струва да се види и прецени, както направих и други, чийто коментари могат да се прочетат.
Благодаря за вниманието!

Нека остана анонимен Ева много злобари не искам да им отварям теми за разговор само исках да кажа истината да не се заблуждават хората от фалшиви коментари.

Здравейте Теам,

Благодаря за подкрепата. Благодаря на колегата с коментар от 05.01.2017. Моля, кажи ми кой си, за да мога да Ви recognize-на в "Extra Mile" ;)

@ Илиане: молба за подкрепа, много ме нахраниха! Action plan?

И аз съм един от поредните напуснали Sutherland, и се съгласявам на почти всички от мненията написани тук за тях, независимо дали е за проекта в който работа или не, тъй като изглежда, че бозата е една и съща навсякаде.

За мен началото започна добре, трейнинга беше супер. Както ни го представиха и обещаха, беше почти като по мед и масло. Но в мига в който трейнинга свърши и се качиш горе на телефонната слушалка, нещата се променят малко по малко. Колкото и работата да ви допада отначалото, на 4-тия месец ви гарантирам че ще почнете с всеки изминал ден да се питате дали да напуснете, докато наистина дойде момента, в който си подадете предизвестието.

Причина за това не са само простаците, които звънят и не знаят как да copy-paste-нат текс, но и демотивиращия и деморализиращ маниджмънт. Хора държащи високите позиции са, както всеки каза, гъзолизци. Поне аз не познавам съпорт стаф или мениджър да е станал такъв по честния начин. Когато имаше отворени позиции за мениджър, имаше много потенциални хора в проекта, но уви те не бяха печелившите.

Отно колегите, недай си боже да не отидеш да питаш специалистите за повече техническа помощ. Или ще те изгледат сеедно “какъв си ти мухло, че да идваш да ме питаш а не го знаеш това?” и ще ти кажат какво да направиш с презрение, или ще ти кажат “тфа ти влиза в работата, има си ресурси, ходи си ги чети”.

Най-голямата демотивация обаче е да чувеш някой твой колега, че получава по-голяма заплата, без да има причина защо. Колкото и да е конфиденциално “по договор”, хората споделят и се чува. Така че като съвет за бъдещите кандитати, за независимо какъв проект е, не се подценявайте и искайте възнаграждение на макс. За тези с по 2 езика, да не кажа искайте двойна заплата. Такива BPO-та не заслужават да пестят от нас служителите.

До колегата Анонимният от 05.05.2017 - Адски е прав и всичко това, което е написал е така. Само е забравил да допише, че има и машини за кафе - които доста често не работят и машини за солети,вафли... - които ти гълтат парите и не връщат ресто!!!

сами видждате колко негативни коментари има - НЕ Е СЛУЧАЙНИ - НЕ ЗАПОЧВАЙТЕ - НЯМА ЗАНЧЕНИЕ ОТ ПРОЕКТА - МЕНДЖМЪНТА Е ЕДИН И СЪЩ!

