VMWare https://www.google.com/maps/api/staticmap?key=AIzaSyDTo5pSNCbE0DW8tvZj8hGdttXLKd2WO4M&size=255x160&zoom=13¢er=София,бул. Г.М. Димитров 16А&markers=София,бул. Г.М. Димитров 16А

ДА РАБОТИШ В БЪЛГАРИЯ ЗА БЕЗ ПАРИ И НЕ ОЦЕНЯВАТ ТРУДА ТИ И ЗАЧИТАТ МНЕНИЕТО ТИ

НЕ ЗНАМ КАКЪВ ТРЯБВА ДА СИ?

МАЛОУМЕН ИДИОТ?

ИЛИ УМСТВЕНО ИЗОСТАНАЛ?

ВСЕКИ КОЙТО ВЛАДЕЕ ПОНЕ ДВА ЕЗИКА МОЖЕ ДА СИ ТЪРСИ РАБОТА НАВЪН!

Забавно ми е като чета в някои постове за това, как "мениджърите и директорите нямат никакви технически познания".
Ами то 2/3 от всички мениджъри са хора от техническия трак. Работили като "редови" програмисти, лидери, архитекти, или друг вид старши инженери бая годинки.
Къде в самото vmware, къде в други фирми;
И това е *абсолютен факт* - всичко друго е бош-лаф.
Доколкото знам, на самите интервюта за мениджър имаш минимум един сет който е строго технически - със солидни старши-инженери (нямам лични наблюдения).
Знам обаече, че втекущата организация от около 100 човека където работя, *всичките* 10ина мениджъра, до един, са си солидни програмисти или тест-инженери с години опит. Средна възраст 35-40г. Преминали са къде наскоро, къде по-отдавна в 'меринджейството'.
Но това, че не се заминават day-in/day-out да правят код-ревюта или да коментират последният кул фреймуърк за микро-сървизи, не ги прави "непрограмисти".
Та така - със здраве.

п.п.
Още нещо по въпроса за работата - в момента в София има *най-малко* 3-4 големи проекта, които са:
1) Стартирани в София от нулата
2) Изцяло ръководени от София
Разпитайте, огледайте се, ослушайте се. ИЗобщо не всичко е "спускано от PaloAlto". Може би просто трябва да си смените BU-to ;)

Колко варират заплатите за мид-левъл дев с джава или това вече зависи кое ниво МТС ще те сложат?

Фирмата е добра, тия постове в последно време отдолу са единствено и само защото последната година и нещо се появи достойна конкуренция за хора - което е добре за всички така че не мрънкайте много без значение къде и на каква позиция сте -- и за шефчета има и за пролетариат има.

Ако искат да останат конкурентни малко трябва да пипнат нивата на воловете, което наистина е МТС3 / 4 ниво и може би масово разкарване на Стафф позициите ще е добре малко да се отпуши фирмата. Тези истории със Sciant и кво било преди 15 години също е добре да спрат, няма нищо общо със сега и доста хора се дразнят.

Не че няма да се развива и както и сега, просто ще изтичат качествените хора към други фирми, но както казах и в първия параграф, това са процеси, които са окей за всички и не трябва много много да го взимате вътрешно.

Нямам препоръки към ръководството, освен индексирани на парите на МТС3/4 с 15-20% и че новият офис е на майната си и е доста глупав ход. Леко смешно е електрички коли, зелена компания само със соларен ток и прочие и да карате 1500 човека да карат дизелите 30 километра на ден, ама айде... само гледайте да има 1500 паркоместа, че иначе ще ви напускат хора не само за пари и други фирми, ами и защото сте на майната си и логистиката до този катун който се образува в Младост 4 много хора ги дразни.

Още утре ще напусна. Обещавам!
Нямам оплаквания от компанията, но след като прочетох всичко тук, реших, че повече не може да продължава така!
Ужаст!

Добре де, ако това е верно, решението е доста лесно, МТС3 и 4 позициите им се плаща много повече от сега и там конкуренцията от Убер, Докер и прочие се негира и готово. Това са нивата дето се работи. И без това на по-горните ниво са само простотии, политики и извинявам се, нищо лично, ма кви са тия фамилия - Вонагор какво е, обратното на Горанов, Путчепалийски или Путкопански, необходимо ли е за Стафф нива да имаме тия фамилии? Поповски от риболова на попчета ли е, въобще тотално ме учудвате тука. Не е нужно да сме клоуни, да сме на горни позиции.

Значи колеги, не ви разбирам тезата. Откъде накъде Диана, Миана и който там още ръководи българският клон да е отговорен за вашето кариерно развитие? 1,100 човека, тя да познава 100 максимум. От там нататъка сте вие, дават ви се заплати навреме, условия, банички и кроасанчета, конференцийки имате всички условия.

МТС3 и МТС4 позициите са най-високите чисто технически позиции, по нагоре соушъл скиллс и контакти, нормално, да не си мислите, че в Пало Алто или където и да е другаде е различно? Другото, което силно ме учудва, е очевидно много високото ви мнение за вас си. Наистина ли сте толкова добри, колкото си мислите? В България никой никога не е бил много добър на нищо - това за 1300 години , точно вие ли сега?

Айде да не се лъжем - интелигентни хора сме повечето колеги - ние сме лоу-кост вътрешен оутсоурс център на VMware. Струваме 60-70 милиона евро на година всичките и не съм проверявал, но най-вероятно това е по-малко от заплатата на Пат Г. Утре ако падне метеорит или от СофияМед объркат нещо и зомбита ни изядат всичките, оборота на VMware няма да падне и една стотна. Съшествуваме само защото има шит работа и в Пало Алто не им се занимава и ни я хвърлят на нас.

