MM Solutions /img/frontend/nomap.png"

Няколко пъти кандидатствам в тази фирма за различни позиции.
Само два пъти ме поканват на дистанционнои интервюта. HR-ите им се държат човешки и приятно, но като минеш теста те изкарват некадърник. От 20 въпроса знам със сигурност че поне 1- - 17 отговора ми са верни. А те те изкарват некадърник.Явнл това тяхна фирмена политика за да откажат. Обиден съм им и повече при тях няма да кандидатствам.

Радвам се, че съм бивш служител! Заплащането беше под всякаква критика, а възможност за увеличение на заплащането има много малък, но го има. Уважение не търсете! Третират те като роб, потенциал за развитие няма! Има, но само за тези, които са там от 5+ години, а другите кучета ги яли. Преките ръководители си гласуват огромни бонуси, а за останалите, ако остане. Работната среда, е според зависи дали ще общувате с колеги "тролове". Винаги ще ви убиждат и ще се постараят да се подиграят с вас... до толкова им стигат възможностите. Колегите не са от тези, които те мотивират и помагат, ако е нужно. Те са от тези, които ще ви направят мръсно само и само да си задържат позицията и мечтата за малък годишен бонус.

НЕ препоръчвам да си губите времето с тази фирма. Ако и аз бях чел тук преди да започна, нямаше да си загубя времето.

Здравейте бъдещи , настоящи и бивши колеги. За мен фирмата си остава един ДИНОЗАВЪР който не може да се приспособи към новия световен ред и излага хоарата си на риск като не им предоставя възможност за хоум офис !

За мен е недупостимо заради старите си възгледи , желание за печалба (да отворя малка скоба - заплатите ни като ембедет програмисти са в началната част на волт-амперната характеристика на силициев диод след 5-8 години трудов стаж в компанията).

Отворен съм за дискусия в специализираните форуми mcu-bg.com , където имате доста биши колеги за щастие намерили намерили призвание в малки и по-големи фирми - без имена моля ;-)

Бъдете ХОРА и мислете за служителите си, адаптирайте се ! Васички знаем какво се е случило с ДИНОЗАВРИТЕ

Научил съм много в компанията, намерил съм сродни души - но хубавото свършва там ...

Поздрави, Батко

Един от HR екипа се свърза с мен и ме покани на интервю.
Позицията беше тестър на вече написан код, като предварително ми казаха, че ще ми дадат тест с технически въпроси, за да измерят нивото ми.
Като отидох ме посрещнаха доста вежливо и освен теста с технически въпроси, ми дадоха и тест за интиглигентност.
Очаквах теста да бъде свързан със синтаксиса на C, понеже така ми беше казано. Повече от половината въпроси бяха побитови операции, което за мен беше изненада.
Може би проблемът беше в мен, че не се подготвих достатъчно добре,, но останах с добри впечатления от посрещането.
Нямам лоши чувства, не мога да кажа друго повече.

Съгласен съм с последното мнение. Аз съм бивш служител на MMS. Фирмата е страхотна, имаш уникалната възможност да се докоснеш до върхови технологии, които тепърва ще излязат на пазара. Ходих всяка сутрин на работа с огромно желание. Уви, не мога да кажа същото и за управата. Мениджърката на IQ отдела е меко казано груба и дели екипа си на "свои и чужди". Аз бях от вторите. Към мен се обръщаше единствено и само със "Здравей", а не по име, както с останалите. Обучението беше под всякаква критика. Обучават те за едно, изпитват те за друго. Просто материалите им бяха претупани, дори си признаха, но с половин уста. Накрая бях освободен от работа под претекст, че нищо не съм разбирал. Е, нищо. Аз все пак си оставам с добрите чувства към фирмата и нейната дейност. Ако някой от там чете този коментар, особено по-висшестоящите, сигурно вече се и досетихте кой стои зад коментара. Желая ви успех!

