PricewaterhouseCoopers (PwC) /img/frontend/nomap.png"

PricewaterhouseCoopers (PwC)

Някой знае ли как е положението в ИТ отдела на фирмата?

Big4 компаниите в България: Безперспективни компании в безперспективна индустрия

Предишните мнения за PwC много добре описват крайно неудволетворителната за служителите ситуация в Big4 компаниите в България - ниски възнаграждения и прекомерно голямо количество работа.

Коренът на всичко това е малкият пазар, на който оперира компанията и остарелите и неефективни процеси. Одит и Advisory отделите на PwC България (с изключение на DDV отдела, който е коментиран в предишните две мнения) работят изцяло на българския пазар. Който пазар, за съжаление, е малък и наситен с много на брой одиторски компании. Това тласка към по-ниски възнаграждения за услугите на ВСИЧКИ Big4 компании и съответно лоши условия на работа за ВСИЧКИ служители в тях (с изключение на няколкото на брой съдружници). ИЗБЯГВАЙТЕ както компанията, така и ИНДУСТРИЯТА като цяло! Поне ако искате да максимизирате резултатите, които искате да постигнете, за единица вложен труд и енергия. Защото това съотношение е крайно неудволетворително в ЦЯЛАТА ОДИТ индустрия в България.

До голяма степен подкрепям предходното мнение и мисля, че се досещам кой го е писал. Аз напуснах малко след въпросния колега като впечатленията не са по-добри. Мога да потвърдя изцяло абсурдното натоварване на моменти и играта на котка и мишка с островитяните - кое е направено, кое не, кое ще се ревюира и т.н.На момент това граничеше с пълен абсурд, особено за хора с опит. Работата реално е за аналисти с 2-3 години опит (не повече), но се рекламира като нещо УАУ. Доверие от острова - приблизително нулево. Всичко се подлага под съмнение, или още по-зле изобщо не би включват в разговора. Задкулисните игрички не са рядкост. Дори там напускането е масово и на вълни идват нови и нови хора, някои от които пресни от университета. Не е изненада, че получават предимство. издържах само няколко месеца, дори и при положение, че имам опит в биг4, а и не бях единстевния напуснал с такъв опит. за хората извън определено знам, че е мега стресиращо и който оцелее, оцелее. Засега липсата на проекти крепи нещата - дойдат ли ще се отази зле на текучеството, защото хората ще видят пълната картинка и осъзнаят къде са попаднали....и аз съм пълен истории, но друг път. Едно нещо е добре като цяло и то не е работно - социалните сбирки стават, иначе не бих препоръчал мястото, нито работодателя.

Пиша, за да освежа малко мненията за подобието на организация наречено PwC и по-конкретно за новосъздадената DDV организация и да предпазя потенциални кандидати. Абсурда, който е създаден или се мъчи да бъде създаден е нещо, до което трезво мислещи хора не трябва да се докосват. т.нар. директор, завърнал се скоро от Острова няма и най-бегла идея как да наема, обедини или мотивира хора. Само за 1 година напускащите е по-голям от броя на наеманите. Липса тотално подход към новодошли, като аз бях сложен на проект на ден 1, без дори да съм си минал нормалните ЧР тренинг, което после разбрах е в разрез с ЧР политиките им. Като до ден 4 трябваше да напиша нещо, което нямах и най-бегла представа както е и то да бъде ревюирано от други колеги. После след очевадно недоволните от резултата ме коладиха в чата, да не се повтаряло това или онова с тон все едно съм от някой индонезийска провинция. Абсурда в проектите е още по-голям. Колегите от Острова реално нямат нужда от екипа, а той самия се бута да си намери ниско квалифицирана работа или каквото им попадне, изпадне или някой там не иска да прави. Захаросаната обява подвежда доста за естеството на работата, а особено тази за тек мениджър е тотално неадекватна на това, което се очаква от хора с опит в ИТ сферата. Една е ясно - екипа е нов и сега се бори за оцеляване, но наличието на толкова политика и преобладаваща работа, която е без ясен план, абсолютно ad-hoc в 90% от времето ви изцежда и в края на деня реално сте работили по 8-12 часа и пак и пак нещо не е както трябва и пак и пак някой от острова ви прави ревю и пак и пак нещо или някой не е доволен от вас. Оставям без коментар факта, че се работи извънредно без това да се плаща, а се коментира устно на интервюто да сте ОК. Екипа е загубил на 5 души от началото на годината, което е половината и трудно наемат заради капризите на Островитяните, които гледат на хората като на ненужна част отколкото като нещо от което имат полза. Самите те са супер малко натоварени (за разлика от това което ще чуете по време на разговорите). Има доста неща, които човек разбира след като е почнал. Имам и още много истории, но ще ги оставя за по-нататък. Има смисъл хората да разберат и не се подвеждат...

