Санома Блясък България АД /img/frontend/nomap.png"

Санома Блясък България АД

Много интересна дискусия. Някакви образи, които са изгонени поради некъдърност от една фирма, после я оплюват най-тенденциозно. Истината за Санома Блясък е, че хората, които си вършат работата добре тук, получават доста хубави заплати. Но като във всяка бързо разрастваща се компания, и в Санома Блясък постъпват много неподходящи служители. Условията за тях са видимо различни, докато не докажат, че са способни да се развиват и да се справят с работата. Така че ножицата е голяма. За една и съща позиция могат да се взимат както 600, така и 2000 лева. Има много (всъщност повечето) фирми в медийния бизнес, където можеш да си кюташ, без да е ясно какво точно вършиш и каква е ползата от това, че се водиш на работа. Санома Блясък определено не е такова място: тук отношението към скатаващите се е кофти - получават малко пари, преките им началници ги гърчат, осигуровките не са на пълната сума, за да не се чувстват стимулирани да си взимат фалшиви болнични. В крайна сметка тези хора сами напускат и започват да си изливат злобата по форумите. Но ако искаш да работиш, да станеш професионалист, да бъдеш оценен подобаващо, мисля че Санома Блясък е едно от много малкото места в медийния бранш, където всичко това може да ти се случи и да получаваш една европейска заплата.

Явно, мила жено, тавана ви за условия на труд стига до това да сте в циганската махала и да се храните със скара-бира. Аз искам повече и мога повече.
Това за което не ми стигнаха сили е да работя с посредствени хора и да се усмихвам на правилните мениджъри и главни редактори.

Повече от ясно е че Вашата публикация е PR текст, който цели да измие петното от Санома. Но факт е, че сред журналистите и дизайнерите в София, името на компанията е синоним за балканска измекярщина, добре замаскирана с имената на световните медии.
Който иска да открие магията на Elle го чете в оригинал. :)

Вера,
С много от твърденията ти не съм съгласна. Колкото до офиса на ул."Зайчар", точно в него аз работя, и, уверявам те, за нищо на света не бих искала да го сменя с друг. Просторно и комфортно ни е и повярвай ми, възможностите за обяд, са безкрайни. В близост има поне седем заведения, в които човек може да се нахрани прилично. Дори на ъгъла на самия "Зайчар", където се пресича с "Пиротска", се намира едно такова.
За copy paste - в лицензионните издания е нормално да има и преводни материали, нали това очакват и читателките - да се докоснат до американския Cosmopolitan, да се полюбуват на атмосферата на френския Elle. Ако нямаше такива статии, кое тогава щеше да им е световното на тези списания? Същото важи и за NG.
А Вие защо си отидохте, скъпа Вера, може би не Ви стигнаха сили и възможност да се реализирате? Не всеки го може, уви. Но всеки трябва да си знае мястото и да си дава реална сметка за възможностите. Претенциите ни не бива да надхвърлят възможностите ни.

За краткият ми престой в Санома ще си спомням като за кошмар. При предварителните събеседвания фирмата обеща повече от интересни възможности за развитие, както във финансов, така и в професионален аспект. В последствие се оказа, че лицензионните договори изискват високо квалифицирани специалисти, което обяснява и поведението на HR мениджъра раздаващ надежда с пълни шепи. Чиста проба зарибяване за една благородна кауза, която още на 1вата седмица замириса на гнило.
Работната среда зависи от редакцията, но като цяло помещенията са за 20 глави добитък. След 8 часа в подобна атмосфера човек е изцеден от непрестанното звънене на телефони, кикот на колежки, скандали и прочие. Единственото спасение са слушалките. Сградата на Антим I поне е по-близо до центъра, докато тази на Зайчар е на крайно неприятно място, което не предлага дори възможност за нормален обяд или кафе. Единствен плюс е метрото (в случай, че ви върши работа).
Санома издава предимно преводни списания, което обяснява защо основното движение е copy-paste. Дори и да има локален материал, то той бива щателно цензуриран от Шефа, привърженик на симплификацията и простия, воднист изказ. След него минава доверен наместик с титлата главен редактор, който допълнително обезличава статията, докато накрая тя се превърне в кашоподобна смесица от безмислени думи, добре оформени и подредени.
При все че медията, за която работех е с добри позиции, не чух нито веднъж похвала за свъръшената работа. Човекът за Санома е без стойност. Важно е да се хване поредния балък, който да поработи малко ангария и после следващия.
Служителите са на два договора - трудов и граждански. А болнични се изплащат само по трудовия договор, което в цифри си е чиста тесла, ако се случи болест. Ръководството се измъква с факта, че има сключен договор към болници Вита и плащало лечението. Но не прави нищо, за да предложи нормални условия на труд, а не постоянно течение в хангарите, което е докарало на един и двама хронични болежки.
Санома е последен пристан за хора над 50, които няма къде да отидат или за младежи до 25, които още не знаят цената на своя труд. Хора в разцвета на силите трудно се намират и ако да - то те са или поставени лица, или с ниска квалификация и овча душа.

