PricewaterhouseCoopers (PwC) /img/frontend/nomap.png"

PricewaterhouseCoopers (PwC)

До коментиралия отдолу относно тези,завършили в Англия и УНСС, които работят заедно. Ти не знаеш какво им пожелаваш на тези хора като им препоръчваш да работят в Англия. Парите, които се печелят в Лондон не са толкова много спрямо стандарта там, пак е посредствена заплатата, а работата отново е експлоататорска. Второ, ти ако искаш и лауреат докторант бъди от Оксфорд и Кеймбридж никога няма да бъдеш повече от техния местен англичанин. Ти си нямаш на идея как си пробутват необразованите, дори без гимназиално образование поданици. Това, което се вярва за западния свят, че се цени образование и ако си кадърен ще си уважаван и добре не е вярно. Абсолютно същите са като в България,но разликата е, че си харесват техните хора и дори да е едно лайно те ще кажат, че е диамант и ще го настанят преди теб. Никакви пари няма да могат да заличат чувството за малоценност, което ще изпоташ там. Успех!

До коментара долу: заплатата в одита е колкото да си платиш квартирата в София, сметките и евентуално за храна! Ако имаш някой който да ти покрива тези разноски - добре. Ако ли не, ще намразиш живота си в Pwc. Успех

Каква е заплатата в одита?

Ха-ха, от PWC тръгвали предприемачите?! Да "лепиш" оборотни ведомости като маймуна цяла година?! Жал ми е за всички младежи, завършили в Англия в Big 4 в България, които ги вземат на една заплата да вършат монотонна работа с часове наред редом с УНСС възпитаници. Ако сте завършили в чужбина, НЕ постъпвайте в PWC и подобните и компании, ще ви експлоатират до дупка, ще ви плащат безумно ниска заплата, ще работите редом с младежи от УНСС, някои от които свестни, но всички знаем, че нивото на един ДОБЪР университет в Англия (не казвам ВСЕКИ) е с класи над УНСС. Ще учите нови неща чат-пат, но работата в огромна част е копи пейст, слепяне на регистри и оборотни ведомости, риконсилиации и подобни мунданни операции. Не си губете времето. Започнете работа в Big 4 в чужбина, там поне знаете за какво работите - пари. Ако не ви вземат, има страшно много други фирми в Западна Европа, където ще ви научат на топ ниво в техните graduate schemes и без толкова много overtime като Big 4. Или пък НАИСТИНА станете предприемачи - това няма да стане обаче с безумно преписване на номера на фактури като одитор в PWC.

Формата има световна слава, която привлича като мухи на мед млади хора, на които парите и славата са им слабост. Всъщност компанията взема млади хора без никакъв опит да бъдат експерти.Текучеството е огромно. Клиентите са недоволни, но и те отиват там, не защото ще им се свърши невероятната работа, но защото им трябва печатът на световноизвестна компания за пред инвеститори и кредитори, както и да им минават по-лесно проверките на съмнителните им сделки. Има една дума, която може да опише тази система - колониализъм.

Искам да споделя скромното си мнение на тепърва прохождащ асистент одитор. Когато започвах не знаех точно какво да очаквам, само знаех, че PwC е световна компания и работата там би ми помогнала за професионалното ми развитие в бъдеще.

Истината е, че към момента обичам това , което правя, уча нови неща всеки ден и се радвам на това. Колегите са супер, работната среда е от 90% млади хора.

Едно от нещата, които ми харесват най- много е, че няма мениджъри, които постоянно да те микро-мениджват, а по - скоро си зависи от човек каква работна етика ще покаже. Работата наистина е много, особено в бизи сизъна (януари - април), но това е и времето когато се учи най - много. Силно препоръчвам за хора, които имат афинитет към финансите и обичат предизвикателствата.

Също така за бъдещи старт-ъп създатели, PwC дава наистина стабилна основа за бъдеще в самостоятелната дейност.

Мога да пиша още много, но ще го оставя за друг път.

До скоро!

Ще разкажа за опита си с PWC. Кандидатствах за tax intern там, при което ме викнаха на интервю. На него се оказа, че длъжността съвсем не е intern, но е младша позиция, за която искат и опит в данъчната сфера. Това не беше споменато в обявата. След това отново ме викнаха на интервю в Счетоводен отдел, за да напаснели профила ми на търсените позиции. Дори не разбрах за каква конкретна позиция става дума, някаква general позиция. Казах им, че имам и други интервюта, от които чакам отговор скоро. На края на второто интервю ми казаха, че до седмица и половина/две ще получа обратна връзка. След което, на другия ден ми звъннаха с оферта за работа в счетоводен отдел (accountant intern). Постъпиха подло, с надеждата, че като избързат, ще приема тяхната оферта за позиция, за която очакват "отдаденост", "раздаване" и тн.(разбирайте overtime) при положение, че съм студент и имам и да уча, и нямам опит в счетоводството. Постъпиха некоректно, а когато им отказах офертата, дори не ми върнаха отговор.

Пиша до човека, който е описал стартовата заплата при стажантите, която е 600 лева чисто. Не си прав, заплатата остава ниска и след това. След първите 6 месеца повишават на около 900 лева чисто. След първата година минаваш на 1200-1300 чисто. Чак ако останеш 5-6 години, може да минеш 1800 чисто.

Тоест ако сте готови да правите кариера в PwC или като цяло в големите 4, трябва да останете поне 4-5 години докато започнете да получавате някакви по-прилични пари (1800 чисто и нагоре).

Здравейте, искам да споделя голямото си разочарование от даден служител във фирмата - Милена Бахчеванова. Няма да споменавам точно по какви причини съм се озовал в техния офис и какво точно съм правил, но държанието на тази служителка просто ме стъписа.

Говореше с някакъв човек (предполагам, че това беше клиент на фирмата) и се държеше толкова нагло и надменно, че по едно време чак на мен ми стана неудобно. Беше се облякла също толкова предизвикателно, с едно голямо деколте, едни токчета... имах чувството, че работи там като някаква друга, а не одитор. Господинът, който стоеше срещу нея просто седеше и гледаше в точка и не знаеше какво да направи и как да реагира на думите й. Не знам как така голяма компания може да си позволи да държи такъв човек, какъвто е Милена Бахчеванова

Искам да споделя, че не се познавам с дадената жена лично, а попитах нейна колежка за името й и каква функция точно извършва в PWC.

Ще бъда благодарен, ако има още хора, които са имали сблъсък с Бахчеванова да споделят какво е мнението им.

Здравейте, искам да споделя голямото си разочарование от даден служител в PWC. Няма да споменавам точно по какви причини съм се озовал в техния офис и какво точно съм правил, но държанието на тази служителка просто ме стъписа.

Говореше с някакъв човек (предполагам, че това беше клиент на фирмата) и се държеше толкова нагло и надменно, че по едно време чак на мен ми стана неудобно. Беше се облякла също толкова предизвикателно, с едно голямо деколте, едни токчета... имах чувството, че работи там като някаква друга, а не одитор. Господинът, който стоеше срещу нея просто седеше и гледаше в точка и не знаеше какво да направи и как да реагира на думите й. Не знам как така голяма компания може да си позволи да държи такъв човек.

Ще бъда благодарен, ако има още хора, които са имали сблъсък с нея да споделят какво е мнението им.