Некомпетентни мениджъри! Хора, назначени с обаждане! Срам за позициите, които заемат масовата част от ръководството! Най-трагичното е че точно такива хора управляват екипи от хора! А още по-трагичното е високо заплащане,което получават за некомпетентността си! И начина по който си позволяват да се държат с всички останали редови служители в компанията!
Уважаеми управители на Съдърланд няма да е никак лошо да проверявате уменията на вашите бъдещи колеги. Искам да Ви припомня че дипломата работа не върши! И точно заради тези ваши назначения служителите ви пишат в този форум! Няма да е лошо да преразгледате всички заемащи ръководни постове и да проверите дали те заслужават постовете и заплатите си.
А сега към всички желаещи да кандидатстват в компанията....заплатите са от 1300 бруто до около 2000 в зависимост дали сте съпорт или на телефон....но колкото повече поискате, толкова повече ще Ви дадат. Предвид глада за адекватни служители....нямат много варианти да не се съгласят. Но да си знаете че обемът от работа е смазващ и работата на смени също. Всички социални пакети, които ви обещават....не винаги ще ви ги дават. Най-важното е трудовото възнаграждение описано в трудовият договор.Останалото е постоянна променлива, както беше споменал един колега малко по-долу. При първа възможност ще ви ги намалят или одрежат. Бонусът е разработен по същия начин, направен е максимално да ви дестимулира и много трудно да го вземете. Дори и 220 лева им се струват много за вашия труд. Скъперници! Товарят ви на 100000% и накрая дори не ви дават обещаното. Режат от ваучерите, ако боледуване повече от 2 дни в месеца със смешната сума от 6 лева. Според тях вие нямате нужда да се храните, когато сте болни. Поздравления за страхотната вътрешна политика! Министерство на труда и социалната политика позволява на всеки работодател да пести по около 3000 лв на година от работник, като позволява на всяка фирма да предоставя ваучери до 60 лв за тази цел. Кожодерите Съдърланд освен че не ви предоставят пълния размер на ваучери, които в началото ви обещават/така нареченият социален пакет/ви взимат и целият огромен бонус от 220 лева, когато боледуване повече от 2 дни. И така за 1 месец равносметката за вас е минус 226 лева, само защото сте си позволили да боледувате повече от 2 дни. Искам да помоля всички кекави хора да внимават много и да не се разболяват за дълги периоди от време, може пък и без работа да останете заради това. Интересното е че по никакъв начин не можете да изискате от тях да ви изплащат социалните придобивки, защото като не са ги включили в трудовият договор са си измили ръцете. Въпросният бонус от 220 е на база % от които присъствие, отношение към колегите, обработка на обем от работа и разни други подробности! Пак да повторя че ако боледуване повече от 2 дни в месеца ви взимат целият бонус! И тази сума 220 е без удръжките.
Офисите са безумни място за работа. Макар да има наложени вътрешни правила. Не се спазва нищо! Под вътрешни правила разбирайте да не се внася храна, телефони..., но всеки внася каквото си пожелая. Това са едни огромни прашни халета със по 70-100 човека вътре.
Другото което ще Ви бъде спестено, но ще го разберете когато наближи лятото, е че няма да Ви позволят да почивате повече от 5 дни във всеки един от летните месеци. Т.е ако сте решили да почивате 2 седмици например в края на юли 5 дни и началото на август 5 дни, просто забравете, няма да Ви дадат такава отпуска. Макар, противно на всякаква логика да са по 5 дни в месец, както вече казах е възможно, на практика не е. ...В тази ред на мисликолегите перманентно излизат по 2 дни болничен всеки месец.
За графиците само ще потвърдя, че има проекти, в който се работи след 22 часа и за щастие се заплаща нощен труд, който е доста минимален 0,75 ст на час. Относно работата на смени, да има такава и тя е точно за всички новопостъпили. Разделят Ви и почивните дни и сякаш сте на работа 24/7. Работите 3 дни почивате 1 ден...и така 15 дни поредни с 1 почивен. По-старите колеги обаче си почиват само събота и неделя за ваша сметка разбира се. Междувременно Ви обясняват да не пишете всяка седмица кога искате да почивате и каква смяна да сте, и точно защото не пишете Ви слагат какви ли не смени и почивни дни. Очакват от вас да отмятате същия обем от работа, какъвто и хора, които работят там повече от 2,3 години. ?!?!! Напълно дестимулираща политика на фирмата. "Arbeit macht frei" е пишело на вратите на концлагерите, този надпис напълно може да се напише и тук в офисите! Просто масовата част от ръководството не знаят как да управляват хора и как да ги стимулират, и точно поради тази причина хората които са започнали и имат нещо повече в главата си не издържат дълго време.

Това е резюмирано от мен. Лошото е когато започнете там с идеята за едно страхотно място с млади, умни и готини хора, но съвсем бързо се окаже че всичко е един параван. Хвърлили са Ви прах в очите, а реалността е доста по-сурова. И именно за да не останете дълбоко разочаровани като мен, съветът ми е да не започвате изобщо. Привилегиите, заплатата и социалните придобивки ще Ви се сторят буквално жълти стотинки след първия месец, когато си дадете сметка какъв труд полагате срещу 600€ например. Няма нищо случайно казват хората и наистина е така, от както започнах там повече от 20 човека напуснаха проекта. Голямо текучество, надявам се Ви стана ясно защо. Аз лично съм в процес на търсене на нова работа. Поради всичките причини които изброих и още толкова, които ще спестя, защото са дребни подробности.
Успех на всички, объркали се че могат да бъдат оценени в тази фирма....