Това е първото ми и засега, вече много, много дълго време, единствено работно място. Ако не беше прекрасно, мислите ли, че бих се задържала години наред тук?!!!
Уверявам ви в Санома Блясък условията за работа са чудесни, стига да можеш и да искаш да работиш. Защото, съгласете се, не трябва само да искаш, а и да даваш. Ако даваш достатъчно от себе си, ще получаваш.
Искам да кажа на всички неудачници, уволнени заради некадърност, не е коректно да очерняте тази фирма, която е на доста добро европейско ниво.
Моето мнение е, че да работиш в Санома Блясък си е направо благословия. Благодарна съм, че научих толкова много тук, благодарна съм, че продължавам да се уча, благодарна съм, че имам възможността да работя с професионалисти, и то това, което ми доставя върховно удоволствие.

Изключително неприятно място за работа! Много голямо текучество! На повечето хора във фирмата заплатата не им е повишаване през последните 2 години, само на подмазвачките. При това по документи тя е много по-ниска и ако вземеш да се разболееш - увисваш много яко.
Единственото хубаво в Санома Блясък е, че получавате безплатно всички списания, вкл. и култовото "Тя!" :)

Чета написаните мнения и в мен нахлуват спомени от кошмарното ми пребиваване в Егмонт България.
В Санома по-зле ли е оттам, същата работа или далеч по-добре?

Само като си спомня, че кандидатсвах за работа там цели 3 месеца. И така след много перипетии постигнах целта, но дали си заслужаваше... Да, работата е приятна, но потенциал за развитие няма. Когато си по-добър от остналите, те товарят повече, но не става и дума за повишение или други бонуси. Най-лошото е, че главният ми редактор (зверски верна на фирмата жена) ме премаше като даденост - така и не чух една добра дума за свършената работа. Да не говорим, че новите колеги получаваха по-високи заплати от нас, които сме били повече време във фирмата. Така че с две думи, ако имате кой да ви издържа и не разчитате на прилична заплата, Санома може да ви хареса. Подходящо място е за хората, които могат да работят просто за удоволствие. И едно важно уточнение - там не бива да боледувате, не дай си боже да излезете в отпуск по майчинство! Осигуровките не са на цялата заплата, нещо повече имате основна заплата и хонорари - вторите също се облагат с данъци. Така че, ако се разболеете -оставате без пари. Затова често се налагаше да си взимаме отпуска вместо болнични. Но какво да се прави - списанията са лъскави, уж се продават добре, но хората които ги пишат не се ценят. И върха на сладоледа е, че често се налагаше да вършиш работата на другите отдели, като например на колегите от Рекламата. Малко гадничко е - те взимат големите пари, а ти е се потиш ей така - само за честта за и славата Саномска!

искам да попитам,какви са заплатите там и възможностите за реализация,по специално в отдел абонаменти?благодаря:)

Смешни пари. Стиснато и арогантно ръководство на най-високо равнище. Връзкарство и некомпетентност (не изцяло, слава богу) на средно управленско ниво. Капиталистическа фирма, управлявана по комунистически начин. Назначават за арт директори и главни редактори хора, които по-рано са били пред уволнение, но са кучешки послушни. Който може и знае и не се бои да изрази мнението си, в един момент по един или друг начин "напуска". В някои списания хората се измориха от постоянни експерименти. И от ръковоство, което не знае какво иска. И затова текучеството е голямо. Особено след 5% увеличение на заплатите от 01.01.2008 г. Реално това си бяха процентите, спестени от плоския данък. Който иска да постигне нещо, да търси работа при конкуренцията на "Санома". А и там няма работно време от 9 до 18 ч.