До коментиралия отдолу относно тези,завършили в Англия и УНСС, които работят заедно. Ти не знаеш какво им пожелаваш на тези хора като им препоръчваш да работят в Англия. Парите, които се печелят в Лондон не са толкова много спрямо стандарта там, пак е посредствена заплатата, а работата отново е експлоататорска. Второ, ти ако искаш и лауреат докторант бъди от Оксфорд и Кеймбридж никога няма да бъдеш повече от техния местен англичанин. Ти си нямаш на идея как си пробутват необразованите, дори без гимназиално образование поданици. Това, което се вярва за западния свят, че се цени образование и ако си кадърен ще си уважаван и добре не е вярно. Абсолютно същите са като в България,но разликата е, че си харесват техните хора и дори да е едно лайно те ще кажат, че е диамант и ще го настанят преди теб. Никакви пари няма да могат да заличат чувството за малоценност, което ще изпоташ там. Успех!

До коментара долу: заплатата в одита е колкото да си платиш квартирата в София, сметките и евентуално за храна! Ако имаш някой който да ти покрива тези разноски - добре. Ако ли не, ще намразиш живота си в Pwc. Успех

Каква е заплатата в одита?

Ха-ха, от PWC тръгвали предприемачите?! Да "лепиш" оборотни ведомости като маймуна цяла година?! Жал ми е за всички младежи, завършили в Англия в Big 4 в България, които ги вземат на една заплата да вършат монотонна работа с часове наред редом с УНСС възпитаници. Ако сте завършили в чужбина, НЕ постъпвайте в PWC и подобните и компании, ще ви експлоатират до дупка, ще ви плащат безумно ниска заплата, ще работите редом с младежи от УНСС, някои от които свестни, но всички знаем, че нивото на един ДОБЪР университет в Англия (не казвам ВСЕКИ) е с класи над УНСС. Ще учите нови неща чат-пат, но работата в огромна част е копи пейст, слепяне на регистри и оборотни ведомости, риконсилиации и подобни мунданни операции. Не си губете времето. Започнете работа в Big 4 в чужбина, там поне знаете за какво работите - пари. Ако не ви вземат, има страшно много други фирми в Западна Европа, където ще ви научат на топ ниво в техните graduate schemes и без толкова много overtime като Big 4. Или пък НАИСТИНА станете предприемачи - това няма да стане обаче с безумно преписване на номера на фактури като одитор в PWC.

Формата има световна слава, която привлича като мухи на мед млади хора, на които парите и славата са им слабост. Всъщност компанията взема млади хора без никакъв опит да бъдат експерти.Текучеството е огромно. Клиентите са недоволни, но и те отиват там, не защото ще им се свърши невероятната работа, но защото им трябва печатът на световноизвестна компания за пред инвеститори и кредитори, както и да им минават по-лесно проверките на съмнителните им сделки. Има една дума, която може да опише тази система - колониализъм.

Искам да споделя скромното си мнение на тепърва прохождащ асистент одитор. Когато започвах не знаех точно какво да очаквам, само знаех, че PwC е световна компания и работата там би ми помогнала за професионалното ми развитие в бъдеще.

Истината е, че към момента обичам това , което правя, уча нови неща всеки ден и се радвам на това. Колегите са супер, работната среда е от 90% млади хора.

Едно от нещата, които ми харесват най- много е, че няма мениджъри, които постоянно да те микро-мениджват, а по - скоро си зависи от човек каква работна етика ще покаже. Работата наистина е много, особено в бизи сизъна (януари - април), но това е и времето когато се учи най - много. Силно препоръчвам за хора, които имат афинитет към финансите и обичат предизвикателствата.

Също така за бъдещи старт-ъп създатели, PwC дава наистина стабилна основа за бъдеще в самостоятелната дейност.

Мога да пиша още много, но ще го оставя за друг път.

До скоро!