Бях доста ентусиазиран относно компанията и позицията Image Quality Specialist. Отидох на интервю, имаше IQ тест и разговор с HRката, всичко мина добре. После ми каза, че минавам първият етап и вторият е да ми изпрати материали относно позицията, които да науча и след 2 3 седмици да се разберем зс дата за тест и разговор с човек на съответната позиция. Материалите бяха физика и фотография на английски с доста подробна (накрая се оказа, че и излишна за теста) имформация и много термни и графики. Очудих се, опитах се да науча доколкото можех след работа и очаквах базов тест с не много сложни въпроси, понеже позицията е обявена за хора без опит и студенти. Теста беше със задачи, супер конкретни въпроси, рисуване на грагики и 3 супер дълги отворени въпроси. Опитах се, но се отказах и не говорих с човек от екипа. Със сигурност позицията е интересна, но начина на подбор не ми харесва, не всеки има времето на научи като за изпит 120+ страници на английски физика, без дори да знае условията. Ако кандидтствате в компанията, научете много подробно термините, графиките и взаимодействията. Позицията стои отворена с месеци,явно не съм единствения, които не е учил достатъчно. Иначе скоро се местят в нов офис в Парадайз, което ще е супер локация.

Ако след доста години труд , например 7-8, и добри отнощения с ръководството си докарате смислена заплата, все се намира някой, или твоя, ръководител да ти спомене че взимаш прекалено много пари. А това не е добре за фирмата... Да взимаш много пари де. Не че са много по принцип, просто за фирмата са много.
Абсолютно съм съгласен че напуснаха страшно кадърни хора в рамките на няколко месеца. Но това е добре за фирмата, нали ще се плащат заплати на студенти, а не на професионалисти.
Това е големият проблем - икономиите. Иначе много студенти се чувстват ок тук, не мога да отрека.
И аз бях така едно време, но сега за двойна заплата се вършат 5 пъти повече неща, без преувеличение. А ентусиазма си има граници.
Някой ще каже какво правиш там тогава? Това е дълга тема, която може и да и прикючи скоро.
И още, наскоро бивш колега искаше да се върне във фирмата. Предложили му студентска заплата и изпитателен срок. Е познайте дали се върна.
За да не съм толкова негативен, завършвам с това че все пак работното време може да бъде доста гъвкаво. Ама това както се разбереш...

Напоследък нещата се влошиха напускат хора с по над 5-10години стаж. Проектите са все по несигурни и краткосрочни. Мениджмънта е супер некомпетентен с изкл. на Добри, другите не са били програмисти и нямат дори техническа квалификация. Раздават се безмислени задачи с цел запълване на времето. Привилегиите са супер тъпизми- тийм билдинг в почивни дни (не бих си губил почивните дни с служебни цели освен ако не съм на гости в София), Нов стол, купони за храна. Работата е интересна проектите са разнообразни. Става за студенти които искат да натрупат опит такива са и повечето служители.

Трай-си Китанов и студио "Ден-за-Ден Девелъпмент" представят ММ СолУшънс. Фирмата на бившите служители.

От доста време се чудя дали да напиша нещо за фирмата и прецених, че сега е момента. Като цяло мога да пиша до утре за фЕрмата, както благо се изразява(т/ха) някой емблематични PM-и :) Но накратко и обективно, какво ми беше впечатлението за едни 7-8 години там:

CEO-то (a.k.a. Н.Д.)...
Когато вървят нещата, и особено, когато има силна зависимост от това което вършиш, е доста точен и се държи като че ли нормално и любезно. Вземе ли да се закучи нещо, макар и да не си виновен пряко ти, се започва с абсолютно "селско" отношение, крещене, обиждане и унижение... Сещам се за (и съм бил свидетел) на поне 5 човека директно напуснали (по свое желание, разбира се) след подобни театрални постановки. А точно тия хора са били едни от двигателите в екипите си. Че е изключително компетентен в областта си (а и не само) няма никакво съмнение! Има страшно добри качества да убеждава клиенти и бъдещи партньори, поради което фирмата винаги е работила с топ-енд технологии и клиенти от мобилния бизнес. А и е печелила доста. Много мотивиращо откъм технологии, но ако идваше и достоен процент от печалбата към служителите, както и добро отношение от ръководството, фЕрмата щеше да е едно прекрасно място за работа. Също друг негов плюс - наистина оценява подобаващо и уважава кадърните знаещи и умеещи хора. Иначе винаги е имало интересни проекти и интересни дестинации за командировка. Много хора бая свят видяха, включая и себе си, натрупаха опит и знания, и макар и по-мизерничката заплата все пак бяха мотивирани да работят на това място.