Аз даже съм на обратното мнение, много често съм виждал Стафф 1 и 2 хора, дето не бих им дал да ми държат бирата. Има сериозна инфлация на позиции в тази фирма.

И последно за тия дето напускат от Стафф 2 позиции с просълзяващи мейли до всички. Тоя последния не го познавам, ама съм го виждал да презентира и ми изглежда адекватен. Добре говори и глупостите са малко. Има много места дето може да е отишъл, има много нови офиси, които се правят - Убер ви е ясно, че тръгна от VMware, но в София има още нови офиси на Докер, Financial Times, Ocado, AtScale, Acronis и не знам за вас, ама мене на ЛинкедИн ми пишат руси ХР-ки по няколко пъти на ден. Има и частен бизнес, 35 евро на час рейт е 12,000 лева на месец, тоя ще иска повече.

Със здраве и по-малко его.

Всички напускат по "собствено желание", за да търсят "нови предизвикателства". Директорите са некомпетентни, защото са технически неграмотни и не могат да управляват. То и не се иска от тях да управляват, а единствено да изпълняват това, което им се каже. Всички директори и мениджъри задружно трябва винаги да казват "да" като им се спускат задачите от Palo Alto. Който не казва "да", не може да е част от партията и ще му бъден намерен заместник.

Компанията не е "побългарена". Ситуацията е подобна както в Пало Алто, така и в други сателитни офиси на големи софтуерни компании.

Повечето софтуерни инженери са недоволни, защото не разбират системата. Целта на средното ниво мениджмънт е да са доволни хората над тях, а не под тях. Без значение дали става въпрос за създаване на нов продукт или оправяне на 500 проблема в код написан от индийците в Бангалор и/или Пало Алто, работата трябва да се "свърши".

Борисов, Диана, Кристина какво правят? С какво са некомпетентни и кои са онези още директори?

И защо Кристина я няма? Кои би си напуснал такава висока позиция?

Явно сте доста запознати с какво се случва точно.

Жалко, че такава голяма компания, с такова добро реноме в чужбина, е за пореден път побългарена.

Всичките хейтърски коментари са верни. Основният проблем идва от партията Борисов, Диана, Кристина (вече я няма) и още няколко некомпетентни директора.

Решения в БГ офиса не се вземат, главно се слугува на Palo Alto офиса. Има шанс да наследите система писана от US хора, които са били повишени (но системата работи основно на късмет) и да я поддържате с години. Оставям на вас да прецените колко хора са били повишени за поддръжка на подобна система.

Ако сте софтуерен инженер и имате очаквания за развитие на уменията, избрали сте грешната фирма. Шансът да работите върху нов проект/технология е минимален. Оправянето на бъгове в чужд код (който не разбирате и нямате време за да го разберете) ще ви стане втора природа. Всичко е супер спешно и трябва да се оправи вчера.

Шансове за развитие имате, само ако сте удобни на правилните хора. Повечето от повишенията стават на базата на обратна връзка (feedback) от хора, които са над вашата позиция. Ако случайно сте се скарали с някой от тях или не се разбирате, лошо за вас. Дори да имате позитивен feedback от 10 човека в БГ офиса, повишението ви може да бъде отказано заради 1 човек от US. Най-добрата стратегия е да нямате мнение и да изпълнявате всичко, което ви се каже (за да не се скарате с някой). Вашият мениджър може да ви издигне до MTS4 (Senior). След това трябва да се познавате с хората от офиса в Palo Alto. Ако никой от тях не знае за вас, нямате шансове за успех. Реалното свършената от вас работа не е от значение, важното е какъв feedback ще получите. Затова хора като човекът "Х" (по-долу) успяват да се издигнат.

Ето как работи системата:
- Човекът X се назначава за лидер на някой от проектите. Под него има X на брой програмиста & QA (вече официално няма QA хора, но все още се намират в някои екипи).
- X не участва активно в писането на тестове, код и т.н. Основната му работа е присъствието на различни видове срещи с хора от Palo Alto и/или БГ директори и мениджъри.
- Уменията на X не са от значение, той е просто удобен на някой от директорите и/или висшия мениджъмънт.
- Ако проектът е успешен, Х ще бъде повишен. Ако не е успешен, хората под него не са си свършили работата. Много често "Х" ще бъде повишен дори и проектът да се провали. Важно е как ще се представи информацията на правилните хора.
- Без значение дали проектът е успешен или не, "Х" е с предимствено. Той е човекът, който е провеждал цялата комуникация с US офиса и неговото име е написано на всички документи. Всички софтуерни инженери под него не фигурират в нито един списък.

Горното се повтаря няколко пъти и "Х" успява да се издигне до крайна позиция за БГ офиса - Staff2 / Senior Staff за програмистите и Senior Director за мениджмънта. След това обикновено напуска или е принуден да напусне. Можете да се издигнете като софтуерен инженер до крайна позиция без да имате нужда да пишете код. Единственото условие е вашето име да присъства в правилните документи като "лидер" и да успявате да убеждавате мениджъри и директори във вашите решения. Последното не е трудно, мениджърите и директорите нямат никакви технически познания и могат да бъдат манипулирани много лесно.

Лошо се гледа на всеки, който не спазва йерархията. Колкото и да не сте съгласни и да сте прав, никога не трябва да критикувате някой над вас, ако не искате да станете черната овца и да бъдете тотално изолиран (фирмата не уволнява, просто ви изолира и вие сам напускате). Веднъж, ако придобиете подобна слава, забравете за кариерно развитие. Винаги трябва да се стремите тези над вас да са доволни.

Повечето от софтуерните инженери няма да бъдат повишени над MTS3 или MTS4.

Въпреки всичко, заплащането е над средното за роли MTS4 и нагоре. Изборът е ваш.