Дааа, заплатите... :) Колегата по-долу (май се сещам и кой е :) ), казва че били около средните... Ми не, не са! Дори с въпросните бонуси (без орязване) не се и доближават до средните заплати в ембедед бранша. Сори. Средни заплати са в Костал, Вистеон и т.н. Високи - VMware и дъщерните, Luxoft и доста новодошли в БГ. MMS има бая поршета да не купи на Велев, че да отиде в знатното сечение. Именно със заплащането супер много издишат и не успяват да си задържат кадърните хора. Скоро съвсем няма да могат да си намират хора с опит и изобщо няма да са конкурентноспособни на пазара на труда. А то започна жестока борба вече... Нали са ни нарочили за Силиконова долина :D
Слабо ме вълнува дали си бил купил X6, пък онзи другия - панамера, ако аз получавам наистина поне средното за бранша и това, което показвам като резултати и като квалификация се оценява подобаващо. Ама някакси като ги гледам ти лъскачки отпред пък работягите седят по нощите да оправят кочинката на PM-ите и са си на тия мизерни заплатки и някакси действа демотивиращо, не мислите ли?!
Оценките не отговарят адекватно на полученото в последствие увеличение. Понякога и бонусите не са адекватни.

Стабилност...
Фирмата седеше доста стабилно на пазара, но доста ключови партньори я изоставиха, и не мисля че в момента е в цветущо състояние.
А и за толкова много години не забелязах хъс у ръководството за фундаментално разширяване. Възможности имаше според мен, но така и не се случи. Имаше идеи за сертифициране по ISO (за някакви аутомоутив проекти), ама трябваше май да се дадат едни сериозни пари и не се случиха нещата. А перото щеше да е наистина дебело. Ама тяхна си работа...

Потенциал за развитие има до PM или лийд на някой екип. Дотам. По-високите етажи са окупирани от хора с 15+ годишен стаж във фирмата, които са достатъчно мотивирани откъм заплата, уважение, привилегии, акции и т.н. Отгоре са CEO-то (и жена му, май CFO) и COO-то. И най отгоре собственика, дето като че ли е най-облагодетелстван. Тя и йерархията е достатъчно плоска като цяло, че да няма накъде човек да се развива.

Натоварване...
Като във всяка софтуерна фирма бореща се с последните технологии и глада за пазар на къстъмърите си има натоварване и овъртайм. Като че ли го плащаха до някаква степен, ама само ако си поискаш! Изобщо това също е голяма "цигания" - "ако си поискаш". За каквото и да е - увеличение, командировъчни, овъртайм. Инициатива няма. Диалог - трудно. Иначе командировките бяха добре платени - по две на минималната сума за съответната дестинация по закон. Но пак - зависи от клиента поискал командироване, не е задължително да сме толкова щедри :)

Привилегии...
Като че ли нямаше нещо кой знае какво... Едни ваучери и здравна карта.

За уважението писах от страна на CEO-то. PM-ите повечето не ставаха, някой си бяха откровени селяци, некомпетентни, невъзпитани и без подход. Но имаше и изключения. Но за сметка на това обикновено "работягите" са пичове и това допринася за готината работна среда. Бъзиците разчупват обстановката и карат работата да върви, а също борят и демотивацията :) Във фирмата има невероятни специалисти в областта си със супер широк бекграунд (вкл. и CEO-то). Не на световно ниво, а на междугалактическо. Горд съм, че ги познавам!

Работната среда не е някакъв лукс, но съвсем нормално човек може да работи спокойно без да му липсва нищо, освен ако няма някакви страшни очаквания.

Местоположението е ОК заради наличието на метро наблизо, а и мястото е спокойно като цяло, и има къде да се обядва.

Дано съм бил полезен с нещичко. Някой, ако го интересува нещо по-конкретно може да пита.